Post Covid terapia

Ako dostať organizmus znova do formy po prekonaní ochorenia?

 

Prekonali ste Covid v poslednom období? Alebo ho mal niekto z vašich blízkych? Aké je zotavovanie z tohto ochorenia? Skúsenosti mnohých ľudí po bezprostrednom prekonaní choroby hovoria o tom, že úplná regenerácia organizmu trvá zvyčajne dlhšie. Pocity únavy, slabá kondícia, sťažené dýchanie, vykašliavanie, problémy koncentráciou či bolesti hlavy sú symptómami, ktoré môžete pozorovať aj mesiac po odznení akútnych príznakov. Sú tiež signálom toho, že telo sa ešte nedostalo do svojej prirodzenej formy a treba mu pomôcť. Čo nám ponúka čínska medicína na podporu nášho zdravia – pre efektívnejšiu regeneráciu, ale aj podpornú liečbu tohto ochorenia v jeho jednotlivých fázach?

BYLINKY

V čínskej medicíne sa všetko rieši bylinkami a inak to nebolo ani teraz pred, počas a po ochorení Covid. Vo všeobecnosti rozdelili priebeh ochorenia do štyroch štádií.

Terapia pri počiatočnej fáze

Počiatočnú fázu ochorenia predstavovala najmä vnútorná horúčosť, chlad zvonku a vlhkosť v pľúcach, čo sa prejavovalo ako zvýšená horúčka, kašeľ, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, boľavé hrdlo a triaška. V tomto prípade používali na liečbu semienka kardamonu pravého, ktorý je mierne pikantný a zohrievajúci. Pomáha v tele premieňať vlhkosť a hlieny a rozhýbať energiu. Je výborný aj pri poruchách trávenia, nechutenstve, zvracaní, hnačke a pocitu ťažoby v celom tele, lebo zahrieva stred. Na kašeľ podávali horké marhuľové jadierka, ktoré zastavujú kašľanie a dušnosť. Svojou horkosťou rozhýbavajú hlieny a odstraňujú zrazeniny, používajú sa aj do bylinných zmesí na upchatý nos. Proti vlhkosti, hlienom a chladu používali sušenú kôru Magnólie lekárskej. Vysušuje vlhkosť a tíši dušnosť. Má tiež horkú a mierne štipľavú chuť. Do zmesi pridávali aj koreň Sladovky hladkoplodej známej ako sladké drievko. Tiež pomáha zastaviť kašeľ a bolesti a podporuje správne funkcie sleziny, ktorá má za úlohu spracovávať hlien a vlhkosť v tele. Keď je hlienu však priveľa, potrebuje pomoc zvonku. V Číne sa sladovka používa pri zápale pľúc, tuberkulóze, rôznych otravách a prečistení tela od škodlivín. Pozor, je však kontraindikovaná pri vysokom krvnom tlaku, závratoch a hormonálnych poruchách.

Terapia v akútnej fáze

V prípade, že sa napriek tomu ochorenie prehuplo do ďalšieho horšieho štádia a hlieny ešte viac zahltili pľúca, pokračovali v užívaní už spomenutých bylín, z ktorých pripravovali silné odvary. No pridali aj klíčky zo žeruchy. Sú horkasté a štipľavé. Vypúšťajú horúčosť z pľúc a uľavujú od nahromadených hlienov. Často ich varia s Jujubou čínskou a slzovkou. Táto trojkombinácia efektívne odstraňuje hlieny a vlhkosť z tela. Dá sa z nej pripraviť vynikajúca kaša.

