Máte toľko peňazí, koľko potrebujete? Alebo vám neustále pretekajú pomedzi prsty? Poďme sa pozrieť na to, čo môže urobiť Feng Shui pre lepší tok vašich financií, bohatstvo a požehnanie.


V prvom rade si všimnite juhovýchodnú časť vášho bytu a tiež ľavý zadný roh - pri pohľade od hlavného vchodu. Pozrite sa, ako je usporiadaný nábytok, aké farby majú steny, aké materiály prevládajú. Máte tam dostatok dreva, zelenú či modrú farbu, živé rastliny a príjemný vzdušný priestor? Potom sa vašim financiám pravdepodobne darí dobre. Narazili ste, naopak, na stiesnený priestor, sklad nepotrebných vecí, neporiadok, uschnuté kvety, množstvo kovových prvkov a ohnivé farby? Potom je najvyšší čas na nápravu.

Financie potrebujú priestor

Keď peniazom nevytvoríte dostatočný priestor, nebudú mať kam prísť. Pozvite ich a nechajte ich voľne dýchať. Urobte v oblasti juhovýchodu a ľavej zadnej časti bytu čo najviac miesta, vzduchu a svetla. Udržiavajte tam poriadok, potom budete mať poriadok aj v peniazoch. Ideálne je, keď na tieto časti bytu pripadne veľká izba, či obývačka. 

Oheň a voda

DREVO, ktoré v cykle piatich elementov reprezentuje juhovýchod, a teda oblasť peňazí, stojí presne medzi VODOU a OHŇOM. Kým ho VODA podporuje a je ideálna do juhovýchodu – v podobe fontánky, akvária, modrej farby, či obrazov s motívmi riek a vodopádov, OHEŇ ho ničí. Preto sa na juhovýchode vyhýbajte farbám v odtieňoch červenej, krbu, sviečkam, či kuchynskému sporáku. Ak už priamy oheň na juhovýchode máte, eliminujte jeho vplyv elementom ZEME – keramikou a kameňmi v bezprostrednej blízkosti. 

Zelená a modrá

Zelená je prirodzenou farbou elementu DREVA, modrá alebo čierna zas reprezentujú VODU – element, ktorý DREVO podporuje. Obe farby sú do juhovýchodu nanajvýš vhodné,aj na väčších plochách ako sú steny, koberce či sedačky. Z materiálov je najideálnejšie drevo a tiež doplnky a obrazy s motívmi stromov, listov či kvetov.

Kvety 

Najlepšie sú veľké a silné izbové rastliny s okrúhlymi listami, kvitnúce kvety, alebo živé bambusy, ktoré symbolizujú rast a pevnosť. Vynikajúce sú aj kvety s plodmi – pomarančovníky, mandarínkovníky, citrónovníky, pretože symbolizujú už hotové plody ako výsledky našej práce. Hojnosť podporujú aj čerstvé rezané kvety vo váze. Umelé kvety, akokoľvek dokonalé, nemajú v sebe žiadnu živú energiu, a tak od nich nemôžeme očakávať nič viac ako (ne)estetický dojem. To isté platí o sušených kvetoch a kyticiach odložených na pamiatku. Aj keď zvyčajne pôsobia estetickejšie, sú stále len mŕtvou energiou. Stav vašich kvetov na juhovýchode, ako predstaviteľov elementu dreva, odráža priamo stav vašich peňazí. Preto im venujte náležitú pozornosť. Starajte sa o ne, pestujte a pravidelne zalievajte, aby boli stále krajšie a väčšie. Myslite na to, že to isté sa práve deje s vašimi peniazmi.

Symboly a doplnky

Oblasť peňazí a hojnosti podporujú aj drobné doplnky ako sú čínske mince zviazané červenou šnúrkou, obsahujúce znaky pre blahobyt a šťastie, bambusová zvonkohra, ktorá pohybom vo vetre prináša dynamiku do oblasti peňazí, misy plné jedla – jabĺčok, sušeného ovocia, orieškov..., pretože symbolizujú hojnosť a pohostinnosť, vzácne kamene – polodrahokamy, ktoré stelesňujú bohatstvo a zároveň čistia a energizujú priestor, a tiež rôzne šperkovničky so vzácnymi predmetmi, zbierky mincí či rodinné pokladničky.
     

Deštruktívne prvky

V rozpore s elementom DREVA je element OHŇA a KOVU. Červené a ohnivé farby, rovnako ako priamy oheň (sporák, krb, sviečky), ale aj priveľa kovových prvkov, či bielej a šedej farby, oslabujú oblasť juhovýchodu, a tým aj vaše financie. Ani kúpeľňa či toaleta na juhovýchode vám neprinesú šťastie v peniazoch. Aj keď reprezentujú element VODY, sú najväčšími energetickými odtokmi v priestore, nech pripadnú na akúkoľvek časť bytu a oblasť života. Preto treba dosku na toalete stále sklápať, čo je odkaz najmä pre mužov:). A nielen tú malú, ale aj veľkú!

Bohatstvo je v hlave

Množstvo peňazí ovplyvňujú predovšetkým naše myšlienky a postoje. A peniaze to vedia. Ak radi míňame a doprajeme si, radi k nám prídu a budú nám dopriate. Naopak, ten kto drží peniaze, strachuje sa o ne a nedokáže sa podeliť, dostane tiež iba to, čo vysiela – finančné stresy. Presne to, čo do sveta dávame, sa nám presne rovnako vráti. Zvlášť intenzívne sa nám vrátia veľkorysé dary blízkym ľuďom, či príspevky na charitu a pomoc druhým. Naopak, nezaplatené faktúry a dlhy, energiu financií blokujú. Neodkladajte peniaze na horšie časy. Čo ak nikdy neprídu, a vy si ich vôbec neužijete?! Zdravo míňajte, doprajte sebe aj druhým, plaťte všetky účty načas, majte vo financiách prehľad a poriadok, nedlžte blízkym ľuďom, neberte si pôžičky, ak nemusíte, a za všetky peniaze, ktoré k vám prídu, zakaždým pekne poďakujte.

Prajem vám veľa hojnosti!