Tichý a zákerný postrach

Šibalský, odzbrojujúci, nesmelý... taký môže byť úsmev. Radi sa však usmievame len vtedy, keď máme  zdravé zuby. Uponáhľaný životný štýl, stravovanie v chvate, množstvo rôznych aktivít to všetko má vplyv aj na naše zdravie,  ďasná a zuby nevynímajúc. Často si tie súvislosti ani neuvedomujeme. „Nečakane“ nás potom prekvapia nepríjemné bolestivé pocity pri jedle či kývajúci sa trvalý zub. Sú naozaj také nečakané?

Zubný povlak

Od detstva počúvame, že by sme si mali pravidelne umývať zuby. Usádza sa totiž na nich zubný povlak. Okrem nepríjemného zápachu, prípadne zažltnutých zubov, môže viesť až k zápalu ďasien. Hromadia sa v ňom škodlivé baktérie, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu a negatívne vplývajú aj na zdravie ďasien.  Pri dlhodobej expozícii zubný povlak vyvoláva v ďasnách zápal. Zo začiatku sa precitlivené ďasná prejavia krvácaním pri umývaní zubov. Už v tejto chvíli by sme mali zbystriť pozornosť. Krvácajúce, a neskôr aj ustupujúce ďasná sú prvým krokom k paradentóze. Ďasná sa postupne oddeľujú od zubov a vo vzniknutých medzerách sa usádzajú baktérie z jedla a zubného povlaku. Teraz nastáva ten prvý moment, kedy si začíname uvedomovať nepríjemné pocity pri konzumácii hlavne studených či sladkých jedál. Odhalené zubné krčky nás ochromia prudkou vystreľujúcou bolesťou. Neskôr vedie tento stav až k uvoľneniu samotného ukotvenia zubu a jeho strate. Môžeme teda povedať, že prevencia rozvoja paradentózy spočíva vo včasnej liečbe chronického zápalu ďasien, ktorý je vyvolaný zubným povlakom. Jeho vznik zas ovplyvňuje zloženie našej konzumovanej stravy.

Takže poďme pekne od začiatku

Nato aby boli ďasná zdravé, potrebujú dostatočnú výživu. Tá sa k nim dostáva krvným obehom. Podporiť správne prekrvenie zabezpečíme žuvaním a konzumovaním tvrdých jedál ako sú napríklad oriešky (samozrejme že nepražené a nesolené!), kaleráb, jablká, mrkva. Žuvanie má vplyv na spevnenie čeľuste, a tým pádom sa spevňuje aj upevnenie zubov. Každé sústo treba požuť tak, aby sa stekutilo a samé skĺzlo do hrdla. Pre milovníkov čísiel pridávam aj orientačné číslo: 50-krát :)  Dlhé žuvanie podporuje tvorbu slín, ktoré jedlo prevlhčia a zároveň sa v ústnej dutine začína proces trávenia. Následne sliny a látky v nich obsiahnuté pomáhajú zuby čistiť a odstraňovať zvyšky nečistôt. Tým tiež výdatne zamedzujú vzniku zubného povlaku. Pri predĺženom pobyte potravy v ústach je čas na vylúčenie vhodného koktejlu tráviacich enzýmov pre prijímané jedlo. Tak sa zabezpečí dobré trávenie. Je to vlastne aj prevencia proti tráviacim ťažkostiam ako pálenie záhy, reflux, ťažoba a nevoľnosť po jedle, nadmerná plynatosť. Pri takejto konzumácii je množstvo prijatej potravy nižšie (čo je výborná správa pre ľudí s nadváhou), ale zato je omnoho viac využitá jeho výživová hodnota. No nielen spôsob konzumácie potravy, ale aj jej zloženie má nezanedbateľný význam na prevenciu a aj liečbu chronického zápalu ďasien.

