Žijeme v takej dobe a v takej kultúre, kedy sa nám zo všetkých strán natíska predstava, že treba žiť úspešne a v hojnosti. Nenabádajú nás na to iba komerčné reklamy, ale aj všetky možné motivačné a ezoterické smery. Áno, je pravda, že každý človek môže mať alebo dokázať, čo len chce. Existuje veľmi veľa skutočných príbehov obdivuhodných ľudí, ktorí doslova dokázali nemožné, dostali sa z tých najhorších situácií, aké si ani nevieme predstaviť, vyliečili sa zo smrteľných chorôb, dosiahli od nuly až na tie najvyššie méty a tak ďalej.

 

Žiť a tvoriť nevedome, alebo vedome?

Zmyslom života v tejto hmotnej realite je tvoriť. Vytvárať rôzne veci, stavy a zážitky. Každý podľa svojich individuálnych chutí, možností, daností a preferencií. Tak si svoj život tvorí každý živý tvor – je to tak dané už len zo samotnej podstaty nášho bytia na tomto svete. Je tu ale jeden zásadný rozdiel: tvoriť môžeme buď automaticky, podvedome či nevedome, ALEBO vedome, zámerne, cielene. Tento rozdiel medzi tvorením neuvedomelým a vedomým, zámerným či cieleným, je pre to, ako svoj život vnímame a prežívame, prevratný. Kvalita nášho prežívania a užívania si toho, čo zažívame, sa totiž zásadne mení, keď začneme určité súvislosti vedome chápať; keď začneme používať svoju inteligenciu na to, aby sme veciam okolo nás aj rozumeli; keď začneme využívať svoju slobodnú vôľu na to, aby sme robili prospešné rozhodnutia a konali v súlade s tým, čo chceme. Inak povedané, kedy sa cítite lepšie: keď ste (alebo si pripadáte) bezmocní, vydaní napospas nevyspytateľnej náhode či rôznym nepochopiteľným silám a faktorom, alebo keď viete, ako veci fungujú, rozumiete určitým súvislostiam a zákonitostiam, a teda viete, že všetko ovplyvňujete vlastnými rozhodnutiami a postojmi? Aké súvislosti a zákonitosti to sú?

 

Náš svet stojí na tom, ako sa cítime

Základný stavebný fakt – ktorý čoraz viac potvrdzuje aj moderná fyzika – je tento: Všetko je vibrácia. Všetko je najprv vibrácia, ktorú nejakým spôsobom v danom momente začne naše vedomie vnímať či “tlmočiť“ najprv ako myšlienku, a následne ako pocit. A po uplynutí dostatočného času, za pomoci hybnej sily, sa daná vibrácia/myšlienka zhmotní vo forme určitej situácie, stavu alebo javu. Vnímať svet a všetko v ňom cez vibrácie, myšlienky a pocity sa možno javí ako príliš abstraktné a neisté. Ale čo je v skutočnosti konkrétnejšie a jasnejšie než to, ako sa cítime?! Ak sa cítime zle, zbytočne nás budú všetci presviedčať a zbytočne nás budú naše výsledky uisťovať, že na to nemáme dôvod, že by sme mali byť šťastní a spokojní. To isté platí aj naopak: možno nemáme príliš skvelé výsledky alebo objektívne dôvody niečím sa hrdiť, ale pritom sme z nevysvetliteľného dôvodu plní radosti, nadšenia či zvláštneho vzrušenia, ktoré nemáme čím podložiť, ale ktoré veľmi reálne cítime a zažívame. A práve toto je to podstatné: cítiť sa dobre bez ohľadu na to, čo je navonok.

 

Už dosť trápenia!

Cítiť sa dobre, nezávisle a slobodne. Cítiť sa dobre proste preto, lebo sa tak cítiť chceme. Lebo už sa jednoducho nechceme cítiť zle. Už máme dosť utrpenia, bolesti, strachu, neistoty, menejcennosti, slabosti. Už sa nechceme cítiť škaredí, nepríťažliví, nežiaduci, nemilovaní a nezamilovaní. Už máme dosť toho, aby sme cítili chudobní, neschopní či nerealizovaní. Jedného dňa v nás jednoducho dozrie stav DOSŤ – a ten sa nedá ničím zadržať alebo potlačiť. Akonáhle si povieme takéto “dosť“, začneme prichádzať na to, že skutočne dokážeme robiť vedomé voľby. Že dokážeme svoj život vedome utvárať. Že si dokážeme vedome vyberať, ako sa chceme cítiť. Akonáhle na toto prídeme, nemusíme čítať motivačné knihy ani kdekoľvek hľadať útechu, prípadne prehlušenie svojho smútku, depresie alebo prázdnoty. Akonáhle na toto prídeme, samo nás to totiž začne viesť. Začne nás viesť naša túžba po zmene: po niečom lepšom, hodnotnejšom, kvalitnejšom, zdravšom; po väčšej dôstojnosti – pretože cítiť sa dlhodobo (alebo nebodaj konštantne) mizerne, zúfalo, zúrivo, bezmocne, choro či nešťastne jednoducho nie je pre ľudskú bytosť dostatočne dôstojné.

 

Slobodná voľba

Dajme si toto sami sebe do nového roka (a do nového života). Dajme si želanie cítiť sa dobre. Kdekoľvek, za akýchkoľvek okolností, v každej situácii. Dajme sami sebe slobodu a silu, tú jedinú skutočnú nezávislosť, akej je schopná každá živá, cítiaca a mysliaca bytosť: schopnosť kedykoľvek sa rozhodnúť, že sa chceme cítiť dobre a schopnosť zamerať sa na takúto voľbu. Samotný tento zámer spôsobí, že sa dobre cítiť naozaj začneme: naše myšlienky, to, kam upriamime svoj pohľad (či už ten vnútorný, alebo náš fyzický zrak), sa začnú ako magnet sústreďovať na niečo – čokoľvek – čo v nás dobrý pocit vyvolá. A nemusí to vidieť nikto druhý. Nemusíme to nikomu vysvetľovať, nemusíme sa obhajovať. Stačí, že to začneme cítiť.

 

Nový stav a začiatok zmien

A ak sa nám to zapáči, ak si ten dobrý pocit budeme chcieť cielene udržať, časom začne rásť. Začne k sebe priťahovať ďalšie a ďalšie podobné pocity. Náš celkový stav sa tak začne meniť. Zvnútra, nezávisle na vonkajšom dianí. Žiadne naše veľké problémy sa ešte zatiaľ nebudú musieť vyriešiť; okamžite sa zázračne nevyliečime, neschudneme cez noc desať kíl, ešte tak skoro nestretneme vysnívaného partnera, nesplatíme hypotéku, nevyhráme v lotérii, ani politicko-ekonomické usporiadanie nášho štátu či podľa možnosti celého sveta sa nezmení ako mávnutím čarovného prútika. Ale my sa reálne, ozajstne a neodškriepiteľne začneme cítiť lepšie. A to je začiatok toho najväčšieho prevratu, aký sa môže v našom živote udiať. (A verte-neverte, ten zasiahne aj životy všetkých, ktorí sú s nami spojení.)

text_ Zuzana Šestáková

(Autorka je šéfredaktorka vydavateľstva Eugenika, prekladateľka a tlmočníčka.)