Drobné lesné plody, vzácne korene, výživné semienka alebo riasy boli od nepamäti súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Nielenže obsahujú množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov, enzýmov, olejov či vlákniny,  ale sú zároveň aj liečivé. Mnohé z nich nám dodajú okamžitú energiu a podporujú vitalitu a dlhovekosť... Preto ich dnes moderný svet právom nazýva Superfoods. Zázračné životabudiče ako Goji, Žen-šen či kakaové bôby sa však pôvodne požívali cielene. Vďaka svojmu povzbudzujúcemu účinku pomáhali ľuďom prežiť v náročných podmienkach či pri ťažkej fyzickej práci. Takže užívajme Superfoods! Ale s mierou...

Zázračné bobule

Goji alebo Kustovnica čínska
Je to drobné červené ovocie, ktoré má príjemnú sladkú chuť. V Číne tieto bobuľky volajú "plody dlhovekosti“, pretože ich každodenné užívanie predlžuje život. Z liečebného hľadiska podporujú správne fungovanie pečene a obličiek. Keď si pripomenieme čínske orgánové mikrosystémy, tak pod pečeň patrí žlčník, oči, nechty a šľachy a k obličkám radíme močový mechúr, uši, vlasy a zuby. Zo všetkého najviac prispieva Goji k zlepšeniu zraku, lieči závraty, rozmazané videnie, bolesti bedier a kolien, slabý sluch, nočné potenie alebo impotenciu. Pomáha aj pľúcam, hlavne pri suchom kašli, pretože ich mierne zvlhčuje. Podporuje imunitu, krvotvorbu a srdcovo-cievny systém. Z Kustovnice je  výborný a chutný čaj (stačí keď hrsť plodov zalejete horúcou vodou) alebo sa používa namiesto hrozienok do rannej kaše. 

Schizandra čínska
Číňania ju volajú „korenie piatich chutí“. Keď ju samotnú rozžujete v ústach, skutočne pocítite všetky chute, ktoré poznáte. Tieto drobné sušené plody podporujú najmä systém obličiek, pľúc a srdca. Pomáhajú pri chronickom kašli až astme tým, že vyživujú energiu pľúc. Najdôležitejšie je, že dopĺňajú životnú esenciu, ktorá je uchovávaná v obličkách. Tým Shizandra zároveň lieči rôzne problémy spojené so systémom obličiek ako chronická vodnatá hnačka, impotencia, sexuálne nechutenstvo, pomočovanie, neplodnosť, dokonca predĺžený ťažký pôrod, nočné potenie, spontánne potenie bez námahy, atď. Schizandra podporuje tvorbu telesných tekutín a pomáha regulovať otváranie pórov. Okrem toho upokojuje srdce a dušu, no zároveň stimuluje centrálnu nervovú sústavu, zlepšuje myslenie a koncentráciu. 

Moruša
Plody moruše bielej sú u nás už celkom vzácne. Kedysi rástli pri cestách alebo v parkoch a deti si radi pochutnávali na ich sladkej chuti. Sušené moruše sú aj čínskym terapeutikom, ktoré napomáha pri liečbe viacerých ochorení. Podporujú najmä správne funkcie srdca, pečene a obličiek. Morušu oceníme pri zlej krvotvorbe so závratmi až rozmazaným videním, pri bolestiach krížov a kolien, oslabenom sluchu alebo nespavosti. Obsahuje veľa rutínu a karoténu, ktoré pomáhajú udržiavať pevné steny žíl a ciev. Má prirodzene sladkú chuť, preto sa hodí ako náhrada cukru a sladkostí na dochutenie čaju alebo kaše. Podporuje liečbu cukrovky druhého typu. Okrem toho zavlažuje črevá, čím bráni vzniku zápchy a suchej stolice. 

Drienka
Drienky rastú aj u nás na okrajoch lesov alebo v parkoch a majú malé sladko-kyslé červené plody s kôstkou. Tie majú antibiotické, protizápalové a močopudné účinky. Podporujú pečeň a obličky, vyživujú ich a pomáhajú ich správnemu fungovaniu, vrátane ich mikrosystémov. Pôsobením na vnútorné časti tela sa podobajú účinkom  moruší, no majú aj niečo navyše. Zadržiavajú v tele životnú energiu (esenciu) a telesné tekutiny. Podľa princípov čínskej medicíny je životná esencia ukrytá práve v obličkách. Keď si ju vyčerpáme (nekvalitnou stravou, drogami, alkoholom, prepracovanosťou a nedostatkom odpočinku, nadmernou sexuálnou aktivitou atď.), náš život ochabuje. Drienky sa výborne hodia aj pri ochoreniach močových ciest – pomočovanie, únik moču, impotencia, únik spermií, prostatitída. 

