Keď v spálni vládne nuda aj stres

Ako oživiť sexualitu a mužskú erekciu?  Sexuálna disfunkcia u mužov je dnes čoraz bežnejšia a stále častejšie sa stretávame s rôznymi typmi porúch. Podpisuje sa pod to viacero faktorov. Preťaženosť, zlá životospráva, civilizačný stres, tlak na výkon v každom smere. Najčastejšie problémy majú muži s erekciou a s predčasnou ejakuláciou. Kvalitný sex, ktorý uspokojí oboch partnerov, je dôležitou súčasťou každého vzťahu. Keď to funguje v posteli, funguje to aj v živote. A naopak, kvôli nefunkčnej sexualite nejeden pár skončí. Ako si poradiť so zablokovanou sexualitou či nefunkčnou erekciou? Čo môže urobiť muž a čo je úloha ženy?

Hovorieva sa že keď muž je vzrušený, tak sa mu krv preleje z mozgu do penisu. To nie je tak ďaleko od pravdy. Ale funguje to aj naopak. Ak muž v posteli rozmýšľa, ak je v strese, tak sa energia, ktorá by mala prúdiť do penisu, zase vracia do hlavy. Tak, ako sa nevieme vôľovo prinútiť zaspať, tak muži nedokážu prinútiť penis aby sa stoporil na rozkaz.

Aké sú typy erekcie?

 • Reflexná erekcia
  Je vyvolaná stimuláciou častí penisu dotykmi, stláčaním, satím pri orálnom sexe a trením keď je penis v pošve.
 • Psychogénna erekcia
  Spôsobuje ju predstavivosť a rôzne podnety – vizuálne, sluchové, čuchové a extragenitálne.
 • Nočná erekcia
  Je podvedomá a objavuje sa vo fáze snívania a REM spánku vždy po 90 – 100 min. a trvá 20 – 40 min. U mladších mužov sa môže vyskytovať až 4 x za noc, s vekom jej frekvencia klesá. No aj sedemdesiatroční muži majú erekciu minimálne 2 x počas spánku.

 

Anatómia penisu

Žaluď penisu má najviac nervových ukončení. Preto sa orgazmus u muža dostaví predovšetkým stimuláciou žaluďa. Kožná riasa, ktorá spája žaluď a predkožku na spodnej strane mužského údu sa nazýva uzdička (latinsky frenulum). Keď je príliš krátka dochádza k prílišnej stimulácii a k predčasnej ejakulácii. V takomto prípade nezaškodí konzultácia s lekárom a prípadný medicínsky zákrok.  
Žaluď je najcitlivejším miestom penisu a jeho stimulácia vedie k ejakulácii! Ak teda chceme spomaliť čas dosiahnutie vyvrcholenia tak šetrnejšie stimulujeme práve túto časť. (K tomu sa ešte vrátime na inom mieste).

Svalstvo v penise je hladké svalstvo, ktoré sa nedá ovládať. Ak je napnuté, znamená to málo krvi v penise a ochabnutý stav. Ak je uvoľnené, znamená to veľa krvi a erekciu. V každodennom živote je toto svalstvo napnuté, aby muži nemali erekciu, ak ju nepotrebujú. Ak nastane sexuálny stimul, svalstvo sa uvoľní.

Semenníky neprodukujú len spermie ale aj testosterón – mužský sexuálny hormón, ktorý umožňuje mužovi vzrušenie. Semenníky sa nachádzajú mimo tela pretože potrebujú teplotu približne 34 °C.

Prostata je zodpovedná za výrobu časti spermálnej tekutiny. Keďže je pH spermií približne 6 – 7 a pošva je s pH 4 – 5 kyslá, musia byť spermie chránené tekutinou vylučovanou prostatou.

 

Anatómia erekcie

K erekcii dochádza, keď krv prúdi do penisu rýchlejšie ako vyteká. To spôsobí, že tkanivo v penise napuchne a stvrdne.