V treťom najsilnejšom štádiu ochorenia podávali pravý ženšen, Aconitum a Drienku lekársku. Ženšen má sladkú chuť a je mierne zahrievajúci. Výdatne dopĺňa vrodenú telesnú esenciu, produkuje tekutiny a upokojuje dušu. Používa sa na obnovu síl po kolapse a strate vedomia a na celkovú regeneráciu organizmu po chorobe. Ak je v tele priveľa chladu kombinuje sa so zázvorom, ak je naopak priveľa horúčosti, pridáva sa k nemu Schizandra čínska alebo Drienka lekárska. Aconitum je bylinka, ktorá sa v čínskej medicíne používa bežne, no je neurotoxická a vyžaduje špeciálne úpravy a kombinácie s inými bylinkami, ktoré jej jedovatý efekt potláčajú. V našich končinách je preto odporúčaná len v homeopatickej forme. Používa sa na silné bolesti svalov, kĺbov a kostí, pri ktorých človek proste zaľahne do postele a nemôže sa ani pohnúť od bolesti. V tom prípade výborne zaberá homeopatický liek Aconitum v riedení 9CH.
Poslednou bylinkou do partie v najintenzívnejšom štádiu ochorenia je Drienka lekárska. Má kyslú chuť, je trpká a mierne teplá. Sťahuje, zviera a spevňuje najmä obličky a pečeň. Zahrieva, no nevysušuje, dopĺňa, ale nezahusťuje. Používa sa na uchovanie energie, pri závratoch, pískaní v ušiach, bolestiach bedier, padaní vlasov, impotencii a zníženom libide, nadmernej menštruácii, potení z vyčerpania. Všetko tieto príznaky sa v priebehu ochorenia Covid bežne objavujú.

Terapia v post Covid fáze

V post covidovom štádiu môže u mnohých ľudí pretrvávať nedostatočnosť energie pľúc a sleziny a nedostatok jinu. Všetko súvisí so zahlienením, ktoré zmierňujeme pomocou huby Pórnatky, mandarínkovej kôry a koreňa Šalvie červenokorennej. Pórnatka a mandarínková kôra veľmi efektívne vylučujú z tela vlhkosť a šalvia odstraňuje zrazeniny a vyživuje krv, ktorú zároveň riedi krv na úrovni pľúc a srdca, čo je veľmi nápomocné v prípade, že sa hlieny dostanú do krvi a vznikajú tam zhluky a zrazeniny. V prípade straty chute a hlavne čuchu, ktoré často pretrvávalo aj niekoľko mesiacov po prekonaní ochorenia, používame bylinné zmesi na odstránenie vlhka, horúčosti a vetra z oblasti dutín. Tu pomohol hlavne koreň z Angeliky dahurskej, Kozinec blanitý, Mäta pieporná, Balónovník, koreň Sladovky hladkoplodej, Tolita, Šišiak bajkalský, Šalvia červenokorenná, Schizandra čínska a Atraktylis. Je nám jasné, že si doma zrejme takúto zmes nenamiešate, a preto je dobré navštíviť šikovného praktika čínskej medicíny, ktorý vám ponúkne už hotovú zmes, aby sa vám uľavilo čo najskôr.

Z ďalších bežne dostupných byliniek alebo korenín je na post covidové syndrómy vhodný prášok z Kurkumy dlhej. V Číne ju používajú pri poruchách vedomia. Vie rozprúdiť krvný obeh a zastaviť bolesti. Tlmí horúčosť v tele a rozrušuje rôzne zhluky a stagnácie. Chronický kašeľ pomôže vyriešiť aj kvet divozelu, zádušník, prvosienka, majoránka a podbeľ. Radi by sme vyzdvihli aj semeno feniklu, ktorý sa bežne používa do detských čajov na upokojenie bruška. No je výborný aj na odstránenie hlienov. Nápomocný je aj urologický čaj, ktorý obsahuje hlavne zlatobyľ, prasličku a brusnicové listy. Podporí vylučovanie hlienov a toxínov von z tela. Plody, listy a mladé konáriky moruše sú tiež veľmi zaujímavým liečivom. Vypudzujú z tela vietor, odstraňujú kŕče a opuchy. Vietor, ktorý sme spomínali pri strate čuchu a chute, pomôže vylúčiť aj tinktúra z eleuterokoka (Všehojivec štetinatý), ktorý zároveň posilní šľachy, svaly, kosti a kĺby. Používa sa pri stavoch slabosti a na doliečenie rôznych infekčných ochorení. Ak sa na jar radi potulujete po lese, nazbierajte si mladé borovicové výhonky a vyrobte si z nich tinktúru spolu s koreňom horca. Vydrží dlho a pomáha odstraňovať vietor, vysušuje vlhkosť a zastavuje bolesti. Môže sa užívať vnútorne, ale aj zvonku na natieranie. Vietor sa v tele prejavuje ako kŕče, sťahovavé bolesti, tiky, emočná nestabilita, závraty atď.

