PUBERTA

život na planéte VENUŠA

 

Tak trochu deti aj dospelí. V lekárskych knihách už nepatria medzi kapitoly o malých deťoch a v skutočnosti dávno prerástli svojich rodičov. Fyzicky a veľakrát aj mentálne – stačí spomenúť najnovšie výdobytky techniky. Všetci sme si týmto obdobím prešli a kadečo zažili. Hormonálne zmeny, výbuchy emócií, hľadanie seba samého a do toho vyrážky, silné potenie... poďte sa pozrieť na pubertu cez iné okuliare, nech nám to celé, čo sa deje okolo nich aj okolo nás, dáva lepší zmysel.

 

Z pohľadu astrológie je puberta venušanské obdobie. Keď nazriete do astro knižiek alebo si vygooglite ako Venuša vyzerá, pochopíte súvislosti. Je to krásna, no plachá planéta, ktorej akoby záležalo na tom, ako vyzerá a aký urobí dojem. Je to najjasnejšia planéta viditeľná zo Zeme a bola pomenovaná podľa starorímskej bohyne lásky a krásy. Má okolo seba jemný biely opar z mrakov alebo plášť, ktorý ju zahaľuje, akoby nechcela, aby sme ju videli v jej plnej kráse. Večer ju voláme Večernica a ráno Zornička. Kedysi si ľudia mysleli, že sú to dve odlišné planéty. Keby sme si ju zosobnili, bola by to nádherná dáma, ktorá všade vidí lásku, romantiku, krásu, tvorivosť a vášeň. Rieši hodnoty, vzťahy, vonkajšiu estetiku a vnútornú rovnováhu. A to všetko cez pocity.

VŠETKO NAOPAK

V tele táto planéta ovplyvňuje hormonálne žľazy, celý endokrinný systém, obličky, pohlavné orgány a bradavky. Jej prvkom je meď, ktorej v tele sa zvyšuje práve počas puberty (a aj v tehotenstve). Začnú tiež viac bujnieť vlasy a zvýraznia sa pohlavné znaky. Meď sa používa aj na liečbu miernych duševných ochorení – depresie, náladovosť, negativizmus, nechuť žiť, proste dodá do tela radosť. Venuša sa točí opačným smerom než väčšina planét – pripomína vám to niečo? Aj my máme občas pocit, že tínedžeri robia všetko opačne. Je to najhorúcejšia planéta slnečnej sústavy a sú na nej tisícky sopiek – o pocitoch horúčosti a výbuchoch zlosti by nám naša mládež tiež vedela čo-to povedať. Ľudia narodení pod rúškom Venuše majú dobré estetické cítenie, sú skrytí romantici, pôžitkári a jemní rebeli. Vidíte spojitosti? V horoskope sa pri Venuši pýtame „O čo sa v živote oprieť? Ako sa oddeliť a odlíšiť od okolia? Ako si ceníme samého seba? Ako si môžeme viac užívať tento život?“ A to je práve to, čo tínedžeri v sebe riešia.

