Nadváha, vrásky, ochabnutá pleť, celulitída... Prejavy pôsobenia starnutia a životného štýlu, dôverne známe takmer všetkým ženám okolo 40-ky. Ktorá žena sa nikdy nezamýšľala nad tým, ako sa tento proces dá zastaviť alebo spomaliť? Pravdepodobne žiadna. To, či vyzeráme, krásne, štíhlo a mlado nás zaujímalo od nepamäti a vždy bude téma mladosti a krásy témou jeden ženského sveta. Na výzore žien západného sveta sa podpisuje viacero faktorov.  


Stres, zlá životospráva s nedostatkom pohybu a priestoru na relaxáciu, zloženie stravy chudobné na ovocie a zeleninu, nedostatok enzýmov, ale  aj odklon od prírodných liečiv a doplnkov výživy. Je zaujímavé, že čínske ženy vyzerajú aj v 40-ke na 20 a nadváhu takmer nepoznajú. Na rozdiel od nás, majú Číňania tisícročia prepracovaný systém stravovania, ktorý im umožňuje cielene podporovať funkcie vnútorných orgánov, predchádzať ochoreniam i kompenzovať civilizačné neduhy. Inak platí pre udržanie mladosti a krásy aj v čínskej medicíne rovnaká klasika ako u nás: nepiť alkohol ani kávu, nefajčiť, nejesť priveľa sladkostí,  cvičiť a vyhýbať sa stresu. Dôležitou otázkou pre udržanie zdravia a dlhovekosti je pre Číňanov aj využívanie sexuálnej energie a praktizovanie energetických cvičení . Navyše, konzumujú veľa byliniek –  vo forme čajov, doplnkov stravy či prírodných liekov. Využívajú pre svoje telo a vzhľad všetko, čo im príroda ponúka. Nechajme sa teda inšpirovať čínskymi tajomstvami a skúsme si prinavrátiť mladosť a krásu silou byliniek a plodov.


Goji – Kustovnica čínska

Chutné červené sušené plody sa pridávajú do akéhokoľvek jedla, pije sa z nich čaj alebo sa len tak pojedajú počas dňa. V Číne ich volajú plodmi dlhovekosti, pretože spomaľujú starnutie a pomáhajú zachovať mladistvý vzhľad.  Majú však aj liečivé vlastnosti – znižujú krvný tlak, zvyšujú potenciu, podporujú funkciu pečene a ľadvín, zlepšujú zrak, pomáhajú krvotvorbe. Dnes ich dostanete nielen v bio obchodoch, ale aj v bežných supermarketoch ako sušené plody, vo forme marmelády, šťavy alebo kompótu.

Schizandra čínska
 
Výrazne stimuluje celý organizmus, zabraňuje únave, zvyšuje krvný tlak, posilňuje zrak a dodáva silu. Je vhodná pri zvýšenom výkone, pre športovcov, pri dlhých cestách za volantom. Je to ovocie piatich chutí, ktoré upokojuje srdce a tým aj našu dušu. Posilňuje obličky a tým prispieva k dlhovekosti a večnej mladosti. 

Sladké drievko
 
Bylinka s oficiálnym názvom  Sladovka hladkoplodá je veľmi využívaná v čínskom lekárstve. Dopĺňa chýbajúcu energiu, potláča chuť na sladkosti a má pozitívny vplyv na ženský hormonálny systém. Vylučuje z tela nadmernú vlhkosť a zadržiavanú vodu, ktorá často spôsobuje nadváhu alebo celulitídu. Je prirodzenou lymfodrenážou tela. Užíva sa formou čaju, alebo sa pridáva do jedál. U nás ju poznáme najmä vo forme čiernych pelendrekových cukríkov. 

Angelika čínska
 
Môže sa nahradiť aj našou Angelikou lekárskou. Koreň z tejto bylinky hrá významnú úlohu v čínskej dietetike. Používa sa vo forme čajového vývaru alebo aj ako prísada do polievky. Spevňuje cievne steny a harmonizuje trávenie. Reguluje hormonálny systém, a preto má vplyv na udržanie mladosti a krásy.

