Zuby sú ozdobou nášho úsmevu. Formujú našu tvár, pomáhajú nám pri tvorbe reči a potrebujeme ich na spracovanie potravy. Starí ľudia, ktorí používajú už len zubné náhrady by nám vedeli rozprávať o ich dôležitosti. Často z ich úst počujeme sťažnosti na umelé zuby a spomienky na staré dobré časy, keď si s chuťou zahryzli do tvrdého šťavnatého jablka alebo sladkej varenej kukurice. A tak nám stále pripomínajú aké podstatné je starať sa o svoje zuby, aby nám slúžili čo najlepšie a najdlhšie. Ako na to? A čo je vlastne príčinou kaziacich sa a bolestivých zubov z pohľadu čínskej medicíny? Mliečny chrup bábätiek sa začína vyvíjať v 4-7 mesiaci života, ale jeho základy sú pevne stanovené už v maternici. Mliečnych zubov je spolu 20 a vychádzajú postupne pričom ako prvé väčšinou vyskočia predné dolné rezáky nasledované hornými. Mnohí z nás majú ešte v živej pamäti aké ťažkosti môžu byť spojené s prerezávaním zúbkov u malých detí. Nočné plakanie, hnačka, nervozita – toto všetko nám však vynahradí krásny detský úsmev plný malých bielych perličiek. Zuby mliečneho chrupu sú menšie, majú tenšie korene a všetky sa ukážu postupne do tretieho roka. Mliečne sa nazývajú preto, že práve v tomto období sú deti kojené materským mliekom. V 6-7 roku života ich nahradí stály pevný chrup. Trvalých zubov je celkom 32. Vyrastajú však postupne od 6 do 15 rokov, pričom stoličky, najmä zuby múdrosti, sa objavujú neskôr. Sú väčšie, pevnejšie, majú silnejšie korene spojené v krčku, na ktorom je korunka. Vo vnútri zubu je dutina plná drene, nervov, ciev, väziva. Povrch tvorí zubovina a sklovina, ktorá je najtvrdšou časťou v ľudskom tele.

ZA ZUBY SÚ ZODPOVEDNÉ OBLIČKY

V živote sa stretávame s mnohými ochoreniami zubov. Najčastejším je zubný kaz, potom paradentóza, černenie či mäknutie zubov, bolestivosť, škrípanie zubov, alebo ich uvoľňovanie. Podľa tradičnej čínskej medicíny súvisia ochorenia zubov a ústnej dutiny najmä so správnym fungovaním obličiek a žalúdka, ale v niektorých prípadoch môžu mať vzťah aj k pečeni a srdcu, ale aj celkovej telesnej energii a krvi. Nezabúdajme na to, že cez ústnu dutinu a zuby prechádzajú všetky akupunktúrne dráhy, čím vzniká súvislosť medzi orgánmi tela a jednotlivými zubami. Napríklad naše zuby múdrosti sú spojené so srdcom a jeho párovým orgánom tenkým črevom, centrálnym nervovým systémom a jazykom. Michèle Caffin, francúzska zubná lekárka a liečiteľka, napísala o zuboch milú malú knižku, kde sa zaoberá somatotopiou, teda typológiou podľa zubov. Zuby múdrosti tu napríklad priraďuje k nášmu vzťahu k materiálnemu a duchovnému svetu. Ak ich nemáme, buď neveríme v mystiku alebo ju vo svojom živote neuplatňujeme... Zuby môžeme prirovnať ku kostiam, ktoré takisto patria pod orgánový systém obličiek. Ak obličky nemajú dostatok energie na svoju prácu, alebo nie sú dostatočne vyživované krvou a tekutinami, môžu privodiť bolesti zubov, ich uvoľňovanie alebo celkovú slabosť a citlivosť. Príčinou nerovnováhy v obličkách môže byť celková konštitučná slabosť, vysoký vek, časté ochorenia, vrodená predispozícia alebo nesprávny životný štýl (málo odpočinku, priveľa sexuálnej aktivity, nadmerné státie napr. v práci a podobne). Horúčosť alebo nadmerný oheň v obličkách, ktorým vládne element vody, často zapríčiňuje chorobné černenie zubov. Vysušovanie telesných tekutín často spôsobujú dlhotrvajúce ochorenia horúceho typu (horúčky, zápaly, diabetes...).

