Niekoľkodňová očista dokáže naozaj divy – upraví trávenie, spáli toxíny, naštartuje metabolizmus a nabije nás novou energiou a chuťou do života. Keď sú naše bunky obalené toxínmi, nedostávajú sa do nich žiadne živiny, máme málo vitamínov, zle nám trávi, cítime sa unavení, máme zlú náladu.


OČISTA PODPORUJÚCA SRDCE


Blíži sa obdobie leta a to je pre detoxikáciu ako stvorené. Vonku je horúčava a nám príliš nechutí jesť. Máme zvýšený pitný režim, viac športujeme a chodíme do prírody. Tiež sa viac zaujímame o to, ako vyzeráme. Všade vládne slnko a smiech. Prirodzene uprednostňujeme ľahšiu stravu, viac surovej a šťavnatej potravy. Toto je obdobie, ktoré podľa tradičnej čínskej medicíny vládne SRDCU. Je to náš najjangovejší orgán a aj v prírode je v tomto čase najviac jangu – tepla, rozkvetu, pohybu, slnečnej žiary a červenej farby. Podobne aj srdce v našom tele prehrieva všetky orgány, podporuje náš duševný vývoj, zodpovedá za krvný obeh, osobné vyžarovanie a vyjadrovanie sa. K srdcu patrí párový orgán TENKÉ ČREVO. Preto aj problémy tenkého čreva (zlé vstrebávanie živín, zápaly, hnačky, koliky atď.), prehnaný smiech či smútok alebo ťažkosti s rečou poukazujú na oslabenie funkcií srdca.  A práve v letných horúčavách by sme sa mali zamerať najmä na kúry súvisiace so srdcom, aby sme podporili jeho funkcie a uľahčili mu prácu. Detoxikovať môžu aj ľudia s už diagnostikovanými ochoreniami srdca, napr. vysokým krvným tlakom, angínou pektoris, srdcovou arytmiou atď. Určite sa im uľaví a zlepší zdravotný stav. 


PRE ZAČIATOK OBILIE A ZELENINA

Na očistu sa pripravte mentálne aj fyzicky, pôjde vám to ľahšie. Vyberte si deň i postup, ktorý vám vyhovuje a začnite s prípravami. Vhodné je začať jesť vegetariánske zeleninové pokrmy a upraviť pitný režim. Jedzte najmä obilniny v ich prirodzenom stave (naturálnu ryžu, pohánku, pšeno, špaldu, jačmeň, pšenicu, kamut) v kombinácii so zeleninou, ktorá je buď čerstvá alebo mierne tepelne upravená. Pite najmä mätový a zázvorový čaj a k tomu doobeda pol litra zeleninovej alebo ovocnej šťavy podľa chuti. Zeleninu však nemiešajte s ovocím. Treba ich konzumovať každé zvlášť kvôli rozdielnemu obsahu cukrov a času trávenia. Pri detoxikácii je dobrá aj horúca prevarená voda, ktorú treba piť po dúškoch. I keď je vonku horúčava, budete milo prekvapení ako výborne dokáže takáto voda osviežiť a zahnať smäd. Má inú chuť ako čerstvá a chladená a okrem toho  nezaťažuje naše telo ťažko vstrebateľnými minerálmi. 


Letný detox podporíme aj očistou hrubého čreva, ktorou by mala začínať prakticky každá očista alebo pôst. Buď absolvujeme črevnú sprchu pod odborným dohľadom, no lepší je domáci klystír, do ktorého si pridáme prepustené maslo (tzv. ghí), trochu sezamového oleja lisovaného zastudena alebo bylinky. Čistenie čriev čistou vodou nie je dobré z dlhodobého hľadiska. Črevá nielenže vysušuje, ale môžu nám aj zlenivieť v prirodzenom očistnom procese tela a vylučovaní odpadov. 


Keď ste takto pripravení, môžete ísť na to. Ponuka detoxikačných kúr je naozaj bohatá, stačí si vybrať podľa chute a možností:


OČISTA S MUNGO FAZUĽOU 


Počas 3 –7 dní jeme len jeden druh jedla koľkokrát chceme počas dňa. Je to polievka z mungo fazuliek. Uvaríme ľubovoľné množstvo munga vo väčšom množstve vody spolu s bylinkami podľa chute i konštitúcie. Ak ste skôr zimomraví, pridajte čierne korenie, čerstvý nastrúhaný zázvor, škoricu, cesnak alebo na oleji upražené horčičné semienka. Ak ste naopak horkokrvní, pridajte si koriander, rímsku rascu, kardamon, kurkumu alebo sušenú mätu. Všetko dobre povarte a jedzte. Dôležitý je ten vývar. Mungo fazuľa podľa tradičnej čínskej medicíny podporuje správne funkcie srdca, mierne ochladzuje v letných horúčavách, stimuluje tvorbu tekutín v tele a paradoxne je aj močopudný, čím znižuje zadržiavanie vody v tele a tvorbu opuchov. Má výrazné detoxikačné účinky, zbavuje telo nečistôt, odkysľuje organizmus, lieči vysoký krvný tlak i nepokoj. Používa sa ako liek pri otravách z jedla alebo ťažkých kovov. Vylučuje z tela akékoľvek prebytočné teplo – eliminuje návaly tepla v klimaktériu, svrbivé červené vyrážky, zápcha či zápaly. 


