Keď muži ticho trpia

Akcia rodí reakciu. Na našich divadelných doskách po úspešnom predstavení „Klimaktérium“ prišla mužská odozva „Panikári“. Mužská andropauza neprebieha tak okato ako u žien menopauza, no existuje. A ženy si ju všimnú! Ich partner je zrazu viac podráždený, smutný, narastá mu pivné bruško a ubúdajú svaly, ručička stúpa na váhe, aj v tlakomeri. Sex by aj chceli, ale nejde to. V opačnom prípade chytí druhú pubertu a chce si dokázať, že je ešte chlap. Ak je k tomu jeho manželka v približne rovnakom veku a prežíva svoje prechodové obdobie, problém je na svete. Ona sa potrebuje s tým vyrovnať, prijať svoje meniace sa telo a pochopiť zmenu. Nemá toľko chuti na milovanie a trpí bolesťami hlavy a návalmi. O prechode muža sa toľko nehovorí a ani oni ho nechcú riešiť. Držia to v sebe a možno sa aj trochu hanbia. Poďte sa o tom s nami dozvedieť viac.

Každá žena sa po prechode mení zo starostlivej matky na múdru kráľovnú, vedmu. Môže odovzdávať svoje životné skúsenosti a vedomosti mladším ženám, dievčatám, vnučkám. To isté platí u mužov. Z kráľa sa stáva mudrc, muž, ktorý je múdry a veľa vie, veľa zažil, mnoho skúsil a môže to odovzdávať ďalej svojim synom alebo mladším kolegom v práci. Každé obdobie života má svoje čaro a pozitíva. Treba ich len objaviť.

Kedy začína andropauza?

U žien je to jednoznačné, po skončení menštruácie. U mužov to také presné nie je. Približne sa hovorí o veku od 45 do 55 rokov. Prvé príznaky andropauzy môže muž pociťovať aj okolo 30-tky, ale aj oveľa neskôr. V čínskej medicíne je známy 7-ročný ženský cyklus a 8-ročný mužský. Je v ňom vidieť ako postupne silnie životná energia až dosiahne vrchol okolo 30-tky a v neskoršom veku opäť slabne. Malé dievčatko sa v 7-mich rokoch mení na slečnu, vypadnú jej mliečne zuby a zhustnú vlasy. Z malého chlapca sa v 8-mich rokoch vykľuje riadny výmyselník a tiež vymení zuby a spevnie.  Približne v 14-tich rokoch by mali dievčatá dostať prvý menzes a môžu plodiť deti. Chlapcom okolo 16-teho roku zosilnie sexualita a sú pripravení na výron semena. Keď má dievča 21, je to zrelá žena a rastú jej zuby múdrosti. Mužom začínajú rásť zuby múdrosti, keď dovŕšia 24 rokov. Žena by mala teoreticky prestať krvácať v 49-tich rokoch, čím sa končí cyklus 7x7 rokov. Muž pocíti pokles sexuálnej a životnej energie skôr ako na konci svojho cyklu, väčšinou sa to deje okolo 56 roku (8x7). Muži však majú tú výhodu, že aj pri poklese testosterónu môžu stále plodiť deti, v podstate až do smrti, ak majú trpezlivú a vnímavú partnerku.

Prostata, libido a erekcia

Prostata je malá žľaza s veľkým vplyvom na život muža. V období andropauzy muži často trpia na zväčšenú prostatu. Spôsobuje ťažkosti pri močení, ktoré je slabé, prerušované, bolestivé a časté aj v noci. Má vplyv na pohlavný život, hlavne na libido a erekciu. Prostata, alebo predstojná žľaza, je uložená na dne panvy, medzi semenníkmi a konečníkom, obopína močovú trubicu a je prirastená k močovému mechúru. Má zhruba veľkosť vlašského orecha. Na jej povrchu prechádzajú nervy a cievy, ktoré ovládajú penis. Drobné žliazky vo vnútri prostaty vylučujú sekrét, ktorý udržiava ejakulát v tekutom stave a tvorí správne prostredie pre spermie. Tento výlučok tvorí väčšinu objemu celého ejakulátu. Svalstvo vymršťuje tekutinu do močovej trubice. Obsahuje špeciálny prostatický antigén, ktorý zabezpečuje, aby spermie prežili a dokázali doplávať až do maternice. Prostata má na starosti aj uzatváranie močovej trubice a semenných kanálikov v ten pravý čas. Mužský pohlavný hormón sa tu mení na biologicky aktívnu látku. Prostata je vraj mužským „bodom G“ a jej stimuláciou muž dosiahne intenzívnejší a dlhší orgazmus. Ochoreniami prostaty sú najviac ohrození muži po 40-tke, milovníci červeného mäsa, mastných jedál, mlieka a mliečnych výrobkov. Z korenín je to hlavne čierne korenie, ktoré dráždi esovitú kľučku čreva a následne sa zápal prenáša na prostatu. Táto žľaza môže byť ohrozená aj rôznymi infekciami, podobnými infekciám močových ciest a prenosným pohlavným chorobám.

