Zvieratá. Odjakživa sú neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Kedysi dominoval ich chov na vidieku na farmách a pri rodinných domoch. Dnes sú rozšírené aj v mestách a v bytoch. A tak ako na človeka, aj na ne má vplyv životné prostredie, spôsob starostlivosti a konzumovaná strava a odráža sa to na ich kondícii, chorobnosti, celkovej vitalite. Ako sa o domácich miláčikov starať EKOlogicky? Moderný trend návratu k prírode a prirodzenosti pomaly preniká aj do veterinárnej oblasti. Stále viac majiteľov začína vnímať rozdielnosť v komerčnej verzus preventívno-podpornej starostlivosti o svojich domácich miláčikov. Mnohokrát vidieť paralelu medzi životným štýlom rodiny a jeho dopadu na zdravie zvieracieho obyvateľa. Zadováženiu zvieratka by mal predchádzať uvážlivý výber s ohľadom na časové možnosti a náročnosť starostlivosti, kapacitu priestorov, či zloženie členov domácnosti (pracovne vyťažení, často cestujúci, deti, starí ľudia). Netreba zabúdať ani na zvýšenú finančnú záťaž, ktorú prestavuje strava, veterinárne ošetrenie, rôzne pomôcky, či zvýšené hygienické opatrenia. Základom dobrej starostlivosti je rešpektovanie čo možno najprirodzenejších potrieb jednotlivých zvierat. Často sa napríklad zanedbáva dostatočný a aktívny pobyt vonku a väčšina doma chovaných zvierat preto trpí chronickým nedostatkom vitamínu D, čo sa odrazí aj na zdravotnom stave zvieratka.
Strava
Základným pilierom zdravia je strava – výber, pestrosť, množstvo, kvalita. Touto otázkou sa viac zaoberajú chovatelia a majitelia výstavných i súťažných zvierat. Tak ako majú stúpajúci výskyt potravinové intolerancie a alergie v ľudskej populácii, tak isto sa to odráža aj u domácich miláčikov. Čoraz viacej majiteľov je preto nútených poohliadnuť sa po vhodnejšej strave. Riešením býva surová čerstvá strava, prípadne aj s prídavkom kvalitnej varenej domácej stravy so zastúpením všetkých potrebných živín – známa je známa pod akronymom BARF. Skratka pôvodne doslovne znamenala „novozrodení kŕmiči surovou stravou“ (Born Again Raw Feeders) alebo „kosti a surová strava“ (Bones And Raw Food). Dnes znamená „biologicky vhodná surová strava“ (Biologically Appropriate Raw Foods). Tento typ stravovania imituje výživu divoko žijúcich zvierat a najčastejšie sa používa u psovitých šeliem. Výrobcu kvalitných bio-organických výrobkov máme aj na Slovensku. Mäso je získavané zo zvierat chovaných bezstresovo a na voľných pastvinách. Ich výhradnou stravou je tráva z miestnych horských pastvísk. Do produktov výrobcovia pridávajú ďalšie ingrediencie ako oleje, zeleninu, ovocie, semiačka, bylinky a pri ich získavaní dodržiavajú zásady ekologického hospodárstva. Stále viac sú obľúbené aj misky vyrobené z prírodného kaučuku, ktorý je pevný, netoxický a šetrný k životnému prostrediu. Na spodnej časti sú opatrené protišmykovou 100% prírodnou gumou (obsahuje aj ryžové šupky pochádzajúce z odpadu z ryžového hospodárstva), ktorá misku udržiava bezpečne na mieste.
Každodenná starostlivosť
Neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o domáce zviera je každodenná hygiena a preventívna starostlivosť o pokožku, srsť, perie, uši, ústnu dutinu, labky, pazúriky a pelech či klietku. Nezabúdajme, že to, čo škodí ľuďom, na to sú ešte vo väčšej miere citlivejšie zvieratá. Ide najmä o umelé arómy, ropné produkty, farbivá, konzervanty, tenzidy, silné dezinfekčné prostriedky, ktoré sa bežne vyskytujú v domácnostiach. Na slovenskom trhu už tiež môžeme nájsť viaceré značky prírodnej kozmetiky z čisto rastlinných surovín, dokonca aj v bio kvalite. Preventívno-ošetrujúce prípravky na umývanie, srsť, lepšie rozčesávanie, dezinfekciu, na sliznice, hojenie rán i pokožky, masáž aj parazity ponúka celý rad aromaterapeutických zmesí. Investícia do preventívnej opatery sa vám vráti v nižšom výskyte zdravotných ťažkostí, či v lepšej kondícii a vzhľade srsti.