EMÓCIE

Malé deti majú emócie tak povediac „v jednom vreci“. Rýchlo prejdú zo srdcervúceho plaču do radostného smiechu a opačne. V puberte sa to už mení, mládež už toľko nezrkadlí nálady svojho okolia a aj tie svoje ukáže len pri silnejšom emočnom vypätí. Pubertiaci ešte nedospeli do štádia, aby vedeli svoje pocity ovládať a používať podľa spoločenských konvencií. Často vybuchnú, frflú a sú negatívne naladení. Hlavne, keď dospelí na nich príliš tlačia a majú nároky, ktoré oni nevedia, alebo nechcú splniť. Vtedy svoje emócie naplno prejavia a vidíme ich v plnej paráde. Ich rodičia, učitelia a iní dospelí sa na to hnevajú, lebo nevedia ako s toľkým návalom pocitov narábať. Vedia nám však veľa povedať o vnútornom svete týchto veľkých detí a pomôcť nám zvoliť správny prístup a terapiu. Dôvodom emočných návalov a zmien nálad je energia pečene, ktorá v tele riadi emócie a u detí je oveľa rýchlejšie. Rodičia a blízki príbuzní chcú pomôcť, ale nemôžu, lebo sú zvyčajne súčasťou konfliktu svojich detí. Oni ani od nich pomôcť nechcú. Skôr hľadajú nezávislosť a slobodu od autorít, ktoré im diktujú ako žiť. Musia si nájsť svoj spôsob ako z toho všetkého von, ako to zvládnuť a od rodičov potrebujú veľa trpezlivosti a porozumenia. Puberta je obdobím veľkých zmien. Mení sa fyzický vzhľad dospievajúcich a musia sa s tým vyrovnať, prijať svoje telo také akým sa stalo a spoznať ho. Menia školu – prechádzajú zo základnej na strednú a potom zo strednej na vysokú, a tak sú na nich kladené vyššie nároky s učivom na prijímacie skúšky. Zmenou školy občas prichádza postupná strata starých priateľov a zároveň sa ukazujú noví. Viacerí z nich musia zmeniť prostredie, spôsob cestovania a prispôsobiť sa novým učiteľom či mentorom.

A ČO S NIMI?

Ako teda k nim pristupovať, aby sme si navzájom neubližovali? Odpoveď nám pomôže nájsť práve súvislosť s Venušou, ktorá všetko prežíva cez emócie a city. Ak sú na nás pubertiaci agresívni, povedzme im, že nás to zraňuje a bolí, aby poznali aj naše pocity. Snažme sa do nich vcítiť a nie ich hneď odbiť, poučovať alebo zosmiešniť. Pocity sú pre nich v tomto období to najdôležitejšie. Ak nechceme, aby nechodili domov neskoro, povedzme im, že sa o nich bojíme. Neponúkajme im hneď možnosti riešenia na všetky ich problémy. Nechajme ich, nech na to sami prídu. Väčšinou nájdu lepší spôsob, ktorý je na úrovni ich myslenia a vedomia. Vedia nájsť aj riešenia konfliktov v kolektíve, len im treba dať možnosť. Samozrejme, že ich treba usmerniť, ale pokyny, ktoré vymyslia oni sami, budú určite lepšie dodržiavať ako školský poriadok. Vypočujme si ich bez súdenia a zbytočných rád, keď si hľadajú brigádu, keď zlyhali v škole, priateľstve alebo láske, keď majú z niečoho strach alebo sa trápia. Zdieľajme s nimi ich drobné detské radosti, veď ešte stále sú deťmi a ako dospelí sa len tvária. Ak potrebujeme, aby spolupracovali alebo niečo urobili, nerozkazujme. Dajme im len jednoslovný pokyn napr. „sprcha“, smiešny nápad o tom, ako smeti samé cupitajú von do smetiaka, alebo im úprimne povedzme ako oceňujeme ich pomoc, ktorá pre nás veľa znamená.

