9 tipov ako sa ich zbaviť

Každý, kto mal niekedy bradavice alebo kurie oká vie, aké problematické je zbaviť sa ich. Bradavice sú v podstate vírusy žijúce v koži. Sú vyživované cievami, ktoré im prostredníctvom krvi privádzajú všetky potrebné látky pre život. To je aj dôvod, prečo ich odstránenie býva často pomerne bolestivé. Tieto výrastky sú totiž naviazané na cievne kapiláry a pevne zakorenené v koži. Tu je niekoľko tipov z domácej lekárne aj z medicínskej praxe na ich odstránenie. Ak sa na bradavice či kurie oká pozornejšie zadívate, zbadáte v ich strede malé čierne bodky. Sú to zrazené krvné cievy, ktoré bradavice vyživujú. Existujú bradavice rôznych tvarov, veľkostí a vzhľadu. Niektoré z nich sú obyčajné vypuklé zatvrdnutia, iné sa tvoria v skupinách.

 

Plantárne bradavice a kurie oká

Ide o častý typ výrastkov tvoriacich sa na šľape alebo na bočnej hrane chodidiel. Pretože sa nachádzajú v dolnej časti chodidiel, bývajú ploché a bolestivé v dôsledku váhy tela, ktorá na ne tlačí. Bradavica je podstatne väčšia ako to, čo vidíte na povrchu. Tento druh bradavíc je nesmierne nákazlivý, pretože z chodidiel sa často odlupujú kúsky kože. Taktiež vírusy, ktoré ich zapríčiňujú, obľubujú vlhké a teplé miesta. Častým zdrojom nákazy sú sprchy v posilňovniach alebo verejné kúpaliská a plavárne.

 

Ploché bradavice

Ploché bradavice sa vyznačujú malou veľkosťou a okrúhlym alebo oválnym tvarom. Vyskytujú sa vo veľkých počtoch. Nie je nezvyklé mať 20 až 100 malých bradavíc rozosiatych po celom tele. U detí sa najčastejšie vyskytujú na tvári. U mužov sa môžu nachádzať napríklad na brade a u žien zasa na nohách. Malé bradavičky sa totiž ľahko šíria práve pri holení nôh, kvôli malým rankám, ktoré pri holení vznikajú. K šíreniu tohto typu bradavíc môže dochádzať aj pri škrabaní si postihnutého miesta. Ich rozmiestnenie je potom často lineárne v smere škrabania.

 

Genitálne bradavice

Genitálne bradavice sa najčastejšie šíria pri intímnom styku a zasahujú miesta, na ktorých dochádza ku vzájomnému kontaktu. Väčšinou sa vytvoria ako malé, mäkké, ružovo zafarbené výrastky. Časom môžu zatvrdnúť, alebo sa natiahnuť do tvaru malej stonky. Väčšina z týchto bradavičiek je bezbolestná a za nejaký čas, zvyčajne do pár mesiacov, samé zmiznú. Zároveň sú však nevyliečiteľné, čo znamená, že sa môžu kedykoľvek znova objaviť.

 

Ako odstrániť bradavice a kurie oká?

Pre odstraňovanie bradavíc a kurích očí sa zvyčajne používajú tri metódy: - voľnopredajné prípravky z lekárne - rôzne domáce recepty - chirurgické zákroky

 

Prípravky z lekárne bez predpisu

Väčšina prípravkov z lekárne pracuje na princípe zmrazenia bradavíc (mix dietyléteru a propánu) alebo vypálenia (kyselina salicylová). Tieto metódy zároveň zničia vírus, ktorý sa v bradaviciach nachádza. Neodporúča sa však prípravky z lekárne používať u bradavíc na tvári alebo na intímnych miestach, pretože pokožka na týchto častiach tela je pomerne citlivá.

 