Umeboši
Tieto japonské slivky sladko-kyslej chuti v sebe skrývajú veľké bohatstvo. Všeobecne pomáhajú pri liečbe oslabeného trávenia a prinášajú úľavu aj pri prejedení sa. Celkovo harmonizujú všetky vnútorné orgány, najviac však slezinu, žalúdok a črevá. Svojou prirodzene kyslou chuťou podporujú správne funkcie pečene a žlčníka – vylučovanie žlče na podporu trávenia. U nás sa predávajú celé slivky „Umebošky“, ale tiež Ume ocot alebo tzv. Ume pasta. Všetky dostupné výrobky sú zároveň aj slané, pretože sú spracované formou fermentácie s morskou soľou. Výborne sa preto hodia ako náhrada octu do rôznych prívarkov a omáčok typických pre slovenskú kuchyňu, alebo do rôznych nátierok a svetových špecialít. Pre lepšie trávenie môžete takisto každé ráno vypiť pohár vody s niekoľkými kvapkami Ume octu...

Liečivé korene 

Zázvor
Krásne vonia kvôli obsahu esenciálnych olejov. Používa sa do pečenia a varenia, no predovšetkým − má obrovskú liečivú silu. Najviac sa využíva v zimnom období, pretože dokáže prehriať celé telo. Jeho zahrievajúci účinok má vplyv na všetky vnútorné orgány. Hodí sa ako prvá pomoc pri nachladnutí a chrípke, ale aj pri hnačke z chladu (priveľa studených jedál, sedenie na studenom) alebo bolestiach z chladu a vetra (stuhnutie šije, ramien, bedier alebo kolien). Pomáha aj pri oslabenom trávení, prejedení sa, pocitoch na zvracanie (aj u tehotných žien) a pocitoch chladu v podbrušku. Pomáha zastaviť nielen hnačku, ale aj nadmerné krvácanie pri menzese alebo aj výskyt krvi v moči. Tým, že výborne zahrieva, prispieva k vylučovaniu hlienov a vlhkosti z tela (vykašliavanie, výtok z nosa, atď).

Žen-šen (Ren shen)
Ten pravý zoženiete len veľmi ťažko a je drahší, než ten nepravý, ktorý sa u nás zvyčajne predáva. Aj nepravý Žen-šen je účinný, no jeho sila je slabšia. Žen-šen je koreň, ktorý dokáže obnoviť energiu celého tela a nastoliť vitalitu a životaschopnosť. Číňania tvrdia, že oživí aj mŕtveho – pomôže pri kolapse z nedostatku tekutín, z nadmernej straty krvi alebo pri chronickom ochorení. Tonizuje a zahrieva organizmus pri nedostatku energie a krvi. Je spojený najmä so slezinou a pľúcami, ktoré sú hlavnými tvorcami energie v tele človeka. Zároveň lieči ochorenia týchto dvoch orgánov a ich systémov. U sleziny je to žalúdok, svaly, ústna dutina, chute (nechutenstvo, neustály hlad, reflux, nafúknuté brucho, oslabené svaly, telesná únava, afty, herpesy, parodontóza). Pľúca súvisia s hrubým črevom, pokožkou, nosom a čuchom (hnačka, zápcha, ekzémy, nedostatočné vstrebávanie výživy, chronický kašeľ). Má vplyv aj na mentálne funkcie, zlepšuje pamäť a koncentráciu, upokojuje a eliminuje stres. Znižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje plodnosť, znižuje cholesterol a podporuje imunitu. 


Čarovné semienka

Sezam
Čierny sezam svojou farbou napovedá, že je spojený s obličkami. Podľa čínskej medicíny má každý hlavný orgán svoju farbu – obličky čiernu, pľúca bielu, slezina oranžovú, srdce červenú, pečeň zelenú. Pomocou týchto farieb sa dá spraviť diagnostika, alebo pomôžu liečiť. Napríklad ten, kto rád nosí čiernu farbu, môže pociťovať oslabenie na úrovni systému obličiek. Pri oslabenej slezine sa zasa napríklad odporúčajú potraviny oranžovej farby – tekvice, mrkva atď. Čierny sezam dopĺňa esenciu obličiek a podporuje krvotvorbu. Zastavuje šedivenie vlasov, lieči závraty a rozmazané videnie. Tým, že zvlhčuje, napomáha suchým črevám pri zápche a celkovom nedostatku tekutín. Podporuje tiež tvorbu materského mlieka. Najkvalitnejší je nasucho opražený. Vtedy má najsilnejší účinok a hodí sa aj do jedál – na ryžu, vločky, cestoviny. Biely naturálny sezam sa vyznačuje bohatým obsahom vápnika – cca 80 mg vápnika v jednej čajovej lyžičke. Preto je veľmi nápomocný ako doplnok pri liečbe zlomenín či osteoporózy. Sezam dopĺňa vápnik prirodzenou formou. Získame z neho aj množstvo zinku, ktorý je prospešný pre dobrý zrak, pokožku, vlasy a nechty. Mužom pomáha udržiavať zdravú prostatu. Obsahom medi omladzuje pleť a vyhladzuje vrásky. V kuchyni sa výborne hodí na výrobu domáceho gomasia, čo je nasucho opražený biely sezam zmiešaný a rozdrvený spolu s morskou soľou. Takáto soľ je ľahšie stráviteľná pre naše obličky, pretože je obalená sezamovým olejom, ktorý sa pri pražení a drvení sezamu vylučuje. Predáva sa aj vo forme tzv. tahini pasty, čo je zomletý sezam, ktorý je vynikajúci na dochutenie kaší alebo ako dip.

