Pokožka je obrazom toho, v akej etape života sa človek nachádza. Reaguje na vplyvy okolia, aj na podnety z vnútra, vypovedá o našej duši, aj o našom každodennom živote. Prebieha neustálou premenou podľa zákonov prírody. Pri voľbe najvhodnejšej starostlivosti o pokožku by sme preto mali zohľadňovať predovšetkým naše skúsenosti, vek a tendencie našej pleti. Tieto faktory sú omnoho dôležitejšie ako samotný typ pleti a jej známe delenie na suchú, mastnú a zmiešaná. Každý deň sa totiž pokožka i jej kvalita nebadateľne mení v závislosti od životných podmienok, stravy a psychických. Tento pomalý proces sa dá rozdeliť podľa prirodzených životných období − charakterizovaných spoločnými črtami. Koncepty výrobcov prírodnej kozmetiky zohľadňujú vplyvy minulosti, súčasnosti i budúcnosti a rešpektujú vývojové štádiá človeka. Nechávajú na každom, aby zhodnotil svoje životné pozície a podľa toho zvolil pre seba optimálne kozmetické prípravky.

Detstvo

Keďže pre prvé dni cesty životom volia kozmetiku dieťatka rodičia, práve oni svojou znalosťou a prístupom budujú základ jeho zdravej pokožky v budúcnosti. V predchádzajúcom čísle časopisu sme sa práve tejto téme venovali podrobnejšie. Ponuka výrobcov kozmetiky je pomerne široká. Zaujímavé je, že viaceré významné značky, ktoré na trh prinášajú prírodnú kozmetiku (napr. Saloos a Weleda), sa zhodli vo voľbe kľúčovej rastliny najvhodnejšej pre detskú pokožku. Nechtík je známy svojimi hojivými, protizápalovými a dezinfekčnými účinkami, navyše podporuje správny vývoj pokožky a posilňuje ju. Keď hľadáte ideálnu kozmetiku pre svoje dieťa, nechtík je určite ideálnou voľbou.

Dospievanie

Toto búrlivé obdobie je poznačené najmä hormonálnymi zmenami. Pokožka stráca rovnováhu z detstva a formuje svoju novú podobu. U niekoho sa prejavuje nerovnomerným premastením až výskytom mastných a suchých zón, u iného zvýšenou mastnotou, tvorbou vriedkov, či stratou sviežosti... Práve v tomto období pomáha pokožke vyvážená strava. Vnímaví rodičia vedia pomôcť vhodným nasmerovaním a triezvym jedálničkom! Z kozmetiky má v tomto období pokožka najradšej upokojujúce prípravky s čistiacim účinkom. V záujme predchádzania bakteriálnym infekciám problematickej pokožky sú osvedčené vody a mlieka, prípadne prípravky 2 v 1, ktoré pleť dezinfikujú a súčasne veľmi jemne ošetrujú nízkym podielom olejov. Aj dievčatá a chlapci, ktorí sa odmietajú v tomto veku starať o svoju pokožku, po pár mesiacoch ocenia, ak im rodičia 1-2-krát týždenne spravia pleťovú očistu. Ak s očistou pleti totiž prestanú, stav pokožky sa zhorší.

Obdobie dozrievania

Ako človek postupne duševne dozrieva, dozrieva aj jeho pokožka. Jej špecifickou potrebou po tridsiatke je kompenzácia odznievajúcej mladistvej vitality, ktorá sa dokázala hravo vyrovnať aj s pretancovanými a prebdenými nocami. Najmä u žien sa môžu na stave pleti negatívne podpísať prebdené noci strávené pri deťoch. Spánok je pre vzhľad pokožky mimoriadne dôležitý! Vždy, keď je to len trošku možné (aj pri starostlivosti o menšie deti), zatvorte oči a pospite si každý deň aspoň 20-30 minút, v dlhodobom horizonte to pokožke významne pomôže. Vznik prvých jemných vrások v tomto období sa dá vhodnou kozmetikou a zdravou stravou efektívne oddialiť. Pokožka tváre i tela privíta v tomto období najmä podporu vlastnej vitality a jemnú stimuláciu prirodzených regeneračných procesov. Skúsenosti žien z Orientu už dávno overili receptúry postavené na výťažkoch z ruží. Či už v podobe ružovej vody, ružového oleja alebo zmesových prípravkov s ich menším či väčším obsahom. Pokožka žien v tomto veku býva považovaná za peknú i bez výrazného podielu dekoratívnej kozmetiky a − podľa britských prieskumov − sú práve tridsiatničky ženy v najlepšom veku. Dokážu v spoločnosti zaujať svojou prirodzenosťou a vyžarujúcou skúsenosťou.