Obličkový oheň

Najčastejšou príčinou opuchu je podľa čínskej medicíny nedostatok jangu a čchi obličiek. Veľakrát sa to považuje za to isté, a Číňania tvrdia, že jang ľadvín je vlastne oheň ming-menu, čiže prvopočiatočnej energie čchi v tele, ktorá sídli práve v obličkách. Jang predstavuje teplo až horúco, svetlo, stúpanie nahor, pohyb a aktivita. Jang zvyčajne zodpovedá za akýkoľvek opuch v tele a za metabolizmus tekutín. Jang obličiek je v tele veľmi potrebný. Zabezpečuje všetok pohyb, funkčnosť orgánov a zahrievanie celého organizmu. Je to náš vnútorný oheň, ktorý potrebuje aj slezina a žalúdok, aby mohli správne tráviť potravu a vytiahnuť z nej najlepšiu výživu pre tvorbu krvi a energie. Je dôležitý pre nádych, ktorý sa v pľúcach mieša so vzduchom a prispieva k tvorbe energie. Pomáha aj srdcu, ktoré riadi tok krvi, náš duševný život a intelekt.

U žien sa v klimaktériu stretávame s nedostatkom jin – chlad, tma, klesanie, málo pohybu, zem, koreň. Prežívajú návaly horúčosti, bolesti hlavy a nervozitu, ktorých príčinou je zvýšený tzv. “falošný” jang. Jin je oslabený, a preto nedokáže nadmerne stúpajúcu horúčosť kontrolovať. Ovplyvňuje funkcie aj ostatných plných orgánov, napr. vzniká horúčosť v pečeni a žlčníku, ktoré často spôsobuje bolesti hlavy, hnev až agresivitu a návaly potu. U mužov naopak pozorujeme pri zväčšenej prostate, zníženom libide a slabej erekcií nedostatok jangu. Prázdnota jangu obličiek môže mať ešte ďalšie príznaky – boľavé kríže, precitlivelosť na chlad, neplodnosť, zlé trávenie, opuchy od pása dolu napr. miešku, členkov, kolien a už spomínanú impotenciu a slabé libido. Prostata je žľaza s vnútorným vylučovaním a pracuje s hormónmi. Jej oslabenie môžeme pokladať za problém hormonálneho a lymfatického systému, ktoré tiež súvisia s obličkami.

Ako správne piť?

Jangová energia obličiek kontroluje v tele aj vodný metabolizmus. Nielenže vodu filtrujú, ale ju dokážu premeniť na čistú energiu, ktorú potrebujeme, aby sme neboli unavení. Spomeňte si na to, keď budete mať veľa práce až nestihnete ani jesť ani piť. Príde únava a po vypití pohára vody sa vždy uľaví. Obličky regulujú vylučovanie a zadržiavanie tekutín v tele. Ak nefungujú správne, voda sa zadržiava a môžu vznikať vodnaté opuchy a problémy s vylučovaním moču. Je dôležité, aby sme dodržiavali pravidelný pitný režim. Netreba to preháňať a piť priveľa, skôr si treba každú chvíľku odpiť z pohára. Dlhé pauzy a nadmerné pitie vyčerpávajú obličky. Najlepšia je čistá voda alebo prevarená vlažná. Akékoľvek iné farbivo, aj čaj, už predlžujú proces filtrácie.