Reishi
 
Táto vzácna huba rastie aj u nás, ale jej liečivé účinky objavili najmä Číňania. Jedia ju naozaj veľmi pravidelne kvôli množstvu látok priaznivých pre zdravie. Nielenže významne podporuje imunitu, ale aj dlhovekosť, libido a sexualitu do vysokého veku. Dodáva energiu, pomáha krvotvorbe a dodáva výživu všetkým hlavným orgánom tela. 

Maca
 
Pôvodne peruánska bylinka, z ktorej sa využíva najmä koreň. Je považovaná za „prírodnú modrú tabletku“ pre mužov na zvýšenie sexuálnej energie. V prvom rade pomáha najmä ženám pri udržiavaní krásy a harmonizácií hormonálneho systému. Upravuje menštruáciu, únavu, neplodnosť aj funkciu štítnej žľazy. Lieči ochorenia krvného obehu a stimuluje rast a hustotu vlasov. 

Eleuterokok
 
Alebo inak – ruský ženšen, ktorý má podobné vlastnosti ako originálny ženšen, je však oveľa viac rozšírený v prírode. Významne podporuje imunitu a zvyšuje dlhovekosť. Prispieva k  dobrému spánku a oddychu, pretože má protistresové účinky. Podporuje vitalitu, sviežosť a pružnosť tela. 

Škorica

Podľa čínskej medicíny harmonizuje v našom tele Jin a Jang. Zohrieva, príjemne vonia, reguluje trávenie a dodáva duševnú silu. Má afrodiziakálne a antibiotické účinky. U nás sa používa aj ako prísada do masážnych krémov alebo olejov proti celulitíde. 

Spirulina
 
Sladkovodná riasa Spirulina má väčší obsahom živín, ako prevažná časť potravín i doplnkov stravy. Je veľmi účinným prostriedok najmä pri znižovaní váhy. Rýchlo sa vstrebáva a pritom zvyšuje hladinu cukru v krvi, čím pomáha obmedziť vysielanie signálov hladu z nášho mozgu. Posilňuje imunitný systém, podporuje činnosť kardiovaskulárneho systému a vytvára prirodzenú črevnú flóru, čím podporuje trávenie. Podporuje prirodzenú rovnováhu a detoxikáciu organizmu.

ČAJE:

Zelený čaj
 
Pre Číňanov je liekom na všetko. Pijú ho vo veľkom, pretože dodáva energiu, harmonizuje vnútorné orgány a celkovo osvieži celý náš orgamiznus. Tvrdia, že viackrát zalievaný má silnejšie účinky. Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, má protirakovinové účinky, znižuje cholesterol, podporuje funkcie srdca tvorbu krvi.

Bylinkové čaje
 
Vyberte si individuálne, podľa svojho zdravotného stavu a momentálnych potrieb. Mladosť a krásu podporujú najmä tie, ktoré harmonizujú trávenie: Puškvorec, Horec, Citrónová tráva, Mäta pieporná, Sladovka hladkoplodá, Medovka, tiež však bylinky, ktoré  podporujú krvotvorbu: Lapačo, Alchemilka, Pastierska kapsička, Žihľava, Pšeničná tráva, alebo tie, ktoré prirodzene detoxikujú organizmus: Nechtík, Lucerna (t.j. alfa-alfa), Pestrec, Púpava, či posilňujú obličky: Praslička roľná, Zlatobyľ, kvet Bazy čiernej.
Bylinkové čaje je dobré striedať, môžete si prípadne vytvoriť vlastnú čajovú zmes, testovať čo vám chutí a prospieva. Váš organizmus sa prirodzene rozhodne.

