Víno neprináša iba potešenie pre dušu a chuťové poháriky. Víno tiež omladzuje, skrášľuje, ozdravuje a nádherne uvoľňuje. Tak sa teda nečudujte, že sa dá využiť aj na iné druhy potešenia ako je jeho pitie. Zvlášť vtedy, ak prichádza jeho čas.


Peeling Sauvignon, masáž Merlot a kúpeľ Cabernet... Viete si predstaviť tú krásu a potešenie? Sú to predsa nádherné vína, ktoré dokážu veľké divy... Zvyšujú elasticitu pokožky, udržujú ju mladistvú, dodávajú jej vitalitu a jas. A to ešte nie je všetko. Vínna skrášľujúca terapia zbavuje telo od nahromadených toxínov, posilňuje krvný obeh a imunitný systém, podporuje prekrvenie a látkový metabolizmus. A práve preto sa ku slovu dostali aj vínne kúpele, masáže či sa vyvinuli krémy a séra s extraktmi z hroznových bobúľ. Dokonca vznikli aj veľké spa a kúpele, ktoré sa na vínne procedúry špecializujú. Kto by to nechcel vyskúšať?!

Sila zrniečka

Už milenky kráľa Ľudovíta XIV. si svoju pleť pravidelne čistili šťavou z hrozna. Prečo tento recept na krásu skutočne funguje, vie sa až dnes – v zrniečkach a v šupke z hroznových bobúľ sú totiž ukryté silné látky s anti-agingovými účinkami, ktoré vyhladzujú vrásky. Reč je o polyfenoloch, silných antioxidantoch, ktoré chránia pleťové bunky pred agresívnym oxidačným stresom spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré vyvolávajú predčasné starnutie. Nachádzajú sa predovšetkým v červenom hrozne a ich účinky sú asi 50-krát efektívnejšie ako majú najznámejší lovci radikálov – vitamíny C a E.

Polyfenoly sa stali známe v súvislosti s tzv. francúzskym fenoménom, ktorý odhalil fakt, že Francúzi aj napriek na tuk bohatej strave trpia výraznejšie menej na srdcové infarkty a cievne ochorenia ako obyvatelia iných vyspelých krajín. Mnohé štúdie, ktoré túto záležitosť rozpitvávali zo všetkých možných pohľadov a strán dokázali, že pravidelný, striedmy konzum vína a hroznovej šťavy či muštu chráni srdce a cievy. Ktoré mechanizmy pôsobia na pokožku človeka blahodarne zvonku sú ešte predmetom ďalších podrobných štúdií, no vedci i kožní lekári vedia, že polyfenoly chránia aj kožné bunky.

Juliette aj Madonna

Prvá kozmetická línia založená na extraktoch z hrozna, ktoré obsahujú okrem polyfenolov aj ovocné kyseliny, minerály či esenciálne oleje, sa na trhu objavila v roku 1995. Za jej „objaviteľov“ sa považuje rodina francúzskych vinárov Cathiard-Thomas. Ich značka Caudalie sa od roku 1999 prepracovala do viacerých významných a renomovaných kúpeľov vo svete a jej mámivú chuť objavili aj celebrity ako Madonna či Juliette Binocheová. Obe dámy nedajú dopustiť najmä na zábaly Merlot či telový peeling á la Caudalie. Ozdravujúce a pokožku skrášľujúce peelingy s obsahom hroznového oleja a pomletých jadierok efektívne zbavia pokožku odumretej zrohovatenej vrstvy a nádherne ju prekrvia a zjemnia. Výsledok? Nádherná, ako hodváb hladká pokožka!

Na domáce ošetrenie sa produkty s extraktmi z hrozna dajú kúpiť už aj v parfumériách či drogériách. Nemusíte s nimi nič robiť, sú pripravené na okamžitú aplikáciu. Ak však máte chuť vyrobiť si takýto revitalizačný peeling doma, zmiešajte za plnú hrsť hroznových zrniečok rozdrvených v mažiariku so 4 polievkovými lyžicami medu a s 2 polievkovými lyžicami oleja z hroznových jadierok. S touto zmesou si potom dôkladne vyšúchajte celé telo a osprchujte sa teplou vodou. 

Kráľovský olej

Hroznový olej hrá vo vínnej terapii veľmi dôležitú úlohu. Nielen na jeho vnútorné použitie a na varenie. Za studena lisovaný hroznový olej z vínnej révy (vitis vinifera) totiž obsahuje aktívne látky – najmä nenasýtené mastné kyseliny. Má jemnú orechovú chuť a sýtu žltozelenú farbu. A tiež pyšnú cenu! Liter tohto kvalitného oleja stojí od 25 euro vyššie. Bodaj by nie, keď na jeden liter spotrebujete až 50 kíl hroznových jadierok!

Vínna terapia v kúpeľoch dokáže divy a jej účinky blahodarne pôsobia na telo, dušu i ducha. Napriek tomu je stále málo kúpeľov, ktoré sa na tento typ terapie špecializuje a má v ponuke komplexný rad procedúr a terapií s produktmi z hrozna vrátane vínnej ochutnávky, vínnych jedál a prechádzok po viniciach. Inšpirácia sa pritom dá čerpať už z receptov sv. Hildegardy von Bingen, ktorá odporúčala piť rizling s ružovými lupienkami. My vám však počas tohtoročného vinobrania odporúčame vyskúšať si aj iné zážitky!


Máte chuť ochutnať vínne kúpele?

Tu je pár tipov, kde si ich môžete vyskúšať! 

Francúzsko: Les Sources de Caudalie, zámok Chemin de Smith Haut-Lafitte, Bordeaux-Martillac, www.sources-caudalie.com

Rakúsko: Loisium Wine & Spa Resort, Langenlois, Dolné Rakúsko, www.loisium.at

Slovensko: Hotel Bojnický vínny dom, Bojnice, www.bojvin.eu

Táňa Nitková