AKNÉ

Okrem emócií sa tínedžeri pasujú s nerovnováhou v stravovaní. V tomto období im totižto len tak niečo nechutí. Sú prieberčiví a vsádzajú viac na chuť než na kvalitu. Na internátoch popri učeniu nemajú čas variť alebo to ani nevedia. Domáca zdravšia strava im tiež nevonia. Nemajú dostatok financií na stravovanie, lebo povedzme si na rovinu, v tomto životnom období sa peniaze míňajú na iné veci. A tak príde na rad rýchle občerstvenie, zvyčajne nezdravé, alebo nekvalitná strava v školských jedálňach. V obidvoch prípadoch je to príliš zahrievajúce jedlo, plné bielej múky, bieleho cukru, mlieka a tukov. Po emočných a stravovacích avantúrach nečudo, že majú tvár a iné časti tela pokryté vyrážkami. Ide o zvýšené vylučovanie tuku cez mazové žľazy, ktorý upcháva póry. Na tvári a tele je množstvo mŕtvych buniek pokožky a táto kombinácia podporuje rozvoj zlých baktérií. Stres a konflikty s okolím môžu stav zhoršiť. Z hľadiska čínskej medicíny je problém na úrovni energie pečene, pľúc a obličiek. Pečeň a pľúca sú elementy dreva a kovu, ktoré sú v pentagrame vo vzájomnom kontrolnom vzťahu. Kov (povedzme „sekera alebo pílka“) vie ovládať drevo (napr. prerastené stromy), ktoré príliš bujnie. Drevo je však veľmi horľavé a rýchlo vzbĺkne. Nevie odolať prílišnému horúčosti Horúčosť, alebo jang, je pre obdobie puberty veľmi výstižné. Dalo by sa prirovnať k rastlinám v prírode, ktoré potrebujú veľa energie zo svetla a teplo na rast. A tak aj detské telíčko začne v puberte viac „kúriť“, aby malo dostatok energie a tepla na rast, pohlavné dospievanie a dokončenie celkového fyzického a duševného vývoja. Vidíme to najmä u mladých chlapcov, ktorých silná potreba jesť, ba priam „žravosť“ nemajú konca kraja. Aj keď doma vybielia špajzu, stále majú málo. Vnútorná horúčosť jednoducho všetko spáli. Keď ho je veľa, potrebuje von a to aj cez pokožku a pleť.

Pečeň a obličky čistia krv. Keď je krv príliš zahltená toxínmi zo stravy, nevhodných nápojov a iných prehreškov, riešia to orgány tak, že ich vypustia von cez pokožku. Ak sa k tomu pridá nedostatočný pitný režim vo forme čistej pramenistej, tak je o problém postarané. Pomôžu bylinné čaje. Namiešať môžeme napr. korene z púpavy, lopúcha a echinacey. K tomu pridáme fialku trojfarebnú, jablčník obyčajný a ibištek lekársky. Táto kombinácia je veľmi nápomocná pri odstraňovaní toxínov z pečene a obličiek. Do stravy doplníme enzýmy, antioxidanty a rastliny bohaté na chlorofyl, ktorý čistí krv – čerstvé listové šaláty, klíčky alfa-alfa alebo sójové, mladý jačmeň alebo zelený ovos, dráč, kustovnicu, čučoriedky a huby hlavne drevokazné napr. hliva, ktorá prospieva žalúdku a slezine, uchovec bazový, ktorý čistí krv, črevá a posilňuje pamäť. Pridáme omega 3 a GLA mastné kyseliny, ktoré podporia metabolizmus tukov, aj vo forme rýb, ľanových,konopných či chia semienok, píniových a vlašských orieškov. To sa všetko dá pridať do domáceho chleba alebo zdravej rannej kaše. Treba do nich dostať veľa dusenej zeleniny a polievky. Pri varení používame hlavne za studena lisovaný sezamový alebo olivový olej, lebo pomáhajú odstraňovať z tela toxíny a horko. Pomáhajú aj kúpele a oplachovanie tváre v odvare z čiernohlávku alebo puškvorca obyčajného. Tvár je dobré pravidelne čistiť koloidným striebrom, ktoré je antibiotické, prípadne tinktúrou z bielej ľalie alebo jablčným octom. Môžu sa aj prikladať kapustové listy, ktoré vyťahujú toxíny a liečia zápaly.

Hormonálnu liečbu akné zvážte a použite len v krajnom prípade. Poškodzuje totiž obeh krvi a zaťažuje pečeň. U mladých dievčat, ktoré potrebujú zároveň upraviť pravidelnosť menštruácie, prípadne bolesti je vhodné zvoliť najskôr bylinnú liečbu napr. pomocou tinktúry z vitexu jahňacieho, čaju z alchemilky a rebríčka obyčajného, prípadne masáží krížovej chrbtice a podbruška s esenciálnymi olejmi z geránia, bazalky alebo majoránky, ruže, šalvie muškátovej, koriandru, vetiveru a mandarinky.

