V dnešnej dobe máme k dispozícii veľké množstvo informácií podložených vedeckými výskumami, detailne rozobraných až na úroveň vitamínov, enzýmov, minerálov, stopových prvkov, kovov, atómov, kvarkov... Rôzne tabuľky o tom, koľko a čo skonzumovať počas dňa – bielkoviny, uhľohydráty, sacharidy, krvné skupiny, vegetariánstvo, vegánstvo, raw či paleo. Je pre nás skutočne nutné, dôležité a prospešné, aby sme mali tieto informácie? Sú tieto informácie pre nás prínosom, alebo naopak náš systém len zaťažujú? Systémom máme na mysli nielen telo ako také, jeho fyzickú a estetickú stránku, ale aj našu dušu, psychiku. Zvyčajne potrebujeme mať všetko hmatateľné – vidieť, odmerať, dokázať. Chceme mať vo všetkom istotu. Často je to však len naša myseľ a logika, ktoré sme si časom vypestovali, a ktoré nás brzdia a obmedzujú. Telo a duša sú vzájomne prepojené, a preto je dôležité svoje telo vnímať aj cez pocity a počúvať jeho potreby.

 

Energia, krv a strava

Stravu by sme mali brať ako prísun novej, čistej energie čchi, ktorá sa podieľa na výrobe všetkých potrebných substancií v organizme, ktorými sú krv či iné telesné tekutiny. V tele krv a energia úzko súvisia. Keď je jednej nedostatok, trpí aj druhá. V realite sa to prejavuje napríklad tak, že chudokrvný človek je viac unavený a nič sa mu nechce, chýba mu nielen krv, ale aj energia. Ak naberie silu a začne cvičiť, zvýši sa nielen podiel energie v tele, ale aj krv sa rozprúdi a podporí sa jej tvorba. Krv je najdôležitejšia telesná tekutina. Preniká do každého kútika nášho tela, prekrvuje svaly, kosti, orgány, pokožku, zmyslové orgány… a nesie so sebou aj energiu pre správne fungovanie všetkých častí tela. Funkciou krvi je aj zavlažovať vnútro organizmu. Čínska medicína v klasických starých textoch spája krv s energiou a duševným stavom človeka.

 

Slabá krvotvorba

Nedostatočná krvotvorba často spôsobuje okrem fyzických problémov typu únavy, vyčerpanosti, slabej menštruácie, suchých slizníc, vlasov, pokožky aj ťažkosti psychického typu – nespavosť, búšenie srdca, nepokoj až podráždenosť, veľa snov. Podľa západnej medicíny je hlavným orgánom krvného obehu srdce, no čínski lekári k nemu priraďujú aj slezinu, pečeň a pľúca. Áno, srdce je dominantné, pumpuje krv do celého tela. Pľúca však majú na starosti rozptyľovanie energie do celého tela a, ako sme spomínali, krv a energia idú vždy ruka v ruke. Slezina prispieva k tvorbe krvi z potravy, ktorú skonzumujeme a udržiava krv v cievach, aby sa nevylievala (modriny). Pečeň zas kontroluje množstvo krvi v obehu a zabezpečuje jej voľné prúdenie v celom tele. Ak sú tieto orgány oslabené disharmóniou, ktorú si v živote vytvárame (nekvalitná strava, málo pohybu a žiaden relax), môžu vzniknúť rôzne chorobné procesy v tele a aj na psychickej úrovni. Príčinou slabej krvotvorby môže byť teda oslabená slezina. Funkcie sleziny sa zvyknú oslabiť nesprávnym stravovaním – priveľa sladkostí a zahlieňujúcich potravín. Zahlieňujú aj samotné sladkosti s vysokým obsahom rafinovaného cukru, mlieko a mliečne výrobky. Hlien je pre trávenie dôležitý, no slezina ho dokáže mať pod kontrolou a využiť len v primeranej miere. Keď je ho priveľa, ukladá sa v tele a časom robí problémy – cysty, výtoky, celulitída, podkožné zdureniny, hrčky, vykašliavanie, alergie, opuchy. Hlieny v tele vytvára aj nadmerná konzumácia zohrievajúcich jedál – pražené, smažené, pečené mäso, údeniny, salámy, slanina, praženica, priveľa pikantných korenín. Horúčosť v tele spaľuje telesné tekutiny a hlien je obranou organizmu, aby sa nespálili sliznice. Krv stratíme aj pri pôrode, operáciách, dlhotrvajúcej chronickej chorobe. V takomto prípade máme nielen bledé pery, slabý pulz a záblesky pred očami. Trpí aj naša duša – sme psychicky vyčerpaní, unavení, malátni, búši srdce, cítime nepokoj, emočnú stiesnenosť, depresie, úzkosť, málovravnosť, zlú náladu, plačlivosť a uzavretie do seba.

