Osem svetových strán reprezentuje v priestore osem oblastí života. Váš juhovýchod a tiež ľavý zadný roh celého priestoru, je zrkadlom vašej finančnej situácie. Každý analytik Feng Shui by si podľa toho, ako váš juhovýchod vyzerá, veľmi rýchlo prečítal, ako na tom ste.

O bohatstve rozhoduje juhovýchod

Juhovýchod ľahko zameriate od stredu  priestoru aj celkom obyčajným kompasom. Každej svetovej strane patrí 45 stupňový výsek. Aký je ten teda váš juhovýchod? Máte tam červenú alebo oranžovú farbu? Priveľa kovových predmetov? Smola. Vaše zisky asi nebudú najlepšie. Máte tam naopak veľa zelenej či modrej, drevený nábytok, kvety alebo akvárium? V tom prípade sa vám určite darí.

Drevo, drevo a zas len drevo

Áno. Drevo je najlepší recept na peniaze. Čím viac dreva v juhovýchode, tým viac peňazí. Juhovýchod totiž patrí elementu dreva. Drevo samozrejme v prenesenom zmysle predstavuje kvety, kríky, stromy, ktoré symbolizujú expanziu a rast, ale tiež prispôsobivosť a pevnosť. Aké drevo teda použiť v priestore? Akékoľvek. Interiérové rastliny, rezané kvety vo váze, drevené dekorácie, misky, škatuľky, bambusy, prútené košíky, ale aj obrazy so symbolikou vody a dreva (les, lúka, strom, kvety...) a samozrejme drevený nábytok.

Kvety a voda

Juhovýchodu a peniazom prospievajú predovšetkým kvety – čím väčšie, zdravšie a pevnejšie, tým lepšie. Ak budú vaše kvety prinášať plody, aj vaše financie sa budú množiť. Ak vám nedostatok miesta nedovolí rozmach „záhradky“ na juhovýchode, skúste tam umiestniť aspoň subtílne bambusy vo váze, ktoré sa zmestia všade. Samy osebe majú veľmi silnú symboliku – v Ázii sú potravou i ochranou, ich výhonky sa dajú jesť, z ich dreva sa robí nábytok, aj pevné lešenie, prežijú veľké suchá i obdobia dažďov, ich drevo je jedno z najodolnejších. Takto podobne sa potom môže dariť aj vašim peniazom. V cykle piatich elementov podporuje element dreva voda, ktorá mu pomáha rásť. Vodu môžete do juhovýchodu aplikovať napríklad v podobe fontánky alebo akvária. Obe určite rozprúdia energiu juhovýchodu, a tým rozhýbu i vaše financie.

Farby a materiály

Nábytok v tmavších odtieňoch dreva je do juhovýchodu ideálny. Farbám stien prospejú odtiene modrej (symbolizujúcej vodu) či zelenej (predstavujúcej drevo), prípadne zemité odtiene. Takáto farebná škála sa vzťahuje aj na doplnky, vítané sú samozrejme drevené. Pri výbere sedačky sa môžete držať zemitých farieb, juhovýchodu prospeje aj čierna či modrá sedačka a ak máte chuť experimentovať, skúste pokojne aj zelenú. Okrem farieb, môžeme priestor doplniť aj vhodnými vzormi – motívmi kvetov, stromov či listov na doplnkoch, záclonách, vankúšoch, lampách, aplikáciami interiérových nálepiek a podobne. V prudkom rozpore s energiou dreva je energia ohňa, preto sa na juhovýchode vyvarujme krbu či kuchyne, a tiež všetkých odtieňov červených farieb. Drevo je v rozpore aj s elementom kovu (kov osekáva drevo a v prenesenom zmysle vaše finančné možnosti) a tak kovové dekorácie v tomto sektore rovnako neumiestňujeme.

Mince, kamene, šperky...

Podobné priťahuje podobné. Ak chcete svoje bohatstvo znásobiť, umiestnite do juhovýchodu čokoľvek cenné. Môžu to byť peniaze, šperky, ale aj symbolické akcenty ako čínske mince, sošky zvierat vyobrazených s peniazmi (had s juanom, žaba s mincou...), stromček šťastia, ale tiež misky hojnosti s ovocím či s orieškami. Zvláštnou kapitolou sú vzácne kamene – polodrahokamy, ktoré sú nielen symbolom bohatstva, ale svojimi vibráciami aj harmonizujú a ozdravujú priestor, preto môžu juhovýchodu iba prospieť.

Čo máte na stene?

Symboly, ktoré máme okolo seba nás dennodenne ovplyvňujú. Obrazy, fotografie, sošky, doplnky... to všetko môže vplývať na danú oblasť života v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Do juhovýchodu nie sú vhodné obrazy s kovovým rámom ani tie, ktoré obsahujú priveľa červenej farby či symboliku ohňa. Naopak, veľmi vhodné sú obrazy prírody, lesa, zdravých stromov, plodov, kvetov  a rozkvitnutých lúk, či obrazy s motívom vody, riek a vodopádov. Všimnite si aj luster na strope a uprednostnite lampy z prírodných materiálov. Pozor na dostatok svetla v priestore, ktoré je podstatné pre plynulý tok akýchkoľvek energií.

Peniaze alebo láska?

Veľmi zjednodušene možno povedať, že podľa Feng Shui existujú dva typy priestorov. Priestory, ktoré podporujú peniaze a priestory, ktoré podporujú vzťahy. Závisí to od toho, kde sú umiestnené vchodové dvere. Čomu sa teda vo vašom živote darí lepšie? Peniazom alebo láske? Priestor, v ktorom bývate, ste si pravdepodobne vybrali aj preto, aby ste si vyriešili jednu alebo druhú oblasť života. Nelámte si hlavu, ak vám nejde práve to, po čom momentálne túžite. Úlohou Feng Shui je zharmonizovať priestor tak, aby každá oblasť života mala svoje plnohodnotné miesto. A tak môžete mať v rovnováhe vzťahy aj peniaze. Stačí rozhýbať toky energií... a usmerniť tie v priestore, ale aj tie vo vás samých.

Vladimíra Dutková-Mináčová