ÚSTA SÚVISIA SO ŽALÚDKOM

Ústa sú vstupnou bránou všetkých potravín a nápojov, ktoré každý deň konzumujeme. Tie postupujú ďalej dolu do žalúdka. Keď žalúdok nesprávne funguje môže sa to spätne prejaviť na problémoch v ústnej dutine. Horúčosť žalúdka je častou príčinou bolestí zubov, hýbania sa zubov, paradentózy, atrofie a bolestivých, napuchnutých alebo krvácavých ďasien. Kde sa berie táto horúčosť? Vyvolávajú ju zlé stravovacie návyky vo forme bieleho cukru, bielej múky, stužených rastlinných tukov a mliečnych výrobkov. Takzvaná kombinácia "buchta" – biele sladké pečivo s maslom a marmeládou (biela múka + biely cukor + rastlinný tuk) − ktorá sa často ponúka deťom na raňajky, môže zapríčiniť okamžitú bolesť zubov a navyše celodennú únavu. Takáto životospráva má za následok aj zubný kaz. Ak už sa objaví a spôsobuje nám bolesť, pomôže esenciálny olej z klinčeka. Má dezinfekčné, protizápalové a znecitlivujúce účinky. Je mierne pikantný a výborne zaberá nielen na akútnu bolesť ale aj na liečbu kazu.

ŠKRÍPANIE ZUBOV?

Túto nepríjemnú nočnú záležitosť má taktiež na svedomí žalúdok − predovšetkým stagnácia potravy. To môže následne spôsobiť odlamovanie kúskov zubov alebo príliš obrúsené hrany, ktoré slúžia na spracovanie jedla. Bruxizmus, ako sa škrípanie odborne nazýva, môže byť však spôsobený aj nadmerným ohňom srdca, nedostatkom energie a krvi alebo parazitmi v črevách. Veľkú rolu tu hrá tiež psychika a stres, ktoré môžu zapríčiniť zvýšenú aktivitu žuvacieho svalu. Škrípanie ohrozuje nielen náš chrup, ale aj svaly a kĺby v ústach. V tomto prípade by sme mali byť opatrní s množstvom stravy, prehodnotiť jedálniček a zamerať sa hlavne na ľahšie stráviteľné a výživné potraviny – ryža, pšeno a iné obilniny, strukoviny, tepelne spravovaná zelenina a ovocie. Takouto stravou zároveň doplníme organizmu energiu, vyživíme krv a podporíme dobré trávenie. Ak je zaťažená psychika a nevieme sa cez niečo "prehrýzť", mali by sme sa naučiť vyjadriť svoje city, snažiť sa realizovať svoje sny a túžby a vyriešiť si dlhotrvajúce spory. Pomôžeme tým nielen našej duši a srdcu, ale napodiv aj zubom.

BOLESŤ A PRIEVAN

Prievan je častým dôvodov bolestí − najmä pri citlivých zuboch. Vtedy máme pocit, že nás bolí niekoľko zubov naraz a máme chuť dať si ich všetky vytrhnúť, len aby tá bolesť čo najskôr ustúpila. Tu pomôže teplo a akupresúra bodov na tvári a na hlave. Je dobré natrieť si tvár zohrievajúcou mastičkou alebo si ju poriadne zabaliť do teplého šálu. Pomôžu aj výplachy zo šalvie lekárskej alebo kvapky obsahujúce grapefruitovú silicu (min. 33 % podiel silice).

VZÁCNE KAMENE AKO POMOC

Keďže zmena stravovania a životného štýlu nie je jednoduchý a krátky proces, prirodzenou rýchlou pomocou pri bolestiach môže byť aj liečba pomocou vzácnych kameňov. Každý kameň, ktorý sa chystáme použiť, by mal byť vyčistený v slanom roztoku a pod tečúcou studenou vodou. Tvarovo by mal byť menši, oblý a jemne vypracovaný do podoby približujúcej sa oválu. Môžeme ho použiť na vonkajšie masírovanie v oblasti bolesti, alebo si ho vložiť do úst a pomaly premieľať. Na všetky ochorenia ďasien výborne pôsobí gagát, jantár a rodonit. Jantár sám osebe pomáha pri akejkoľvek bolesti na tele a predchádza jej ďalšiemu vzniku a šíreniu. Všeobecne na ochorenia zubov od černenia, mäknutia až po zubný kaz môžeme použiť apatit, ktorý podporuje zdravie nášho chrupu. Pri škrípaní zubov výborne zaberá gagát, ktorý uvoľňuje našu psychiku a napätie. Kunzit, sugilit a magnezit zmierňujú napätie vo všetkých svaloch po celom tele, aj čeľustných. Na bolesti zo zubného kazu sa osvedčili už spomenuté kamene kunzit a sugilit. Pri zápaloch zubov dodá úľavu fialový jadeit. Ktorýkoľvek zo spomenutých prírodných kameňov si môžete priložiť priamo na postihnuté bolestivé miesto zvonku i zvnútra. Položte ho priamo na zub alebo len tak prevaľujte v ústach.

