POHLAVNÉ ORGÁNY

si zaslúžia našu lásku a starostlivosť

 

Reči o pohlavných orgánoch sú celospoločensky, aj medzi blízkymi ľuďmi ešte stále tabu. Pritom kámasútry a iné knihy a časopisy o rôznych sexuálnych polohách či technikách nájdete na každom rohu. Ako sa však starať o svoje pohlavné orgány, aby boli zdravé a fungovali ako chceme, o tom sa píše a hovorí oveľa menej. Sú ale našou súčasťou, tak prečo im nevenovať pozornosť? Rovnako ako napríklad svojim zubom, ktoré drhneme 2x denne, nohám, ktoré hýčkame pedikúrou, chrbtici, ktorej doprajeme masáž, alebo vlasom, ktoré balíme do výživných zábalov?

 

V SUKNI A NAOSTRO

Ženy ovplyvňuje Mesiac, ale volajme ho Luna. Znie to krajšie, ženskejšie. Ženské telo sa riadi podľa cyklov, ktoré sú úzko späté s fázami Luny. Ženy časť svojej energie prijímajú zo Zeme cez pohlavné orgány. Zem symbolizuje plodnosť a hojnosť a tieto kvality sa prenášajú aj na ženy. Preto je dobré nosiť sukňu, aby sa tam energia ľahšie dostala a, tesne pred prijatím, sa viac zadržala a skoncentrovala. Sukňa tvorí okolo tela kruh a žena je jeho stredom. Je to zároveň pomyselný energetický kruh, ktorý chráni spodné životné centrá na tele každej z nás. Kruh je posvätný symbol, ktorý nikde nezačína a nikde nekončí. Žena sa v sukni cíti ženskejšie a tak ju vníma aj muž. Sukňa nás síce spomaľuje, ale to je predsa prirodzená ženská kvalita. Núti nás byť opatrné, premyslieť si každý pohyb a precítiť ho. A najlepšie je, keď pod ňou nič nemáte. Proste idete naostro. Keď si takto v sukni a bez nohavičiek čupnete vonku, niekde v prírode alebo na záhrade, je to úžasný, jemne vzrušujúci pocit.

 

CYKLUS PODĽA LUNY

Kedysi všetky ženy menštruovali počas splnu. Nemali na oknách závesy, Luna svietila priamo na ne svietila a ony cítili každú jej zmenu. Tak ako sa menia fázy Luny, tak sa menia aj pocity,  nálady, aktivita a tvorivosť každej ženy. Matka Zem je tiež ženského rodu a vplyvy Luny sa na nej prejavia ako príliv a odliv. Dámy si podľa 4 fáz Luny vedia napasovať svoje 4 fázy – menštruácia (oddych a zahĺbenie sa do seba, stav starenky), fáza hneď po menzese a pred ovuláciou (zosilnená aktivita, stav divokej panny), ovulácia (stred cyklu, starostlivosť o druhých, stav matky) a predmenštruačná fáza (tvorivosť, stav milenky a tvorivej žienky). Keď toto pochopia, vedia si podľa toho celkom slušne zorganizovať celý život.  

