Podľa štatistických údajov trpí alergiami 30–40 % svetovej populácie. Niektoré zdroje dokonca tvrdia, že nejaký typ alergie má na Slovensku každý druhý človek. Počet alergikov sa pritom neustále zvyšuje bez ohľadu na vek. Ako alergia vzniká, čo je jej príčinou a existuje vôbec účinná liečba?


Spektrum prejavov alergie je veľmi široké, od banálnej nádchy až po anafylaktický šok, ktorý môže skončiť aj smrťou. Alergické ochorenia, predstavované hlavne astmou sú v dnešných časoch na vzostupe. U každého štvrtého pacienta, ktorý trpí alergickou nádchou – vznikne astma.


Alergia je vlastne prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, ktoré sú v našom prostredí bežné. Je spôsobená nesprávnou aktiváciou protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) pod vplyvom alergénu. Väčšina ľudí s takou látkou nemá žiadne ťažkosti. No človek, ktorý má na alergiu predpoklady, môže byť na ňu citlivý. Jeho imunitný systém takúto látku mylne považuje za „nepriateľa“ a zareaguje. Reakcie sú potom to, čo vidíme, ako prejavy alergie. Môže ísť o kýchanie, kašľanie, svrbenie kože, rôzne vyrážky.


Nemecký lekár Dr. Gerhard L. Rummel si vo svojej praxi všimol, že na spustení alergie sa vždy, okrem zdedenej dispozície, podieľa preťažená obrana organizmu. Jeho Infekčná téza hovorí o tom, že pri vzniku alergie hrajú, okrem genetických predpokladov, dôležitú rolu aj vírusové infekcie. Ak napríklad dieťa s alergickou predispozíciou bude zaočkované v čase, keď bojuje s chrípkovou infekciou, imunitný systém bude preťažený. Napriek tomu, že chrípková infekcia je bezpríznaková, organizmus skryto bojuje. Zaťaženie očkovaním v takto nesprávnom čase môže spustiť alergiu. Podľa Dr. Rummela záleží na druhu vírusového ochorenia, či vznikne klasické alergické ochorenie, ekzém, neurodermitída alebo migréna.


A ako môže vzniknúť alergia u dospelého človeka? Osoba s alergickou dispozíciou dostane virózu s nádchou, súčasne kvitne v blízkosti breza. Z dôvodu silného zaťaženia organizmu infektom a zápalom nosnej sliznice vznikne senná nádcha najskôr na brezu. Imunitný systém si pamätá všetko, s čím sa stretol. V budúcnosti, keď sa stretne s rovnakou látkou, zareaguje oveľa prudšou reakciou a je veľmi pravdepodobné, že sa pridajú aj ďalšie alergény. 


Alergiu nie je dobré podceňovať, pretože alergická reakcia poškodzuje organizmus. Nejde „len“ o kýchanie, či „len“ o svrbenie kože. Alergický človek má skoro stále veľmi mierny zápal. Nemusí o tom ani vedieť, ale jeho organizmus je stále pripravený reagovať zhoršením zápalu, je zaťažovaný a poškodzovaný dôsledkami. Preto je potrebné alergiu liečiť, aj v čase, keď alergik nemá žiadne príznaky. Bez liečby alergik môže reagovať častými zápalmi – alergickými i nealergickými. Neliečený alergik teda môže byť často chorý a nevie sa presne prečo. Príčinou môže byť práve nerozpoznaná alergia.


Dr. Rummel v rámci okruhu foriem alergií rozdeľuje choroby na nasledujúce oblasti orgánov:


Kožné orgány: neurodermatída, psoriáza, akné, ekzémy, žihľavka, slnečná alergia, vypadávanie vlasov. 
Dýchacie orgány: astma, polinóza, senná nádcha, chronická rinitída, bronchitída, sinusitída, opakujúce sa infekcie 
Zažívacie orgány: ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, chronická gastritída, kolitída, alergie na potraviny, celiakia 
Nervové orgány: migréna, neuralgia, tinnitus, bolesti hlavy, problémy s chrbtom či chrbticou, nervové bolesti. 

Pre alergikov je nevyhnutné vyhýbať sa kontaktu s alergénom. Pri peľovej alergii nie je jednoduché vyhýbať sa peľu – obmedzením pobytu v prírode na miestach a v čase vysokého výskytu peľu. V prípade alergie na zviera, je nutné odstrániť ho zo svojej blízkosti. Ak ťažkosti spôsobuje kozmetika, alebo bižutéria, alergik sa jej musí vzdať. Preto sa ako ideálna javí metóda desenzibilizácie. Ak je presne známy druh alergénu, je možná špeciálna imunoterapia alergénovými vakcínami. Do tela pacienta sa injekčne (alebo kvapkami do úst) pravidelne podávajú malé množstvá alergénu. Tieto množstvá sa stále zvyšujú, aby si imunitný systém „zvykol“ na prítomnosť alergénu. Liečbou sa navodzuje toleranciu alergénu. Veľmi dobré sú hlavne výsledky pri liečbe alergie na peľ a na roztoče. Účinne pomáha aj vakcinácia proti hmyziemu jedu.


Jednou z ciest, ako sa zbaviť alergie desenzibilizáciou alergénov je biorezonančná terapia. Dr. Gerhard L. Rummel vyvinul špeciálnu metódu, ktorú je možné veľmi jednoducho aplikovať bez vedľajších účinkov takmer pri akejkoľvek alergii. Certifikovaný prístroj dokáže načítať frekvenčnú vzorku alergénu,  zmeniť jej elektromagnetické vlnenie a pomocou elektród vrátiť do tela pacienta tak, aby sa  alergická reakcia na daný alergén už nielen nespustila, ale aby sa alergia úplne stratila. Pri diagnostike alergií a následnej terapii sa biorezonancia uplatňuje už takmer 20 rokov. Úspešnosť individualizovanej liečby alergií pomocou biorezonancie je 79 – 89 %.


Biorezonančná terapia proti alergiám je na klinike alternatívnej medicíny Terramedica rozvrhnutá na niekoľko sedení. Prvé stretnutie s pacientom je najdlhšie – trvá zhruba 90 minút. Slúži predovšetkým na zistenie anamnézy, podrobnú diagnostiku a nastavenie terapeutického plánu. Potom nasleduje séria približne polhodinových terapií zameraných na aplikáciu úvodnej biorezonančnej terapie, podporu detoxikačných schopností organizmu a na liečbu alergie pomocou biorezonancie. Celkový počet sedení je individuálny a záleží na povahe alergie, obvykle sa celá terapia pohybuje v rozmedzí piatich až desiatich sedení. Biorezonančná terapia nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu a prebieha celkom bezbolestne. Terapeuti na klinike alternatívnej medicíny Terramedica využívajú najmodernejšie certifikované prístroje Bicom 2000 a Bicom OPTIMA.


www.terramedica.sk