Telo penisu má dva rôzne typy tkaniva, ktoré sa menia, keď dosiahnete erekciu:

 • Corpus cavernosa
  Známe ako erektilné tkanivo. Toto tkanivo prebieha v dvoch stĺpcoch po stranách penisu. Skladá sa zo svalov, kolagénu a vlákniny, ktoré obklopujú prázdne oblasti. Keď je muž sexuálne vzrušený, krv sa vháňa do týchto prázdnych oblastí, napĺňa ich a spôsobuje, že penis stojí vzpriamený. Krvné cievy v spodnej časti penisu sa zúžia, čím sa krv udrží v kavernóznom teliesku.

 

 • Corpus spongiosum
  Podobná línia tkaniva, ktorá prebieha na spodnej strane penisu a obklopuje močovú trubicu. Táto oblasť sa nezväčšuje tak ako corpus cavernosa a udržiava nepretržitý prietok krvi dovnútra a von, kým má človek erekciu. To znamená, že muž nemusí mať strach z toho, že mu penis odumrie, ak erekcia trvá dlhšie (napríklad po použití viagry).

 

 • Tunica albuginea
  Pás vlákien v blízkosti spodnej časti penisu, ktorý sa sťahuje počas erekcie a stláča žily, ktoré by za normálnych okolností umožňovali vytekanie krvi z penisu. Keď sexuálne vzrušenie pominie, tunica albuginea sa uvoľní, čo umožní krvi vytekať z penisu. Ako sa to stane, penis opäť ochabne.

 

Panvové svalstvo

 • BC (BulboCavernosus) sval, ktorým regulujeme vypustenie alebo zastavenie moču, obklopuje erektilné tkanivo okolo močovodu dokáže napnutím alebo tlakom zvýšiť pevnosť erekcie a svojimi kontrakciami posúva ejakulát cez močovod von.
 • IC (IschioCavernosus) sval, nachádzajúci sa pred BC bližšie k telu, je zodpovedný za predčasnú ejakuláciu ale aj maximálnu silu erekcie, pretože stláča žily vedúce von z penisu.
 • PC (PuboCoccygeus) vedie od vnútra penisu až za análny otvorom ktorý obklopuje.  Takisto zlepšuje tvrdosť erekciu tlakom a kontrakciami, napomáha ejakulovať a muži ním dokážu kontrolovať nielen vytekanie moču, ale aj vytekanie spermií, a tým aj orgazmus. Vhodné sú na to Kegelove cviky – viac sa o nich dozviete v pokračovaní článku, veľa si môžete prečítať alebo aj na internete.

To, že toto svalstvo je celý deň napnuté neznamená že je trénované a silné, častokrát naopak. 

 

Oxid dusnatý a kvalitná erekcia
 

Vnútorná časť ciev (artérií a žíl) sa nazýva endotel. Máme ich v našom tele až 10 miliónov. Endotel dokáže z arginínu produkovať NO – oxid dusnatý.  V roku 1998 získal Robert Francis Furchgott spoločne s Louisom Ignarrom a Feridom Muradom Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za „objav signalizačných vlastností oxidu dusnatého, ako látky ovplyvňujúcej nervový systém hladkého svalstva“.
Oxid dusnatý je zodpovedný za vasodilatáciu, to jest uvoľňuje a rozširuje vnútro ciev – endotel. Čím sme starší tým menej NO produkuje naše telo. V 40-ke produkujeme už len 50 % NO a takisto premena arginínu na NO sa zhoršuje. Čím viac NO majú muži, tým lepšiu erekciu dosiahnu.

 

Autonómny nervový systém

Na rozdiel od somatického nervového systému (zabezpečujúceho aktívnu reakciu organizmu na podnety z vonkajšieho prostredia pohybom), je autonómny nervový systém neovládateľný vôľou. Jeho úlohou je regulácia vnútorného prostredia organizmu, inervuje (spája nervovými vláknami) hladkú svalovinu ciev, tráviacej trubice, endo- a exokrinné žľazy a má úzke prepojenie s endokrinným systémom (systém vnútorných žliaz). Delí sa na dva samostatné funkčné celky:

 • Sympatikus (Fight or flight = bojuj alebo uteč)

Preberá kontrolu pri strese alebo nebezpečenstve a pripravuje organizmus na záťaž, zvyšuje krvný tlak, tep srdca, rozširuje priedušky. Odstavia sa nepodstatné telesné funkcie pre zvládnutie ohrozenia – napríklad trávenie, racionálne myslenie, vylučovanie a rozmnožovanie. Z toho logicky vyplýva, že muži asi nebudú mať erekciu, ak utekajú pred levom o život.