Malým dievčatám sa pohlavné orgány vyvíjajú postupne. Čínska medicína tvrdí, že netreba príliš tlačiť na úpravu pravidelnosti menštruačného cyklu. Určite nie hormonálnou antikoncepciou, ktorá môže byť pre mladé dievčatá príliš agresívna a úplne rozhodiť ich, ešte len sa rozvíjajúci, hormonálny systém. Číňania dievčatká proste pozorujú a ak sa nevyskytne prílišná bolesť, silné kŕče alebo zrazeniny, regulujú ju jemne, bylinkami. U nás môžete použiť vitex jahňací, rebríček, alchemilku alebo pastiersku kapsičku vo forme čajov. Dobré sú aj masáže podbruška alebo krížovej oblasti, ktoré pomáhajú prekrviť maternicu. Do ľubovníkového oleja pridajte kvapku gerania, mandarínky, vetiveru, peruánskeho balzamu a mimózy. Ak sa u slečien vyskytne zápal pošvy alebo jej vchodu, poslúžia sedacie kúpele s rumančekom, šalviou, čertkusom, koloidným striebrom a troškou dračej krvi. Táto kombinácia je vhodná a aj veľmi príjemná pre všetky ženy v prípade zápalov. Môže sa robiť aj vo forme naparovania alebo výplachov. Akútne pri zápale pošvy pomôže obyčajný jogurt, ktorý má rovnaké pH ako sliznica v pošve. Je to však len prvá pomoc, problém potom treba dôkladnejšie riešiť. Apropó, pH! Vulvu je dobré umývať len čistou vodou, kozmetickými prípravkami na to určenými, alebo prírodným mydlom, ktoré má také nízke a kyslé ph ako pošva (3,8 ¬ 4,5). Počas menzesu treba dbať aj na pohodlie a dopriať svojmu telo to, čo mu vyhovuje. Možností je dnes veľa – kalíšok, hubka, nepremokavé nohavičky, jednorazové vložky z prírodných materiálov alebo šité vložky, ktoré po použití operieme.

 

JÓNI

Indický sanskrt má pre ženské sexuálne orgány krásny názov – jóni. Znamená pôvod života, zdroj života alebo posvätný chrám a zahŕňa všetky časti – vulvu (vchod), vagínu (pošvu), vaječníky a maternicu. Ten význam chápeme, veď ide o prvú čakru, z ktorej všetko pramení.

Ženy vyžarujú sexuálnu energiu cez prsia. Vytryskuje im odtiaľ tak, ako matkám materské mlieko. Trčia ako také anténky a preto priťahujú pozornosť mužov. Prsia sa dajú považovať za sexuálny “orgán”. Je dokázané, že pravidelná masáž prsníkov je prevenciou tvorby rakovinových útvarov. Ak už sa nejaké útvary v prsiach nachádzajú, sú väčšinou spôsobené zauzlenou vlhkosťou v tele alebo stagnáciou lymfy. Ak použijete pri masáži olejčeky, ktoré vedia lymfu rozprúdiť, máte vyhrané. Sú nimi napr. borievka, mandarínka alebo vavrín. Ručne robená lymfatická masáž vie robiť zázraky a veľa hrčiek rozohnať. Ak už to inak nejde, použite silnejších pomocníkov typu drevokazných húb - trúdnikovec pestý (coriolus), čaj z bazalky posvätnej (tulsi), puerh čaj alebo vhodné zmesi čínskych bylín napríklad od vášho terapeuta.

 

MENOPAZOU NIČ NEKONČÍ

Nezabúdajme, že o svoje sexuálne orgány by sa mali starať aj dámy po menopauze. Veď tým sa nič nekončí a práve veľa z nich si začína užívať bezstarostný sexuálny život. Pre ne sú tiež vhodné masáže, no tentokrát sa môžu použiť ženskejšie a ťažšie vône napr. ruža, geranium, mrkvové semienko, magnólia, muškátová šalvia a škorica. Prsia majú radi esenciálny olej jasmín, yuzu citrón a ho-listy. Keď si z prstov na ruke, z palca a ukazováku, vytvoríte kosoštvorec, priložíte palce na pupok, ostatné prsty roztiahnete, tak malíčky ukazujú zhruba na oblasť vaječníkov. Sem si naneste esenciálne oleje a jemne masírujte kruhovými pohybmi. Žiaden prílišný tlak. Olej potom rozotrite na celé podbruško a celými dlaňami robte na ňom ležaté osmičky. Do tejto masáže môžete zahrnúť aj prsia – masírujte zdola nahor osmičkami okolo vaječníkov a prsníkov. Skúsené dámy si môžu dopriať aj masážne vaginálne vajíčko. Pomáha prekrviť sliznicu, zvýši chuť na sex a spevní panvové dno. A keď už spomíname panvové dno, je dôležité pre každú žienku naučiť sa ho spevňovať, cvičiť vnútorné svaly, ktoré však nie sú tie, ktorými sa snažíme zadržať, keď sa nám chce. Zájdite si na kurz so školenou terapeutkou a tá vám všetko vysvetlí a naučí. Cviky panvového dna sú dôležitou prevenciou poklesu orgánov, napr. maternice, ktorú potom lekári tak radi ženám vo vyššom veku odstraňujú. Ale kým sa to dá, nedajte si ju vziať, je súčasťou vášho ženstva.

