Plesne sú všade okolo nás. Sú súčasťou prírody. Niektoré rastliny alebo aj zvieratá s nimi dokážu v pohode spolunažívať. O nás, ľuďoch, to však neplatí. Keď sa na nás doslova „nalepia“,  je to hotová pohroma. Zbaviť sa ich je naozaj náročné a zdĺhavé. Potrápia naše chodidlá po príchode z plavárne, ženám spôsobia svrbenie a výtok v intímnych partiách, alebo nám rozsejú vyrážky všelikde po tele. Ak sa dostanú dovnútra, až do krvného obehu, môžu byť mimoriadne nebezpečné. Plesne v krvi sa môžu prejaviť ako hocaké vnútorné ochorenie – únava, ekzém, vysoký krvný tlak, migrény, afty, ochorenia črevného traktu, poruchy trávenia, zápaly, reuma, atď. Niektoré druhy plesní sú však laboratórne prakticky nezistiteľné. Na povrchu tela plesne ľahko identifikujeme – zvlnené, zrohovatené nechty, zvráskavená presušená pokožka, svrbenie. Ale ako ich môžeme odhaliť, keď sú skryté vnútri nášho tela?  Ani lekári na ne často nereagujú a nezisťujú ich prítomnosť v tele ako príčinu ochorenia. Častejšie ich diagnostikuje práve alternatívna medicína, ktorá pozná aj účinné postupy v sfére prírodného liečenia.

Aké sú príčiny plesní? Ako sa nám dostanú „do tela“?

CUKOR JE POTRAVOU PLESNÍ

Najčastejšou príčinou je nesprávna strava, ktorá spôsobuje prekyslenie organizmu. Keď ideme na plaváreň, kde sa na dezinfekciu a usmrtenie baktérií používa vo veľkom množstve chlór,  naruší sa nám prirodzená telesná mikroflóra a práve v plavárni preto „chytíme“  pleseň na nohy alebo na ruky, či rôzne gynekologické mykózy. To isté nám však vnútri organizmu spôsobí biely cukor, ktorý výrazne prekysľuje trávenie a naruší vnútornú mikroflóru celého žalúdočno-črevného traktu. V oboch prípadoch sa zabijú pre človeka potrebné harmonické baktérie, ktoré zachovávajú prirodzené vnútorné i vonkajšie prostredie tela., ktoré nám zabezpečuje správnu obranu voči škodlivým baktériám a vírusom. Preto rýchlejšie ochorieme práve po opakovanej návšteve kúpaliska alebo pri častej konzumácii bieleho cukru a výrobkov z neho (sladkosti, alkohol). Cukor je dokonca potravou plesní. Živia sa ním a hojne sa vďaka nemu rozmnožujú. Najviac ohrozenou skupinou ľudí sú v dnešnej dobe malé deti. Sladkosti proste milujú a musia ich mať každý deň, aj trikrát. Keď to však s pojedaním cukroviniek preháňame, oslabuje sa naša imunita a sme chorľaví. Z pohľadu tradičnej čínskej medicíny sa presladenými potravinami zaťažuje najmä systém slezina –  žalúdok – pankreas, ktoré nedokážu priveľa cukru stráviť. Následne produkujú hlien a vlhkosť, oslabí sa krvotvorba a celkovo máme menej energie. Vzniká začarovaný kruh, pretože pri nedostatku energie si naše telo pýta stále viac a viac cukru, aby mohlo ďalej fungovať. Už aj súčasné vedecké štúdie potvrdzujú, že biely repný cukor je návykový. Podobne ako alkohol, cigarety alebo drogy. Ak niekto konzumuje cukor v akejkoľvek forme (čokoláda, cukríky, keksy, žuvačky, lízatká...) každučký deň, je preňho naozaj ťažké odnaučiť sa od neho. Vyžaduje to veľa trpezlivosti a pevnej vôle. Pýtate sa „koľko je priveľa cukru?“. Slezina vám odpovie, že akákoľvek sladkosť z bežného obchodu je príliš sladká na to, aby sa dala adekvátne stráviť. 

