Vrásky, ktoré sme v detstve tak milovali na našich starých rodičoch, nás zvyčajne okolo 35-ky začnú celkom trápiť. Obzeráme sa v zrkadle, robíme na seba rôzne grimasy a skúmame, kde sa objavili. Rozmýšľame, ako sa ich zbaviť a čím ich vyhladiť. Prečo ich má niekto viac a niekto menej, prečo sa niekomu objavia skôr a iným až v neskoršom veku? 


V západnej kultúre a medicíne vládne názor, že vrásky sú spôsobené stratou obsahu vody v pokožke alebo v podkožnom tuku, čo následne zapríčiňuje stratu elasticity tvárových vlákien. Klasická čínska medicína však tvrdí, že príčinou sú naše vnútorné orgány. Naša pokožka a pleť odzrkadľujú to, v akom zdravotnom stave sú naše orgány a ako dobre fungujú všetky fyziologické procesy. Týka sa to najmä správnej krvotvorby a dostatočnej energie obličiek. Vrásky úzko súvisia s nedostatkom energie a krvi a následne s  podvýživou pokožky tváre. Ich tvorba je ovplyvnená predovšetkým oslabenou funkciou sleziny a obličiek. 


Čo spôsobuje tvorbu vrások?

Za naše vrásky môže predovšetkým nedostatočná krvotvorba a oslabená energia obličiek. Krvotvorbu má na starosti najmä slezina, ktorá vytvára krv z prijatej potravy a nápojov. Je dôležité, aby mala dostatok energie, teda sily na tvorbu krvi. Potom môže prekrviť našu pleť a zabrániť tvorbe vrások. Energiu obličiek získavame (dostaneme do daru) pri počatí od našich  rodičov a počas života si ju pestujeme správnym životným štýlom. Často je to však opak pravdou a my si energiu obličiek postupne vyčerpávame zlým hospodárením s vlastnými silami. Obličky ukrývajú našu životnú silu, čím rýchlejšie si ju vyčerpávame nezdravým životným štýlom, tým skôr starneme.


SLEZINA, KRV a VRÁSKY

Čo spôsobuje oslabenie krvotvorby?

Príčin je viacero – nadmerné krvácanie (napr. pri pôrode, rôznych operáciách alebo ochoreniach), dlhodobé ochorenia a ich liečba rôznymi chemickými liekmi a celkovo oslabená slezina – nesprávnou stravou, starosťami a sedavým životom.

Ako sa prejavuje slabá krvotvorba?

Bledá tvár a pery, chudokrvnosť, suchá pokožka a oči, krehké, veľmi jemné a suché vlasy, vrásky, nočné potenie, ťažkosti so zaspávaním, veľa snov, emočná zraniteľnosť, sklony k rýchlej únave, horúce chodidlá v noci, ľahká tvorba modrín, bolesti svalov, silná alebo naopak slabá menštruácia, krvácanie z nosa, krv v moči alebo stolici, sexuálna nechuť, lenivosť, búšenie srdca.
Slezina je totiž orgán, ktorý je zodpovedný za tvorbu krvi v našom tele. Krv vyživuje všetky časti tela. Zásobuje nielen jednotlivé orgány ale aj svaly, šľachy, väzivá, tkanivá, pokožku... Príkladom slabej krvotvorby sú napríklad ranné bolesti chrbta – nie však chrbtice, kostí a stavcov, ale svalov, šliach a tkanív. Chrbát bolí tak, že sa nemôžeme zdvihnúť z postele, no keď sa rozhýbeme, chvíľu pochodíme, bolesti ako zázrakom zmiznú. V tele totiž nebolo dostatočné množstvo krvi na to, aby dobre zásobila svaly a šľachy chrbta a tie ráno nie sú pevné a pružné. Podobné je to aj s vráskami. Pri nedostatočnej krvotvorbe je pokožka tváre a aj celého tela zle vyživovaná krvou a tekutinami, následne vysychá, stráca pružnosť a tvoria sa vrásky. Vrásky sa tvoria postupne a pomaly a niekedy si ich nemusíme s nadmerným krvácaním alebo ťažkou chorobou vôbec spájať. Sú však ich prejavom a preto by sme mali hneď počas rekonvalescencie zvýšiť podporu krvotvorby a stimuláciu sleziny.


