Ako si zariadiť kanceláriu?

Pracovňa alebo kancelária sú mimoriadne dôležitými časťami našich priestorov - keďže práve tu vytvárame hodnoty a zarábame peniaze. A aj keď peniaze nie sú to najpodstatnejšie v ľudskom šťastí, všetci žijeme v reálnom svete a aj zarábanie peňazí je našou úlohou a súčasťou bežného života. Ani pri duchovnom pohľade na život, nemôžeme pozitívny a zdravý vzťah k peniazom ignorovať. Ako nám v sfére peňazí pomôže Feng Shui?

Pracovňa doma?

Mnoho ľudí dnes pracuje doma aj po návrate zo zamestnania, alebo spôsobom "home office". Ak je to aj váš prípad, snažte sa vytvoriť pracovný kút tak aby bol oddelený od ostatných priestorov. Počítač nepatrí v žiadnom prípade do spálne. Okrem toho že produkuje nebezpečný elektrosmog, odvádza pozornosť od toho, čomu spálňa prirodzene patrí, a to je zdravý spánok, vzťah a sex. Miesto, kde spíte a potrebujete načerpať novú energiu, nie je vhodné ani pre iné elektronické zariadenia (rádio, televízor, mobil...). Ak sa potrebujete načas zobudiť, najlepším priateľom je klasický budík. Pracovňa ako súčasť obývačky je prijateľnejšie riešenie, ideálne je však pre pracovňu nájsť celkom samostatný priestor, alebo pracovať len v kancelárii.

Stôl, sedenie a koncentrácia

Nech už máte pracovný kút doma, alebo samostatný office, dôležité je usporiadať sedenie tak, aby ste za sebou mali stenu, ako pevnú oporu, a zo svojho pracovného miesta videli na dvere. Tiež treba dbať na to, aby ste nesedeli v línii okno - dvere a aby bola vaša stolička aspoň 50 cm vzdialená od okna. Všetky tieto zásady podporujú koncentráciu a psychický komfort pri práci. Stôl by mal byť čo najmasívnejší, s uzavretým predným čelom a oblými rohmi. Stolička by mala mať dostatočnú stabilitu a vysokú opierku chrbta. Dôležité je tiež dostatočné osvetlenie, denné svetlo a čerstvý vzduch. Blikajúce neónové svetlá, tak obľúbené v kancelárskych priestoroch, vydávajú nenápadný ultrazvuk a pôsobia na náš mozog priam neuroticky. Nebezpečné sú tiež veľké trámy, znížené stropy alebo podkrovné šikmé steny priamo nad hlavou. Zvýšený tlak energie v týchto miestach na nás bezprostredne pôsobí a okrem pocitu nepohody, môže spôsobovať rôzne zdravotné problémy, prinajmenšom bolesti hlavy. Z hľadiska zdravia aj energie toku peňazí je problematické, ak vaša kancelária susedí s toaletou. Ak to tak je, skúste na susediacu stenu dať drevený obklad, alebo natrieť stenu výraznou farbou v zemitých alebo zelených odtieňoch. Dôležitý je tiež poriadok v kancelárii i na stole v papieroch. Náš pracovný stôl zrkadlí náš systém, práce, rovnako ako pracovná plocha nášho počítača:).

Farby

Z pohľadu farebnosti stien a veľkých plôch by sme sa, okrem korporátnych farieb firmy, mali držať zemitých a zelených odtieňov. ZEM je element, ktorý spája vlastnosti všetkých ostatných prvkov a dodáva priestoru, firme a ľuďom pocit istoty a stability. Zelené farby sú farbami elementu DREVA, ktoré podporuje vitálnu energiu, expanziu a rast. Vo Feng Shui tento element znamená v prenesenom zmysle peniaze. Pohrať sa môžete aj s farbami VODY - modrou a čiernou. VODA vo Feng Shui symbolizuje tok (aj peňazí) a podporuje element DREVA. Na zvýšenie aktivity sú vhodné aj farby červeného spektra, predstavujúce silu OHŇA. Treba s nimi však narábať opatrne. Oheň vás totiž dokáže rovnako rýchlo rozpáliť, ako aj spáliť...

Doplnky, symboly a obrazy

Aj doplnky volíme v súlade s elementmi. Element DREVA môže vhodne dopĺňať podlaha a nábytok - čím masívnejší drevený nábytok, tým lepšie. Efektné môžu byť tiež drevené dekorácie alebo obrazy stromov, lúk, kvetov... VODU dostaneme do priestoru pomocou fontánky alebo akvária, prípadne aspoň symbolicky obrazmi riek, jazier či vodopádov. Keďže kancelária je miestom toku financií, nevyhýbame sa symbolike bohatstva - použiť môžeme vzácne kamene, ktoré uložíme do misky, alebo čínske mince, stromček šťastia, viditeľnú pokladničku s finančnou hotovosťou alebo iné prvky hojnosti. Nezabúdame zreteľné logo firmy, ktoré by malo byť súčasťou každého firemného priestoru. 

Kvety 

Silu peňazí a zdravie firmy symbolizujú aj živé interiérové rastliny. Vyberáme zdravé veľké rastliny, kvety s plodmi alebo kvitnúce kvety, ktoré symbolicky ukazujú už výsledky našej práce. Dobrú službu nám urobia aj mladé bambusy, ktoré sú paralelou pevnosti, odolnosti a rýchleho rastu. Dobre urobíme, ak najväčšie kvety umiestnime na juhovýchod, ktorý reprezentuje oblasť bohatstva. Stav kvetov v priestore, odráža symbolicky stav našich financií, preto sa o kvety starajme s čo najväčšou láskou. Sušené alebo umelé kvety predstavujú iba mŕtvu energiu a aj keď môžu z estetického hľadiska pôsobiť dobre, z hľadiska energetického neprinášajú nič.

Fotografie

Spoločné fotografie s našimi klientmi a obchodnými partnermi sú do kancelárie mimoriadne vhodné. Utužujú naše vzťahy a pripomínajú nám naše úspechy. Aj diplomy a rôzne ocenenia majú podobnú funkciu a nemali by na našej "stene slávy" chýbať. Sošky a dekorácie symbolizujúce súdržnosť a spoluprácu sú tiež prvkom, ktorý aktivuje naše dobré vzťahy. nezabudnime aj na fotografie so zamestnancami a kolegami, ktorí vytvárajú zasa naše vzťahy smerom dovnútra firmy. Pri fotografiách platí jedno pravidlo - zavesme si na stenu všetko, na čo sme v našej práci hrdí a čím sa môžeme pochváliť. A nezabudnime na stôl umiestniť fotografiu našej rodiny, detí a partnera, aby sme vedeli, že po 17-tej, je najvyšší čas vrátiť sa z práce domov:).

Veľa úspechov, dobrých kontraktov a primeraných peňazí!