CHEMICKÉ LIEKY NIČIA PRIRODZENÚ MIKROFLÓRU

Ďalšou príčinou plesní vnútri tela bývajú chemické liečivá najmä antibiotiká, kortikoidy a antikoncepcia. Ničia prirodzenú mikroflóru vo vnútri aj na povrchu tela. Tradičná čínska medicína túto skupinu liekov používa len na záchranu života, inak siahne po bylinkách alebo inej doplnkovej terapii. Chemické drogy podporujú v tele rast plesní tým, že zachladzujú organizmus napr. pri horúčke alebo vnútornom zápale. Nadmerný chlad však okamžite naruší trávenie, zabije črevnú flóru a tvorí hlien a vlhkosť. Následky sa môžu prejaviť bolestivou hnačkou, nafúknutým bruchom, množstvom toxínov v pečeni a oslabenými obličkami. Horúčka do 39oC je len prirodzenou obranou tela voči patogénu, bojuje s ním, a preto ju netreba nasilu znižovať a zatvárať póry na pokožke. Lepšie je dobre sa vypotiť, nechať telo pobiť sa za svoje zdravie a cez otvorené póry vyhnať škodcu von.

NEBEZPEČNÉ POTRAVINY

Plesne sa vyskytujú aj na potravinách, ktoré každodenne konzumujeme. Najčastejšie sa vyskytujú na cudzokrajných orieškoch – hlavne pistáciách, arašidoch, káve a kakaových bôboch. No môžu vzniknúť aj na našich domácich potravinách, ak ich nesprávne uskladníme. Plesne vznikajú aj na tropickom ovocí, ktoré sa trhá nezrelé a chemicky upravuje, aby sa nekazilo a dozrieva až cestou v kamióne alebo v lietadle. Niektoré druhy majú tenkú šupku – mandarínka, kiwi, a preto sa do ich vnútra ľahšie dostanú chemické látky a počas dlhého cestovania sú náchylnejšie na hnilobu a plesne. Niekedy sa oplatí čítať etikety na ovocí. Boli by ste prekvapení napr. z citrónov, do ktorých sa vstrekuje voda a kyselina citrónová, aby chutili „viac citrónovo“.

VLHKÉ PROSTREDIE PRIŤAHUJE PLESNE

Predstavte si vlhkú pivnicu pod starým hradom a hneď sa vám vybaví pleseň, ktorú tam všade cítiť. A tak je to aj v našom organizme. Ak požívame priveľa potravín, ktoré v tele produkujú hlieny a vlhkosť, poškodzujeme sliznice vnútorných orgánov. Sú zanesené vlhkým hlienom, ktorý kvasí, plesnivie a dokonca sa doň môžu nasťahovať rôzne parazity. Sliznice potom nedokážu správne stráviť prijatú potravu a vstrebať živiny – vitamíny, minerály, stopové prvky atď. Takto nevznikajú akútne ale dlhodobo „plánované“ ochorenia typu chudokrvnosť, osteoporóza, slabá imunita, myómy, neplodnosť, prostatitída, poruchy trávenia tukov, alergie, ekzémy, akné, atď. Vlhkosť v tele tiež spôsobujú sladkosti, mlieko a mliečne výrobky, biela múka a priveľa studenej stravy.

Ako pomôcť nášmu telu odstrániť plesne?

JEDZTE PRIRODZENE SLADKÉ POTRAVINY

Slezina obľubuje prirodzene sladké potraviny – obilniny (ryža, pšeno, pohánka, pšenica, raž), strukoviny – fazuľa, cícer, šošovica, hrach, ovocie, zelenina, gaštany. Ak neveríte, že tieto potraviny sú sladké, pokojne si to doma vyskúšajte. Uvarte si napríklad naturálnu ryžu a potom ju minimálne 50 x požujte v ústach, len samotnú, neochutenú, neosolenú. Po dlhom prežúvaní pocítite sladkú chuť. Alebo si urobte čaj z celých pšeničných zŕn, ktoré 30 minút povaríte vo vode. Voda je potom sladká a používa sa na upokojenie mysle, prispieva k dobrému spánku a harmonizuje systém pečeň – žlčník. Sladká je aj varená cvikla či kukurica, dusená kapusta alebo varená fazuľa. Mimochodom, Číňania používajú fazuľovú alebo datľovú kašu ako náplň do rôznych koláčikov ako náhradu presladeného džemu. Na začiatok môžete zameniť presladené dobroty z obchodov za zdravé sladkosti z bio obchodu a sušené ovocie. Po čase zistíte, že tie klasické ani nedokážete prehltnúť, pretože sú naozaj extrémne sladké. Aj celkovou zmenou stravy, obmedzovaním mäsa a mliečnych výrobkov slabne chuť na sladkosti, pretože na scénu prichádza zelenina, oriešky, semená a strukoviny. Slezina vám za to poďakuje, pretože práve ona zabezpečuje dobrú obranyschopnosť organizmu voči vírusom, baktériám a plesniam, zvnútra aj zvonku. 

