Harmonizujte svoju ženskosť!

Chcete sa cítiť dobre, mať pevné zdravie a vychutnávať život plnými dúškami? Chcete mať v živote menej stresu a viac radosti? Cvičte hormonálnu jogu! Nízka hladina kľúčových hormónov v tele výrazne vplýva na prežívanie plnohodnotného života na všetkých úrovniach: telesnej, fyziologickej, psychickej aj energetickej. Malá nerovnováha v produkcii hormónov pôsobí na celú našu bytosť. Hormóny ovplyvňujú každý náš pocit či emóciu, predovšetkým u žien. Preto je dôležité, aby naše žľazy boli aktívne a produkovali hormóny v správnom pomere pre náš organizmus. Najčastejšou príčinou hormonálnej nerovnováhy je stres a veľká záťaž, s ktorou si telo nevie rady. Hladina hormónov môže byť znížená aj v dôsledku nezdravého životného štýlu, rôznych telesných ako aj citových tráum. Hormonálna jogová terapia pôsobí na organizmus ako celok, pričom účinkuje na niekoľkých úrovniach.

 

Hormonálna jogová terapia

na fyziologickej úrovni znovu aktivuje tvorbu hormónov, znižuje intenzitu symptómov menopauzy, zabraňuje výskytu ochorení spôsobených nízkou hladinou hormónov • na telesnej úrovni posilňuje svaly, napomáha správnemu držaniu tela, zvyšuje pružnosť a ladnosť pohybov, tvaruje telo, posilňuje kosti • na psychickej úrovni pomáha zvládať stres, odstraňuje nespavosť, napravuje emočnú nerovnováhu, odstraňuje depresiu a ďalšie emočné problémy spojené s nízkou hladinou hormónov • na energetickej úrovni aktivuje individuálnu energiu, prináša vitalitu a duševnú pohodu, zvyšuje vstrebávanie prány – energie.

 

Recept na krásu a postavu

Systém hormonálnej jogovej terapie vytvorila Brazílčanka Dinah Rodrigues v 90-tych rokoch. Jej receptom na krásu, bezchybnú postavu a žiarivú tvár nie sú žiadne super krémy, procedúry či tabletky. Je to hormonálna joga. Jogu praktikuje už viac ako 40 rokov a pred viac ako 20-timi rokmi vytvorila vlastnú vedecky preukázanú terapiu hormonálnej jogy. Táto skoro 90-ročná dáma pomohla k uzdraveniu svojou zostavou hormonálnej jogovej terapie množstvu žien aj mužom. Napriek svojmu vysokému veku je stále vitálnou a krásnou ženou, ktorá cestuje po celom svete, odovzdáva svoje poznanie ďalej a školí terapeutov v tomto systéme. Hormonálna jogová terapia je holistický liečebný systém vychádzajúci z tradičných jogových techník (asán), dychových cvičení (pránajámy) a tibetských techník práce s energiou. Cvičenie aktivuje a harmonizuje celý hormonálny systém.

 

Ako môže fyzický pohyb ovplyvniť hladinu našich hormónov?

Cvičenie je založené na princípe fyziológie: tlakového pohybu a dynamického dychu, ktorými aktivujeme endokrinné žľazy. Hormonálna jogová terapia mieri praktickou cestou k povzbudeniu žliaz s vnútornou sekréciou tak, aby navzájom spolupracovali a fungovali ako systém. Hormonálna jogová terapia pracuje s presnou zostavou jogových pozícií, dynamických dychových techník, s energiou a s vizualizáciou. Hlavne vďaka dynamike dýchania cvičenie stimuluje naše žľazy k produkcii hormónov. Svoju rolu hrá samozrejme aj posilnenie a uvoľnenie jednotlivých častí tela. Je naozaj dôležité cvičiť hormonálnu jogu správne a tiež pravidelne. Napriek tomu, že toto cvičenie je špecifickejšie a líši sa od klasickej hathajogy, nie je zložité. Výsledky cvičenia sú veľmi povzbudivé a motivujúce.

 

Benefity cvičenia

Hormonálna joga pre ženy nielenže zvyšuje hladinu ženských hormónov, ale súčasne znižuje aj intenzitu symptómov menopauzy ako sú: návaly tepla, migrény, suchosť slizníc v urogenitálnej oblasti, osteoporóza, osteopénia, ateroskleróza, tenká, suchá koža, vrásky, vypadávanie vlasov a podobne. Pomáha pri PMS, strate menštruácie, pri menštruačných bolestiach, polycystických vaječníkoch aj pri ťažkostiach s otehotnením. Pokles hormonálnej hladiny u žien je sprevádzaný aj nemalými psychickými ťažkosťami ako sú: podráždenie, emočná nestabilita, strata pamäte, úzkosti až depresie, neschopnosť rozhodovať sa, panický syndróm. Aj tie sa pravidelným cvičením hormonálnej jogy vytrácajú a kompenzujú. Správne prevedenie jednotlivých cvikov sa môžete naučiť na špecializovanom seminári a potom cvičíte doma. Platí, že čím častejšie cvičíme, tým rýchlejšie a lepšie výsledky dosiahneme. Pri pravidelnom cvičení dochádza k odstráneniu niektorých príznakov už po pár dňoch či týždňoch. Okrem odstránenia uvedených nežiadúcich symptómov Hormonálna jogová terapia podporuje celkový zdravotný stav, zlepšuje pružnosť tela, pohyblivosť kĺbov, posilňuje pľúca, detoxikuje organizmus. Vyvážená hladina hormónov a dostatok ženských hormónov pôsobí veľmi priaznivo na ženskú krásu, výraz aj sebavedomie. Takáto žena prekypuje zdravým, energiou a vitalitou v každom veku. Jednoducho žiari. A kto by nechcel žiariť? :)

 

Mirka Bartošová (35) Medzinárodne certifikovaná lektorka Hormonálnej jogovej terapie pre ženy, mužov a diabetikov. Vyškolená terapeutka, ktorá sa učila priamo od Dinah Rodrigues v Nemecku a vo Francúzsku, učí dnes hormonálnu jogu na Slovensku prostredníctvom špecializovaných seminárov. Viac info: www.hormonyoga.sk • mirka@hormonyoga.sk • 0903 129 808