Čím to je, že krásna mladá žena alebo ešte len dievča, ktoré sa zdravo stravuje a pravidelne športuje má na stehnách a zadku tzv. pomarančovú kožu? A naopak prečo má plnoštíhla moletka, ktorá príliš neholduje aktívnemu pohybu krásnu hladkú pokožku po celom tele? Určite ste sa už nad tým niekedy zamysleli, no odpoveď neprichádzala. Tradičná čínska medicína má na to vysvetlenie a dokonca i riešenie.

Máloktorá Číňanka sa v živote pasuje s celulitídou. Tento problém ich jednoducho netrápi a vďaka zdravému stravovaniu, čínskym bylinným odvarom a celkom inému životnému štýlu ani nemusí. Tak, ako aj iné ochorenia, ktoré „u nás na západe“ považujeme už takmer za civilizačné, Číňania vôbec nepoznajú. Väčšinou súvisia práve s nesprávnou stravou, ktorej holdujeme. Zaťažuje náš tráviaci systém a ten nám to často vracia v podobe najrozličnejších prejavov. Nevieme pochopiť, že akné, bolesti hlavy, ekzém či bolesť zubov súvisia s tým, čo sme pred pár dňami zjedli. A takto je to aj s neslávne známou celulitídou – súvisí s naším trávením a vnútornými pochodmi. Ak sa v Číne celulitída predsa len vyskytne, je považovaná za chorobný príznak nesprávnych vnútorných pochodov a nie za estetický problém, za aký ju pokladáme u nás. Dá sa povedať, že klasický čínsky lekár by celulitídu považoval skôr za príznak, ktorý mu pomôže pri diagnostikovaní iného skrytého patogénu a ochorenia v ľudskom tele. 

KEĎ OBLIČKY A SLEZINA NEFUNGUJÚ SPRÁVNE

Podľa tradičnej čínskej medicíny bývajú v prípade celulitídy postihnuté hlavne dva orgány – obličky a slezina, ktoré majú nedostatok energie a sú blokované vlhkosťou a hlienmi v tele. Obličky sú zodpovedné za distribúciu vody v tele, uskladňujú našu vrodenú energiu, ktorú sme „zdedili“ od rodičov, napomáhajú správnemu vývinu tela a prispievajú k správnej obranyschopnosti. Stav našich obličiek sa prejavuje na našom sluchu a ušiach, vlasoch, kostiach, mozgu a na celkovom myslení. 

Slezina zas tvorí v tele energiu z potravy a nápojov, ktoré skonzumujeme. Podieľa sa na krvotvorbe a distribuuje energiu do celého tela. Prejavuje sa na stave našich svalov a končatín, pier a úst, kvalite krvi a energie.

Ak obličky nemajú dostatok energie:
prejaví sa to rôznymi spôsobmi – ľadvinové kamene, problémy s močením, neplodnosť, impotencia, poruchy rastu, šumenie v ušiach, slabé kosti, pomalé myslenie, šedivenie vlasov atď.

Ak slezina nemá dostatok energie:
dostaví sa častý pocit únavy, nepravidelná menštruácia, nechuť do života, slabá krvotvorba, závrate, nafúknuté brucho po jedle, hnačka alebo zápcha, pokles orgánov (maternica, hemoroidy), zápaly, nadváha, opuchy atď.

Oba orgány však najviac zaťažuje nesprávna strava, ktorá v tele hromadí vlhkosť a hlieny. Tie sú aj hlavnou príčinou vzniku celulitídy.

PREČ S MLIEKOM A SLADKOSŤAMI

Aká strava je teda pre obličky a slezinu NESPRÁVNA? Najviac ich ohrozuje mlieko a mliečne výrobky a sladkosti. Mlieko a mliečne výrobky sú najčastejšou príčinou vzniku vlhkosti a hlienov v tele. Podľa čínskej medicíny sú chladnej povahy a zahlieňujú organizmus. Žiadnemu orgánu neprospievajú. Ak je vlhkosť v pečeni, vznikajú tam kamene. Ak je v pľúcach, máme vlhký kašeľ a tlak na hrudi. Ak sú hlieny v srdci, zahradzujú otvory srdca, čo spôsobuje vysoký krvný tlak alebo psychické poruchy. Vlhkosť v tele a hlieny sú príčinou rôznych cýst, myómov, tukových výrastkov, zväčšených uzlín, opuchov či nadváhy. Každý človek je jedinečný, a preto sa vlhkosť a hlieny prejavia u každého inak. Paradoxne, v dnešnej dobe sú mlieko a mliečne výrobky propagované ako jedny z hlavných zdrojov zdravej výživy. Všetko však treba s mierou. V Číne by ich odporučili staručkému človeku, ktorý je vychudnutý a vysušený, ktorý nemá dostatok výživy a suchosť čriev mu spôsobuje zápchu, je celkovo dehydrovaný a podvyživený. U nás však s výživou problémy nemáme. Na pultoch v obchodoch je dostatok všetkého, treba však mať oči otvorené a vyberať si to, čo prospieva nášmu zdraviu. 

Pravidelná a častá konzumácia výrobkov z mlieka, napr. jogurtov vytvára v našom tele priveľa vlhka, a to spôsobuje celulitídu, nadváhu, alergie, ekzémy, či iné kožné estetické ťažkosti. 

