Emočná záťaž a nevhodná strava sa stále viac prejavujú na zdraví dnešnej populácie. K častým problémom so srdcom patrí vysoký krvný tlak – hypertenzia. Tento chorobný stav dlhodobým pôsobením poškodzuje srdce, obličky, mozog a cievny systém, čím zvyšuje riziko mozgovej príhody, aneuryzmy, srdcového infarktu alebo poškodenia obličiek. Pritom celá tretina ľudí, ktorí hypertenziou trpia o nej vôbec nevie. 

Optimálny krvný tlak u dospelých by mal mať hodnotu okolo 120/80 mm Hg (ortuťového stĺpca), pričom vyššie namerané číslo zodpovedá tlaku srdca (systole), ktoré vypudzuje krv a nižšie namerané číslo zodpovedá elasticite ciev (diastole), ktorá pod tlakom vracia krv späť do srdca. Pre západnú medicínu je hranicou sledovania krvného tlaku hodnota 130/85. Od hodnoty 140/90 sa hypertenzia lieči, väčšinou symptomaticky, teda podľa príznakov a doživotne. 

Kedy spozornieť 

Bolesti hlavy, závraty, pískanie v ušiach, nejasné videnie sú podľa tradičnej čínskej medicíny príznaky, ktoré svedčia o začínajúcej hypertenzii. Ak sa k nim pridá podráždenosť, vnútorný nepokoj, náladovosť, nespavosť, pocit tlaku na prsiach, poruchy pamäti, zabúdanie, červená tvár a mravčenie končatín nie je na čo čakať. V tejto fáze môže byť liečba tradičnou čínskou medicínou veľmi efektívna. Zmeny životosprávy spolu s užívaním bylinných zmesí sú schopné odstrániť príčiny vzniku vysokého tlaku. Vo všeobecnosti je dobré obmedziť stimulujúce a jangové potraviny, ako je čierna káva, alkohol, silno korenené jedlá, tučné mäso, kuracie a zajačie mäso, baranie a diviačie mäso, soľ. Naopak vhodné potraviny sú baklažán, zeler, rajčiny, cesnak, cereálie, ryža, varené hovädzie a bravčové, všetky ryby a morské plody. Samozrejmosťou by malo byť každodenné cvičenie, pokiaľ je to možné, v ten istý čas. Pohyb by mal byť primeraný, s postupným zvyšovaním záťaže. Nepravidelná pohybová aktivita, napríklad dvakrát v týždni, je z hľadiska čínskej medicíny nebezpečná. Dochádza k narušeniu krvného obehu a k oslabeniu jinu, čo z dlhodobého hľadiska môže vyvolať hypertenziu. Necvičiť vôbec tiež nie je dobré. Nadmerná, príliš ťažká fyzická aktivita do úmoru a totálneho vyčerpania, ako aj ničnerobenie a nečinnosť môžu viesť k hypertenzii.

Bylinné zmesi aj psychoterapia

Podľa čínskej medicíny sú za vznik hypertenzie zodpovedné štyri hlavné faktory: vnútorný vietor NEI FENG, oheň HUO, hlien TAN alebo blokáda krvi YU XUE. Podľa konkrétneho stavu chorého terapeut zvolí najvhodnejšiu bylinnú zmes a jej užívanie. Ďalej odporučí zmenu jedálnička a životosprávy. Nevyhnutný bude pravidelný denný režim a vyváženosť medzi spánkom a bdením, aktivitou a oddychom, duševnou a fyzickou prácou, medzi športom a relaxáciou. Vhodná je aj psychoterapia, vďaka ktorej má človek možnosť zamyslieť sa nad zmyslom svojho konania a života vôbec, naučiť sa v rozumnej miere využívať všetko naokolo bez túžby čokoľvek z toho vlastniť. 

„Život sú nekončiace prázdniny“ – hovorí jedno čínske príslovie, ktoré by mohlo byť mottom ľudí ohrozených hypertenziou. Postoje človeka a extrémne emócie môžu tiež vyvolať hypertenziu. Akékoľvek city, či už pozitívne alebo negatívne, pokiaľ sú nadmerné či dlhodobé, nakoniec vedú k vytvoreniu srdečného ohňa alebo k vzostupu jangu – a môžu vyvolať hypertenziu. Také emócie sú pri ohrození vysokým krvným tlakom dôležitejšie, než vplyv stravy. Zdravá brokolica zhltnutá v strese pri pracovnom obede má v konečnom dôsledku škodlivejšie účinky na organizmus, aj na vznik hypertenzie, ako v pokoji zjedený nezdravý rezeň.

Ľudia s vysokým krvným tlakom sa väčšinou dostanú k čínskej medicíne až po určitej dobe, kedy užívajú západné lieky. Liečba z pohľadu čínskej medicíny potom znamená dlhodobé užívanie bylinných zmesí. Tradičná čínska medicína dokáže okrem zníženia hodnôt vysokého tlaku pomôcť aj so sprievodnými chronickými problémami ako sú bolesti hlavy, hučanie v ušiach, nervozita a nespavosť. Kvalitu života možno takto zlepšiť aj zložitejším prípadom hypertenzie, ktorí sú liečení niekoľkými západnými preparátmi, terapia má vedľajšie účinky alebo výsledky nie sú optimálne ani pri modernej kombinačnej liečbe.