Americký lekár a odborník na prírodnú liečbu Dr. Peter J. D´Adamo vydal ešte v roku 1990 knihu Výživa a krvné skupiny. Po celosvetovom úspechu a mnohých oceneniach nasledovala ďalšia, prepracovanejšia verzia Žite správne. Obe sú bestsellermi dodnes. Dr. D´Adamo objavil NOVÝ FENOMÉN, fenomén zdravia podľa krvných skupín.

Naša krvná skupina je ďaleko dôležitejšia, ako si myslíme. Obsahuje genetickú informáciu o spôsobe stravovania minulých generácií. Keď sa ľudia v dávnej histórii presídľovali, boli nútení prispôsobovať sa novým podmienkam a začali konzumovať iné suroviny, čo viedlo k zmenám procesu v tráviacom trakte a imunitnom systéme. A jedným z dôsledkov bol aj rozvoj krvných skupín. Knihy doktora D´Adama, ktoré dostanete aj na slovenskom trhu, ponúkajú program, ktorý ZHARMONIZUJE fyzickú i psychickú stránku človeka. Pre každú krvnú skupinu je predpísaný stravovací režim s vhodnými, nevhodnými a neutrálnymi potravinami, ale aj návod na to, ako sa môže nositeľ danej krvnej skupiny prírodnými prostriedkami VYROVNAŤ so stresom, dosiahnuť citovú rovnováhu, fyzickú kondíciu či prekonávať choroby. Je to KOMPLEXNÝ SYSTÉM ideálneho životného štýlu, ktorý odhaľuje tajomstvá zdravia a dlhého života. Vôbec nie je jednoduché dodržiavať zásady stravovania podľa krvných skupín! Dôležité je však pochopiť základný princíp a zmysel tohto systému. Potom sa vám aj PROGRAM vašej krvnej skupiny, bude dodržiavať ľahšie. Potreby ľudí s jednotlivými krvnými skupinami sú natoľko odlišné, že ak zjete niečo čo je pre vašu skupinu nevhodné, organizmus to vyhodnotí ako jed. Aby jedy neprenikali ďalej, obalí ich tukom a uloží niekde, kde nerobia škodu. Ale len veľmi ťažko ich odbúrava. Čím viac takýchto nevhodných potravín prijmete, tým viac toxínov bude v organizme, tým viac tuku. Problémy s trávením a rôzne ochorenia sú potom len otázkou času. Ak však väčšinou budete jesť potraviny zodpovedajúce vašej krvnej skupine, vaša IMUNITA sa nevzbúri, METABOLIZMUS bude fungovať ako hodinky, budete cítiť dostatok energie a vaše telo bude prekypovať zdravím. A samozrejme celkom prirodzeným spôsobom SCHUDNETE.

LOVCI :: krvná skupina 0 

Mäso, mäso a zas len mäso...

Vaši predkovia boli lovci a živili sa najmä mäsom. Ľudia s krvnou skupinou 0 sú silné osobnosti, odolní, možno trochu osamelí ľudia, ktorí dobre znášajú fyzickú záťaž aj stres a dokážu si poradiť v každej situácii. Prospieva im pravidelný pohyb, pokojne ho môžu robiť aj vrcholovo. Ľudia s nulkou mávajú odolný zažívací trakt a sú prispôsobení dobre tráviť mäso, ktoré by v kombinácii s množstvom zeleniny malo tvoriť väčšinu ich jedálnička. Ak hovoríme o mäse, nemyslíme šunky ani údeniny, ale mäso v jeho prirodzenej podobe, ideálne v bio kvalite – upravené varením a dusením, prípadne pečením. Naopak obilniny a strukoviny ich metabolizmus veľmi spomaľujú. Pečivo, chlieb a výrobky z pšenice robia nulkám najväčšiu škodu. Práve vďaka nim ľahko a rýchlo priberajú. Riziko obezity u tejto skupiny ešte zvyšuje znížená funkcia štítnej žľazy.

NIE:
● bravčové mäso, hus, mlieko a mliečne výrobky
● výrobky z pšeničnej múky, kukurice, ovsené vločky
● šošovica, fazuľa, zemiaky, karfiol, ružičkový kel, olivy
● kešu orechy, kokos, arašidy, mak, avokádo

ÁNO:
● hovädzie, teľacie, baranie, jahňacie mäso,zverina, morské ryby 
● figy, slivky, brokolica, špenát, kapusta, kaleráb, paprika, vlašské orechy, tekvicové semienka
● sladké zemiaky, tekvica, melón, dyňa

PESTOVATELIA :: Krvná skupina A

Zrno a zelenina, čistí vegetariáni! 