 

MUŽI A SPODNÁ BIELIZEŇ

Mužov ovplyvňuje Slnko. Časť energie ťahajú z neba cez vrchol hlavy. Energiu vyžarujú cez penis - ďalšia anténka, ktorá žiari do priestoru. Muži sú na rozdiel od žien viac jangoví, teda vidíme u nich viac akcie, pohybu, svetla, tepla a jasného myslenia. Muži nemajú mesačný cyklus, no predsa len zopár dôležitých vecí o ich pohlaví treba zmieniť.

Mladí muži by určite nemali nosiť slipy a iné obtiahnuté kusy, lebo zostanú neplodní, keďže spermie sa príliš prehrievajú. Všetko ich „náradíčko“ by malo byť voľné, spodná bielizeň vzdušná, ale zároveň primerane teplé . Nohavice majú mať pekne v páse a košelu alebo tričko zapravené, aby im neprechladli kríže a obličky. Vyhrievané sedadlá napr. v automobiloch sú pre mužov ako prostriedok antikoncepcie. Varlatá sú svojou prirodenosťou nižšie od tela, teplotne o 0,5 stupňa chladnejšie ako telesná teplota. Ak sa pravidelne zohrievajú plus obtiahnuté oblečenie, znižuje sa pohyblivosť spermíí. Zaujímavé je, že v Číne nosia voľné trenírky aj ženy. Žiadne tesné a vypasované nohavice či nebodaj korzety a sťahujúce nohavičky. Zdravotné hladisko nepripúšťa ani holý pupok a už vôbec nie piercing v ňom. A ešte jedna vec - po kúpaní v bazéne alebo mori je nutné vždy sa prezliecť do suchých plaviek.

 

HYGIENA POHLAVNÝCH ORGÁNOV

U mužov je veľmi dôležitá hygiena. Hlavne penis vyžaduje každodennú sprchu, vyhrnutie predkožky a šetrné umytie žaluďa. Pod predkožkou sa zhromažďuje smegma - zmes mazu a odumretých buniek, ktoré treba zmyť, inak sa tvorí zápach a môžu sa množiť choroboplodné baktérie. Verím, že sa na mňa chlapi nenahnevajú, keď napíšem, že väčšinou to musia svojich malých synov naučiť práve matky. Od malého babätka každý deň vyhŕňať počas kúpela predkožku, aby bola dostatočne pružná do budúcich rokov. Nielen kvôli čisteniu ale aj sexu. Keď predkožka nie je dostatočne elastická, musia niektorí muži podstúpiť obriezku alebo čiastočnú obriezku. Nie je na tom nič zlého, len sa stratí prirodzená jemná ochrana žaluďa. V niektorých starých čínskych spisoch sa písalo, že ak si muž nevie stiahnuť predkožku, nemal by mať so ženou styk, dokonca by sa nemal rozmnožovať. Akoby mu sama príroda hovorila, že keď to nejde, tak to nerob. Ženy pred takýmito mužmi utekali, lebo to nebolo prirodzené. Dnešná moderná medicína tento problém rieši vcelku rýchlo a doslova na počkanie, ak nie je iná možnosť. Je to ako holenie si chĺpkov okolo prirodzenia. Či chceme alebo nie, majú tam svoju funkciu, sú citlivé na dotyk a chránia pred nečistotami. Pomáhajú nám zbavovať sa toxínov.

