Dni sú čoraz kratšie a noci chladnejšie. Aj keď slnečné počasie ešte sem-tam vystrieda sychravé obdobia, cítime, že zima nekompromisne prichádza. Pripravte sa na ňu včas so stravou podľa piatich elementov a rozlúčte sa raz a navždy s oslabením imunity, poklesom vitality a sezónnymi chrípkovým epidémiami... Stravovanie podľa piatich elementov vychádza z potrieb nášho tela v súlade s ročnými obdobiami.

 

Odstráňte škody napáchané počas leta

Leto je obdobím, počas ktorého si väčšina z nás dopraje zaslúžený oddych a rôzne iné druhy potešenia, vrátane dobrého jedla a drinkov. Počas horúcich dní nás lákajú najmä surové zeleninové a ovocné jedlá, chladené nápoje, zmrzlina a iné studené dezerty a večery radi trávime grilovačkou s priateľmi. Relax a príjemne strávený čas je samozrejme veľmi dôležitý pre našu duševnú pohodu, zároveň však takáto typická letná strava poškodzuje náš organizmus, nadmerne ho ochladzuje a spôsobuje nahromadenie hlienov a vlhkosti v tele, čo následne vedie k rôznym zdravotným ťažkostiam, vrátane tráviacich problémov, spomalenia metabolizmu a nadváhy, zadržiavania vody v tele a opuchov, oslabenia odolnosti organizmu a náchylnosti na rôzne infekcie, zápaly a prechladnutie.

 

Babie leto a jeseň – posilnenie trávenia

Babie leto a skorá jeseň sú ideálne na to, aby sme odstránili letom napáchané škody vhodnou, zohrievajúcou stravou a pripravili svoj tráviaci a imunitný systém na chladné dni. Tomuto ročnému obdobiu vládne podľa tradičnej čínskej medicíny element ZEME, ku ktorému je priradená sladká chuť a orgány okruhu sleziny a žalúdka (do tohto okruhu patrí aj slinivka – pankreas). Na jeseň preberá žezlo KOV – k tomuto prvku je priradená pikantná chuť a ovláda pľúca a hrubé črevo. Nie je žiadnou novinkou, že základom správneho fungovania organizmu je dobré trávenie – efektívne spracovanie prijatej potravy, vstrebávanie a vylučovanie. Práve počas babieho leta a jesene máme jedinečnú príležitosť na to, aby sme posilnili najdôležitejšie orgány zodpovedné za tieto procesy. Pokiaľ bude náš tráviaci systém fungovať efektívne, budeme schopní zásobovať telo dôležitými vitálnymi látkami – nevyhnutnými pre všetky pochody prebiehajúce v tele. Rovnako si naštartujeme metabolizmus, zbavíme sa nadbytočných kilogramov a zároveň posilníme imunitný systém.

 

Fungujúci imunitný systém – silná slezina a správna činnosť hrubého čreva

Posilnenie sleziny má kľúčový význam pre posilnenie odolnosti celého organizmu. Slezina je zodpovedná okrem iného za krvotvorbu, tvorbu protilátok a aktiváciu lymfocytov (buniek, ktoré sú schopné rozoznávať antigény a preto predstavujú základ získanej – tzv. špecifickej imunity). Rovnako dôležitú úlohu v rámci schopnosti organizmu odolávať škodlivým a cudzorodým látkam má aj hrubé črevo. Hovorí sa, že v hrubom čreve sa nachádza až 80 percent imunitného systému. Tento orgán nielenže zabezpečuje odstraňovanie odpadových látok, toxínov a nestrávených zvyškov potravy z tela, ale vďaka prospešnej mikroflóre, ktorá ho osídľuje, pomáha vytvárať dôležité protilátky, ako aj vitamíny a enzýmy potrebné v rôznych chemických procesoch prebiehajúcich v našom tele.

 

Orgány elementu ZEM – slezinu, žalúdok a pankreas posilníme pomocou tepelne upravených, prirodzene sladkých sezónnych potravín, ako sú rôzne druhy tekvíc, mrkva, petržlen, zemiaky, červená repa, hovädzie mäso, vajíčka, pšeno, kukurica, menšie množstvo sezónneho duseného, pečeného, vareného či sušeného ovocia (jablká, hrušky, slivky).

