Máte hyperaktívne dieťa, ktoré sa ťažko sústredí a zle spáva? Alebo, naopak, potrebujete svoje dieťa v niečom podporiť? Pozrime sa na to, čo sa dá v detskej izbe urobiť z pohľadu Feng Shui.


Farby


Ak máte v detskej izbe priveľa sýtych a výrazných farieb, netreba sa čudovať, že sa vaše dieťa „nezmestí do kože“, predovšetkým, ak v izbe prevládajú farby červeného spektra. Ohnivé farby celkovo podporujú aktivitu a zvyšujú hladinu energie v priestore. Preto by sme ich mali používať s mierou. Na udržanie primeranej aktivity je vhodný akýkoľvek menší červený prvok (vankúše, stolička, lampa, skrinka...), červené farby sa však neodporúčajú na veľkých plochách, ako sú steny, gauče, koberce, či posteľná bielizeň. Dieťa obklopené energickými farbami bude prirodzene hyperaktívne a pod červenou prikrývkou určite nebude pokojne spať. Farby na veľkých plochách detskej izby volíme v teplých pastelových odtieňoch,  vhodná je žltá, marhuľová, alebo príjemné zelené odtiene, prípadne kombinácia týchto  farieb. Ak máte pokojné a trošku utiahnuté dieťa, môžete ho podporiť viacerými červenými doplnkami a tiež rôznymi dynamickými prvkami ako je zvonkohra, či dekorácie, ktoré sa hýbu vo vzduchu, prípadne hračky umožňujúce pohyb – hojdací kôň, fitlopta ... Vaše dieťa prirodzene vie, čo pre svoj rozvoj potrebuje, a tak skúste nechať výber farieb, nábytku aj dekorácií z veľkej časti aj na ňom samom.

Svetlo


Deťom vyberte takú izbu v byte, ktorá má dostatok svetla a je priestranná. Na rozdiel od spálne dospelých, trávia deti vo svojej izbe väčšinu času. Potrebujú dostatok miesta pre rozvoj svojej fantázie a vytvorenie vlastného sveta. Denné svetlo je kľúčom k dostatku energie v priestore. Rovnako aj umelé osvetlenie musí byť dostatočne intenzívne. Centrálna lampa by mala rovnomerne rozptyľovať svetlo do celého priestoru, ideálne by mala byť rozvetvená s viacerými koncovkami a žiarovkami. Samostatné osvetlenie potrebuje aj stôl a posteľ. Pre deti môže byť príjemná aj náladová lampa s jemným svetlom  vytvárajúcim atmosféru, alebo s tieňohrou. Umožní im upokojiť sa pred spaním, nezaspávať a nebudiť sa v noci v úplnej tme. Túto funkciu môžu dobre plniť aj tzv. soľné lampy, do ktorých sa vkladajú čajové sviečky. Okrem náladového svetielka, plnia aj funkciu očisty priestoru a soľ, ktorá sa z nich uvoľňuje pozitívne vplýva na zdravie a dýchanie, navyše sú zdrojom negatívne nabitých iónov. Ak chcete podporiť zdravie svojich detí, môžete im k posteli položiť tiež vzácny kameň, polodrahokam, ktorý si sami vyberú.

Umiestnenie postele


Asi najčastejšie skloňovaná otázka je kam a ako správne umiestniť posteľ, najmä ak bojujeme s priestorom.  Správna poloha postele je však mimoriadne dôležitá – nielen z pohľadu pokojného spánku, ale aj z pohľadu zdravia a celkovej psychickej pohody dieťaťa.  Zohľadňovať treba predovšetkým tri pravidlá: 
1. Pevná opora za hlavou
Za hlavou postele by sme mali mať ideálne stenu, alebo prinajmenšom vysoké čelo postele, najlepšie oboje. Opora, ktorú za sebou cítime, je prvým predpokladom pokojného spánku, ale aj našej istoty v živote. Negatívne vplýva na psychiku polička nad hlavou, vyvoláva pocit ohrozenia, navyše býva častou príčinou bolestí hlavy.

2. Výhľad na dvere
Posteľ umiestňujeme tak, aby malo dieťa výhľad na dvere, ale pritom neležalo nohami  priamo oproti dverám. Výhľad na dvere je dôležitý z psychologického hľadiska. Každý z nás potrebuje mať pod kontrolou priestor v ktorom spí. Možnosť vidieť, kto prichádza, či sú dvere otvorené alebo zatvorené uvoľňuje stres a a dáva pocit vnútorného pokoja. Ideálne je dvere na spálni pred spánkom zatvárať.