Akou stravou pomôcť obličkám?

Jang obličiek sa oslabí pri celkovej prázdnote jangu v tele napr. z dlhotrvajúceho ochorenia, v starobe, fyzickou alebo duševnou prepracovanosťou, užívaním liekov, ktoré ochladzujú napr. antibiotiká a kortikoidy, podporné látky ako stimulanty a drogy, mlieko a mliečne výrobky, prílišnou konzumáciou studených jedál a nápojov, dlhodobé státie napr. v práci a nadmernou sexuálnou aktivitou. Doplníme ho prirodzene zohrievajúcimi potravinami akými sú hlavne zázvor, škorica, klinčeky, pór a pridáme čiernu fazuľu tzv. ľadvinku, petržlen, paštrnák a špargľu. Pomôžeme si, ak posilníme jang sleziny, ktorá spolu so žalúdkom prijíma potravu. Môžeme začať rannými varenými kašami z ovsa a ryže. Obilniny môžeme aj mierne opražiť, budú chutnejšie a budú mať v sebe viac jangu. Všetko sa snažíme variť alebo dusiť, aj ovocie, aby malo naše telo čo najmenej práce so zohrievaním prijímanej potravy. Jednoducho dostať do tela teplo a výživu. Radšej menšie porcie a častejšie. Všetko dobre požujeme a jeme v kľude, nie pri práci, telke alebo knihe. Hovorí sa, že ženy by mali kvôli hormonálnej rovnováhe konzumovať pravidelné konopné semienka alebo konopnú múku a muži zasa čili papričky.

Vlhkosť a hlieny

Dostávame ich do tela hlavne nadmernou konzumáciou mlieka, mliečnych výrobkov, bielej múky a bieleho cukru. Ochladzujú a zahlieňujú organizmus. Ak je toto príčinou opuchu prostaty, treba tieto potraviny výrazne obmedziť, alebo úplne vylúčiť z jedálnička. Vlhkosť a hlieny sa môžu prejaviť aj ako nadváha, ranné vykašliavanie hlienov, pocit ťažoby tela, mastná pokožka, slabá koncentrácia, upchatý nos, točenie hlavy, zápcha a stolica ako potiahnutá hlienom, únava až letargia. Telu prospeje rozhýbanie, naťahovanie, cvičenie, aj keď takémuto človeku sa nechce. Do jedálnička treba zaradiť obilniny, ktoré pomáhajú vysušiť vlhkosť – ryža, jačmenné krúpy, pšeno, ovsené vločky a hlavne slzovka, ktorá odhlieňuje najrazantnejšie. Pšeno obzvlášť výborne pôsobí pri opuchoch, odvodňuje zadržiavanú vodu v tele. Vhodné sú aj strukoviny, hlavne adzuki a iné fazule, reďkovka, chren, horčica, cibuľa a hlávkový šalát. Z čajov hlavne fenikel, majoránka a mandarinková kôra.

Vlhkosť a hlieny súvisia aj so slezinou, ktorá v tele reguluje množstvo hlienu. Keď je ho už priveľa, nevie ho spracovať a ukladá sa v tele. Preto pri príznakoch vlhkosti treba myslieť aj na slezinu a podporiť ju správnou stravou. Prospievajú jej hlavne všetky obilniny, oranžové potraviny ako tekvice, mrkva, batáty, sladké zemiaky, broskyne, datle, gaštany a moruša.