Ako podporiť krvotvorbu?

Vo všetkých prípadoch sa zameriame na posilnenie funkcií sleziny.  
Žalúdok, prijíma potravu a nápoje a slezina mu pomáha vytvoriť z nich dostatočné množstvo energie a krvi pre správny chod nášho organizmu. Celý tento proces sa oslabí v prípade, že konzumujeme nesprávnu a nezdravú stravu. Slezina nemá rada sladkosti, mlieko a mliečne výrobky a ťažké jedlá. Zlepšenie krvotvorby vyžaduje špeciálnu a dlhodobú výživu, ktorá posilňuje tvorbu novej krvi. Obnova dostatočnej tvorby krvi v tele pomocou stravy a byliniek je dlhodobý proces vyžadujúci množstvo trpezlivosti a disciplíny v stravovaní. Zmena sa neudeje zo dňa na deň, no musí byť zakorenená hlboko v našej mysli. Je to v podstate zmena na celý život a človek sa s ňou musí zmieriť. Do každodenného jedálnička treba zaradiť potraviny, ktoré podporujú krvotvorbu – zelené listové šaláty, špenát, mangold, brokolicu – všetko zelené je bohaté na chlorofyl, ktorý napomáha vstrebávaniu železa a tým aj výrobe novej krvi. Z obilnín je to hlavne jačmeň a pohánka. Jačmeň podporuje správne funkcie sleziny a žalúdka, dopĺňa energiu a odvádza z tela prebytočnú vodu. Pohánka zas obsahuje rutín, ktorý spevňuje cievne steny. Namiesto sladkostí pojedáme sušené ovocie (najmä datle, marhule, moruše), orechy a semienka (hlavne vlašské orechy, čierny sezam, mak). Ovocie je tiež bohaté na množstvo vitamínov a minerálov, ktoré prispievajú k zlepšeniu krvotvorby – čierne ríbezle, čučoriedky, čerešne a červené hrozno – všetko červené ako krv. Zo zeleniny konzumujeme hlavne červenú repu, pór, mrkvu a tekvice. Naše staré babičky do jedál pridávali šafrán. Je to liečivá bylinka, ktorá aktivuje krvný obeh, odstraňuje krvné zrazeniny a reguluje menštruáciu. Namočte si ho na noc do vody, ráno preceďte a potom v nej uvarte ryžu. Bude mať krásnu farbu a bude oveľa výživnejšia. Ak máme nedostatok železa, hemoglobínu, či červených krviniek aj oficiálne na papieri, nezabúdajme na konzumáciu červeného mäsa, pečienky a vajíčok. Zároveň by sme mali obmedziť príliš slané, štipľavé a kyslé jedlá, rafinovaný cukor, mlieko a mliečne výrobky. Tie zbytočne zaťažujú trávenie a podporujú tvorbu hlienov. Okrem stravy treba myslieť aj na dobré prekrvenie celého tela, aj pleti. To môžete urobiť bylinnými čajmi napr. z arniky, angeliky či omanu pravého, no pomôže aj šport alebo iný pohyb, ktorý rozpumpuje srde a celý krvný obeh.


OBLIČKY, ENERGIA A STARNUTIE

Obličky sú podľa tradičnej čínskej medicíny jedným z najdôležitejších orgánov tela. Uchovávajú v sebe energiu, ktorú Číňania volajú „esencia života“. Časť z nej sme dostali pri počatí od svojich rodičov (prenatálna energia) a počas života by sme si ju mali pestovať a dopĺňať pomocou správnej životosprávy, pohybu či postoja k životu (postnatálna energia). Väčšinou sa však zanedbávame a často musíme siahnuť do zásob vzácnej prenatálnej sily. Keď je esencia života vyčerpaná, zomierame. Ak teda chceme dlho žiť a dobre sa cítiť, mali by sme ju dopĺňať a posilňovať. V Číne bolo tradíciou, že mladé páry zhruba 2 roky pred počatím svojho potomka posilňovali energiu obličiek, aby odovzdali svojmu dieťaťu čo najviac vnútornej sily.

Čo oslabuje obličky?