DETOX S ANANÁSOVOU ŠŤAVOU


Na túto očistu si vyhradíme jeden deň v týždni, pričom ju môžeme robiť pravidelne každý týždeň. Bude to čisto pitný deň, počas ktorého nebudeme konzumovať žiadnu potravu, len piť tekutiny. Do jedného pohára čerstvej ananásovej šťavy zo sladkého ananásu pridáme pól čajovej lyžičky prírodného cukru, štipku zázvorového prášku a štipku čierneho korenia. Všetko dobre premiešame a popíjame. Táto kombinácia veľmi dobre podporuje tráviaci proces, zahrieva vnútorné orgány a tým podporuje ich správne funkcie. Samotný ananás je však zachladzujúci, takže celkový účinok na organizmus by mal byť harmonizujúci a vyrovnaný. Počas dňa môžeme vypiť šťavy koľko vládzeme,  no kombinujeme ju s teplou prevarenou vodou. Je to len pitný detoxikačný deň. Podľa čínskej dietetiky ananás tiež znižuje nadmerné teplo v tele, hlavne v letnom období. Obsahuje enzým bromelín, ktorý zlepšuje trávenie a ničí parazity v tele. Je močopudný, čím znižuje tvorbu opuchov po tele a podporuje správne trávenie. 


ČEREŠŇOVÁ OČISTA


Príjemná jednodňová kúra, pri ktorej konzumujeme po celý deň len čerstvé čerešne alebo višne. Majú výborné detoxikačné účinky a zároveň prirodzene červenou farbou podporujú správne funkcie srdca – orgánu leta. Obsahujú vysoké množstvo organického jódu, čo prospieva najmä štítnej žľaze. Vylučujú z tela von kyselinu močovú, ktorá sa často ukladá v našich kĺboch a spôsobuje problémy s hybnosťou, reumatické ochorenia, dnu. Po takejto očiste by mali byť naše kĺby pohyblivejšie a ľahšie. Čerešne stimulujú imunitný systém, čistia krv a podporujú krvotvorbu, pôsobia močopudne a zlepšujú trávenie kvôli vysokému obsahu tráviacich enzýmov. Sú prirodzeným antioxidantom.


BYLINNÝ ČAJ PRE SRDCE


Počas letného obdobia posilníme správne funkcie srdca pravidelným pitím bylinného čaju z kvetu hlohu, vňate medovky, jablčníka obyčajného a rozmarínu. Všetky bylinky zmiešame rovným dielom okrem rozmarínu. Toho pridáme len pár lístkov. Čaj pripravíme tak, že v 250 ml prevarenej vody vylúhujeme 1 čajovú lyžičku tejto zmesi cca 7 minút. Potom precedíme a 2-krát denne vypijeme 1 šálku pred jedlom. Hloh je zázračná bylinka, ktorá podporuje srdcovú činnosť. Harmonizuje krvný tlak a mierne upokojuje. Tlmí srdcové arytmie, lieči závrate, zlepšuje zásobovanie srdca kyslíkom. Medovka upokojuje na duši, príjemne vonia i chutí. Jablčník je univerzálna bylinka na všetko – trávenie, dýchanie, funkcie pečene a žlčníka, lieči zápaly lymfatických žliaz, podporuje správnu menštruáciu a pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárne ochorenia. Rozmarín zasa mierne zvyšuje krvný tlak, preto ho treba používať opatrne. Celá zmes pôsobí vyrovnane na funkcie srdca.


CIEVNY SYSTÉM A LYMFA


Srdce je vládcom krvného obehu v tele a preto mu môžeme pomôcť očistou cievneho systému. Do stravy zaradíme viac pohánky, ktorá detoxikuje, čistí krv a obsahuje rutín, ktorý spevňuje cievne a žilné steny a sliznice celého tela. Jeme viac čučoriedok a grepov spolu s bielou penovou šupkou, ktorá je veľmi liečivá a prospešná pre zdravie. Všetky tieto potraviny majú podľa čínskej dietetiky horkastú chuť. Je to chuť, ktorá stimuluje správne funkcie srdca. Do varenej stravy pridávame bobkový list, ktorý čistí krv, podporuje trávenie a pôsobí protireumaticky. Krvotvorbu posilníme pitím zeleninových štiav najmä z červenej repy a mrkvy, ku ktorým pridáme pár lístkov čerstvej žihľavy alebo špenátu.  
Spolu s tvorbou a obehom krvi ide ruka v ruke lymfatický systém. Spolu odstraňujú z nášho tela odpadové látky z metabolizmu a zabezpečujú správne fungovanie obranyschopnosti. Lymfatický systém je náš odpadový kanál, ktorý zabezpečuje prirodzenú detoxikáciu organizmu. Ak správne nefunguje, vznikajú na tele opuchy, sme unavení, máme celulitídu, ochabnutú pokožku a sme často chorí. Je niekoľko spôsobov ako prečistiť lymfu. Asi najpríjemnejším je manuálna lymfatická masáž celého tela. Je relaxačná a zároveň podporuje prirodzenú detoxikáciu tela, odvodňuje, zmenšuje opuchy (aj chorobné či pooperačné stavy), zbavuje celulitídy, vypne pokožku, ktorá potom vyzerá sviežo a zdravo. Masáž však treba absolvovať niekoľkokrát za sebou kvôli žiadanému účinku. 