 

TRI ORIEŠKY PRE... PROSTATU

Ďalším bodom na pretrase by mala byť prostata. Zvyčajne o nej muži ani nevedia, dokým nezačne robiť problémy. Vo vyššom, ale aj nižšom veku, pokiaľ mladý muž prekonal zápaly, ktoré neboli dostatočne vyliečené, sa zvykne zväčšiť a tým spôsobuje ťažkosti pri močení, lebo tlačí na močový mechúr a trubicu. Preventívne by mali všetci muži pravidelne jesť tekvicové semienka a tekvicový olej kvôli obsahu zinku, ktorý pomáha regulovať veľkosť a zdravie prostaty. Okrem zinku je pre ňu, a nielen pri začínajúcom zápale, dôležitý selén. Preto je vhodné pravidelne, každý deň konzumovať orechy, ktoré obsahujú veľa omega mastných kyselín, minerálov a stopových prvkov. Pravidlo hovorí: akú veľkú máš dlaň (hrsť), toľko máš denne skonzumovať orechov a semien. Kedysi naši predkovia zjedli až 30 % celkového príjmu orechov. Zistilo sa to z opotrebovaných zubov. Vlašské orechy posilňujú štítnu žľazu, lieskovce obsahujú veľa horčíka, ktorý upokojuje a koenzymu Q10, para orechy pomáhajú udržať správnu hladinu cholesterolu a správnu činnosť imunitného systému a mozgu, pistácie pre obsah železa, a hlavne konopné semienka pre stimuláciu hormonálneho systému. Muži tiež môžu používať esenciálne oleje na masáž prostaty. Do ľubovníkového alebo olivového oleja pridajte kvapku bergamotu, majoránky, vetiveru a grepu. Masírujte jemnými krúživými pohybmi v oblasti podbruška nad lonovou kosťou. Z bylinkových čajov by mali popíjať hlavne krtičník (na opuchy a lymfu), hruštičku (na všetky mužské zápaly), pýr (na všetky “tvrdohlavé” chronické bolesti, aj mentálne stavy, perfekne detoxikuje lymfatický systém), komonicu a zlatobyl.

 

ČO POTLÁČA IMPOTENCIU A ZVYŠUJE CHUŤ NA SEX  

Je fajn vedieť rozdiel medzi impotenciou a stratou libida. Impotencia je neplodnosť, neschopnosť erekcie a strata libida je nechuť na sex, pričom erekcia je v poriadku. Impotencia súvisí s oslabením funkcií obličiek alebo nedostatočným srdcovým ohňom. Lieky na vysoký krvný tlak, ktoré potláčajú oheň zároveň spôsobujú problémy s erekciou. Strata libida súvisí tiež s obličkami, ale častejšie s nedostatkom energie sleziny, alebo srdca a stagnáciou pečene napr. z emócií a stresu.

Mužom treba dávať do jedla veľa korenín a byliniek. Vhodné sú najmä kôpor a fenikel, ktoré vyháňajú z tela vlhkosť a chlad a všeobecne posilňujú správne funkcie sleziny. Oregano, ktoré lepšie prekrvuje srdcový sval, lieči boľavý žalúdok a črevné zápaly a zlepšuje enzymatickú činnosť sleziny. Ligurček, ktorý tiež rozpúšťa hlieny a vlhkosť, aj močové kamene, pomáha pri všetkých zápalových ochoreniach, problémoch s pečeňou a slezinou a zlepšuje všetky funkcie panvy.

 