Sladkosti, ktoré obsahujú veľké množstvo bieleho cukru sú ďalšou príčinou vzniku vlhkosti a hlienov v našom tele a výrazne prispievajú k tvorbe celulitídy. Už aj dnešné moderné lekárske výskumy potvrdili, že cukor je návykový. Ak sme zvyknutí na pravidelné pojedanie čokolády alebo keksíkov počas dňa, zbavíme sa tohto zlozvyku len veľmi ťažko. Sladké jedlá zaťažujú celý tráviaci trakt, no najmä slezinu. Tá má rada prirodzene sladkú chuť, ktorá sa nachádza v ryži, obilninách, ovocí atď. Nadmerná sladká chuť v podobe cukroviniek, čokolád či iných podobných lahôdok ju naopak poškodzuje a vytvára v nej vlhkosť. Samotná slezina je ako špongia, ktorá vlhkosť nasáva, no škodí jej. Má rada sucho a teplo. Preto by sme mali ako sladkosť uprednostňovať napr. nesladené sušené ovocie v bio kvalite a nesírené, sladké gaštany, varené obilniny (pšeno, ryža, pohánka, krúpy...) a iné prirodzene sladké potraviny.

ZNIČTE CELULITÍDU VHODNOU STRAVOU

Vlhkosť a hlieny sa z tela odstraňujú ťažko. Je to dlhodobý proces, vyžaduje disciplínu, zmenu stravovacích návykov a tým aj životného štýlu. Nie je to krátkodobá kúra, ktorá vás vylieči ako zázračná pilulka. Je to odhodlanie a trvalá zmena života, ktorá však so sebou prináša množstvo výhod – zdravé telo plné energie, krásnu pokožku, vlasy a nechty. V prvom rade treba z jedálnička vynechať potraviny, ktoré spôsobujú vznik vlhkosti a hlienov – mlieko, mliečne výrobky a sladkosti. Potom treba zaradiť do stravy potraviny, ktoré vlhkosť a hlieny prirodzene odstraňujú – zázvor (ďumbier), cesnak, cibuľa, horčičné semienko, biela reďkovka, strukoviny všeobecne (najmä však šošovica, fazuľa adzuki, mungo a cícer), mrkva a čerstvá mrkvová šťava, obilniny (hlavne pšeno, jačmeň, kukurica, pohánka), stonkový zeler, petržlenová vňať, huby, hrušky atď. Namiesto ranných rožkov alebo vianočky si uvarte napr. pšeno, ktoré výborne odvodňuje a pridajte doň napr. sušené brusnice. Ak preferujete slané raňajky, uvarte si ryžovú polievku s bielou reďkovkou dochutené zázvorom a štipkou čili. Večer si uvarte celozrnnú ryžu so šošovicou, dochuťte rôznymi bylinkami na odstraňovanie vlhkosti a už ste na správnej ceste. So zdravou stravou zmizne z tela nielen celulitída, ale aj rôzne iné neduhy, ktoré vás trápia dlhší čas.

Z našich domácich byliniek, ktoré napomáhajú odstraňovaniu vlhka a hlienov sú to najmä sladké drievko, škorica, zázvor (ďumbier), fenikel, aníz, klinček, repík, z ktorých si môžeme pravidelne variť čaj, alebo ich pridávať do varenej stravy. 

Číňania majú aj oveľa silnejšie zbrane na odstránenie celulitídy. Na rozdiel od nás študovali ľudské telo a medicínu niekoľko tisícročí. U skúseného praktika čínskej medicíny si môžete zakúpiť rôzne bylinné prípravky, ktoré liečia celulitídu. Sú buď vo forme tabliet alebo čajov, ktoré podporujú správne funkcie obličiek a sleziny a obsahujú bylinky, ktoré odstraňujú z tela vlhkosť a hlieny (napr. čaj pu-erh, černohlávok, hubu pórnatku, jačmeň, semeno bielej reďkovky či bio-mandarinkovú kôru). Čínske bylinné vývary sa pripravujú špeciálnym spôsobom – dlho sa varia, často príliš dobre nechutnajú a treba ich užívať dlhodobo. Výsledky majú však vynikajúce.

Pri liečbe celulitídy sú veľmi nápomocné aj lymfatické masáže a rôzne olejové zábaly. Lymfatická masáž by mala byť robená ručne a mala by odvodniť celý organizmus. Je to relaxačná a veľmi príjemná masáž, ktorá napomáha detoxikácii tela a pokožky. Zanecháva ju napnutú a sviežu. 

Ak vás celulitída naozaj trápi a vyskúšali ste už rôzne spôsoby ako sa jej zbaviť, no nič nepomohlo, dajte sa nahovoriť na zmenu stravovania a životného štýlu. Skočte na nákupy do kníhkupectva a vyberte si nejakú dobrú knižku o čínskych potravinách. Začnite postupne a pomaly a zistíte, že zdravá strava môže byť veľmi chutná. A hlavne prináša vytúžené ovocie v podobe zdravého tela – hladkej pokožky, pevných vlasov a nechtov a jasnej mysle...