Väčšina civilizačných ochorení, ale aj priberanie na váhe, tvorba vrások či rýchly proces starnutia majú spoločný pôvod. Tým je nezdravý životný štýl a zloženie stravy, ktoré spôsobuje prekyslenie organizmu. Vnútorné prostredie nášho tela je mierne zásadité, rovnako aj naša krv je alkalická s pH 7,365. Prevažné množstvo našich bežných jedál má však kyslú povahu (mäso, chlieb, sladkosti, mliečne výrobky...) a organizmus má len niekoľko možností ako udržať zásadité prostredie, v ktorom môžu naše bunky prežiť. V kyslom organizme sa rozmnožujú parazity a anaeróbne baktérie, ktorých výlučky sú veľmi jedovaté. A tak náš organizmus ihneď reaguje. 

Vytvorí si tukové bunky, aby kyseliny odizoloval od okolitého prostredia.


Nadváha je teda problémom prekyslenia organizmu. Ak chceme zhodiť prebytočné kilá, musíme najprv alkalizovať naše vnútorné prostredie, teda prijímať čo najviac zásaditých potravín.

Vyprodukuje veľké množstvo cholesterolu

Cholesterol pôsobí ako ochranná vrstva proti kyselinám na stenách žíl. Čím viac nezdravých potravín jeme, tým je hodnota cholesterolu v našom tele vyššia, v konečnom dôsledku môže cholesterol spôsobiť upchanie žíl, čo zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. 


Na neutralizáciu kyselín použije vápnik z kostí


Vápnik je veľmi zásaditý, a tak organizmus automaticky siahne po vlastných zdrojoch. Dlhodobým následkom tejto obrannej reakcie je však postupné rednutie kostí – osteoporóza.

Určite ste o fungovaní kyselín a zásad v našom tele už mnoho počuli, málokedy si však tieto procesy uvedomujeme do dôsledkov. Rovnako, ako si veľakrát odmietame priznať, že zdravie je predovšetkým otázkou nášho postoja a voľby. Nie je nič jednoduchšie, ako si dať fastfood, zapiť ho sýteným nápojom a mať pocit, že sme telu dodali dostatok energie. Práve naopak. Na to, aby sa náš organizmus vyrovnal s takýmto obedom, spotrebuje na trávenie veľké množstvo energie a dôležitých látok. Ak mu nebudeme pomáhať vhodnou zásaditou stravou a nápojmi, cvičením a psychohygienou, degeneratívne procesy v našom tele budú prebiehať nekontrolovateľnou rýchlosťou.

Bolí vás hlava? Máte akné alebo herpesy? Priberáte? Trápia vás alergie? Cítite únavu? Nefunguje vám metabolizmus alebo vylučovanie? Mávate pálenie záhy? Zápach v ústach? Nemôžete spať a vaša psychika je ako na hojdačke? Príčinou môže byť práve prekyslenie organizmu!


Ten najdôležitejší článok, zodpovedný za to, ako sa cítime, ako vyzeráme a nakoľko sme zdraví, sme my sami. Ak si do internetového vyhľadávača zadáte heslo „alkalický životný štýl“, získate celkom nové informácie a pohľad na fungovanie svojho tela. Je celkom možné, že po niektorých potravinách už nikdy nesiahnete, rovnako ani po cigaretách, káve či alkohole. Kyselinotvorné produkty si totiž pýtajú príliš veľkú daň..
 

Čo spôsobuje prekyslenie organizmu?

  • nesprávne zloženie stravy – príliš veľa varenej mŕtvej stravy, mäsa, bielej múky, cukru, mliečnych výrobkov a mlieka a najmä zlá kombinácia potravín, ktorá spôsobuje hnilobné procesy v tráviacom ústrojenstve
  • sýtené a sladké nápoje, vrátane ovocných štiav
  • prílišné jedenie ovocia a orieškov
  • alkohol, cigarety a káva
  • nedostatok pohybu 
  • smog a znečistené prostredie
  • jedovaté látky v potravinách (hnojivá, chemikálie a konzervačné látky)
  • stres, nervozita a psychické poruchy

 
Ako sa správne stravovať?

Ako sa stravovať, aby sme boli zdraví a mali dostatok energie? Telo sa cíti v rovnováhe, keď prijíma viac zásaditých potravín a nápojov ktoré obsahujú veľa antioxidantov, čím neutralizujú tzv. voľné radikály, ktoré spôsobujú odumieranie buniek.
 
