Srdce domu
Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí. Aj známe príslovie hovorí o tom, že kuchyňa a jedáleň sú srdcom domu – miestom, ktoré vyživuje všetkých obyvateľov bytu a zabezpečuje im zdravie, pohodu a rovnováhu. Z hľadiska Feng Shui sú kuchyňa a jedáleň energetickým centrom, odkiaľ pulzuje energia do ostatných častí priestoru. V kuchyni trávime prakticky najviac času, odohrávajú sa tam rozhovory s blízkymi, využívame svoju kreativitu, dokonca prijímame návštevy, trávime príjemný čas pri dobrom jedle a povzbudzujeme tak nielen svoje telo, ale aj svoju dušu. Ako si teda usporiadať kuchyňu a jedáleň v súlade s Feng Shui?
Element OHEŇ
Kuchyňa nesie v sebe element OHŇA, ktorý súvisí s varením a tiež s fyzickou prítomnosťou sporáku, rúry, horákov, a teda fyzickej prítomnosti tepla. Ideálnou svetovou stranou pre umiestnenie kuchyne je preto juh, juhozápad a severovýchod, ktoré prináležia elementu OHŇA a ZEME. Komplikovanejšie môže byť umiestnenie kuchyne na ostatných svetových stranách – kde treba silu OHŇA krotiť zemitými farbami (od pieskovej, cez žltú až po tmavohnedú) a tiež doplnkami elementu ZEME, čo je napríklad keramika alebo ozdobné kamienky. Farba kuchynskej linky by vo všeobecnosti mala byť v zemitých odtieňoch – smotanová alebo piesková, prípadne žltá či hnedá. Kuchynská linka predstavuje dosť veľký priestor, preto je lepšie, keď zvolíme zemité farby, ktoré sú vhodné do všetkých svetových strán. V súčasnosti často používaná čisto biela farba už prináleží elementu KOV a je vhodná len do určitých sektorov (sever, západ, severozápad).
Útulná a domácka atmosféra
Atmosféra pohody je v kuchyni mimoriadne dôležitá. Stretáva sa tu celá rodina pri jednom stole, a preto by z vašej kuchyne a jedálne mala naozaj vyžarovať harmónia. Aj keď je to občas zložité, snažme sa kuchyňu udržiavať v poriadku a vizuálne peknú. Kopenie riadov v kuchynskom dreze, ktoré umyjeme až na druhý deň, určite nič pozitívne neprináša. Rovnako čistý by mal byť sporák a kuchynská doska. Mnohí často s obľubou vystavujú nože na kuchynskej doske. Aj keď je to praktické, na tomto mieste treba pripomenúť, že viditeľné ostré predmety sú z hľadiska Feng Shui nevhodné. Každý ostrý predmet je v princípe zbraňou, ktorá sa dá použiť. Metaforicky tak potom môžu podnecovať konflikty. A to určite nie je nič, čo by ste potrebovali.
Prečo je dôležité varenie?
Vráťme sa k úvodnému prísloviu „Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí!“ a povedzme si niečo o tom, prečo je aj z hľadiska Feng Shui dôležité varenie. Jednak preto, že varením prispievame k zdraviu celej rodiny a k všeobecnej pohode. Jednak ale preto, že proces varenia je procesom premieňania energie a vytvárania nových hodnôt. Tento proces je pozitívny a prospešný nielen z hľadiska kreativity, ale aj preto, že je naším zrkadlom odrážajúcim schopnosť fungovať vo svete, v realite, poradiť si s akoukoľvek situáciou, vytvárať nové hodnoty a premieňať surovinu na chutný produkt. Tento proces sa vo Feng Shui silno spája aj so schopnosťou zarábať peniaze – kvalitné premieňanie energií v kuchyni zabezpečuje rodine blahobyt. Nepodceňujme preto varenie a nepristupujme k nemu s nechuťou, aj keď je pre nás ženy často povinnosťou. Berme ho ako tvorivý proces, ktorý prospieva celej rodine a spoločnému blahu. :)
Ideálny jedálenský stôl
Jedálenský stôl nie je pracovný stôl! Notebook, papiere, účty, šeky... nič z toho na jedálenský stôl nepatrí. Naopak, mal by byť tým najúhľadnejším a najkrajším miestom v celom priestore. Pekne upravený (s prestieraním, obrusom, vázou, alebo misou s ovocím, prípadne svietnikmi či inými dizajnovými doplnkami) dostatočne veľký, s miestom pre každého člena domácnosti, prípadne aj s miestom pre hostí. Tak by mal vyzerať ideálny jedálenský stôl. Ak máte priestor na okrúhly stôl, o to lepšie, pretože tvar kruhu intenzívnejšie koncentruje energiu a zbližuje všetkých sediacich. Ak nie, zvoľte taký štvorcový či obdĺžnikový stôl, ktorý má aspoň oblé hrany. Je dobré ak je jedálenský stôl dostatočne masívny a má pevné nohy – dáva to oporu celej rodine. Z hľadiska usporiadania je ideálne, ak má každý člen rodiny svoje pevné miesto a za vrchstolom sedí hlava rodiny. Tiež je dôležité, aby sa rodina stretávala pri spoločnom jedle v nejakom pravidelnom čase a jedli všetci spolu, pokiaľ je to možné. Spoločné jedenie je rodinný rituál, ktorý udržuje súdržnosť členov rodiny a upevňuje vzťahy.
Doplnky v kuchyni
V kuchyni by sme mali mať predovšetkým predmety, ktoré súvisia s jedením a varením. Koreničky, varešky, čerstvé či sušené bylinky, čajník, držiak na servítky, nádoba na chlieb, kávovar – to všetko do kuchyne prirodzene patrí. Zároveň však treba ustriehnuť množstvo doplnkov tak, aby kuchynská doska zostala voľná a dostatočne priestranná. V kuchyni, či na jedálenskom stole je zároveň veľmi dôležité prezentovať hojnosť. Podobné priťahuje podobné, preto aj cez symboly hojnosti – ako sú misky s ovocím, orieškami, koláčmi či slanými chuťovkami – dokážeme do života rodiny priťahovať hojnosť. Aj členom rodiny dobre padne pocit, že je doma všetkého dosť, stačí sa načiahnuť a zobrať si. Zároveň tým ukazujeme svoju pohostinnosť aj každej návšteve, ktorá príde možno aj náhodne a neočakávane a bude sa môcť ponúknuť. Nezabudnite preto misky s chuťovkami pravidelne dopĺňať. Myslite na to, že aj takto zabezpečujete svojej rodine prirodzený obeh energie hojnosti a bohatstva. :) text_ Freya