3. Línia okno – dvere
Ak si tok energie v priestore, predstavíme ako tok vody, ktorá vojde dverami a vyjde oknom, dostaneme presný obraz o jej pohybe. Dôležité je neležať na tejto trase tohto prúdu, cítili by sme sa rovnako, ako keby sme mali posteľ umiestnenú na diaľnici v plnej premávke. Prinajmenšom hlava by nemala byť umiestnená v línii okno – dvere. Keď už hovoríme o okne, ďalším dôležitým pravidlom je neumiestňovať posteľ rovno pod okno,  ak už musíme umiestniť posteľ  do blízkosti okna, dajme medzi okno a čelo postele poličku so šírkou aspoň 40 – 50 cm. 

Najvhodnejším materiálom pre posteľ všeobecne je drevo. Je dobré, ak má posteľ vysoké čelo a hranu aj pri nohách a ak je pod ňou voľný priestor. Pre pokojnejší spánok sú vhodné aj baldachýny, najmä pri postieľkach pre bábätká, ale pokiaľ po ňom túži aj väčšie dieťa, doprajte mu ho, uzatvára jeho priestor a symbolicky ho chráni.

Pracovné miesto


Rovnaké pravidlá, ako pre umiestnenie postele, platia aj pre umiestnenie stola. Za pracovnou stoličkou s vysokou opierkou by malo mať dieťa stenu a spoza stola by malo vidieť  na dvere. Vo väčšine bytov len ťažko umiestnime rovnako dobre stôl aj posteľ. Prioritu má posteľ. Ideálne umiestnenie stola však vplýva na koncentráciu a tvorivosť dieťaťa. Stôl, umiestnený tak, že dieťa pracuje čelom k stene,  zužuje jeho výhľad, možnosti a fantáziu. Stôl umiestnený tak, že sa dieťa pozerá do priestoru, naopak, rozširuje jeho vnímanie a podporuje ho v kreativite. Ak dieťa z pracovného miesta nevidí na dvere, neobsedí dlho pri práci, ani sa nebude vedieť dobre sústrediť. Oveľa radšej si potom bude robiť úlohy v kuchyni, alebo v obývačke. Umožnime mu to.  Otázkou je aj poriadok na pracovnom mieste, zahádzaný stôl  určite neinšpiruje k ďalšej činnosti, rovnako potrebuje dieťa k svojmu rozvoju dostatok prostriedkov a tvorivých podnetov.  Určite je dnes ťažké odviesť pozornosť  dieťaťa od počítača ku kreatívnej hre, ale nepochybne stojí za to povzbudzovať ho k tomu, aby viac kreslilo, stavalo z Lega a vytváralo čokoľvek originálne. Deti to však robia radi, skúsme svojim deťom kúpiť viac kreatívnych hračiek, prípadne rozvíjať aj svoju fantáziu spoločne s nimi.


Západ a energia Kovu


Oblasti detí (ale tiež aj našich projektov a plánov do budúcnosti) patrí západná svetová strana. Ideálne je preto, ak je detská izba umiestnená práve tu. Ak nie, môžeme sem aspoň umiestniť symboliku podporujúcu  deti, alebo ich a naše spoločné fotografie. Západ reprezentuje energiu Kovu, a tak prirodzene podporia oblasť detí aj kovové dekorácie umiestnené v tejto časti bytu, alebo farebné ladenie do bielych, sivých alebo zemitých farieb, prípadne so zlatými, či striebornými akcentmi . V cykle piatich elementov vyživuje Kov element Zeme, a tak aj zemité  prvky a farby budú na západe viac ako účinné. Energia Kovu je v rozpore s energiou Ohňa a Vody, preto by sme sa mali na západe vyhnúť červeným a čiernym či modrým odtieňom, tiež nie je ideálne ak práve tu máme krb alebo kúpeľňu. Priveľa Ohňa či Vody na západe môžeme vyvážiť pridaním kovových dekorácií a zemitých prvkov (farby od žltej, cez všetky odtiene béžovej  a hnedej), keramikou, dlažbou, kamienkami, pieskom...
Ak sa nám vhodne podarí vyladiť energiu Kovu na západnej svetovej strane nášho bytu, automaticky podporíme nielen svoje deti, ale aj svoje projekty a plány do budúcnosti!