Energiu obličiek vo všeobecnosti oslabuje najmä nadmerný stres, prepracovanosť a iné fyzické či mentálne preťažovanie, pôžitkárstvo, nadmerná sexuálna aktivita, nesprávna výživa, nedostatok spánku, prílišné státie (napr. v zamestnaní) alebo chodenie (namáhavá turistika), nedostatočný pitný režim, a smútok. Slabosť energie obličiek môže byť aj vrodená. A naopak – silná energia obličiek môže byť vrodená, zdedená od rodičov, to platí aj o kvalite pleti.

Ako sa prejavuje oslabenie energie obličiek?

Každý z nás je jedinečný a u každého sa môže oslabenie obličiek prejaviť v inej forme. Oslabenie esencie sa prejavuje prevažne ako predčasné starnutie a tvorba vrások, tmavé kruhy pod očami, bolesti kolien a krížov, u detí poruchy rastu a duševného vývoja, celková slabosť a únava, impotencia, lámavosť až mäknutie kostí, horúčava v kostiach, zábudlivosť, sklon k potratom alebo neplodnosť, výtoky, opuchy, vysoký krvný tlak, dýchavičnosť, závrate, hučanie v ušiach, pomočovanie, erotické sny, predčasná ejakulácia a menštruácia, osteoporóza, nedostatok odvahy, zbabelosť.


Ako podporiť energiu obličiek?

Obličky zohrávajú v našom tele veľmi významnú úlohu. Nielenže skladujú v sebe esenciu života, ale vplývajú aj na obeh vody v tele, riadia pohlavné funkcie, sú súčasťou procesu dýchania – hovorí sa, že „nasávajú energiu pri nádychu“, zodpovedajú za vyživenie kostí, kostnej drene a mozgu a dokonca sa podieľajú na tvorbe novej krvi. 
Číňania kladú na výživu obličiek veľký dôraz. Keď sa o ne dobre staráme, zabezpečia nám dlhovekosť, mladý vzhľad, krásne zuby, pevné kosti a bohaté vlasy.  Posilňujú ich najmä pohybom im vlastným: čchi-kungovými cvičeniami, meditáciami alebo jogou. V jedálničku majú prevažne prirodzene slané potraviny, ktorými sú ryby, strukoviny a morské riasy. A tak si aj my do stravy zaraďme z obilnín pšeno a ryžu a zo strukovín fazuľu – ľadvinku, sóju a mungo. Zo zeleniny podporuje obličky hlavne petržlen, zeler, uhorky, pažítka, petržlenová vňať a z ovocia si vyberme hrozno, melón, moruše, gaštany. Prirodzene slané sú aj olivy a slivky umeboši. Môžeme pravidelne popíjať bylinkové čaje z prasličky, horčiaku, kvetu bazy čiernej a žihľavy. Výborným prostriedkom na podporu obličiek a redukciu vrások je aj želatína. Dá sa bežne dostať v potravinách a môžete si ju nasypať na ktorékoľvek jedlo počas dňa. Určite vám zlepší kvalitu pokožky i vlasov.
Z emocionálneho hľadiska posilní ľadviny viac odvahy, chuť zariskovať, skúsiť niečo nové a nebáť sa zodpovednosti. Ľudia s oslabenými obličkami budú mať v tomto smere ťažkosti a budú sa dlho rozhodovať, kým spravia prvý krok. 
V strave sa vyhýbame presoleným polotovarom ako sú údeniny, salámy, konzervy, sýtené minerálne vody s vysokým obsahom sodíka atď. A v živote sa snažíme vyvážiť prácu s oddychom, pravidelne si zašportujeme a nepodliehame excesom ani v jedle a ani v sexuálnom živote. 


