S príchodom jari a prvých lúčov slnka sa tradične spája aj obdobie očisty. Premenou prechádza nielen príroda, ale aj naše telo. Akékoľvek pozitívne zmeny chceme naštartovať, toto ročné obdobie je pre nás ideálne na nové začiatky. Patria k nim aj rôzne bylinné ozdravné prírodné kúry, ktoré umožnia nášmu organizmu zbaviť sa zimných toxínov a pripraviť ho na prijímanie novej energie v podobe slnečných lúčov a živej stravy.

 

Celková očista organizmu

Očistné rituály súvisiace s príchodom jari a leta, sú hlboko zakorenené v našich tradíciách. V niektorých častiach Európy sa práve v tomto období držali pôsty založené na nejedení mäsa, inde jedávali len raz denne. Ani veľkonočný pôst nie je ničím iným ako užitočnou detoxikáciou tela. Vo východnej časti Európy známej rozsiahlymi brezovými hájmi (Poľsko, Litva, Ukrajina, Rusko) používali počas očistného obdobia aj prípravok zameraný na podporu prirodzeného vylučovania škodlivín z tela v podobe odvaru z mladých listov brezy. Aj v súčasnosti je dostupný pod rôznymi názvami – Brezová očistná kúra, Brezová šťava (nie však Brezová voda!). Flavonoidy, obsiahnuté v odvare z brezových listov, pôsobia mierne močopudne a podporujú tak očistný proces, ktorý sa prejaví nielen odstránením toxínov, ale aj zdravšou a oddýchnuto vyzerajúcou pleťou. Výťažok podporuje činnosť obličiek, čím dochádza k prirodzenému vylučovaniu škodlivín z tela. Jeho zloženie prispieva k rozpúšťaniu niektorých druhov usadenín v obličkách. Pôsobí preventívne proti poruchám látkovej výmeny vedúcim k degeneračným zmenám ako reumatizmus či skleróza. Pije sa spravidla riedený vodou alebo čajom 2-3x denne popri bežnej strave s vyšším podielom zeleninových jedál a s dostatočným príjmom tekutín. Vzhľadom na spomínaný diuretický účinok je odporúčaná doba užívania 6-8 týždňov (po 5-týždňovej prestávke je možné kúru opakovať). Brezová kúra sa používa ako jarná alebo jesenná očista. Mimochodom, vo Francúzsku sa vraj ročne predá viac fliaš tejto kúry ako piva...

 

Čo platí na celulitídu?

Keby existoval zázračný prostriedok proti celulitíde, mal by svoje čestné miesto v takmer každej modernej kúpeľni. Žiaľ, neexistuje. Produkty, ktoré sľubujú účinky proti celulitíde účinné, zlepšia nanajvýš vzhľad pokožky. Celulitída je spôsobená hormonálne podmieneným stavom väziva, niekedy sa objaví aj ako sprievodný jav neuváženého používania hormonálnej antikoncepcie. Vplyvom ženských pohlavných hormónov, nedostatku pohybu, kaloricky bohatej stravy, kávy, sýtených nápojov, nedostatočného príjmu tekutín či tesného oblečenia, sa oslabí tenká sieť tkanivových vlákien, naruší stabilita a tkanivo stratí pevnosť, čo umožní spájanie tukových buniek. Dokonca i časté nosenie vysokých lodičiek vie prispieť k oslabeniu cirkulácie krvi i lymfy a tak prispieť svojou významnou troškou! Celulitída sú vlastne zhluky tukových buniek naplnené škodlivinami látkovej premeny, ktoré organizmus nie je schopný vylúčiť. Pri pokročilejšom štádiu pôsobia tieto zhluky pod pokožkou aj na jej povrchu nevzhľadne. Proti tomuto komplexnému procesu pomáhajú kozmetické prípravky len povrchovo, bez aktívneho pohybu a primeranej stravy nie je možné proces odbúrania naštartovať... Sú však účinnou podporou pevnej vôle na ceste k elegantnému vzhľadu. V hodnoteniach nemeckého časopisu Öko-test získal z 19-tich testovaných prípravkov najvyššie ocenenie Brezový olej na celulitídu (Weleda). Testy potvrdili jeho naozaj pozitívny efekt na celulitídou poznačenú pokožku! Ide o olejovú zmes, ktorá pomáha predchádzať vzniku celulitídy u žien, ktoré sú na ňu náchylné, zreteľne však zlepšuje aj prejavy už existujúcej celulitídy. Liečivé výťažky z mladých listov brezy, rozmarínu a listnatca tŕnitého aktivujú látkovú výmenu kože a tekutín, olej z marhuľových jadier, pšeničných klíčkov a ďalšie zložky zmesi zasa stimulujú jej prirodzenú regeneráciu. Spolu s úpravou jedálnička a pomerne jednoduchým cvičením, ktorého popis prikladá distribútor v brožúrke k výrobku, pomáha Brezový olej získať späť pevnú, pružnú a hladkú pokožku. Vmasírovanie do vlhkej pokožky zlepšuje vstrebávanie oleja a jeho účinky, súčasne znižuje jeho spotrebu (prvý mesiac je ideálne vmasírovať olej krúživým pohybom do pokožky minimálne 2 x denne, neskôr stačí raz denne). Testy ukázali, že po 28 dňoch používania oleja, dochádza k zlepšeniu vonkajšieho vzhľadu pokožky s celulitídou z východiskových 3,5 bodu na 2,6 bodu (pri označení vzhľadu pokožky: 0 = žiadna celulitída, 4 = ťažká celulitída). Zlepšenie výsledku sa dá dosiahnuť tiež používaním masážnej kefy, pretože základnou pomocou proti celulitíde je rozprúdiť lymfatický systém a krvný obeh...