Tinktúra z borovice a horca

Nazbierajte plný 7 dcl pohár borovicových výhonkov a primiešajte sušené kúsky koreňa horca. Všetko zalejte aspoň 50 % alkoholom a nechajte lúhovať v tme zhruba dva mesiace. Potom preceďte a používajte. Vnútorne užívajte 7 kvapiek 2 x denne maximálne po dobu dvoch mesiacov. Pri vonkajšom používaní natierajte bolestivé miesta ráno aj večer.

OLEJE

V prvom rade máme na mysli tie liečivé, za studena lisované a potom, samozrejme, vzácne esenciálne oleje. Kašeľ často spôsobuje podráždenie slizníc dýchacej trubice. Môže na nej byť zachytený hlien, ktorý nejde vykašľať a spôsobuje pocit pálenia. V týchto prípadoch pomôže rakytníkový alebo mrkvový olej, či olej z aloe vera. Všetky pôsobia veľmi hojivo na zapálené, podráždené až spálené sliznice. Stačí užiť 1 – 2 čajové lyžičky denne a po pár dňoch je sliznica ako nová. Úžasné na týchto olejoch je, že hneď cítite ako pohladia sliznicu a okamžite sa vám uľaví. Rakytníkový olej je vyrobený buď z čerstvej dužiny alebo zo semien. Oba typy sú veľmi liečivé. Aloe vera olej sa vyrába maceráciou aloe dužiny v inom za studena lisovanom oleji napr. mandľovom alebo repkovom. Aloe je mierne chladivé a celkovo upokojuje pokožku. Mrkvový olej sa vyrába lisovaním semien a je protizápalový a upokojujúci. Radi by sme spomenuli aj olej z čiernej rasce, ktorý je najsilnejšie antivirotikum medzi za studena lisovanými olejmi a výborne sa hodí na priamu liečbu vírusových ochorení a aj na fázu doliečovania. Pri ochoreniach dýchacích ciest sa môžu užívať 2 čajové lyžičky denne a dá sa používať aj zvonka, kedy môžete čistý neriedený olej natierať na hrudník a na oblasť pľúc.
Z esenciálnych olejov je dobré mať vždy doma v zásobe tie, ktoré dezinfikujú priestor, v ktorom bývame. Medzi ne patria hlavne škorica, klinček, niauli. Všetky pomáhajú zničiť parazity, baktérie a vírusy. Či už počas ochorenia alebo po ňom, nakvapkajte pár kvapiek do aroma lampy alebo difuzéra a čistite pravidelne svoje bývanie. V prípade už rozvinutého kašľu spojeného s bolesťami hrudníka, problémami s odtrhovaním hlienov alebo neustálym vykašliavaním a zahlienením už dlhší čas po chorobe, odporúčame namiešať zmes esenciálnych olejov a natierať celú oblasť hrudného koša od kľúčnych kostí až pod posledné spodné rebrá.

Recept na zmes esenciálnych olejov pri pretrvávajúcom kašli a hlienoch

Do 50 ml ľubovníkového „jánskeho“ oleja dajte po 5 kvapiek esenciálneho oleja z rozmarínu cineolu, vavrínu, kadidla, eukalyptu globulu, tymiánu thymolu, kardamomu, borovice a yzopu. Môžete pridať aj 2 kvapky klinčeka, keďže Covid sa prejavoval najmä pocitmi chladu, no nepoužívajte ho v prípade vysokej horúčky. Jánsky olej si kedysi vyrábali naše staré mamy samé. Ľubovník bodkovaný zbierali v noci na Jána (24. júna) a namočili ho do oleja. Nechali macerovať 30 – 40 dní a potom ho používali na liečenie rôznych neduhov. Tento olej je silne protizápalový, preto sa výborne hodí na doliečenie ochorení dýchacích ciest. Rozmarín cineol mierne zahrieva a napomáha dýchaniu. Používa sa aj na liečbu astmy. Vavrín dokáže zničiť všetky koky v tele – strepto, stafylo, gono atď. Zároveň je protizápalový a hojivý. Kadidlo prehlbuje dýchanie a ničí vírusy. Eukalyptus globulus uvoľňuje hlieny a hubí parazity, baktérie a vírusy. Tymián thymol je silným antibiotikom a výborne pôsobí pri bolesti hrdla. Je však veľmi silný a vždy je vhodnejšie ho pred konzumáciou zmiešať s iným olejom, alebo aspoň s medom. Kardamom mierne zohrieva a používa sa na liečbu bronchitídy a iných dýchacích problémov. Borovica upokojuje dych aj dušu. Yzop je nápomocný pri liečbe kašľu a astmy.