ZELENINOVÉ ŠŤAVY PROTI PREKYSLENIU

Kyslého prostredia vnútri tela sa zbavíme popíjaním zeleninových štiav. Môžu to byť čerstvé šťavy v rôznych kombináciách, alebo aj čisté vývary z koreňovej zeleniny. Tieto vývary sú chuťovo veľmi sladké a zastavujú chuť na sladkosti. V našom tele produkujú zásadité prostredie, ktoré je pre naše telo prirodzené a podporuje správny chod všetkých vnútorných orgánov.

Možno sa pýtate, že ako to vlastne je s tými kyselinami a zásadami? Dalo by sa o tom polemizovať. Veľa potravín, ktoré sú všeobecne zdravé, plné vitamínov, minerálov, stopových prvkov, či bielkovín a enzýmov, je zároveň aj kyselinotvorných – niektoré druhy ovocia, niektoré obilniny, strukoviny, sušené ovocie, vlašské orechy či arašidy. Nie sú však chemicky alebo inak spracovávané. Je to ich prirodzená vlastnosť a náš organizmus si s nimi poradí ľahšie ako s rafinovaným bielym cukrom, chemickými liečivami, pasterizovaným mliekom alebo rôznymi konzervantmi. Kyslosť a zásaditosť určitej potraviny sa určuje podľa pH prostredia, ktoré vytvorí v našom organizme. Napr. citróny sú chuťovo kyslé kvôli obsahu organických kyselín, ale v našom tele prispievajú k zásaditému prostrediu. Ak je niektoré ovocie kyselinotvorné, je to preto, lebo obsahuje cukor. Je to však jednoduchý cukor – fruktóza, ktorý sa ľahko trávi. Keď však ovocie s niečím nesprávne skombinujeme, napr. so šľahačkou alebo múkou v koláči, vzniká zložitý cukor, ktorý zaťažuje trávenie a v črevnom trakte spôsobuje až hnilobné procesy.

ZÁZRAČNÉ ANTIOXIDANTY

Dôležitá je aj zvýšená konzumácia antioxidantov, ktoré plesne priam nenávidia. Odporúčajú sa potraviny s vysokým obsahom selénu, ktorý je silným antioxidantom. Veľa selénu nájdeme v sezame, morských a sladkovodných riasach, kalerábe, kokose, pšeničných klíčkoch, petržlene, rybách (hlavne tuniak a sleď). Antioxidanty podporujú imunitu –  obranyschopnosť organizmu proti vírusom, baktériám a plesniam, zlepšujú krvný obeh tak, že posilňujú trombocyty a červené krvinky. Antioxidanty sú obsiahnuté aj v ovocí a zelenine, najviac ich je v sušených slivkách, jablkách, drobnom bobuľovom ovocí (maliny, brusnice, čučoriedky, ríbezle, kustovnica, rakytník), brokolici, špenáte, paradajkách a cvikli. Nájdeme ich aj v semienkach, orechoch, hubách, zelenom čaji a bylinkách.

OČISTNÉ KÚRY

Na plesne výborne zaberajú aj rôzne očistné kúry a pôstne obdobia. Nenadarmo si ich naši predkovia pravidelne dopriali. Očistili si tak organizmus od nečistôt a cítili sa potom sviežo, plní energie a radosti do života. Najmä pred Vianocami alebo Veľkou nocou treba jesť striedmejšie, vynechať niektoré druhy potravín, napr. mäso a údeniny, mliečne výrobky a sladkosti. Jedia sa menšie porcie, menej osolené a okorenené. Tí prísnejší si doprajú ryžovú kúru, pri ktorej pár dní konzumujú len varenú nedochutenú ryžu, robia si pravidelne výplachy hrubého čreva alebo napr. očistu celého tráviaceho systému, ktorá pochádza z yogy (šankprakšalána). 