Faktory ovplyvňujúce vznik paradentózy

Do stravy zaraďte viac čerstvej zeleniny, ktorá má aj prirodzene „abrazívne“ účinky a tak pôsobí proti usádzaniu zubného kameňa. Znížte množstvo škrobových jedál, z ktorých sa najčastejšie vytvára zubný povlak. Ich konzumáciu výdatne dopĺňajte práve o vyššie spomenutú čerstvú zeleninu. Po ovocí si vypláchnite ústa, aby ovocné kyseliny neboli dlho v kontakte s citlivou sklovinou. Napitie uprednostňujte čistú neperlivú vodu, občas si doprajte zelený čaj.

Vyhýbajte sa:

  • fajčeniu
  • cukru a jednoduchým škrobom
  • šalátovým dresingom s octom
  • domácemu bieleniu zubov
  • bielemu vínu

Ku zvýšeniu kyslého prostredia v ústnej dutine a následnému narušeniu zubnej skloviny prispieva aj chlór v bazénoch, športové drinky i výživné tyčinky. Na rozvoj paradentózy majú vplyv aj autoimunitné ochorenia, diabetes či rakovina.
Dokonca i niektoré liečivá napomáhajú k vzniku tohto problému. Inhalačné kortikoidy znižujú imunitu v ústnej dutine, čím následne zvyšujú náchylnosť na kvasinkové infekcie. Antipsychotiká a chemoterapeutiká zas znižujú produkciu slín a tým zhoršujú ústnu hygienu a zvyšujú tvorbu zubného povlaku. Paradentóza sa častejšie vyskytuje u žien a môže súvisieť s hormonálnymi zmenami a hormonálnou terapiou. Náchylnejší na jej rozvoj sú aj ľudia s výskytom paradentózy v rodine či pri zlej anatómii ústnej dutiny. Genetická predispozícia sa nemusí prejaviť, ak zmeníte životný štýl a stravovacie návyky vašich rodičov. Správny rozvoj ústnej dutiny a zuboradia prirodzene podporuje dlhodobé dojčenie a zároveň nepoužívanie umelých náhrad, ako je fľaša, cumlík či klobúčiky.

Zdravé verzus nezdravé ďasná

Zdravé ďasná sa vyznačujú slabo ružovou farbou, sú konzistentné a pevne obopínajú zuby. Naproti tomu ďasná s prejavmi paradentózy sú citlivé, červené, opuchnuté a krvácajú (u fajčiarov nemusia, pretože nikotín pôsobí adstringentne, tj. sťahujúco, na cievy). Dych aj chuť v ústach sú nepríjemné. Vznikajú medzery medzi zubom a ďasnom, v ktorých sa môže tvoriť hnis. Žuvanie je bolestivé, zuby už nie sú pevne uložené a posúvajú sa. Neliečená paradentóza končí postupnou stratou zubov.

Liečba

Prvým krokom pri liečbe paradentózy a jej včasných štádií je návšteva lekára a stanovenie príčiny vzniku tohto ochorenia. Podľa toho je následná aj navrhnutá liečba, ktorá môže zahŕňať užívanie antibiotík či antimykotík, usmernenia pri ústnej hygiene, podpornú terapiu alebo v konečnom dôsledku aj chirurgickú liečbu. Čím skôr sa ochorenie podchytí, tým je väčšia šanca na úspešné spomalenie jeho rozvoja a neskorší nástup komplikácií.

Ústna hygiena

Je naším každodenným sprievodcom. Teda aspoň by mala byť. Mäkká zubná kefka (napríklad s uhlíkovým vláknom, ktoré napomáha prirodzene bieliť zuby a dezinfikovať ústnu dutinu), jednozväzková kefka a medzizubné kefky podľa veľkosti medzizubných priestorov by mali tvoriť základnú výbavu. Penivé zubné pasty narúšajú svojim zložením prirodzené prostredie v ústnej dutine. Preto je vhodné uprednostniť prírodné zubné gély bez obsahu penivých tenzidov, napríklad s obsahom esenciálnych olejov, biominerálov, chioskejmastichy, koenzýmu Q10 či koloidného striebra. Majú protizápalový, antibakteriálny účinok, ďasná posilňujú a vyživujú. Lepšou voľbou sú zubné a vyplachovacie oleje zo zmesi bylín a esenciálnych olejov. Zaujímavý je aj zeolitový zubný prášok, ktorý zabezpečuje optimálne pH zubov 7,4. Na výplach ústnej dutiny môžete použiť aj odvary z rastlín s protizápalovým a dezinfekčným účinkom ako šalvia, nechtík, rumanček, mäta, rebarbora, tymián, rataň, repík, praslička, konope alebo vyskúšať propolis. Ústne vody s obsahom alkoholu ale rozhodne do úst nepatria!