 

Ako posilniť krvotvorbu?

Predovšetkým vhodnou stravou. Slezinu potešia varené a teplé jedlá plné štiav a výživy – zeleninové vývary, polievky, cvikla, listové zelené šaláty, špenát, mangold, fazuľové lusky, tekvice, mrkva, paštrnák a iné zelené šťavnaté a oranžové potraviny. Podľa čínskej medicíny by sme na podporu krvotvorby mali konzumovať aj veľa obilnín. Ak sa však cítime presýtení sacharidmi, horšie ich trávime, pokojne ich z jedálnička vynechajme. Zelenina a ovocie podporia v tele tvorbu novej a kvalitnej krvi. A sú aj prirodzene sladké. Keď máme krvi dostatok, cítime sa ako znovuzrodení, plní energie a radosti do života. A zlá nálada je preč.

 

Stagnujúca krv

Je to spomalená cirkulácia krvi, zahustená krv. Vzniká napríklad vtedy, keď vôbec necvičíme, nehýbeme sa. V cievach nám neprúdi dostatok energie a tak sa spomalí aj krv. Stagnujúca krv v pečeni sa vytvorí pri stiesnených, neprejavených emóciách, nadmerným užívaním liekov, nedoliečenými zápalmi atď. Prejavmi sú napríklad zástava menštruácie, PMS, gynekologické problémy, hypochondrické bolesti. Príčinou môže byť aj vonkajšie poranenie, pri ktorom je riziko krvných zrazenín, ktoré tiež blokujú prúdenie krvi. Častou príčinou stagnácie krvného obehu je aj chlad. Vonkajšou príčinou je pravidelné nevhodné oblečenie počas zimy, nachladnutie, vnútornou je častá konzumácie ochladzujúcich potravín – napríklad citrusy v zime, mliečne výrobky, surová strava. Blokády krvi, stagnácie a tromby spôsobujú lokálne bolesti, ktoré cítime na jednom mieste, opuchy a závraty. Nehýbu sa a nepomáha na ne ani chlad a ani teplo. Poznávacím znamením sú aj fialové bodky na jazyku, fialové pery, zrazeniny krvi počas menštruácie. Okrem toho nás trápi nespavosť, nervozita a nesústredenosť kvôli bolestiam, nepokoj, ľakavosť, nadmerný smútok.

 

Ako rozprúdiť krv?

Najlepšie vhodným pohybom, ktorý nás baví. Pokojne to môže byť aj tanec, nemusíme hneď behať maratóny. Rovnako stravou – zvýšiť konzumáciu húb, ktoré zvyšujú nielen imunitu, ale aj prirodzene riedia krv a tým bránia vzniku zrazenín a rôznym blokádam krvi – reishi, judášovo ucho, shitake. Emócie v sebe nedusme, ale ich s láskou a hlbokým nádychom vyjadrime a ukážme svojmu okoliu. Obliekajme sa primerane ročnému obdobiu.

 

Horúčosť v krvi

Už sme spomínali jeho vnútorné príčiny, no príčiny môžu byť aj vonkajšie – nachladnutie, viróza, úpal, telo na ne reaguje horúčkou, ktorá vyčerpáva telesné tekutiny, a tým aj krv. Horúčosť, či už vnútorná, alebo vonkajšia, môže postihnúť aj samotné orgány v tele. Najviac náchylné sú srdce a pečeň, ktoré sú prirodzene jangové orgány. Jej prejavom je zrýchlený, dokonca až chaotický tok krvi. Príznakmi sú horúčka, pocit horúčosti vnútri tela, nadmerná menštruácia, smäd, krvácanie za nosa, krv v moči, v stolici, zvýšený krvný tlak, zápcha, zmysly sú zmätené, správanie neurotické, blúznenie, duša je nepokojná a dostavujú sa až záchvaty šialenstva a výraznejšie psychické poruchy.