Všeobecne by sa dalo povedať, že esenciálne oleje nie sú vhodné na priamu konzumáciu, pretože sú veľmi silné, koncentrované a bez rady odborníka môžu spôsobiť popálenie slizníc alebo podráždenie pečene, žlčníka a sleziny, ktoré majú v tele na starosti vstrebávanie tukov. Esenciálny olej je čistý duch rastliny a na jeho výrobu je potrebné obrovské množstvo rastlinného materiálu. Predstavte si, že na výrobu 1 litra medovkového esenciálneho oleja potrebujete 1500 kg listov z medovky. Niektoré oleje sa nesmú používať v tehotenstve ani počas kojenia. To sa týka aj vyššie spomenutej zmesi.

HUBY

Už v detstve nás učili, že huby sú veľmi liečivé, kvôli vysokému obsahu betaglukánov, čiže látok, ktoré podporujú obranyschopnosť. Je dobré ich počas roka pravidelne zaraďovať do jedálnička. V obchodoch už nájdeme naozaj široký výber všakovakých domácich aj zahraničných húb. Na liečbu a rekonvalescenciu po Covide však treba siahnuť po tých najsilnejších. Shiitake - Húževnatec jedlý sa používa sa na liečbu zápalu pľúc, tuberkulózy a iných ochorení dýchacích ciest. Má inhibičný vplyv na stafylokoky, takže ich dokáže priamo zničiť. Zvyšuje koncentráciu interferónov, ktoré sú prirodzenou súčasťou imunitného systému. Interferóny sú to prvky, ktoré sa naviažu na okolité bunky a zvyšujú ich odolnosť voči vírusom. Reishi – Lesklokôrka lesklá je výborným liekom na kašeľ, astmu a rôzne alergie. Okrem toho mierne riedi krv a zabraňuje tvorbe zrazenín a trombov, ktoré môžu byť počas Covidu zvlášť nebezpečné. Rozpúšťa hlieny, regeneruje pečeň a celkovo pôsobí upokojujúco. Tradične sa používa na posilnenie kĺbov, šliach, kostí a na revitalizáciu organizmu po operáciách a ťažkých ochoreniach. Dopĺňa energiu a životnú esenciu. Poria – Pórnatka kokosová pomáha telu odstrániť hlieny, ktoré sa potom vylúčia močom a stolicou. Je vhodná na doliečenie po Covide v prípade zvýšeného zahlienenia, vykašliavania, cýst, hlienu v moči, problémov s vylučovaním moču, hnačke atď. Výborne pomáha pri opuchoch, ktoré sa tiež vyskytujú počas ochorenia Covid. Podporuje aj správne funkcie sleziny, ktorá je v priebehu ochorenia nadmerne zaťažená hlienmi. To často spôsobuje problémy s trávením, nechutenstvo, gynekologické výtoky, riedku stolicu a únavu. Podobné účinky má aj Polyporus – choroš. Vylučuje z tela vlhkosť a horúčosť, odvodňuje a podporuje rast vlasov. Cordyceps – húsenica čínska je huba, ktorá zahrieva a dopĺňa do tela jang. Nemala by sa užívať v prípade vysokej horúčky a chronických zápalov v tele. Ak je však v tele aj po prekonaní ochorenia Covid stále chlad, končatiny sa neprekrvujú, striasa nás zima a chodíme viac naobliekaní, je na mieste ju použiť. Lieči astmu, kašeľ i dušnosť. Je to prírodné antibiotikum, ktoré tonizuje obličky, pľúca aj pečeň. Blahodarne pôsobí aj proti depresiám, ktoré mnohí Covid pacienti popisovali ako „nechuť žiť“. Proste dodáva silu na tele i na duši po ťažkom fyzickom vyčerpaní. Coriolus – trúdnikovec pestrý by sme tiež radi spomenuli hlavne ako prevenciu akýchkoľvek ochorení. Má silné protivírusové a imunostimulačné pôsobenie. Je vhodný aj pre deti v škôlke, ktoré sú náchylné na časté infekcie a dýchacie ochorenia.