Výborná je aj masáž ďasien rozžutou šalviou, olejom z grepových semienok, čajovníkovým či eukalyptovým alebo iba samotným prstom. Miernym tlakom prechádzajte od ďasna k zubu. Vyskúšajte!

Tip na zdravú zubnú kefku
 

Počuli ste už o prírodnej kefke z koreňa alebo vetvičky stromu Salvadora Persica? Nie je to až taká novinka. Na zubnú a ústnu hygienu sa používa už tisíce rokov. Spája v sebe viaceré liečivé vlastnosti. Používa sa žuvaním, čím spevňuje ďasná a podporuje vylučovanie slín.

  • Zabraňuje usádzaniu zubného kameňa.
  • Zároveň má antimikrobiálne a antibakteriálne účinky, pôsobí protizápalovo a pomáha pri bielení zubov.
  • Obsahuje aj chemické látky podporujúce zdravý chrup ako sú fluoridy, vápnik, chloridy, síra, fosfor, vitamín C, uhličitan sodný, kyselina salicylová, saponíny a flavonoidy.

Podporná terapia

Liečba zápalu ďasien a paradentózy nie je iba striktne lokálne. Vhodne ju dopĺňa aj celková terapia na vnútorné užívanie. Tú môžeme siahnuť do viacerých oblastí.

Bunkové/tkanivové soli – kombinácia 3 solí pôsobí protizápalovo, posilňuje ďasná a spevňuje zubnú skloviny (CALC PHOS, CALC FLUOR, FERR PHOS).

Gemmoterapia – kombinácia tinktúr z plamienky, grapefruitu, jelše a dubu.

Homeopatia – disponuje širokým spektrom liekov, ktorých výber sa riadi podľa aktuálnych prejavov ochorenia.

Chioskámasticha – je vhodným doplnkom ústnej hygieny, či už vo forme  žuvačky alebo žuvacích kryštálov. Používa sa pri paradentóze, zápaloch ďasien, kazivosti zubov aj pri bakteriálnom bujnení v ústnej dutine.

Žuvacie tablety s probiotikami – pomáhajú nastoliť zdravé mikrobiálne prostredie ústnej dutiny a potlačiť patogénne mikroorganizmy vyvolávajúce zápal.

Koenzým Q10 – vo vyšších dávkach znižuje krvácanie ďasien.

Fototerapia

Tento druh liečby je založený na fototerapeutických princípoch, kde sa využíva svetlo istej vlnovej dĺžky (viditeľné svetlo). Má schopnosť prirodzeným spôsobom aktivovať samoliečebné a obranné schopnosti organizmu. Pôsobí biostimulačne, analgeticky a protizápalovo. Spomaľuje chorobné a degeneratívne procesy v bunkách a aktivuje látkovú výmenu. Ošetrovaná oblasť je lepšie zásobovaná kyslíkom a živinami, čo urýchľuje samotný proces hojenia a regenerácie poškodených tkanív.

Paradentóza je rozšírené ochorenie. Vyskytuje sa u ľudí už aj v mladom veku. Väčšina postihnutých prehliada začínajúce mierne príznaky a lekárske ošetrenie vyhľadá až v pokročilom štádiu, kedy je liečba omnoho náročnejšia a aj drahšia. Zameraná je prevažne na zmiernenie a pribrzdenie priebehu ochorenia, úplné vyliečenie je zriedkavé. O to je dôležitejšia prevencia a prípadne včasná liečba.

Aby bolo viacej úsmevov :) !

text_ Jana Boleková