Zrelosť po štyridsiatke

Štyri desaťročia skúseností už na pokožke i na výzore tváre zreteľne badať. U niekoho nastáva prvé obdobie viditeľných prejavov starnutia pokožky tesne s príchodom tohto veku, u iných (vďaka rozloženiu tukov v podkoží najmä u mužov) sa posúva toto obdobie až do druhej polovice štvrtého desaťročia života. Práve v tomto čase nám pokožka vystaví účet za predchádzajúcu starostlivosť. Ak sa v tomto období rozhodne žena podstúpiť invazívne omladzovacie zákroky, možno ju čoskoro vzhľad pleti sklame a všetky nasledujúce zákroky nesú už so sebou zvýšené riziká. Pokožka nezabúda. Stav pleti dokážeme zlepšiť aj neinvazívnou a prirodzenou cestou. V tomto období potrebuje tvár okrem podpory vlastnej vitality aj stimuláciu prirodzených regeneračných procesov. Opäť sa pozrime na dlhoročné skúsenosti žien vo svete a uvidíme, že stáročia skúseností žien v Oriente overili oleje a prírodné výťažky z mandlí, olív a tiež zo semienok granátového jablka. Práve tie by mala obsahovať regeneračná kozmetika vhodná na pleť vhodná v tomto období života. Prečo? Zmienky o pozitívnych účinkoch granátového jablka nájdeme už v pozostatkoch starobylej perzskej ríše, ktorá sa rozprestierala na územiach dnešného Grécka, Turecka, Iránu a Iraku. Tu je domov granátového jablka považovaného od staroveku za symbol krásy, plodnosti a sily. Rastlina sama môže dosiahnuť úctyhodný vek − niektoré exempláre majú viac ako 200 rokov. Vidno, že si vytvorila spôsob, ako zdravo prežiť aj v pásme, ktoré je na život náročné. "Punica granatum" pôsobí tak prospešne na pokožku možno aj preto, že rastové procesy v rastline neodznievajú postupne, ale plynule sa prelínajú − podobne ako naše ľudské životné fázy. V krémoch a maskách pôsobia spomínané zložky ako výživný prírodný mix s antioxidačnými účinkami. Prepožičiavajú pleti liftingový efekt, prirodzenou cestou podporujú jej vyhladenie a vypnutie. V pozadí účinku je zvlášť vysoký obsah polyfenolov v granátových jablkách. Tie pôsobia ako vynikajúce lapače takzvaných voľných radikálov urýchľujúcich starnutie pokožky a buniek. Prínosné vlastnosti polyfenolov potvrdzujú už niekoľko rokov početné vedecké štúdie. Aj preto je granátové jablko hitom posledných rokov a takmer každý významný výrobca prírodnej kozmetiky využíva vo svojich prípravkoch anti-aging efekt jeho výťažkov. V kombinácii s hydratačným sérom, prípadne vhodne zvolenou prírodnou olejovou kúrou ozdravia stav pokožky i podkožia natoľko, že pleť začne vyzerať po dvoch-troch týždňoch o niekoľko rokov mladšie. Naštartujú aj priaznivý vývoj pokožky do ďalších rokov. Hovorí sa, že žena v tomto období je najkrajšia práve vďaka harmónii vnútornej a vonkajšej krásy − prestáva sa tváriť ako niekto, kým nie je a aj vrásky začne považovať za prejav životnej múdrosti. Áno, podľa štatistík je blízko veku, v ktorom môže svoj život začať žiť odznova, aj s novým partnerom, pretože jej voľba je už omnoho zrelšia a konečne začala byť žena sama sebou...