Toto sú všetko drevokazné huby, ktoré rastú aj u nás. Netreba však pozerať na zem ako pri zbieraní dubákov, ale na kôru stromov, o ktorú sú prichytené. Všetky je dnes možné zohnať vo forme tabliet alebo v kapsulách – čisté sušené huby zlisované do tabliet alebo naplnené do kapsúl. Vrelo odporúčame.

PROPOLIS

Propolis je zázračný liek na všetko, ktorý určite treba mať v domácej lekárničke. Častým počiatočným symptómom Covidu býva silná bolesť v hrdle. Vtedy pomáha práve propolisová tinktúra, ktorú treba nakvapkať do malého množstva vody a následne ňou vykloktať. Okamžitá úľava je zaručená. Najkvalitnejšia propolisová tinktúra je vyrobená z 96 % alkoholu, v ktorom sa lúhoval propolis po dobu dvoch rokov. Z takejto tinktúry vám stačí použiť 2 kvapky na 1 dcl vody. Zistite si potenciu tinktúry, ktorú kupujete buď priamo od včelára alebo v lekárni. Vysoká a silná dávka by totiž mohla spáliť sliznice. Na internete nájdete rôzne štúdie, ktoré dokazujú vysokú účinnosť propolisu na liečbu Covid. Platí to aj o prevencii aj o regenerácii po prekonaní ochorenia. Je to prírodné liečivo, ktoré úspešne bojuje proti vírusom, baktériám a plesniam. Brzdí zápaly a zosilňuje obranyschopnosť organizmu. Je to ten najlepší nástroj na infekčné ochorenia a zápaly všeobecne, či sa to týka kĺbov, mandlí, nosných dutín alebo čriev.

OMEGA 3 a D 3

Najväčšie množstvo z oboch týchto látok je obsiahnuté v morských rybách, riasach a plodoch. OMEGA3 mastné kyseliny výborne fungujú na posilnenie imunity a aj proti vypadávaniu vlasov po Covide. Preto je vhodné do jedálnička zaradiť hlavne sardinky, makrely v oleji a riasy. Riasy obsahujú o 20 % viac minerálov ako “pozemská” zelenina. Eliminujú z tela rádioaktivitu a celkovo pôsobia alkalicky. Podporujú krvotvorbu a odstraňujú z tela toxíny. Omega 3 esenciálne nenasýtené mastné kyseliny si telo nevie vyrobiť samo, preto ich musí prijímať už hotové v strave. Okrem potravy z mora sa nachádzajú aj v konopných a ľanových semienkach a oleji z nich vyrobenom, vo varenom ružičkovom keli, vlašských orechoch a píniových semienkach. Rastlinné Omega 3 však telo musí ešte premeniť, živočíšne vstrebá priamo.
Vitamín D 3 je teraz veľmi populárny. Len sa potvrdila stará pravda, že “kam nechodí slnko, tam chodí lekár”. Podporuje prirodzenú imunitu nášho tela a najjednoduchšie sa získa z priameho slnečného svetla. Je silnou prevenciou pred všetkými infekčnými a aj onkologickými ochoreniami.