Domáce recepty

Existuje veľké množstvo domácich receptov a návodov pre odstránenie bradavíc. Medzi najznámejšie patria tieto: 1_ cesnak Pomliaždite strúčik čerstvého cesnaku na jemnú kašičku. Tú potom aplikujte priamo na bradavicu alebo kurie oko a miesto prelepte náplasťou. Aplikujte nový cesnak každý deň. Zanedlho sa z bradavice stane pľuzgier a do týždňa úplne odpadne. Buďte však opatrní a nenaneste cesnak na okolitú zdravú kožu. Ten je totiž pomerne agresívny a mohol by kožu poraniť. Pred jeho aplikáciou je užitočné natrieť okolitú kožu trochou oleja alebo vazelínou. 2_ ocot Namočte chumáčik vaty to octu a prilepte ho náplasťou na kurie oko alebo na bradavicu aspoň na hodinu alebo dve denne. Po čase bradavica zmäkne a odpadne. 3_púpavová miazga Odtrhnite púpavu z vašej záhradky alebo hocikde spred domu, zlomte stonku a nakvapkajte vytekajúcu miazgu na bradavicu. Robte to denne až kým bradavica neodpadne. Miazga bude mierne dráždiť pokožku a tým stimulovať váš imunitný systém k tomu, aby sa bradavice zbavil. 4_ vitamín C Podrvte tablety vitamínu C na prášok, pridajte pár kvapiek vody a vytvorte z nich kašičku.Tú potom naneste na kurie oko a prelepte náplasťou. Vysoká kyslosť vitamínu C pomôže k jeho odstráneniu a zároveň povzbudí imunitný systém k akcii. Pre tento účel použite vitamín C vo forme kyseliny askorbovej. Nekyslé formy, ako napríklad askorbát vápenatý, by síce tiež podporili imunitný systém, no nemali by priamy vplyv na bradavicu. 5_ banán a citrónová kôra Odkrojte kúsok banánovej alebo citrónovej kôry, priložte ju na bradavicu a prelepte náplasťou predtým, než pôjdete spať. Chemické látky a esenciálne oleje obsiahnuté v šupkách banánu alebo citrónu pomôžu bradavice rozpustiť a odstrániť. 6_ papája Vezmite nedozretú papáju a urobte do nej pár zárezov, z ktorých vytečie miazga. Tú pozbierajte a nechajte na vzduchu zatuhnúť. Po stuhnutí ju opäť trocha zrieďte s vodou a pastu natrite na postihnuté miesta ráno a večer. Enzým, nachádzajúci sa v papáji, aktívne zasiahne bradavicu a odumreté časti kože. 7_ bazalka Nalepte nakrájanú a pomliaždenú čerstvú bazalku na bradavicu s použitím vode odolnej náplasti. Robte to každý deň a v priebehu týždňa bazalka dokáže zničiť vírusy a odstrániť bradavicu alebo kurie oko. 8_ ricínový olej Natieranie ricínového oleja na bradavicu ju do týždňa rozloží. Olej zanechá pokožku vlažnou a po čase sa stvrdnutá koža jednoducho rozpadne. 9_ aloe vera Ak náhodou pestujete doma aloe vera, odtrhnite z nej jeden list a vytečený gél natierajte na bradavicu. Robte to každý deň a bradavica po pár dňoch zmizne vďaka účinnej látke obsiahnutej v aloe vera, ktorou je kyselina jablčná.

 

Chirurgické metódy odstraňovania bradavíc

V prípade, že žiadne prípravky bez lekárskeho predpisu, ani domáce spôsoby odstraňovania bradavíc nezabrali, existuje niekoľko chirurgických zákrokov, ktoré môže odporučiť váš všeobecný lekár.

 

Odstránenie bradavíc zmrazením

Na zmrazovanie bradavíc sa používa tekutý dusík. Ten bradavicu alebo kurie oko zmrazí a zároveň zničí postihnuté tkanivá. Vyžaduje si to však opakované návštevy.Tento zákrok často zanecháva jazvy a nezriedka býva pomerne bolestivý. Elektrokauterizácia Ide o aplikáciu vysokofrekvenčného elektrického prúdu. Zvyčajne je to veľmi bolestivá metóda. Odstránenie bradavíc laserom Podobne ako zmrazovanie môžu aj lasery zanechávať jazvy. Nezničia však vírusový koreň, a preto sa bradavice po tomto zákroku pomerne často vracajú. Chirurgické odstránenie Bradavica sa jednoducho chirurgicky vyreže. Ide o náročnejší zákrok, pri ktorom je nevyhnutné lokálne umŕtvenie anestetikom. Častým následkom sú jazvy. Liečba kantaridínom Chemická látka kantaridín je produkovaná chrobákmi z čeľade majkovitých, ktoré sú tiež známe tým, že sa z nich vyrába afrodiziakum španielske mušky. Táto látka sa riedi a aplikuje na bradavice, pričom sa nechá pôsobiť počas 24 hodín. Existujú aj spôsoby, keď sa kantaridín riedi s ďalšími chemikáliami. V týchto prípadoch postačuje 2 hodinová aplikácia. Tento spôsob nie bolestivý hneď na začiatku, avšak silná bolesť prichádza 3 až 8 hodín po aplikácii, keď bradavica zmení na pľuzgier. Následne je potrebná návšteva lekára, ktorý odumretú kožu odstráni.V prípade, že nedôjde k úplnému odstráneniu bradavice, procedúra sa musí opakovať. Stretáva sa to však s rôznou mierou úspechu. Kantaridín je navyše extrémne jedovatá látka, podobne ako strychnín.

 

Tipy na prevenciu

• Vo verejných sprchách, prezliekarňach a pri bazénoch noste na nohách šľapky. Tieto teplé a vlhké prostredia sú ideálne pre šírenie vírusov. • Nedotýkajte sa žiadnych bradavíc, či už svojich alebo niekoho iného. • Nezdieľajte ponožky, topánky, žiletky alebo uteráky. • Udržujte svoje nohy v suchu. • Predchádzajte zraneniam na chodidlách. Bradavice a kurie oká sa ľahšie uchytia na miestach s poškodenou alebo poranenou pokožkou. • Vzniknuté bradavice prekryte náplasťou a čo najrýchlejšie začnite s liečbou. • Neobhrýzajte si nechty a kožu na rukách. To môže rozšíriť vírus. • Bradavice ani kurie oká neškriabte ani ich mechanicky neodstraňujte. Inak sa vírus môže rozšíriť aj na ostatné miesta vašej kože.

 

www.badatel.net