Vlasy. Citlivá otázka pre mnohé ženy, ale možno ešte väčšmi pre mužov. Už v dávnej histórii boli vlasy symbolom skrytej sily človeka. Jeho najzraniteľnejším miestom. Skalp nemal len hodnotu poníženia človeka z hľadiska ľudského i estetického, no najmä z hľadiska oslabenia jeho životnej sily. Pre každého z nás sú vlasy neoddeliteľnou súčasťou osobnosti. Pestujeme si ich, staráme sa o ne a záleží nám na nich. Koruna krásy, ktorá nás zdobí dlhú časť života však v istej chvíli prejde dramatickou zmenou. Strata kvality, vypadávanie, šedivenie... Je to nenávratný prejav odchádzajúcej životnej sily? Alebo existujú možnosti ako svoje vlasy zachovať v plnej kráse a sile?
Podľa čínskej medicíny, odráža kvalita a množstvo vlasov stav našej krvotvorby. Ich farba zasa súvisí s vitalitou našich obličiek. Vypadávanie vlasov sa často objaví po väčšej strate krvi – napríklad po operácii, po pôrode či úraze. Rednutie vlasov však môže mať na svedomí aj nekvalitná strava, ktorá prispieva k oslabeniu krvotvorby – teda priveľa sladkostí, málo prirodzených vitamínov z ovocia a zeleniny a tiež málo tekutín – najmä čistej vody, bylinných čajov a ovocných a zeleninových štiav. Šedivenie vlasov má zasa spojitosť s energiou obličiek. Keď sú obličky oslabené, vlasy nie sú dostatočne vyživené, preto chradnú a strácajú lesk a farbu. Obličky získavajú energiu z dvoch zdrojov. Prvý je prenatálny, čo je energia, ktorú nám do vienka darujú naši rodičia. Druhý je postnatálny, a to je energia, ktorú získavame počas života – kvalitnou stravou a zdravým životným štýlom. Preto sa hovorí, že šedivenie je dedičné – ak sme od rodičov získali málo energie obličiek, prejaví sa to aj na farbe našich vlasov. Ak sú naše vlasy pevné, husté a po 30-ke nešedivejú ani nerednú, potom majú naše obličky majú dobrý základ a je veľmi pravdepodobné, že aj naša strava a životný štýl sú vyvážené. Ak na našej hlave, naopak, nerastie práve bujná hriva, mali by sme sa snažiť doplniť energiu obličiek ideálnou stravou a dopriať si viac regenerácie, psychickej pohody a odpočinku. O tom, ako podporíte energiu obličiek a čo im prospieva, sme písali viac v čísle 2, ktoré si môžete prelistovať aj na tomto linku http://www.alternativ.sk/horoskopy/02/. Tentoraz sa zameriame priamo na vlasy a na overené prírodné zdroje, ktoré zlepšujú ich kvalitu, množstvo a stav.
Bylinné odvary
Odvar treba uvariť silnejší než čaj. Takže na 1 liter vody dáme cca 5 lyžíc byliniek a lúhujeme 15 minút. Vlažným odvarom opláchneme vlasy, ktoré potom necháme voľne uschnúť.
Žihľava
Je výborná proti vypadávaniu vlasov. Vnútorne sa používa na reguláciu krvného tlaku, na zníženie hladiny cukru v krvi a čistenie krvi. A tu máme aj priamy dôkaz toho, že vlasy predsa len súvisia s kvalitou krvi.
Lopúch
Používa sa pri vypadávaní vlasov na ich regeneráciu a lesk, proti masteniu a lupinám. Táto bylinka má silné protizápalové účinky.
Listy vlašského orecha
Nielenže znižujú hladinu cukru v krvi, zlepšujú trávenie ale zmierňujú aj zápaly na pokožke, predchádzajú vypadávaniu vlasov a hubia rôznych cudzopasníkov.
Tinktúry
Najlepšie sú v sprejovej forme. Pred každým umytím vlasov jemne votrieme do pokožky napríklad tinktúru z Kapucínky väčšej. Táto bylinka má úžasné antibiotické, antibakteriálne a antimykotické účinky. Užíva sa aj vnútorne na rôzne druhy kokov, baktérií a plesní v organizme. Keď ju použijeme na vlasy, zabránime ich vypadávaniu. Dobrá je aj tinktúra zo spomínanej žihľavy, ak nemáte dostatok času na vlasové kúpele.
Olejové zábaly
Lesk a kvalitu vlasov najviac podporí stará overená klasika. Zmiešame vaječný žĺtok, olivový olej a citrónovú šťavu. Zmes votrieme do vlasov, zabalíme do suchého teplého uteráka a necháme pôsobiť cca 1 hodinu. Potom zmyjeme a necháme voľne uschnúť. Nebojte sa olejov, aj keď máte mastné vlasy. Suché vlasy vyživí mandľový a sójový olej. Na mastné vlasy je zas vhodný jojobový a borákový olej, ktoré môžeme primiešať k základnému olivovému.
Masáž hlavy
Masáž hlavy dokáže výborne prekrviť pokožku hlavy a stimuluje vlasové korienky. Nemusíte za ňou cestovať ani do nejakého super masážneho salónu. Stačí si prechádzať prstami po pokožke hlavy krúživými pohybmi, poklopkávať, stláčať a mierne rozťahovať pokožku vo vlasoch. Celú procedúru môžete spojiť s olejovým zábalom. Číňania používajú na oživenie vlasových korienkov a podporu rastu vlasov tzv. „slivkové kladivko“. Je to maličké pružné kladivko s drobnými ihličkami, ktorým sa jemne poklepkávajú jednotlivé časti hlavy. U mužov s plešinou robí naozaj zázraky.
Koloidné roztoky
Užívajú vnútorne i zvonka na potieranie pokožky vlasov. Dnes je populárne koloidné striebro, ktoré pôsobí ako prírodné antibiotikum, alebo meď, ktorá podporuje rast vlasov, zabraňuje ich vypadávaniu a pomáha uzdraveniu hormonálneho systému. Ešte je tu zinok, ktorý má na starosti stav našej pokožky, pohlavné orgány, nervový systém a zrak a najmä pomáha pri vypadávaní vlasov. Rôzne druhy koloidných roztokov sa dajú kúpiť cez internet, napr. na www.koloidne.sk alebo www.koloidnestriebro.sk.
Vitamíny, minerály a stopové prvky
Nezabúdajte na ne. Pri vypadávaní vlasov treba doplniť horčík, zinok, železo (všetky napomáhajú aj tvorbe krvi) a kremík. Mastným vlasom pomôže vitamín B2. Najviac vzácnych vitamínov, minerálov a stopových prvkov sa nachádza v ovocí, zelenine, orieškoch a semienkach, listovej zelenine, strukovinách a obilninách.
Vlasy čierne ako havran
Číňania si potrpia na svoju farbu vlasov. Len veľmi malé percento má sivé vlasy. Ich tajomstvom sú bylinky a strava. Pijú bylinné vývary z rastlinky zvanej Stavikrv mnohokvetý a jedia čierny sezam. Obe podporujú krvotvorbu a dopĺňajú energiu obličiek. Z tých našich prírodných produktov by sme pridali mak, melasu a vlašský orech.
Anka Kanovská