 

Orgány elementu KOV – hrubé črevo a pľúca posilníme potravinami s mierne pikantnou chuťou, ako sú napr. biela reďkev, zeler (buľva), kel, kapusta, cibuľa, chren, cesnak, zázvor, rôzne druhy mierne pikantných korenín a byliniek ako napr. čierne korenie, rasca, pikantná mletá paprika, čili, rímsky kmín, oregano, aníz či koriandrové semienka. Vhodné sú samozrejme aj obilniny patriace k elementu kovu, ako napríklad ryža, ovos či jačmeň.

 

Siahnime radšej po regionálnych potravinách, ktoré sú dostupné v našej geografickej šírke v danej sezóne – múdra príroda to zariadila tak, aby sme dostali všetko, čo potrebujeme, v správnom čase a v oblasti, v ktorej žijeme. Exotické ovocie a zelenina síce môžu obsahovať veľa vitamínov, minerálov a iných prospešných látok, ale ich skladba je prispôsobená potrebe obyvateľov obývajúcich krajiny s teplým podnebím. Telo človeka žijúceho v našich klimatických podmienkach ich nikdy nebude vedieť naplno využiť. Ich funkciou je ochladiť organizmus v prílišných horúčavách, a tak práve jedenie mandarínok, pomarančov či banánov v zime, kedy máme svoj organizmus zahrievať, môže vyvolať oslabenie imunity a náchylnosť k prechladnutiu. Nezabúdajme tiež na to, že tieto potraviny musia prekonať obrovskú vzdialenosť, aby sa k nám dostali, preto sú väčšinou zberané nezrelé a počas prepravy sa chemicky konzervujú.

 

Naštartujte metabolizmus – zohrejte telo zvnútra

Keď sa vonkajšie teploty začínajú pomaly, ale isto blížiť k nule, začíname pociťovať prirodzenú chuť na teplé, zohrievajúce jedlá. Počúvnime túto prirodzenú potrebu nášho tela a doprajme mu chutné, výživné polievky, dusené zeleninovo – mäsové jedlá z “jedného hrnca“, či varené obilniny a kaše. Pridajte si do nich rôzne druhy byliniek a korenín, ktoré nielenže zvýraznia chuť a vôňu jedla, ale zároveň podporia trávenie a metabolizmus, pomáhajú pri odstraňovaní hlienov z tela a pôsobia zohrievajúco. Dôležité sú najmä teplé raňajky, ktoré naštartujú metabolizmus a všetky procesy v organizme a zabezpečia správnu činnosť vnútorných orgánov počas celého dňa. Začnite deň pohárom horúcej vody, alebo bylinkového čaju, potom si uvarte zohrievajúcu ovsenú, pohánkovú či pšenovú kašu s trochou poduseného ovocia a roztopeného masla, alebo si pokojne doprajte misku zeleninovo-obilninovej polievky. Po takýchto raňajkách sa nemusíte báť nepriazne počasia – zohrejú vás zvnútra a ochránia pred prechladnutím. Zároveň vám zabezpečia efektívne fungovanie metabolizmu a spaľovanie a dodajú silu a energiu na celý deň. Okolo poludnia si dajte teplý, ľahký obed, zložený napríklad z varenej, pečenej či dusenej zeleniny, chudého mäsa a varených obilnín, a na večeru si doprajte hustú zeleninovú polievku alebo ľahké zeleninové, varené jedlo. Nezabúdajte, že najmä počas chladných ročných období je dôležité vyhýbať sa nielen bielej múke, cukru, mrazeným a mliečnym výrobkom, ale aj surovej zelenine a ovociu, nakoľko tieto potraviny telo ochladzujú a prispievajú k tvorbe hlienov a nadbytočnej vlhkosti. Výnimku predstavujú menšie množstvá prirodzene kvasenej zeleniny, ako napríklad kyslá kapusta či kvasené uhorky, ako príloha k teplým jedlám. Pokúste sa obmedziť alebo úplne vylúčiť aj údeniny a vysoko priemyselne spracované potraviny (polotovary, konzervy, chrumky a snacky) aj tzv. fastfoody, ktoré sú plné soli a konzervantov – telo sa vám za to odvďačí zvýšenou vitalitou a pocitom ľahkosti. Za krátky čas si už na ne ani nespomeniete.