ŽIVÉ ENZÝMY V PRIDZENE KVASENÝCH POTRAVINÁCH

Správnu mikroflóru najmä žalúdka a čriev zaručene obnoví pravidelné pojedanie kvasenej kapusty alebo iných „pickles“, cesnaku či morských rias. Kvasenú zeleninu si môžete vyrobiť veľmi jednoducho. Poznáme rýchle alebo dlhodobé kvasenie. 

Rýchly kvasený šalát
Ráno si natrhajte do misky čerstvý hlávkový šalát, primiešate cibuľu nakrájanú na kolieska, k tomu čínsku kapustu a nastrúhanú bielu reďkovku. Dobre premiešajte a zasypte troškou soli alebo zalejte umeoctom (nie oboje!). Zakryte tanierom a zaťažte ešte pohárom. Takto to nechajte stáť celé dopoludnie na kuchynskom drese. Na obed môžete podávať.

Dlhodobo kvasené pickles
 Ak používate tvrdšie druhy zeleniny – koreňová zelenina, hlávková kapusta, prípadne paprika, je lepšie všetko na drobno pokrájať, dať do 5 litrového pohára a dobre zaťažiť. Takáto zmes vám vykvasí cca za týždeň. Chutí ako čalamáda a môžete ju jesť nielen ako prílohu k jedlám, k chlebíku s nátierkou ale aj k ovseným vločkám na slano. 

Len si pripomeňme, že hrubé črevo je jedným z mikrosystémov nášho organizmu. Jednotlivé reflexné plochy v ňom korešpondujú s nejakou časťou vnútri alebo na povrchu tela. A preto sa rôzne stagnácie, zápaly, kvasné procesy alebo infekcie v hrubom čreve môžu odzrkadliť v inej časti tela napr. vo forme ekzému na pokožke, akné, zápalu dutín, alergií, nedostatku železa v krvi, poruchy menštruácie a iné.

Keď v tele vytvoríme zásadité prostredie, prečistíme, čo sa dá, zmeníme stravovacie návyky, plesne ako zázrakom zmiznú. Celkovo sa budeme lepšie cítiť telesne a rozhodne budeme mať viac energie a lepšiu náladu:)


Účinní pomocníci proti plesniam

Soľ – najmä morská alebo himalájska pomáhajú na vonkajšie prejavy plesní. Spravte si upokojujúci kúpeľ nôh s morskou soľou a bylinkami a pocítite úľavu nielen na boľavých nohách ale aj na duši. Himalájska soľ obsahuje veľa minerálnych látok, ktoré sa cez plochy nôh vstrebajú do tela.

Éterické oleje – najmä čajovníkový, levanduľový a kajeputový výborne zaberajú proti plesniam. Je dobré mať ich pre každý prípad v kabelke. Pomôžu aj pri bolestivých kútikoch úst alebo opare, sú protizápalové, antibakteriálne, protivírusové a neutralizujú toxíny.

Bylinky – doprajme si ich pravidelne v našej kuchyni. Napríklad oregano, tymian či majoránka sú všetky bohaté na éterické oleje, ktoré silne pôsobia proti plesniam, vnútri aj zvonku nášho tela. Zároveň naše jedlo dokonale dochutia a dodajú mu špecifickú vôňu.

Oreganový olej – v najčistejšej forme je vhodný aj na vnútorné použitie a dokáže zabojovať s plesňami zvnútra. Na chuť je však mimoriadne nepríjemný až pálivý. Maximálne 2 kvapky oleja 3 x denne nakvapkajte napríklad do malého množstva ryžového mlieka, alebo iného obilného nápoja a vypite. Liečbu dodržiavajte dva až tri týždne.

Olejové tampóny – oceníte najmä pri vaginálnych mykózach. Pár kvapiek čajovníkového, levanduľového, alebo kajetánového oleja zmiešajte s prevarenou vodou, stačí 1 dcl. Do roztoku namočte tampón, ideálne prírodnej kvality, a nechajte vnútri intímnych partií pôsobiť celú noc. Zopakujte niekoľko dní po sebe. Pozor na stopercentnú prírodnú kvalitu používaných éterických olejov!

Anna Kanovská