ENZÝMY

Sú to proteínové katalyzátory, ktoré sa zúčastňujú na všetkých nevyhnutných činnostiach v tele – rozklad, preprava a vylučovanie látok, detoxikácia, tvorba energie. Telo si ich vytvára v slinných žľazách, slezine, žalúdku a v črevách a prijíma ich tiež z potravy. Varením sa výrazne znižuje množstvo enzýmov v akejkoľvek potrave. Preto si doprajte každý deň aj niečo čerstvé –

jablko na desiatu alebo listový šalát k obedu. V dnešnej modernej dobe sa zistilo, že enzýmy predlžujú život a výrazne pomáhajú pri regenerácii tela po vážnych ochoreniach a operáciách. Sú prospešné pri liečbe zápalov a poruchách trávenia. Potrebujeme ich na lepšie strávenie laktózy, cukrov i bielkovín. Enzýmy hrajú výraznú úlohu v schopnosti tela samé sa liečiť.

STRAVA

Spôsob stravovania je dôležitý pri každom ochorení. Ochorenie Covid sa často spája s nechutenstvom, stratou chute do jedla aj stratou chute ako takej – jedlo zrazu chutilo inak ako malo. Telo bolo plné chladu, hlienov a vlhkosti. Napriek tomu, že príznaky už odzneli, dá sa povedať, že škodlivina stále pretrváva a ľudia stále pokašliavajú, nemajú čuch alebo chuť a energiu aj po dlhšom čase. V týchto prípadoch je dobré prejsť na diétnejšiu stravu. 99 % jedál by malo byť tepelne upravených. Jedálniček by mal obsahovať najmä parenú a dusenú zeleninu, obilniny, strukoviny, semienka, zohrievajúce koreniny a bylinky napr. majoránka, tymian a ďumbier, veľa bylinných čajov - hlavne mandarínkovú kôru, fenikel a divozel a čistú vodu, najmä zásaditú. Vhodné sú hlavne kaše zo slzovky a pšena na lepšie odvádzanie vlhkosti. Pridať sa do nich môže drienka a moruša, ak je nasladko, alebo klíčky a semienka, ak je naslano. Posilní vás aj silný vývar z koreňovej zeleniny so štipkou korenia, bobkovým listom, prípadne oranžovou šošovicou. Nezabudnite ani na fazuľové struky, ktoré tiež odvádzajú vlhkosť a hlieny von z tela. Namiesto petržlenu použite čerstvý koriander, ktorý pomôže vyhnať z tela vietor. Trocha čerstvého cesnaku, cibule a horčičných semienok vás dokonale prehreje a tiež vyženie z tela vietor a chlad. Vynechať by sa teraz malo fajčenie, pojedanie sladkostí a bieleho cukru, mlieka a mliečnych výrobkov, pretože to všetko spôsobuje väčšie zahlienenie a ochladenie tela. To isté však platí aj o potravinách, ktoré inokedy považujeme za zdravé, no sú povahovo ochladzujúce – napríklad sója, tofu, priveľa surovej stravy, uhorka, baklažán, avokádo, paradajky, citrusové ovocie atď.

AKUPRESÚRA

Alebo aj iné masážne techniky tiež výborne fungujú. Či už použijete reflexnú masáž na nohy, kde posilníte hlavne oblasť pľúc, obličiek, sleziny a pečene, alebo si spravíte bankovanie, ktoré pomáha vylučovať z tela toxíny. Čokoľvek urobíte, robíte to pre seba a svoje zdravie. Ak poznáte systém meridiánov, akupresúrne si stláčajte body 3, 5 a 10 na dráhe pľúc vyrovnanou technikou. Je to silná trojkombinácia pri oslabení funkcie pľúc. Pomôže navrátiť čuch a chuť. To isté platí o bode pľúc na chrbte (BL13), ktorý sa nachádza medzi lopatkami v hornej časti chrbtice. Je to tzv. “shu” bod pľúc, čo znamená prepravný bod. Prepravný preto, lebo sa v ňom koncentruje jangová energia pľúc, ktorá rozhýbava všetko nielen na svojej dráhe, ale aj v párových a ostatných častiach tela patriacich tomuto orgánu. V prípade pľúc je to nos, dutiny, dýchanie, čuch a pokožka. Tento bod treba vypúšťať, aby z neho odišla patogénna horúčosť – silno stlačiť a rýchlo pustiť.

Na záver už len cenná rada, že aj pozitívne myslenie a viera, že všetko dobre dopadne tvorí veľké percento nádeje na vyliečenie a doliečenie.

text_ Anka Kanovská