Hygiena pelechu
Udržiavanie hygienicky čistého pelechu je jednou z hlavných priorít, hlavne v bytoch. Uprednostnenie výberu pelechu z ekokože túto starostlivosť výrazne uľahčí. Pach a špina sa dajú minimalizovať pravidelnou údržbou, a to aj za pomoci ekologického čističa a odstraňovača pachov, či veterinárneho ekologického pracieho prostriedku. S nepríjemnými parazitmi si pri pravidelnom používaní poradí ekologický minerálny prípravok na čistenie zvieracích pelechov a ľudských obydlí od hmyzu a parazitov. Je to jemný minerálny prášok z treťohorných usadenín jednobunkových organizmov, v ktorého zložení prevláda kremík. Obsahuje ostré mikroskopické kryštáliky, ktoré dobre čistia zvieracie pelechy aj ľudské obydlia od hmyzu a jeho zárodkov. V prípade potreby sa dá prípravok použiť aj na zvieraciu srsť.
Hygiena pri venčení
Pri zvýšenom počte hlavne psov a ich venčení na verejných priestranstvách a sídliskách, sa logicky začína postupne viac diskutovať o otázkach znečistenia exkrementmi. Niektoré mestské časti sú už vybavené stojanmi s vreckami a odpadkovým košom. Netreba ale čakať, kým to vyrieši mesto či obec. Zodpovedný majiteľ môže vlastné ekologické vrecká nosiť so sebou. Vrecká obsahujú špeciálnu prísadu, ktorá spôsobuje, že na rozdiel od klasických igelitových vreciek sa tieto vrecká úplne rozložia. Zároveň sú veľmi pevné a úplne nepriepustné, takže sa netreba báť, žeby sa roztrhli a spôsobili nepríjemnú nehodu. Niektoré sú dokonca voňavé – vôňa vreciek je z rastlín, kvetov a ovocných olejov a je úplne netoxická. Spĺňajú náročné medzinárodné zdravotné normy (IFRA).
Hračky
Nezanedbateľnou súčasťou zvierat sú aj rôzne hračky. Keďže s nimi prichádzajú do kontaktu prostredníctvom papule, jej vlhké prostredie a mechanický oder vie zvýšiť prienik niektorých látok do tela. Na trhu sú už k dispozícii aj eko hračky, ktoré sú vyrobené zo 100% prírodných a obnoviteľných materiálov – recyklované plastové fľaše, bavlna, konope, prírodný kaučuk či ryžové šupky. Neobsahujú BPA (BPA je skratka pre bisfenol A, chemickú látku ktorá sa používa pri výrobe PVC plastov a obalov), ftaláty a iné zdraviu škodlivé látky. V ponuke sú aj lanká vyrobené z krátkych konopných vlákien, ktoré umožňujú ľahký prechod črevom, ak pes časť hračky náhodou prehltne. Zároveň slúži aj na čistenie zubov. Pri pestovaní konope sa nepoužívajú žiadne pesticídy.
Zdravie
Zdravie vie potrápiť aj zvieracích miláčikov, niektoré ochorenia majú dokonca dlhodobý priebeh a po celý čas vyžadujú nákladnú chemickú liečbu. Jej dopad sa vie zas prejaviť ako nerovnováha organizmu. Rovnako ako v humánnej medicíne, tak aj vo veterinárnej, sa populárnejšími stávajú rôzne alternatívne smery a manuálne techniky, ktoré menej zaťažujú vnímavejší zvierací organizmus. Významným benefitom je aj to, že zlepšujú zdravotný stav zvieratka už pri nižšom a mnohokrát aj kratšom užívaní liekov. Pri diagnóze aj terapii sa využíva biorezonancia pomocou prístroja, ale aj akupunktúra či akupresúra, ktoré vychádzajú z tradičnej čínskej medicíny.