Rooibos
 
Roobios sa nedá nespomenúť, kvôli jeho významnému vplyvu na chudnutie. Pochádza z Južnej Afriky a  bežne sa u nás predáva. Pomáha lepšiemu spaľovaniu tukov, dokonca ovplyvňuje aj centrum hladu v mozgu čím znižuje pocit hladu. 

Pu-erh
 
Je to fermentovaný čierny čaj, ktorý napomáha spaľovaniu tukov. Znižuje cholesterol, čím prispieva k celkovému dobrému zdravotnému stavu. Harmonizuje trávenie, uľaví človeku po prejedení sa. Zároveň je to detoxikačný čaj, pretože prečisťuje krv a odbúrava toxíny. 


Čerstvé ovocie
 
Najmä tá, čo rastie v našich klimatických podmienkach všeobecne podporuje zdravie a krásu. Obsahuje veľa antioxidantov, je bohatá na enzýmy, ktoré podporujú trávenie. Prirodzený obsah vitamínov, minerálov a stopových prvkov vyživuje nielen naše vnútorné orgány, ale aj pokožku, vlasy, nechty, kosti a zuby. 

Čerstvá zelenina a zeleninové šťavy
 
Zdroje enzýmov a vitamínov, minerálov a stopových prvkov, dôležitých pre dobrú funkciu celého organizmu. Výťažky zo zeleniny sa však dajú použiť aj priamo na pokožku. Čerstvo nastrúhaná mrkva je výbornou maskou proti únave pleti. Nakrájané rajčiny stiahnu a prečistia mastnú pokožku a kúpele či obklady zo šalvie zmiernia príznaky zapálenej a aknóznej pokožky. 

Oleje lisované za studena

Používali sa už v starovekom Grécku a Egypte, a to nielen ako súčasť jedla, ale aj na regeneráciu pokožky. Najznámejší je olivový a mandľový olej. Môžeme si ich dať na šalát, ale nájdeme ich aj v kozmetických prípravkoch. Zjemňujú a vyživujú pokožku, dodávajú jej mladistvý výzor a elasticitu. 

V čom sa kúpala grófka Báthory?
 
Z historických zdrojov je známe, že grófka trpela nižším krvným tlakom a chudokrvnosťou. Preto jej kúpele obsahovali najmä bylinky, ktoré podporujú krvotvorbu a harmonizujú tlak. Aj v čínskej medicíne hrá kvalita krvi významnú úlohu pri vlastnostiach pokožky. Keď je krv zdravá, je jej dostatok v krvnom obehu, má všetky potrebné vitamíny a minerály, aj pleť je pružná, hebká a prirodzene lesklá. Podobný kúpeľ, v ktorom sa kúpala Báthoryčka, si môžete vyskúšať aj doma. Bude mať nielen liečivý, ale aj relaxačný účinok. Pripravte si silný odvar z niektorých z nasledujúcich byliniek alebo aj zo všetkých, nechajte ich 15 minút lúhovať a potom odvar nalejte do vane s teplou vodou. Ponorte sa až po krk a 20 minút odpočívajte. 

Dubová kôra
 
Stimuluje lymfatický systém, detoxikuje organizmus, lieči ochorenia pokožky, posilňuje steny žíl a tepien.

Hloh

Listy, kvety alebo aj plody Hlohu harmonizujú krvný tlak a podporujú krvný obeh.

Ďatelina 

Posilňuje červené krvinky a dezinfikuje pokožku.

Malina

Listy, plody aj kvety Maliny prečisťujú krv a podporujú krvotvorbu.

Čučoriedka

Jej listy priaznivo pôsobia na celý cievny systém a upokojujú pokožku.

Žihľava
 
Stimuluje tvorbu krvi a čistí pleť.

Ruža

Jej listy dodajú kúpeľu krásnu farbu a vôňu a prirodzene omladia vašu pokožku. Omladzujúce účinky na pleť má aj voda z ružových lístkov, ktorú obsahujú mnohé kozmetické prípravky, ale dostať ju kúpiť aj samostatne ako pleťovú vodu.

Anka Kanovská