Starnúca pleť

Päť krížikov sa na tvári prejavuje nielen zrelosťou výzoru, ale aj zmenou pevnosti a pružnosti jej pleti. Aj na pokožke tela postupne badať, že už má svoj vek. V tomto období je systematická podpora regeneračných procesov základom toho, čo pre pokožku môžeme urobiť. Zvonka ju môžeme podporiť vhodnou kozmetikou, zvnútra zdravou stravou a pohybom. V kozmetickej starostlivosti je cieľom nájsť si vysoko výživnú zmes zvyšujúcu odolnosť pleti, stimulujúcu jej prirodzený ochranný systém a regeneračné procesy. Z overených prírodných zdrojov sa javí najefektívnejšie v tomto veku práve olej z pupalky dvojročnej (Oenothera biennis) − bohatý na kyselinu linolovú a gama-linolénovú. Je to ideálny pleťový kondicionér najmä pre staršiu pleť. Posilňuje odolnosť pokožky a chráni ju pred stratou vody. Je vhodný pre jemnú a suchú pokožku, akou pokožka po päťdesiatke často býva. Kozmetika s pupalkovým olejom by mala zodpovedať špecifickým potrebám pleti žien v tomto veku. Účinné sú však aj oleje zo sezamu, slnečnice, jojoby a kakaového masla, tiež olej lisovaný z makadamových orechov, argánový olej alebo olej z orecha Inkov. Všetky môžu tvoriť základ účinných prírodných výrobkov, do ktorých výrobcovia často pridávajú aj olej z pupalky. Tisícročnú povesť omladzujúceho prípravku má aj rastlinka pochádzajúca z Ázie − známa pod názvom gota kola. Jej účinný vnútorný i vonkajší prínos na ľudský organizmus potvrdili i vedecké výskumy. Výťažky z nej a ešte niektorých ďalších prírodných zázrakov pridávajú výrobcovia do svojich kompozícií určených na pleť po päťdesiatke.

Ako sa o pokožku starať?

Starostlivosť o pokožku má svoje rokmi overené postupy. Prirodzeným začiatkom je odstránenie nečistôt nachádzajúcich sa na pokožke. Make-up, alebo len nečistoty zo vzduchu a vlastných metabolických procesov organizmu vylúčené na povrch pokožky treba pred aplikovaním akejkoľvek kozmetiky jemne odstrániť. Najmä pravidelné používanie dekoratívnej kozmetiky a znečistenie životného prostredia prispievajú svojou troškou k zhoršovaniu stavu našej pleti. Z čistiacej prírodnej kozmetiky stoja za pozornosť mlieka s vysokým obsahom olejov, ktoré účinne pomáhajú vyčistiť pokožku od vrstiev použitej dekoratívnej kozmetiky a v tuku rozpustných nečistôt z okolia. Podobne sa dajú použiť rastlinné oleje, na odlíčenie jemných partií okolo očí je vhodný napríklad mandľový olej. Po vyčistení pleti, môžeme potom už aplikovať na pleť vybranú kozmetiku − ideálnu pre naše aktuálne potreby a efekt, ktorý chceme dosiahnuť. Každodennú starostlivosť o pleť je vhodné raz za čas doplniť pleťovým peelingom, kúrou alebo maskou, najmä po štyridsiatke. Ako masku je možné použiť aj ktorýkoľvek prírodný výživný krém. Jeho účinok sa dá zvýšiť navlhčeným uteráčikom s teplou vodou – stačí ho na chvíľu priložiť na tvár, póry sa otvoria a pokožka lepšie prijíma výživu. Po tejto príprave sa na pleť nanesie tenká vrstva krému a ideálne nasleduje relaxácia v dĺžke 10-15 minút. Po uplynutí tejto doby stačí len zotrieť prebytočný krém a radovať sa z krásnej pleti. Podobný vyživujúci občasný zábal poteší aj ruky. Popri vhodnej kozmetike pomôže udržiavať mimické svaly a pokožku tváre v dobrej kondícii aj tvárová gymnastika. Ak chcete svoju pleť udržať dlhodobo v kondícii − zdravú a sviežu − najvhodnejšou voľbou je prírodná kozmetika. U nás dostupné značky prírodnej kozmetiky majú široký sortiment produktov, z ktorého si vyberie aj veľmi náročný zákazník. Či si už zvolíte český Saloos, Nobilis Tilia, ATOK, alebo si vyberiete z nemeckých značiek Lavera, Weleda, Dr. Hauschka, Logona, či Anne-Marie Börlind, urobíte pre svoju pokožku to najlepšie. Pohladíte ju výťažkom z prírody, čo ocení nielen vaša pleť ale aj váš organizmus. Nezabúdajme na to, že koža je najväčší orgán nášho tela a všetko, čo aplikujeme na pokožku, preniká do krvi a tým aj všetkých našich vnútorných orgánov. Aj preto by sme mali voliť produkty, ktoré majú organický základ a sú v súlade s prirodzenosťou nášho tela.

text_ j. t.