Pri starostlivosti o zvieratá sa začína už aj na Slovensku využívať: ● Dornova metóda – do fyziologicky správnej polohy vracia vybočené, zablokované stavce a kĺby ● Bowenova technika – jemná a šetrná manipulácia podobná masáži, ktorá pôsobí na jednotlivé svalové skupiny ako aj na reflexné zóny a meridiány, čím ovplyvňuje činnosť jednotlivých sústav a orgánov ● bankovanie – v dôsledku podtlaku dochádza k reflexnému dráždeniu, prekrveniu a podráždeniu receptorov v koži, čím sa zlepšuje cirkulácia periférnej krvi a lymfy, tým sa zlepšuje tonus a elasticita svalov, dochádza k vyplavovaniu toxínov a k postupnému posunu a usadeniu stavcov a medzistavcových platničiek na svoje miesto ● reiki – japonský liečebný systém vyrovnávania energetickej nerovnováhy organizmu, ktorý nevyhnutne nevyžaduje fyzický kontakt ● thalasoterapia – masáž pomocou liečebného minerálneho bahna, ktoré je zložené z hlbokomorského bahna, extraktov z morských rias, jojobového oleja a ďalších rastlinných extraktov, posilňuje kožné bunky, zlepšuje pružnosť kože a obnovujeme jej vlhkosť, uľavuje od bolesti a svalovej nepohyblivosti spôsobenej stresom ● aromatické soľné kúpele – kúpele s prírodnými výťažkami z rastlín a liečivých solí z Mŕtveho mora bohatých na minerály hydratujú a spevňujú kožu a tá sa stáva pevnejšou a zdravšou, počas teplého kúpeľa sa rozťahujú póry, odplavujú nečistoty a dochádza k prekrveniu a výžive pokožky, k uvoľneniu a stimulácii organizmu prispieva tiež vnímanie vône z pridanej esencie ● masáže – zvieracie masáže sa líšia od ľudských, namiesto hĺbkovej tkanivovej masáže na uvoľnenie svalov sa používajú jemné pohyby, ktoré pomôžu uvoľniť a cítiť sa pohodlne, zlepšujú prekrvenie svalstva a podporujú cirkuláciu lymfatických tekutín, pomáhajú odstrániť svalovú stuhnutosť a spazmy, sú prospešné pre správnu svalovú funkciu a tým ovplyvňujú aj funkciu kĺbov ● aroma masáže s morskou vodou a aroma olejmi – preventívne chránia pred chorobami, regenerujú svaly, uvoľňujú napätie a zbavujú stresu a strachu ● aroma masáže s koncentrovanou zmesou hlbinnej morskej vody, hyaluronanu sodného a morského kolagenu – na odolnosť a lesk srsti a uvoľňuje strapaté a zapletené chlpy ● TTouch masáže – voľný preklad „iné“ dotýkanie, dosiahne sa nimi nielen uvoľnenie tela, ale sa povzbudí aj stav vedomia a ochota zvieraťa sústrediť sa a týmto novým spôsobom mu je umožnené sa učiť a spolupracovať
Do popredia sa dostáva aj prírodná medicína: ● fytoterapia – liečba bylinkami ● aromaterapia – aplikácia esenciálnych olejov vdychovaním alebo na pokožku, zmierňujú fyzické symptómy a súčasne pôsobia aj na emočnú a mentálnu rovinu ● homeopatia ● Bachove kvetové esencie – ovplyvnením psychiky urýchľujú uzdravovanie prípravky vyvinuté s využitím najnovších technológií biorezonančnej medicíny a poznatkov fytoterapie, homeopatie, kryštáloterapie, biorezonancie ● detoxikačná medicína Povedomie o celostnom ekologickom prístupe v starostlivosti o domácich miláčikov a jeho uplatnenie v praxi má pozitívny dopad nielen na danú rodinu, ale aj na životné prostredie (napr. nižšie znečistenie odpadových vôd), zdravie ľudí (napr. menej agresívnych chemikálií) a kvalitnejšie potraviny živočíšneho pôvodu (zvieratá sú menej zaťažené antibiotikami a inými liečivami). Vo veterinárnej oblasti zatiaľ nie je prírodná medicína a podporné terapie tak rozšírené a bežne dostupné. So vzrastajúcim záujmom chovateľov o takýto typ liečby domácich miláčikov však bude pribúdať aj počet odborníkov. Preto sa s rešpektom, úctou a láskou starajte o domácich zverencov, odmenou nech je ich aj vaša spokojnosť.