Dráha pečene

Vedie práve okolo pohlavných orgánov, a preto má na ne veľký vplyv. Začína na palci na nohe a ide vnútornou stranou nôh, pri pohlavných orgánoch spraví esíčkovú zákrutu a ide hore okolo prsníkov, po boku krku, okolo pier, cez spánky až na vrch hlavy. Toto je dráha kadiaľ vedie tok energie pečene. Má aj šľachosvalovú dráhu, ktorá vedie po vnútornej strane nôh a končí presne na pohlavných orgánoch. Preto je pečeň úzko spojená s poruchami sexuálnych partií. Okrem svojich typických ťažkostí – bolesti hlavy, hučania v ušiach, vysokého krvného tlaku, očných ochorení, lámavých nechtov, bolesti pod rebrami a pozdĺž dráhy – spôsobuje aj opuch penisu, pomočovanie, zástavu močenia, pruh, bolestivé stoporenie údu a zväčšenie prostaty. Funkcie pečene oslabuje najmä prejedanie sa, mastné a ťažké jedlá, vyprážané, pečené a grilované. Nemá rada alkohol, lieky, konzervačné látky a prekyslené potraviny. Ak sa príliš zohrieva, vzniká v nej oheň, ktorý môže spôsobiť nadmernú sexuálnu túžbu, u žien až nymfomániu. Pečeni veľmi pomôžete, keď jej doprajete veľa dusenej zeleniny na šťave, obilniny, zelené potraviny ako čerstvý listový šalát, brokolicu, kel, špargľu, pór, špenát, fazuľové lusky, hrášok, domáce pickles, kapustu, mrkvu, zeler a čierny sezam. Do obedu môžete pridať aj prirodzene kyslé potraviny, napr. čerstvé ovocie. Popíjajte čaj z hluchavky bielej, ktorá paradoxne pomáha ženám pri menštruačných problémoch, napr. nadmernom krvácaní a bolestiach. No prospieva aj mužom pri zväčšenej prostate. Má protizápalové účinky a zároveň rieši urologické problémy. Namiešaná so zlatobyľom a malým množstvom lipkavca robí zázraky. Odporúča sa aj horký čaj z rebríčka obyčajného alebo jeho olej. Zistite si však, či je vhodný na vnútorné užívanie. Má krásnu modrú farbu, čím pripomína “modrú tabletku” na zvýšenie libida. Pracujte aj s emóciami, ktoré veľmi vplývajú na zdravie pečene. Odbúravajte stres napríklad obľúbeným športom alebo kreativitou.

Bežná západná medicína rieši andropauzu, pokles libida a slabú erekciu dopĺňaním syntetického testosterónu, ktorý však musí byť veľmi opatrne dávkovaný po dôkladnom vyšetrení každého pacienta. Pri vyšších dávkach sám ohrozuje zdravie prostaty a neodporúča sa ani pri genetických ochoreniach prostaty, už zväčšenej prostate, vo vyššom a ani veľmi mladom veku, lebo by mohol zapríčiniť neplodnosť! Preto je viac než vhodné vsadiť na alternatívnu prírodnú liečbu, prevenciu a dodať si odvahu riešiť situáciu už pri prvých príznakoch.

Pomoc pri zväčšenej prostate

  • tekvicové semienka, aj pražené a mierne osolené, alebo pokvapkané sójovou omáčkou
  • tekvicový olej – pridávať do krémových polievok (s rastlinnou smotanou), miešaných šalátov, alebo si na raňajky doň pretlačiť cesnak a namáčať v ňom chlieb
  • zinok doplní aj zelená zelenina najmä kel, kapusta a fazuľové lusky, ktoré poduste na cibuľke s troškou oleja
  • čajová zmes zo zlatobyľu, vŕbovky, vresu obyčajného a komonice
  • čaj z hluchavky bielej a feniklu
  • akupresúra na reflexné plôšky prostaty, obličiek a pečene na ušiach a nohách
  • hydrolát z čisteca obyčajného
  • žutie koreňa pŕhľavy

Afrodiziaká, ktoré zvýšia jeho potenciu

  • žen-šen, ktorý stimuluje nervovú sústavu, žľazy a posilňuje zmysly
  • éterické vône jalovca a santalového dreva, ktoré nakvapkáte do difúzera
  • do jedla pridajte koriander, klinčeky, škoricu, zázvor alebo zeler
  • zaručene pôsobí aj kustovnica a schizandra čínska
  • pravidelne varte čaj z kotvičníka zemného, ktorý posilňuje obličky a libido
  • galgán alebo alpínia liečivá, je z rodu zázvorovitých a má silný koreň, ktorý treba usušiť a  žuvať v malých dávkach
  • čaj zo smilaxu lekárskeho
  • užívanie prášku z koreňa macy peruánskej, ktorá výborne upravuje hormonálny systém
  • žutie semena pŕhľavy, ktoré aj staré bylinkárky používali na posilnenie libida a zlepšenie plodnosti

 

text_ Anka Kanovská