Aj na Slovensku už majú mnohí ľudia dobré skúsenosti s tradičnou čínskou medicínou, poznajú akupunktúru, fytoterapiu čínskymi bylinkami, či masáž Tuina, menej známe je možno to, že aj cvičenie čchi-kung je súčasťou čínskej liečiteľskej tradície a v skutočnosti je najstaršou metódou liečenia v Číne.

    

Tradícia systému cvičenia Čung-jüan čchi-kung siaha ďaleko do minulosti. Ďalej ako si my v Európe vieme predstaviť. Pred viac ako 7000 rokmi sa zrejme z pôvodných šamanských metód vyvinul systém cvičenia, ktorý neskôr výrazne ovplyvnil taoizmus aj budhizmus. Škola čchi-kungu Čung-jüan je teda jednou z najstarších v Číne. Za dlhé stáročia sa rozvinulo výnimočne komplexné pochopenie ľudskej bytosti a jej troch súčastí – tela, energie a ducha. Už aj samotný názov systému čchi-kung hovorí, že ide o prácu s energiou. Prvá časť Čchi sa zvyčajne do slovenčiny prekladá  ako energia a „Kung“ je práca alebo umenie. Je však nutné zdôrazniť, že aj keď má čchi-kung základy v buddhisme a taoizme, je to cvičenie mimo akéhokoľvek náboženstva. Tak má každý, kto čchi-kung praktikuje, možnosť slobodnej voľby.


Cvičenia vyzerajú jednoducho a skutočne nevyžadujú žiadnu atletickú silu ani akrobatickú obratnosť. Zvládnu ich cvičenci všetkých vekových skupín, vrátane ľudí so zdravotnými problémami. Na cvičenie nie je potrebné žiadne náradie a cvičiť je možné prakticky kdekoľvek, kde je kúsok voľného miesta.


Zo zdravotného hľadiska je čchi-kung účinným preventívnym a liečebným prostriedkom pre široké spektrum chorôb. Využíva iné metódy ako klasická medicína a je účinný hlavne pri rôznych chronických ochoreniach, ako sú ochorenia kĺbov, krvi, cukrovka, astma, ochrnutia po mozgovej príhode a mnohé iné. Okrem toho odstraňuje únavu a výrazne zlepšuje imunitu. Pomáha odbúravať stres a rozvíjaním “tichej sily“ nastoľuje psychickú rovnováhu.

 

Čo prináša cvičenie čchi-kung

- upevnenie zdravia a odstránenie zdravotných problémov
- úľavu od bolesti
- výrazné zlepšenie imunity
- vitalitu a energiu
- pokojnú myseľ
- pocit pohody a vyrovnanosti
- lepšie spracovanie stresu
- zvýšené sebavedomie a empatia 
- zlepšenie vzťahov

 

5 stupňov systému Čung-jüan čchi-kung

1. stupeň je zameraný najmä na získavanie energie, ktorá sa používa na zlepšenie vlastného zdravia. Naberáme energiu, rozvíjame ju, posilňujeme svoje fyzické telo a liečime sa. Veľa zdravotných problémov je spôsobených nedostatkom energie, alebo jej narušenou distribúciou v našom tele. Niekde máme priveľa, inde primálo a to časom spôsobuje zdravotné ťažkosti. Prvý stupeň pomáha tieto problémy odstrániť, učí cvičencov uvoľniť sa a zharmonizovať organizmus.

2. stupeň je hlbší, učí utíšiť myseľ a telo. V stave ticha si dokážeme dokonale oddýchnuť. Učí tiež otvoriť svoje srdce, dávať a prijímať lásku. Neschopnosť skutočne milovať je problémom mnohých ľudí, často pozostatkom emocionálnych blokov, ktoré si zbierame od detstva. Druhý stupeň cvičencom pomáha aj odstrániť mnohé bloky a traumy.

3. stupeň rozvíja naše zmysly aj kreativitu. Stav hlbokého pokoja umožňuje vidieť, čo bežne nevidíme, počuť, čo bežne nepočujeme. Vedomie prijíma viac informácií z prírody a tieto schopnosti sú časom aktívne aj v bdelom stave mysle.

4. stupeň učí pochopiť, čo je to vedomie, duša. Umožňuje porozumieť zvieratám, rastlinám, iným bytostiam. Učíme sa komunikovať na viacerých úrovniach.

5. stupeň pomáha pochopiť vesmírne zákony, pochopiť život a hlavne porozumieť miere našej slobody v rámci týchto zákonov.
    

Výučba Čung-jüan čchi-kungu je praktická. Neučí sa z kníh. Certifikovaní inštruktori, ktorých na vyučovanie oprávňuje majster školy – Majster Xu Mingtang, organizujú kurzy jednotlivých stupňov. Na klinike alternatívnej medicíny Terra Medica je možné absolvovať 1. stupeň cvičenia čchi-kung. Kurzy sú zacielené na to, aby cvičenci zvládli jednotlivé cvičenia tak, že ich neskôr môžu praktikovať sami. Inštruktor 1. stupňa Čung-jüan čchi-kungu Patrik Žingor zároveň pomáha cvičencom k tomu, aby pocítili tok energie na vlastnej koži. Osobná skúsenosť je najcennejšia, pomáha prekonať počiatočné ťažkosti a motivuje k ďalšiemu cvičeniu. Potom už môže každý cvičenec praktikovať čchi-kung sám, v pohodlí vlastného domova.

www.terramedica.sk