VITAMÍNY

Nezabúdajme ani na pravidelný prísun vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité nielen v rannom veku pre rast zubov, ale aj neskôr pre ich správnu skladbu, pevnosť a odolnosť. Prvoradými sú vitamín D, ktorý je neodmysliteľný pri vstrebávaní vápnika, ďalej samotný vápnik, fosfor, horčík, flór, molybdén, mangán, kremík. Snažme sa ich však konzumovať v organickej forme t.j. prirodzenou cestou – stravou. Všetky vymenované minerály sa nachádzajú v orieškoch, obilninách, strukovinách, zelenine a ovocí. Vitamín D sa nachádza aj v rybách a tiež ho môžeme "nachytať" vonku na slniečku. Vynikajúcim zdrojom vápnika sú vaječné škrupinky, ktoré si môžeme doma vyvariť, usušiť a zomlieť. Takto spracovaný prášok je zaručenou organickou zásobárňou tohto minerálu a jeho užívanie posilní naše kosti a zuby. Skúste aj makový olej lisovaný za studena, ktorý je tiež plný prirodzeného kalcia. Pozor na nadmerné užívanie anorganických prípravkov, teda vitamínov v tabletkách, pretože môžu zapríčiniť ukladanie nadbytočného množstva minerálov do kostí a kĺbov a spôsobiť tým vážnejšie ochorenia. To isté platí pre minerálne vody s vysokým obsahom minerálov a stopových prvkov. Ideálnym pomocníkom na doplnenie organických, teda prirodzených minerálov do nášho tela sú minerály v koloidnej forme. Nie sú vyrobené chemickou cestou, ale sú získané z prírody a náš organizmus ich dokáže oveľa lepšie vstrebať, spracovať a využiť.

ČO NEVIETE O ZUBNEJ HYGIENE?

V boji proti všetkým zubným neduhom treba dbať na pravidelné čistenie, správnu mäkkosť kefky a periodické návštevy zubného lekára, vrátane prevencie a zubnej hygieny. Každú zubnú výplň však dôkladne prekonzultujte so svojím lekárom. V dnešnej dobe sa stále menej používa amalgám vzhľadom na obsah ťažkých kovov najmä ortuti. Na plomby sa však doteraz nenašlo ideálne riešenie – akákoľvek plomba je pre náš organizmus cudzia. Preto sa odporúča pri každej návšteve zubného lekára (pred návštevou i po nej) užívať sladkovodnú morskú riasu, alebo hubu reishi, ktorá z tela vyplavuje cudzie látky kovy. Obidve dostať vo forme prírodných tabliet. Ideálnym ochrancom pred zubným kazom je sladká bylina Stévia rebaudiana, lebo reguluje baktérie v ústnej dutine. Zároveň si ňou osladíme nápoj bez nadmerných kalórií. Predáva sa aj vo forme sladidla, aj ako ústna voda. Pozor aj na fluór, ktorý je umelo pridávaný do zubných pást. V poslednej dobe je okolo fluóru veľká diskusia, pretože môže nepriaznivo ovplyvňovať nervový systém. Lepšie urobíte, ak si kúpite pastu s obsahom morskej soli a byliniek a fluór si prirodzenou cestou doplníte napr. pitím zeleného čaju, v ktorom je ho najviac. Keď pridáte aj pravidelnú dávku zeleniny a ovocia, máte to zaručené. Ako však vidíme z predchádzajúcich riadkov, nielen zubná hygiena je dôležitým faktorom pre zdravie našich zubov. Veľký vplyv majú najmä naše stravovacie návyky, životný štýl a relax. A tak prehodnoťme naše zvyky a snažme sa o to, aby naše zuby boli skutočne zdravé a krásne − ako biele perly. text_ Anna Kanovská