POTENIE

Pot je jinovou tekutinou, ale v tele je poháňaný jangovou, zohrievajúcou energiou. Pot je aj tekutinou srdca a medzi srdcom a pľúcami je vzájomný kontrolný vzťah. V čínskej medicíne je viac názorov na reguláciu pórov. Niekto tvrdí, že póry na pokožke sú otvárané drevom (pečeň) a zatvárané kovom (pľúca). Iní tvrdia, že otváranie riadia obličky, tak ako nádych. Ktorýkoľvek názor vezmeme do úvahy, vidíme súvislosť medzi vyrážkami na pokožke a toxínmi v krvi, ktorú detoxikujú oba orgány, aj pečeň aj obličky. Nadmerné potenie je v puberte najčastejšie spôsobené nadmernou horúčosťou v tele, ktorá sa potrebuje dostať von, a tak ide cez pokožku. Mladí ľudia radi pijú studené nápoje a neradi sa príliš veľa obliekajú, lebo to nie je „in“. No ak do tela dostanú veľa chladu, telo začne viac kúriť, aby sa zahrialo. Okrem toho, malé deti sú veľmi jangové tvory, no jangu postupne ubúda a vekom sa vyrovnáva s jin, ktorá je tým chladnejším prvkom v tele. Ak v mladosti nerozvážne plytváme vnútorným teplom, jangom, v neskoršom veku nám bude chýbať.

No ani úplné zabraňovanie potenia nie je v tomto smere vhodné. Ich ukladanie a cirkulácia v tele by mohla spôsobiť napr. kamene v žlčníku, obličkách, cysty a zápaly. Preto je lepšie podporiť potenie správnou cestou a dodržiavať hygienu. Vhodný je čaj a kúpele v šalvií lekárskej, ktorá je výborná proti nadmernému poteniu celého tela aj nôh, no samotnému prirodzenému poteniu nezabraňuje úplne. Pri nadmernom potení nôh pomôže domáci púder vyrobený z kvalitného detského púdra, do ktorého pridáme pár kvapiek esenciálneho oleja zo šalvie lekárskej. Tá sa bežne pridáva aj do tuhých dezodorantov – zvoľte si také, ktoré neobsahujú hliníkové soli a neupchávajú póry pod pazuchou, aby lymfa mohla dobre prúdiť. V lese alebo na záhrade môžete nazbiera a nasušiť plody drienky, ktorá má sťahujúce vlastnosti na energiu obličiek a pôsobí proti silnému poteniu.

Ďalšou príčinou zvýšeného potenia môže byť vnútorná vlhkosť a hlieny. Vtedy je pot sprevádzaný aj zápachom, nie však štipľavým, skôr ťažkým a hutným. Nadmernú vlhkosť v tele spôsobuje najmä nadmerná konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov, bielej múky a sladkostí. Sprevádzajú ju aj iný príznaky napr. nadváha, pomalosť až lenivosť, smrkanie a vykašliavanie hlienov, gynekologické výtoky, opuchy...Odstrániť z tela ju pomôže čaj z bio mandarinkovej kôry, horca, feniklu a anízu, čerstvá mrkvová šťava, pórnatka kokosová – huba, ktorú môžete pridávať do jedál alebo užívať ako výživový doplnok, slzovka obyčajná – obilnina, ktorá pripravíte ako prílohu k jedlu alebo ako rizoto a rannú kašu. Varte im pšeno, ktoré je diuretické a zároveň zbavuje telo horúčosti, čo je pre mládež ideálne. Ako prevenciu im dávajte cmúľať pergu, fermentovaný kvetový peľ, ktorý obsahuje všetko, čo potrebujeme – vitamíny, minerály, stopové prvky a popri tom výborne zbavuje telo odpadových látok.

Ak je naopak nedostatok potenia, čo sa občas vyskytuje u dievčat, ktoré majú v sebe viac chladu, sú zimomrivé a mávajú studené končatiny, trpia depresiami a sebaobviňovaním, tam pomôže krátkodobé doplňovanie jangu obličiek napr. cez hubu cordyceps v ranných hodinách. U chlapcov pomáha cordyceps navyšovať testosterón, ktorý mladí muži potrebujú nielen na rast vonkajších pohlavných orgánov ale aj pre vývoj mužského sexuálneho chovania. Krátkodobé užívanie je vhodné aj pre chlapcov, ktorí veľa vysedávajú pri počítačových hrách a cez končatiny naťahajú chlad do obličiek.