 

Vyžeňte z tela nahromadenú vlhkosť

Teplá, prírodná a výživná strava s prídavkom zohrievajúcich korenín pomáha zároveň odstrániť z tela vlhkosť a hlieny, ktoré sa v tele nahromadili v dôsledku jedenia ochladzujúcich potravín, sladkostí, surového ovocia a zeleniny či studených nápojov, na ktorých si s obľubou pochutíme najmä počas leta. Môžeme si však pomôcť aj niektorými potravinami, ktoré sú v rámci tohto procesu mimoriadne efektívne – patrí sem napríklad donedávna zabudnuté pšeno, ktoré sa často objavovalo na stoloch našich predkov. Pšeno predstavuje aj bohatý zdroj kremíka – prvku, ktorý je veľmi dôležitý pre správne fungovanie organizmu a zabezpečí nám krásnu pleť, vlasy a nechty. Ďalším účinným prostriedkom je slzovka – Jóbove slzy, ktorá je podľa tradičnej čínskej medicíny najúčinnejšou zbraňou na odstraňovanie vlhkosti. Tieto biele zrniečka s orieškovou príchuťou, pripomínajúce svojím vzhľadom veľké jačmenné krúpy, veľmi rýchlo pomáhajú doslova vypudiť nadbytočnú vodu a toxíny nahromadené v tkanivách. Odporúča sa konzumovať pravidelne v množstve 1-2 lyžice denne, môžete si ju pridať napríklad do obilninových príloh a kaší. Kúpite ju v ázijských internetových obchodoch s potravinami, napríklad na www.foodland.sk. Tretím skvelým a mimoriadne lacným prostriedkom na vypudenie vlhkosti a boj proti nadváhe je odvar zo sušených kukuričných vlasov (blizien kukurice), ktorý zároveň podporuje činnosť pečene, žlčníka a močových ciest a predstavuje tiež účinné antidiabetikum. Kukuričné vlasy kúpite v niektorých lekárňach, bio-obchodoch alebo vo vyššie uvedenom e-shope. Môžete si ich usušiť aj sami, je však dôležité, aby boli zozbierané v období od júna do augusta a dôkladne vysušené, v opačnom prípade majú laxatívny (preháňajúci) účinok. Odvar pripravíte z jednej lyžice vlasov a 2 dl vody, ktoré privediete k varu a varíte cca 3 minúty. Čajík popíjajte teplý medzi jedlom 2-3 x denne počas 3 týždňov.

 

Neprejedajte sa

Počas chladných dní často pociťujeme pokles energie a máme tendenciu skonzumovať viac, ako obvykle. Avšak ani to najzdravšie jedlo nebude náš organizmus schopný stráviť a správne využiť, ak ho naraz zjeme priveľa. Žalúdok potrebuje pre svoju efektívnu činnosť dostatok priestoru na spracovanie prijatej potravy a jej premiešanie s tráviacimi šťavami. Jedzte radšej menej, ale častejšie, pričom minimálny časový odstup medzi jednotlivými jedlami by mal predstavovať cca 2-2,5 hodiny. Počúvajte svoje telo a snažte sa zjesť naraz toľko, aby ste mali pocit nasýtenia, ale nie plnosti. Ak neviete odhadnúť, aké množstvo jedla by ste mali naraz prijať, vyskúšajte jednoduchý, osvedčený trik: spojte dokopy dve dlane tak, aby vytvorili akúsi mištičku – a zjedzte len toľko, koľko ste v nej schopní udržať :) Vďaka tomu, že sa nebudete prejedať, nielenže prestanete pociťovať ťažobu a ospalosť po jedle, ale už za krátky čas vám začnú ubúdať centimetre na tých miestach, kde si to najviac želáte. Stravovanie podľa piatich elementov je jednoduchý a pritom dokonalý spôsob, ako si udržať pevné zdravie a vitalitu v každom ročnom období. Ušetrite si peniaze za drahé výživové doplnky, lieky či vakcíny proti chrípke – všetko, čo potrebujete, nájdete vo svojej kuchyni. Prevencia stravovaním sa v súlade s ročnými obdobiami je nielen účinná, ale aj mimoriadne chutná a prospešná nielen pre telo, ale aj pre dušu. Telo a duša sú spojené nádoby a telesná rovnováha prispieva automaticky aj k zvýšeniu psychickej pohody, čo je veľmi dôležité najmä počas sychravých, pochmúrnych zimných dní. Správnym a vareným jedlom v zime – od raňajok až po večeru – preto upokojíte aj svoju dušu, zlepšíte si náladu a budete odolní voči stresu i depresii. Varte a budete sa cítiť lepšie... na tele i na duši :)

text_ Karolína Fajthová