Ďalšie overené terapie na obmedzenie tvorby vrások:

Face akupunktúra – je veľmi účinná, zvyšuje a udržiava obsah vody a tukov v pokožke, stimuluje priechodnosť dráh na tvári tak, aby tam prúdil dostatok energie a krvi.   www.terramedica.sk
Lymfatická masáž tváre – pozor, je rozdielna od klasickej kozmetickej masáže, no veľa kozmetičiek sa ju už naučilo pre jej výborné výsledky na vyhladenie vrások. Táto masáž odvádza toxíny a odpadové látky z pokožky tváre, ktorá sa následne vypne a rozžiari.
Premieľanie oleja v ústach – výborný detoxikačný prostriedok na všetky časti hlavy. Používa sa na to kvalitný olivový alebo sezamový olej, oba lisované za studena. Do úst sa vloží 1 polievková lyžica oleja a ten sa v ústach neustále premieľa cca 30 minút a potom sa vypľuje. Následne si vypláchneme ústa teplou vodou a umyjeme si zuby. 
Masky – okrem klasických uhorkových je veľmi účinné aj bahno z mŕtveho mora alebo čerstvá čerešňová šťava jemne vklepaná do pokožky tváre. Výborná je aj maska zo stévie, ktorá zároveň čistí pleť od zápalov (napr. akné).
Gymnastika tváre – pomôže prekrviť pokožku, precvičí svaly na tvári a podporí pružnosť tkanív. Praktikovať ju môžete kdekoľvek aj pri práci s počítačom. 
Pitný režim – je dôležitý nielen pre výživu pleti ale aj pre celé telo. Pozor však na minerálne vody s vysokým obsahom sodíka. Dajme prednosť bylinným čajom, vlažnej prevarenej vode alebo ovocným či zeleninovým šťavám. 

Raňajky na podporu krvotvorby:

5 polievkových lyžíc jačmenných krúpok (dostať bežne v potravinách), 4 – 5 dcl vody, 1 čajová lyžička sezamového oleja, 3 – 5 ks bio sušených datlí, 1 polievková lyžica zomletého čierneho sezamu. Na panvičke rozohrejeme sezamový olej, pridáme krúpky a mierne ich doružova opečieme. Zalejeme vodou, pridáme vykôstkované datle a dusíme cca 25 minút. Ak sa vám zdá, že je to príliš zdĺhavá príprava na ráno, uvarte si tieto raňajky už večer. Ráno ich len vytiahnete z chladničky, prihrejete a zjete. Takéto výživné jedlo vás nabije energiou na celý deň a zároveň stimuluje krvotvorbu. Jačmeň je sám o sebe osviežujúca potravina, ktorá harmonizuje slezinu a žalúdok a podporuje tvorbu energie a krvi. Čierny sezam výrazne stimuluje krvotvorbu, tonizuje esenciu života a zvlažuje črevá. Datle sú nielen prirodzene sladké, čo výborne osladí celý pokrm, ale sladkou chuťou zároveň dopĺňajú energiu sleziny, podporujú krvotvorbu a upokojujú na duši. Ako obmenu skúste varené gaštany – je to naozaj výborná kombinácia a podporíte nimi aj obličky.


Drink z melasy:

Melasa nazývaná tiež „čierne zlato“. Má rôzne chute, čo závisí od druhu cukrovej trstiny a výrobcu. Nenechajte sa odradiť prvým dojmom a vyberte si tú vašu. V melase sú obsiahnuté všetky živiny, o ktoré je ochudobnený biely rafinovaný cukor. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov hlavne železo, vápnik, horčík a iné. V našom tele podporuje krvotvorbu a zaháňa únavu. Dajte si hocikedy počas dňa pohár vlažnej vody, v ktorej ste rozmiešali čajovú lyžičku melasy. 


Slezina súvisí so: žalúdkom, zemou, žltou farbou, vlhkom, babím letom, sladkou chuťou, svalmi a tkanivami, perami, slinami.

Obličky súvisia s: močovým mechúrom, vodou, čiernou farbou, chladom, zimou, slanou chuťou, kosťami, kostnou dreňou, mozgom, nervovým systémom, zubami, vlasmi, sluchom a ušami.

Naša rada:

Akú kozmetiku používate? Bežnú, alebo prírodnú? Bežné hydratačné krémy obsahujú veľké množstvo vody, ktorá sa však v letných horúčavách ľahko z pokožky odparí a v zime zasa ochladí a stuhne, takže nikdy nedosiahnete cielený efekt. Vhodnejšie sú hydrofilné oleje, ktoré nielenže úžasne vyživujú pokožku, zvlhčujú, dodávajú vitamíny, ale aj krásne voňajú. Ak máte mastnú pokožku, nedajte sa odradiť, existujú oleje aj na mastnú pleť, ktoré zharmonizujú vlhkosť pleti.