Zásadité potraviny

Až 70 % našej stravy by mali tvoriť zásadité potraviny. Najviac zásaditá je surová zelenina, ktorú by sme mali jesť s každým jedlom, zásadité sú však aj niektoré kyslé potraviny ako paradajka, grapefruit, citrón, vhodné sú strukoviny, za studena lisované oleje, klíčky a výhonky, riasy v akejkoľvek forme, mandle, ryby, basmati ryža a chleby neobsahujúce pšenicu.

Zásaditý je aj špeciálny ume ocot, vyrobený zo sliviek umeboši, ktorý podporuje trávenie a vytvára ideálne prostredie v organizme. Dostanete ho v predajniach zdravej výživy. Je mimoriadne zdravý a chutný – spája v sebe slanú a kyslú chuť súčasne. Skúste ho zaradiť do jedálnička pri tvorbe šalátov, ale aj polievok a prívarkov, prípadne si každé ráno nakvapkajte niekoľko kvapiek do pohára s vodou. Veľmi rýchlo budete na svojom trávení pozorovať pozitívne zmeny. Väčšina iných octov je silne kyselinotvorná a mali by sme ich zo svojho stravovania radšej vylúčiť.

Kroky k väčšej zásaditosti organizmu:

  • zaradiť do svojho jedálnička až 50 % surovej stravy, ktorá obsahuje všetky minerálne látky v správnych a stráviteľných pomeroch, ako aj aminokyseliny, z ktorých si telo vyrába bielkoviny. Ideálne sú zmixované zelené šaláty a zelenina obsahujúce okrem antioxadintov aj množstvo vlákniny, ktorá odvádza z tela toxíny cez tráviaci systém. Surová strava je živá strava, bohatá na vitamíny a enzýmy.
  • piť denne 3 – 5 litrov vody (filtrovanej, ideálne doplnenej o zásaditú sódu bikarbónu v pomere pol čajovej lyžičky na liter vody) 
  • dopriať si pravidelný pohyb – cvičením, dýchaním a potením sa vylučuje kyslosť z organizmu. Ideálne je byť aspoň 3 hodiny denne na čerstvom vzduchu.
  • dbať na psychiku a pozitívne emócie – úsmev, dobrá nálada, pekné vlastnosti, jemné dotyky a láska by mali byť našou každodennou súčasťou.

 
Mixovaná zelenina – 100 % efekt

  • aby sme mohli využiť všetky látky zo zelenej stravy musíme ju poriadne prežuť. Na to, aby bola potrava naozaj dobre stráviteľná a plne využiteľná pre náš organizmus, mali by sme každé sústo prežuť 60 – 80 krát. Keďže sme sa žuvaniu už odnaučili, je lepšie vhodným mixérom rozlomiť štruktúru zeleniny. Stáva sa potom ľahko stráviteľnou.
  • mnohým ľudom zelenina nechutí. V zmixovanej forme však môže byť chutná a prijateľná. 
  • mixovaním dostanete zeleninu do tela v koncentrovanom množstve. Nikdy by ste nezjedli toľko lístkov šalátu, koľko ich zjete vo forme krémového smoothie
  • mixovaním zeleniny nevzniká žiaden odpad a príprava je veľmi rýchla
  • zelené potraviny pre mixovanie nemusíte iba kupovať, dajú sa aj voľne zbierať v prírode: malinové listy, žihľava, medovka, púpava...
  • oveľa menej prostriedkov vás bude stáť zelený nápoj na každý deň, ako kompenzácia zdravotného stavu liekmi, nehovoriac o vlastnom pocite, vitalite a zdraví

Najväčšie benefity surovej stravy 

  • rovnováha v tele
  • väčšia životná energia
  • spomalenie procesu starnutia
  • postupná samoliečba chorôb
  • zlepšenie zraku
  • zníženie zahlienenia
  • rýchlejšie hojenie rán
  • zníženie zápachov 
  • psychická stabilita
  • menšia potreba spánku a lepší spánok

Správnym zložením jedál s prevahou zásaditej surovej stravy a alkalickým životným štýlom, ktorý sme sa tu snažili aspoň v skratke načrtnúť, sa dá ovplyvniť väčšina civilizačných ochorení – od žalúdočných vredov, cez migrény, alergie, nadváhu, menštruačné bolesti... až po vážne degeneratívne ochorenia. Surovou zelenou stravou sa dá výrazne spomaliť aj proces starnutia a tvorby vrások a celkovo naštartovať prirodzený metabolizmus nášho tela a jeho ochranné mechanizmy. Najväčším benefitom je však celková fyzická a psychická pohoda, dobrá imunita, dostatok vitálnej energie a pevné zdravie. 


Už ste rozmýšľali, čo si dnes dáte na obed?

www.vitamix.sk