Ľudia s krvnou skupinou A, prapôvodne poľnohospodári, sú rozvážni, precízni a ľahko sa prispôsobujú novým životným podmienkam. Majú geneticky zakódovanú disciplinovanosť a rešpektujú druhých. Patria medzi citlivejšie povahy, čo mnohokrát vedie k tomu, že potláčajú emócie. K vnútornému upokojeniu a telesnej pohode im poslúžia relaxačné a energetické cvičenia. Áčkari by sa mali vyhýbať mäsu, okrem rýb, živočíšnym tukom aj mliečnym výrobkom – zle ich trávia a výrazne z nich priberajú. Základom ich zdravého jedálnička by mali byť obilniny, zelenina a ovocie. Stres priaznivo ovplyvňuje ženšen.

NIE:
● mäso, živočíšne tuky, syry, mlieko, mliečne výrobky 
● baklažán, kyslá kapusta, zemiaky, paprika, čierne olivy, huby, paradajky
● pistácie, banány, papája, mandarinky, mango
ÁNO:
● sladkovodné a morské ryby
● ryža, pohánka, sója, výrobky zo žitnej, ovsenej a ryžovej múky
● takmer všetka zelenina a ovocie
● olivový olej, zelený, zázvorový čaj, červené víno

KOČOVNÍCI :: krvná skupina B

Mäso aj mlieko, ale bez lepku!

Krvná skupina B je typickou krvnou skupinou kočovníkov, ktorých telo pomerne efektívne spracúva živiny. Pokiaľ patríte k nim, máte šťastie, pretože vyvážený jedálny lístok je dosť spoľahlivou prevenciou chorôb. Napriek tomu k častým neduhom béčok patria kožné ťažkosti, chronická únava, nespavosť alebo poruchy pamäti. Béčka majú tvorivý prístup k životu, rovnako aj schopnosť radovať sa z maličkostí a vcítiť sa do problémov druhých. Ich túžba po harmonických vzťahoch býva korunovaná úspechom. Prospievajú im rekreačné športy, v ktorých nejde o výkonnosť. Dôležitá je pre nich pestrá strava – mäso, mliečne výrobky, zelenina. Tiež pravidelný prísun vitamínov A, B, E, C a železom. Naopak, zle trávia pšenicu a raž, z ktorých priberajú a strukoviny, ktoré im spomaľujú metabolizmus.


NIE:
● bravčové a hydinové mäso, dary mora
● výrobky zo pšeničnej a ražnej múky, kukurice či pohánky 
● sója a ďalšie strukoviny, sezamové semienka, orechy, mak, tofu
● granátové jablká, avokádo, artičoky, paradajky, mango, olivy
● repkový, slnečnicový a sezamový olej, čierne korenie 

áno:
● baranie, jahňacie a králičie mäso, zverina, morské ryby, mlieko a fermentované mliečne výrobky
● ryža, proso, špalda, ovos, sója, strukoviny – okrem šošovice
● ananás, banány, hroznové víno, 
● sladké zemiaky, kapusta, paprika, červená repa, olivový olej, čili
● zelený, ženšenový čaj

MODERNÝ TYP :: krvná skupina AB

Vymeňte červené mäso za tofu!

Táto krvná skupina je najmladšia a najvzácnejšia. Má ju len 5 percent populácie. Vlastnia ju ľudia oduševnení, vitálni, nervózni, odolní, úprimní, obľúbení, impulzívni, jednoducho charizmatickí rebeli. Sú ústretoví, ale povrchní. Ľahko sa zamilujú, čo im vydrží, pokiaľ sa partner správa podľa ich predstáv. Na sklamanie zabudnú pri pohybe – vhodné je korčuľovanie, turistika a tanec. Ich slabinou je žalúdok – šťavy vykazujú nižšiu kyslosť, čo im komplikuje trávenie a vedie k nevoľnostiam. Strava ľudí s krvnou skupinou AB by mala byť bohatá na mliečne výrobky, tofu, ovos i zeleninu. Nadváhu môže spôsobovať červené mäso, fazuľa, kukurica, pohánka a pšenica. 
  
NIE:
● teľacie a hovädzie mäso, zverina, smotana
● pšenica, pohánka, kukurica, všetky semená, kokos
● banány, pomaranče, mango, reďkovky, artičoky
● slnečnicový a sezamový olej
● čierny čaj, destiláty, kola

ÁNO:
● králik, morka, baranie a jahňacie mäso, morské plody
● proso, ryža, sója, výrobky z ovsenej a žitnej múky
● jedlé gaštany, zeler, uhorky, zemiaky, karfiol
● olivový olej, sójová pasta Miso
● káva, zelený čaj