Kuchyňa je srdcom našich príbytkov. Pulzuje v nej OHEŇ, aktivita a dynamika. Práve kuchyňa je miestom, ktoré udržiava "rodinný krb", harmóniu, pohodu a zdravie.  Ako si vytvoriť ideálnu kuchyňu podľa Feng Shui?

 

Kde je vaša kuchyňa?


Element, ktorý vládne kuchyni je OHEŇ. Ideálna svetová strana pre jej umiestnenie je teda severovýchod a juhozápad, kde prirodzene podporuje element ZEME, prípadne severozápad, kde ohňový element kuchyne zhodnocuje nepretavený KOV. Ak máme kuchyňu orientovanú  a juh, ktorý patrí elementu OHŇA, mali by sme jeho dvojitú silu kompenzovať  elementom ZEME − pridať viac materiálov z kameňa a keramiky a farby stien a kuchynskej linky voliť v odtieňoch od pieskovej, cez žltú, po všetky škály hnedých farieb. Prvkami ZEME  harmonizujeme aj umiestnenie kuchyne na severe (VODA), na juhovýchode a východe (DREVO). VODA a DREVO sú totiž elementy, ktoré sú v rozpore s energiou OHŇA, čo nám môže komplikovať  oblasti života ako zdravie (východ), finančné toky (juhovýchod), životná cesta a kariéra (sever).

 

Oheň v kuchyni


Ak máme kuchyňu umiestnenú v správnych sektoroch (JZ, SV, SZ), ktorým energia OHŇA prospieva, mali by sme sa postarať o to, aby tam bol oheň naozaj prítomný.  Aj keď sa dnes často varí na elektrických sklokeramických platniach, klasický plynový sporák je pre kuchyňu určite ideálnejší, aj z pohľadu zdravia. Prítomnosť tohto elementu môžeme doplniť aj symbolicky − sviečkami, vonnými lampami a tyčinkami, silu skutočného ohňa však nenahradia. Element OHŇA môžeme posilniť aj farbami červeného spektra a obrazmi  s tematikou leta a slnka.

 

Akú linku zvoliť?


Dobre urobíte, ak bude vo vašej kuchyni čo najviac prírodných materiálov a dreva. Kuchynské linky s lakovanými plochami sú síce efektné, no ich lesklý povrch pripomína skôr hladinu VODY. Pri výbere kuchynskej linky dbajte tiež na to, aby sporák a rúra boli dostatočne vzdialené od drezu, ale aj od umývačky, práčky a chladničky. Oddeľovať by ich mala prinajmenšom jedna skrinka.  Ak sa OHEŇ dostane k blízkosti VODY, tieto dva elementy sa jednoducho pobijú a veci sa začnú kaziť. (To nemyslím len obrazne!:)  Konflikt OHŇA a VODY sa môže negatívne premietnuť aj do vašich životných situácií...

 

Oblé tvary


Oblé tvary a jemne ladené krivky dizajnu sú základom akéhokoľvek Feng Shui.  Vyhnite sa v kuchyni najmä ostrým vytŕčajúcim rohom, zmiernite ich prípadne misou, vázou, či padajúcou rastlinou. Aj jedálenský stôl je vhodnejší v kruhovitom tvare, alebo aspoň so zaoblenými rohmi. Snažte sa usporiadať sedenie za stolom tak, aby mal každý člen rodiny svoje miesto a rovnocenný prístup. Ak vám zostane miesto aj pre stoličky navyše, tým lepšie. Čím viac možností budete mať pri stole, tým viac nových členov rodiny, blízkych ľudí a návštev môžete očakávať...


Poriadok a hojnosť


Áno,  poriadok v kuchyni sa udržiava pomerne ťažko:). Energia však prúdi len tam, kde je voľný priestor... Linka aj jedálenský stôl by mali byť preto vždy pekne upravené a čisté. Z doplnkov môžete použiť  tie, ktoré do kuchyne patria − dózy s koreničkami a obilninami, misky s ovocím, orieškami, tácky, izbové rastliny ale aj vázu s čerstvými kvetmi  − všetky budú podporovať hojnosť a bohatstvo. V kuchyni vytvárame hodnoty pre zdravie, a tak sú tu vhodné aj črepníky s bylinkami, ale tiež sušené čili papričky alebo cesnak.

 

Ostré predmety 


Aj keď máme radi našu zbierku nožov čo najviac poruke, vystavenú na kuchynskej linke, lepšie urobíme, ak všetky ostré predmety schováme do zásuvky.  Podporujú totiž hádky a konflikty. Viditeľné by mali byť len neškodné predmety a estetické doplnky.

 

Kde sa dobre varí...


... tam sa dobre darí. Aj u nás máme príslovie, ktoré je typické pre Feng Shui. Čím viac budete variť, tým budete bohatší:). Varenie je proces premieňania hodnôt. Kto dokáže premeniť  suroviny na chutné jedlo, ten dokáže aj v živote vytvárať cenné hodnoty. Varenie je, okrem iného, veľmi tvorivé, robí radosť všetkým členom rodiny a prináša nám pevné zdravie. Varte a užívajte si čas strávený v kuchyni. Myslite na to, že vytvárate oheň, z ktorého čerpá energiu celý priestor a všetci členovia rodiny. A nezabudnite... aj láska ide cez žalúdok:).