OBLIČKY – STRÁŽCOVIA ZDRAVIA POHLAVNÝCH ORGÁNOV

Podľa čínskej medicíny súvisia pohlavné orgány mužov i žien najmä s obličkami, pečeňou a slezinou. Obličky sú ich priamym nadriadeným. Pod ich systém, ktorý zahŕňa aj močový mechúr, kosti, uši, sluch a vlasy, patrí aj špeciálna časť tela, ktorá sa nazýva “ming men”. Nachádza sa v strede medzi oboma ľadvinami a Číňania ho volajú aj “malé srdce” alebo “brána života”. Je to akoby naša baterka, v ktorej máme uskladnenú všetku svoju energiu. Je tu zdroj energie od našich rodičov, ktorý si dopĺňame vhodnou stravou a pohybom. Vzhľadom na tento fakt súvisí aj s pohlavnými funkciami. Aj pri sexuálnom výkone a pri pôrode potrebujeme dostatočné množstvo energie, aby sme to zvládli. Obličky často oslabujeme nedostatočným príjmom tekutín, prílišnou sexuálnou aktivitou, potratmi, presolenými potravinami, nadmernou fyzickou prácou, dlhodobým státím, pochodovaním, chôdzou na veľmi veľké vzdialenosti (armádne pochody) a nedostatkom odpočinku a spánku. Ak je slabý jang obličiek a sleziny a zároveň sa človek prechádza bosými nohami po vlhkej tráve, môže nasať vlhko a chlad a tieto dva patogény následne zhoršujú činnosť pohlavných orgánov. Posilniť by sme ich mohli pitím čistej vody, všetky ochutené totiž musia obličky filtrovať, konzumáciou prirodzene slaných potravín napr. petržlen, pšeno, morské riasy, ryby a vajcia, správnym pomerom aktivity, práce a oddychu. Obličky nemajú rady chlad a vlhkosť. Ak sa neobliekame primerane počasiu, chodíme často bosí a nechránime si obličky,  – “kríže” – prechladneme. Nielenže v týchto prípadoch mávame nádchu, ale ženy často trpia na biely výtok, ktorý je známkou chladu a vlhka v maternici a pošve. Muži v tom prípade môžu zápasiť s opuchnutými a bolestivými semenníkmi alebo údom. V týchto prípadoch treba obličky posilniť vhodnou stravou napr. petržlenovou polievkou s pórikom na zahriatie a urobiť si bylinný sedací kúpeľ. Z byliniek vyberte hlavne rebríček (rany a zápaly), čertkus (lieči sliznice), komonicu (zlepšuje prekrvenie) a prasličku (podporuje obličky).

 

NEOSLABUJME PEČEŇ

Pečeň je v prípade pohlavných orgánov dôležitá preto, lebo jej dráha sa okolo nich točí. Preto akékoľvek prehrešky v strave, ktoré oslabujú funkcie pečene – grilovačka, pikantné, mastné a ťažké jedlá, alkohol - sa môžu odraziť na stave pohlavných orgánov. Môže v nich vznikať zápal, prípadne neprúdi dobre lymfa a vznikajú cysty, hrčky – v maternici alebo vaječníkoch a opuchy - údu alebo semenníkov. Správne fungovanie pečene podporíme prirodzene kyslými potravinami napr. pór, paradajky, kyslé ovocie hlavne kustovnica, hrozno, citróny, broskyne, hrušky, slivky a jahody, prírodný ocot a doma kvasenou zeleninou. Najlepším ovocím na zlepšenie stavu pečene je dráč - berberis. Pomáha liečiť vážne poškodenia pečene – cirhózu či hepatitídu. Pečeň má tiež rada “šťavy”, takže potraviny pripravujeme s väčším množstvom vody tak, aby tam vznikla hustejšia omáčka, nezahustená, len tá z použitých surovín. Dobré je jesť veľa polievok, hustých so strukovinami a veľkým množstvom rôznych druhov zeleniny. Šťavy sú výborné aj v prípade zápalov, upokoja a schladia zvnútra. Zvonku je potom dobré aplikovať napr. obklady s kapustovými listami v prípade zápalu v ktorejkoľvek časti penisu alebo kúpele z hore uvedených bylín. Na prostatu sa osvedčil obklad z varených zemiakov so šupkou, alebo tučný tvaroh s čerstvo pomletým semenom anízu. Zohriať a prikladať na oblasť prostaty každý deň 20 až 30 minút po dobu 21 dní.

U žien v prípade zápalov zaberajú výplachy, sedací kúpeľ alebo naparovanie. Okrem spomenutých bylín odporúčame ešte angeliku, jarabinu a imelo. Angelika posilňuje slezinu, tlmí menštruačné bolesti a reguluje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou. Jarabina sa používa aj ako čaj a aj vo forme džemu, ktorý treba počas zápalových ochorení pojedať. Imelo je veľmi liečivé a nápomocné pri problémoch s krčkom maternice a bolestiach krížov pri menzese.