 

Účinný je aj peeling

Peeling je ďalší obľúbený prípravok na zlepšenie vzhľadu pokožky... Pozor však, ak sú v jeho zložení obsiahnuté agresívne častice alebo chemické látky. Tie pokožku naopak poškodzujú. Necitlivým zložením peelingových preparátov alebo častým používaním peelingu môže dôjsť k poškodeniu vyvíjajúcich sa buniek a k zničeniu imunitných schopností pokožky, pretože pokožka si môže vytvoriť hrubšiu hornú vrstvu... Hoci sa najemno rozomleté marhuľové jadrá v peelingovom prípravku zdajú dobrý riešením, pod mikroskopom vidno ich ostré hrany, ktoré pri silnejšom tlaku pokožku traumatizujú. Jednoduchý a účinný peeling si môžete pripraviť aj doma – napríklad z namočených ovsených vločiek. Aj na trhu s prírodnou kozmetikou nájdeme niekoľko kvalitných produktov. Napríklad sprchovací peeling s brezovými výťažkami Weleda obsahuje miniatúrne guličky z včelieho, karnaubského a ricínového vosku, ktoré vznikli pomocou kryštalizácie striekaním. Tie svojou prítomnosťou v krémovom, jemne čistiacom zásaditom roztoku vyvinú masážnu dynamiku, ktorá prekrví pokožku a zároveň ju zbaví odumretých buniek. Pokožka ostane po aplikácii hladká, svieža a príjemne voňavá.

Ochrana pred slnkom Určite na ňu nezabúdajme. Naša koža má totiž svoju pamäť. Vo vyššom veku nám zráta všetky prehrešky mladosti, pričom vyšší vek pokožky začína už okolo štyridsiatky! Slnko extrémne vysušuje pokožku, ktorá má potom vyššiu tendenciu k tvorbe vrások. Ochrana pred slnkom je systémom viacerých opatrení (pobyt v tieni, v exponovaných hodinách minimalizovať pobyt na slnku, nosenie pokrývky hlavy a ľahkého odevu), ktoré obmedzia potrebu používania kozmetických prípravkov na nevyhnutné minimum. Vhodnejšie ako syntetické chemické filtre prenikajúce pod pokožku sú tzv. minerálne filtre pracujúce na princípe rozptylu a odrazu slnečného žiarenia. V prírodnej kozmetike má takéto prípravky na trhu napr. značka Lavera. Prepracovanou technológiou dosahuje vysokú efektívnosť pri minimálnom zaťažení pokožky. Každé slnenie má súčasne vysušujúci účinok, preto si nezabudnite pribaliť na dovolenku kvalitné telové či pleťové mlieko s vysokým podielom rastlinných olejov. Aj po miernom spálení pomôže nociam, keď vás vlastná koža páli. Tip? Prírodné Citrusové telové mlieko s obsahom kokosového oleja, sheabutter a výťažkami aloe vera (Weleda) vašu pokožku upokojí a dodá jej potrebnú elasticitu.

text_ j. t.