 

Ako vypudiť z tela horúčosť?

Podobne ako pri slezine, aj tu je potrebné výraznejšie dopĺňať telesné tekutiny –bylinkové čaje – zelený a mätový, ovocné a zeleninové šťavy, polievky a vývary, strava skôr jednoduchá, nevýrazná a varená – niečo ako v školskej jedálni. Do jedálnička zaraďme aj mierne ochladzujúce potraviny – cukety, uhorky, paradajky, čínska kapusta, morské riasy – pokojne aj bio chlorella a spirulina v tabletách, listové šaláty, melóny, jablká a hrušky. Pomôžu aj meditácie, dychové cvičenia, masáže typu bankovanie, medová (vyťahuje toxíny) a akupresúra. Pri vážnejších psychických poruchách sa odporúča radikálna zmena stravy – prejsť napríklad na paleo, stravu úplne bez sacharidov alebo dočasne raw (surová strava).

 

Hlieny

Podľa čínskej medicíny sa tvoria hlavne z nesprávnej stravy plnej sladkostí, zohrievajúcich (letná grilovačka) a zahlieňujúcich (mliečne) potravín. Všetci dobre vieme, ako taký hustý kus hlienu vyzerá a preto dáme za pravdu čínskym lekárom, že dokážu nielen zablokovať správny tok krvi v cievach, ale aj otvory srdca či mozgu. Z toho následne vznikajú vážne psychické poruchy od šialenstva a prudkých zmien nálad, cez padúcnicu až po plačlivosť, hundranie samých pre seba a pomätenosť. Hlieny sú dokonca častou príčinou zlej koncentrácie malých detí, slabomyseľnosti a zníženej inteligencie všeobecne.

 

Ako sa vyhnúť hlienom?

Vylúčiť z jedálnička sladkosti a cukor ako taký. Zo začiatku môžeme používať jeho náhrady – včelí med, stévia, datľový sirup. Časom si prirodzene odvykneme a vôbec ho nebudeme potrebovať. Tiež sa treba vyhýbať mlieku a mliečnym výrobkom, ktoré aj zachladzujú organizmus, aj tvoria hlieny. Ak sa bojíte nedostatku vápnika zaraďte do jedálnička veľa orechov, semienok a výrobky z nich napríklad tahini pasta. Zelenina a ovocie tiež obsahujú vápnik. Nech náš v našom jedálničku prevláda zelenina, ovocie a celková striedmosť. Ak sa teda chceme dobre cítiť aj po psychickej stránke, byť vyrovnaní, zharmonizovaní v citoch a pocitoch, snažme sa dosiahnuť čo najlepšiu kvalitu a kvantitu krvi v našom tele. Krv je ako baterka, ktorú musíme stále dopĺňať a dobíjať. Krvotvorbu doplníme, čiže podporíme najmä kvalitou stravou a dobijeme cvičením. Staré čínske texty hovoria o tom, že človek pre zdravie potrebuje 5P – potraviny, pohyb, prácu, pokoj a psychickú rovnováhu. Pri našom splodení dostávame základ energie, krvi a mysle od svojich rodičov. Keď sa narodíme, všetky tieto prvky potrebujeme posilňovať prostriedkami, aké máme k dispozícií – strava, cvičenie a relax. Všetko má byť v rovnováhe a jednoduchosti. Ako hovorí staré dobré porekadlo, že všetkého veľa škodí, tak aj my by sme mali ku všetkému pristupovať s mierou.

 

Raňajky na dobitie bateriek • 1 cvikla • 2 sladkokyslé jabĺčka • opražený čierny sezam • v zimnom období aj škorica

 

Všetky suroviny si nechajte cez noc nachystané na drese, nie v chladničke. Cviklu olúpeme a surovú najemno nastrúhame. To isté spravíme s jabĺčkami. Oboje spolu dobre premiešame, pridáme škoricu a posypeme praženým sezamom. Tieto raňajky podporujú tvorbu krvi a dodávajú veľa energie na celé dopoludnie. Dobrú chuť!

 

text_ Anna Kanovská