 

STARAJME SA O SLEZINU

Slezina má na starosti všetky sliznice v tele, takže zahŕňa aj vulvu, pošvu a maternicu. Mali by sme sa starať o to, aby boli sliznice vždy správne zvlhčené a primerane prekrvené. Môže nám v tom pomôcť strava aj bylinky. Slezinu posilníme hlavne oranžovými potravinami – dyne, hokaido, mrkva a iná koreňová zelenina, sladká paprika, gaštany, marhule, datle, moruša, hurmi kaki a varené obilniny všeobecne. Z byliniek je vhodné variť si čaje napríklad z horca, puškvorca, angeliky, feniklu, jastrabiny lekárskej a anízu. Ak slezinu permanentne oslabujeme prílišnou konzumáciou sladkostí, mlieka a mliečnych výrobkov, môže sa to odraziť na stave slizníc. Môžu byť buď príliš vysušené alebo nadmerne zvlhčené, čo sa odrazí na výtoku. Podľa čínskej medicíny netreba výtok nejako špeciálne riešiť dokiaľ nie je spojený s bolesťami, svrbením, pálením a zápachom. V určitom bode ženského cyklu je totiž výtok prirodzený, napr. počas ovulácie. Ak ženy trpia na časté výtoky, je dobré spraviť si vlastný prieskum počas celého cyklu, či je špinenie chorobného charakteru, alebo len známka časti cyklu. Slezina má na starosti aj to, aby všetky orgány boli na svojom mieste. Keď je oslabená, orgány začnú klesať.

V neposlednom rade je tu naša vďačnosť našim sexuálnym orgánom. Veď vďaka nim sme tu, na tomto svete. Prejavme im úctu, venujme im pozornosť a starostlivosť.

 

Ženský rituál pre jóni podľa živlov

Urobte si čas len pre seba v tichu a samote. Nájdite si pohodlné miestečko a pustite si svoju obľúbenú upokojujúcu hudbu. Oblečte si voľné oblečenie – sukňu, šaty alebo sa len tak zabaľte do dlhej letnej šatky. Na spodnú bielizeň ani nepomyslite!

 

Živel Vzduchu:

Zapáľte si okolo seba sviečky a na rozžeravený uhlík, ktorý dajte do bezpečnej nehorľavej nádoby, nasypte živicu z myrhy, kadidla, borovice a sušené bylinky napr. vratič, šalviu, kôru z mandarínky. Vnímajte ten dym, ktorý vás očisťuje a odnáša všetky starosti preč. Zoberte si vejár a pokúste sa dym dostať medzi svoje rozkročené nohy, pod sukňu či šatku. Precíťte teplo, ktoré stúpa spolu s dymom a predstavujte si ako sa čistí nielen vaša vonkajšia jóni ale aj všetky vnútorné lunárne orgány.

Živel Ohňa:

Jednej zo sviečok, ktorú ste si už zapálili, porozprávajte svoje starosti, spáľte v jej plameni všetky zlé myšlienky a problémy. Rukami stiahnite zo svojej jóni a celého lona všetko zlé, choré a nepotrebné a dlane si opáľteť nad plameňom sviečky, aby ste ich očistili.

Živel Vody:

Doprajte si bylinný kúpeľ alebo liečivé naparovanie svojej jóni. Zvoľte bylinky, ktoré vašu jóni upokoja a tiež prečistia – medovka, rebríček, alchemilka, pastierska kapsička, rumanček, levanduľa a štipka šalvie.

Živel Zeme:

Po kúpeli si ľahnite a celé lono, od pupka až po lonovú kosť si masírujte a natierajte voňavými esenciálnymi olejčekmi. Vyberte si tie, ktoré lahodia vášmu čuchu a aj tie, ktoré liečia ženskú dušu a jej lono – geranium, jasmín, mrkvové semienka, muškátová šalvia, rebríček, ruža....Potom sa zabaľte do teplej deky a relaxujte.

 

Zdravá mlska pre pánov a ich prostatu

Tekvicový olej z pražených tekvicových semienok bez šupky, pretlačený čerstvý cesnak a mäkký chlieb alebo iné pečivo. Do misky dáme olej, pridáme cesnak a kúsky chlebíka alebo iného obľúbeného pečiva si doň namáčame. Je to naozaj veľmi chutná a zdravá dobrota, ktorá pánom dodá kopec zinku pre zdravie ich prostaty.

text_Anna Kanovská