Marhuľové jadierka
Z detstva si mnohí z nás pamätajú, že nám ich zakazovali jesť, lebo sú jedovaté. Je to kvôli obsahu kyanidov v horkej šupke. Ten je však aj v bežne dostupných mandliach. Čínska fytoterapia používa horké marhuľové jadierka z divo rastúcich marhúľ alebo broskýň kvôli ich liečivej sile. Majú protizápalové, protialergické a protiparazitické účinky. Blahodarne pôsobia najmä na srdce, črevá, pečeň a pľúca. Podporujú cirkuláciu krvi a odstraňujú krvné zrazeniny, ktoré u žien spôsobujú menštruačné bolesti, nepravidelnosť alebo úplnú absenciu menštruácie. Pomôžu však aj pri bolestiach po úrazoch a operáciách, ktoré spôsobili vznik zrazenín. Črevám pomáhajú tým, že ich mierne zvlhčujú napr. pri zápche alebo hemoroidoch. Najdôležitejšia informácia je, že sa používajú aj pri liečbe rakoviny, pretože obsahujú vzácny vitamín B17 amygdalín, ktorý doslova zabíja rakovinové bunky.

Zelený poklad

Morské riasy
V dnešnej dobe sa na náš trh dováža viacero druhov morských rias. K najznámejším patria Nori, Kombu, Wakame, Hijiki, Arame. Najvyššie hodnoty vlákniny, vápnika a železa majú riasy Hijiki. 100 g tejto riasy obsahuje približne 12 x viac vápnika ako 100 ml mlieka. V obsahu jódu vynikajú Kombu a Arame. Podľa tradičnej čínskej medicíny majú morské riasy slanú chuť, čím prirodzene napomáhajú rozpúšťať v tele vlhkosť a hlieny, zmäkčujú zatvrdliny  ako cysty, myómy, hrčky. Obsahom jódu prispievajú k liečbe oslabenej štítnej žľazy. V našom tele všetko spolu súvisí. Tak je to aj v prípade žliaz a regulácie vápnika v tele. Keď je zdravá štítna žľaza a príštitné telieska, tvorí sa dostatok hormónu kalcitonínu, ktorý reguluje ukladanie vápnika do kostí. V tomto sú práve riasy úžasné – nielen preto, že obsahujú veľké množstvo vápnika, ale aj preto, že podporujú funkcie žliaz, ktoré ovplyvňujú jeho vstrebávanie a využitie v tele. Okrem toho riasy harmonizujú cirkuláciu vody v tele, cholesterol, hladinu cukru v krvi a znižujú opuchy. Priaznivo ovplyvňujú celý systém obličiek. 

Sladkovodné riasy
Tie sa tiež nedajú zahanbiť! Chlorella a Spirulina sú vhodné najmä na celkový detox organizmu, zmierňujú prekyslenie tela a obsahujú bohatú paletu vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré pomôžu pri liečbe širokého spektra ochorení. Doplnia chýbajúcu energiu, spriechodnia črevný trakt, podporia chudnutie a krvotvorbu, odbúrajú toxíny a rôzne ťažké kovy z tela (dobré je užiť väčšie množstvo sladkovodných rias napríklad po návšteve zubára). Je užitočné mať ich doma v zásobe. Niekedy dokáže jednorazová vyššia dávka zahnať začínajúce akútne ochorenie – chrípku, nádchu, bolesti hrdla alebo hlavy. Podporujú tiež správne fungovanie hrubého čreva a ich efekt pri pravidelnom užívaní je čoskoro vidieť na pokožke a krásnej pleti!

Kakaové bôby
V poslednej dobe sa do nich „zbláznil“ celý svet. Všetci chcú ochutnať surové kakaové bôby, minimálne 80 percentnú čokoládu, maslo alebo čo najkvalitnejší prášok. Kakao je naozaj bohaté na množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, čím podporuje dobrý zdravotný stav a bojuje proti starnutiu. Obsahuje najmä veľa horčíka, ktorý je potrebný pre vstrebávanie železa do krvi, čím zabezpečuje zdravú krvotvorbu. Horčík zároveň zlepšuje náladu a uvolňuje svalstvo (napr. po dlhom cvičení nedostanete svalovú horúčku). Všetci ho používame ako „dobíjač“ enegie a pohladenie na duši. Svojou horkou chuťou podporuje najmä funkcie srdca a celého mikrosystému – tenké črevo, ústa, pery, reč, jazyk. Horkej chuti máme vo svojom jedálničku veľmi málo. Len málokto sa odhodlá pravideľne pojedať horké šaláty typu čakanka alebo piť puškvorcový čaj. Preto skúsme povzbudiť naše telo trochou lahodného horkého kakaa. Netreba to však preháňať. Na povzbudenie stačí malé množstvo, ktoré poteší chuťové bunky a uvoľní napätie.