Ďalším spôsobom ako vyčistiť lymfatický systém tela je citrusová očista. Konzumácia citrusových plodov nie je pre nás vhodná v zimnom období.


Dôvod je vcelku prostý – rastú v trópoch a ich účelom je ochladiť ľudí, ktorí tam žijú. My sa však v zime potrebujeme skôr zahriať.  V lete, keď aj u nás teplomer ukazuje vysoké teploty, si môžeme takúto očistu dopriať. 


CITRUSOVÁ OČISTA LYMFY


Pripravíme si zmes čerstvých štiav – 1 liter grepovej, 1 liter pomarančovej, 200 ml citrónovej a 2 litre vody. Všetko spolu dobre premiešame a necháme 1 deň stáť. Ráno je dobré previesť očistu hrubého čreva formou klystíru alebo črevnej sprchy. Prehrejeme sa v horúcom kúpeli alebo sprche. Potom začneme popíjať citrusovú zmes – každých 30 minút vypijeme 1 dcl až kým všetko nevypijeme. Môžeme ju kombinovať s čistou vodou ak treba. Je dobré vydržať 3 dni, no je to veľmi náročné. Aj 1 deň nám však pomôže v detoxikácii lymfatického systému. Po kúre sa budeme cítiť ako znovuzrodení a plní energie. Pred začiatkom tejto očisty a aj po jej ukončení sa odporúča len ľahká strava zložená najmä s obilnín, ryže a zeleniny, aby sa tráviaci proces príliš nezaťažoval a štartoval len veľmi pomaly.


OBLIČKY VERSUS SRDCE


V lete by sme nemali zabúdať ani na naše obličky. Sú protipólom nášho srdca. Ich obdobím je zima, živlom je voda. Podľa čínskeho pentagramu je ich úlohou kontrolovať správne funkcie srdca. Tieto dva orgány sú ako oheň a voda v prírode a musia byť v rovnováhe. Ak by prevládol oheň, teda srdce, stávame sa náchylní na vysoký krvný tlak, opakované zápaly v tele, poruchy spánku, červeň v tvári, výbušnosť či návaly tepla. To zároveň znamená, že obličky sú v oslabení a nevládzu kontrolovať nadmerný oheň srdca. Vyrovnaná komunikácia medzi týmito dvomi orgánmi je veľmi dôležitá pre fungovanie celého organizmu. Podporme preto v letnom období naše obličky a oni nám to v zime v dobrom vrátia.


MELÓNOVÁ OČISTA


Túto očistu si urobme v melónovej sezóne, keď máme k dispozícií dostatok čerstvých prirodzene dozretých melónov. Počas 1 týždňa konzumujeme len červené melóny a čierny celozrnný chlieb – najlepšie ražný. Ak sú v obličkách alebo močovom trakte kamene, sú na siedmy deň vypudené von z tela. Červený melón podľa tradičnej čínskej dietetiky mierne ochladzuje v letných horúčavách, odstraňuje zvnútra tela nadmerné teplo (môže sa prejavovať vysokým tlakom, návalmi tepla v klimaktériu, chorobným hladom, aftami...), zvyšuje tvorbu tekutín, zastavuje smäd a podporuje močenie. Stimuluje správne funkcie oboch orgánov – srdca i obličiek.


KÚRA S ADZUKI FAZUĽOU


Podobne ako pri očiste s mungo fazuľou, aj tu jeme minimálne 3 dni len polievku z adzuki fazuliek spolu s koreninami podľa chuti a konštitúcie. Adzuki fazuľa má podľa Číňanov významnú úlohu pri komunikácii medzi srdcom a obličkami. Harmonizuje ju – rozhýbava a mierne riedi krv, čo je prospešné aj pri krvných zrazeninách (bodavé bolesti hocikde po tele), podporuje močenie, odstraňuje opuchy, zastavuje vnútorné krvácanie (napr. hemoroidy). Tieto zdravé fazuľky podporujú srdce, tenké črevo aj obličky. Majú prečisťujúce vlastnosti a vysušujú vlhkosť v tele, a preto sa používajú na liečbu opuchov, nadváhy a výtokov.


V každom ročnom období môžeme pomôcť našim orgánom, svojmu telu aj svojej línii. V lete ide detoxikácia omnoho ľahšie. Vonku je krásne, slnko páli a my cítime, že potrebujeme svoje telo odľahčiť. Vyberte si ktorúkoľvek z našich očistných kúr – takú, ktorá sa vám už na prvý pohľad najviac páči. Určite to bude tá, ktorú práve potrebujete. A smelo do toho! Želám vám krásne, zdravé a štíhle leto!