AGRESIVITA A NAPÄTIE

Hnev, agresia a napätie sú z určitého uhla pohľadu apatia a frustrácia. Ide o vnútorný vietor v pečeni alebo obličkách. Je to disharmónia v meridiánoch, dráhach, týchto dvoch orgánov. Buď je energie veľa, alebo málo. Slabosť pečene a žlčníka, ktoré sú párovými orgánmi sa vie prejaviť aj pri výmene názorov – ak je žlčník slabý, hádka začne, ale nie je tam sila, tak hádka aj rýchlo skončí, väčšinou plačom. Ak je v žlčníku plnosť a horko, je tam ochota a sila hádať sa dlho a vytrvalo. Vnútorný vietor vedia spôsobiť aj nespracované alebo nahromadené emócie. Ako rozlíšiť, či je nerovnováha v pečeni alebo obličkách? Málokedy sa stáva, že by v pečeni bolo energie málo. Zvyčajne je jej veľa, je silná a doslova vyšľaháva nahor. Tento nadmerný jang sa doslova nevie zmestiť do kože. Spoznáme ho podľa nahromadeného hnevu, agresivity, celkovej emočnej nerovnováhy. V noci môžu deti trápiť nočné mory, vykrikujú, potia sa a celkovo zle spia. Je im stále teplo, majú zvýšenú potrebu piť, trpia zápchou alebo hnačkou, majú červenú tvár, silno sa potia, pot a stolica štipľavo zapáchajú a v prípade dievčaťa, má menštruačné kŕče a zrazeniny v menštruačnej krvi. Nevedia riešiť problémy a postaviť sa k nim čelom a to ich frustruje. Takto vzniká na pečeni ešte väčší blok, ktorý bráni voľnému prúdeniu energie. Vietor v obličkách sa prejavuje skôr ako strach skrytý pod agresiou. Dieťa sa napr. hnevá, že musí chodiť do školy, čo sa ráno prejavuje bolesťami brucha a zlou náladou až odporom. No za tým je strach z neúspechu, neprijatie v bande, nepochopenie učiva. Dieťa prežíva aj stavy paniky, averziu na hluk, nedostatok sebadôvery. Vietor sa z tela najlepšie dostane von pomocou akupunktúry, masáží (ak vám pubertiak nedovolí dotyky, zvoľte kvalitného maséra alebo masérku), varte čaj z horca, morušových konárikov a lístkov. Medzi ďalšie potraviny a bylinky, ktoré tíšia v tele vietor patrí zeler aj stonkový aj buľvový, bobkový list, šalvia, fenikel, aníz, ovos, čierny sezam, kuzu škrob, ľanový olej, harmanček a koriander.

Tortilly sú „in“

Ak chcete pre svojich tínedžerov zdravšiu verziu desiaty, zvoľte tortilly. Dnes sú medzi nimi veľmi populárne. V predaji sú rôzne verzie aj celozrnné so semienkami alebo zeleninou napr. mrkvou priamo v placke. Dbajte na to, aby neobsahovali konzervačné látky. Mierne ju nasucho opražte na panvici z oboch strán a potom naplňte niečím zdravým. Použite napríklad vegánsku smotanu, do ktorej pridáte trošku horčice alebo tatársku omáčku z bio obchodu, veľa listového šalátu a doň zopár klíčkov, kúsky tuniaka, lososa alebo doma uduseného mäsa a bylinkami. V predajniach s kebabom môžu používať koreniny s nezdravým glutamanom, ktorý zabíja chuťové bunky a dodáva do tela toxíny. Tiež veľa čili, ktoré príliš zahrieva. Preto ak máte doma silného mäsožravca, doprajte mu mäso z domácej farmy, ktoré pripravíte doma s overenými bylinkami a koreninami. Hotovú naplnenú tortillu zabaľte do alobalu a ponúknite ako desiatu. Verte, že ocenia vašu tvorivosť.

text_Anka Kanovská