Preto v spálni pri strese, vyvolanom tlakom na očakávaný výkon a strachom z nesplnenia očakávaní nemôže vzniknúť erekcia. Orgazmus však dosahujeme práve vďaka sympatikovej nervovej sústave.
Na tomto mieste je dôležité spomenúť, že tlak na výkon v posteli môže rovnako vytvárať žena ako samotný muž. Práve muži majú vysoké očakávania od svojich sexuálnych výkonov, sú nároční sami na seba a frustrovaní ak sa necítia ako silní samci. Citlivá partnerka dokáže ich stres zmierniť, no uvoľniť by sa mali predovšetkým sami. Ženám ide v posteli často viac o nehu, blízkosť a láskanie, ako o extrémne a dlhé výkony.

 

 • Parasympatikus (Rest and digest, feed and breed = uvoľnenie, trávenie a rozmnožovanie)
  Pripravuje organizmus na získavanie energie = trávenie a rozmnožovanie, upravuje termoreguláciu, znižuje tlak a tep, spomaľuje dych. Tlmí sympatikus. Telo sa uvoľňuje, môže nastať ospalosť. Uvoľňuje sa svalstvo, napríklad v penise, rozširujú sa cievy a môže nastať erekcia.

 

Na začiatku pohlavného styku je telo riadené parasympatikom, aby bola možná erekcia. Počas sexu sa potom pomaly aktivuje sympatikus – zrýchľuje sa tep a dýchanie.

Na konci pri vyvrcholení, orgazme a ejakulácii kompletne preberá moc sympatikus. Na to, aby mohli muži udržať erekciu a kontrolovať, respektíve oddialiť vyvrcholenie, musia zotrvať dlhšie vo fáze uvoľnenia. Menej vzrušenia = dlhšia výdrž.  

Uvedomujem si, že vás trápim prílišnými detailmi z biológie (ktoré som veľmi zjednodušil), ale pochopiť fungovanie „autonómnych procesov“ je dôležitým predpokladom na ich ovládanie, čo je naším cieľom.

 

Hormóny dôležité pre sex

Prolaktín:
Je dôležitý pri anorgazmii (neschopnosti dosiahnuť orgazmus). Vyplavuje sa po orgazme a spôsobuje menšiu chuť na sex a slabšiu erekciu kvôli „otvoreniu“ toku krvi von z penisu. Vedie k zníženej produkcii testosterónu.

Dopamín:

Je známy aj ako hormón šťastia alebo hormón motivácie. Väčšina závislostí sa spája s dopamínom. Ak gambler hrá alebo alkoholik pije, tak ho dopamín núti to čo najrýchlejšie zopakovať, alebo vôbec s tým neprestať.  Aj pri sexe sa vylučuje veľké množstvo dopamínu – tým zaručuje organizmu dostatočnú motiváciu na rozmnožovanie. Aj po vyvrcholení sa dopamín stará o to, aby sme čo najrýchlejšie znova dostali chuť na sex. Negatívnou stránkou je to, že muž chce dosiahnuť odmenu = vyvrcholenie čo najrýchlejšie.

Aby sme predĺžili čas od začatia sexu k vyvrcholeniu, tak musíme produkciu dopamínu spomaliť.

Serotonín:
Je zodpovedný za bdelosť a aktivitu, potláča tzv. poslíčkov (messengers) – látky, ktoré podporujú erekciu. Môže spôsobiť stratu libida (túžby po sexe), problémy s potenciou a oneskorenie orgazmu (alebo žiaden orgazmus). Pri ejakulácii sa vylučuje množstvo serotonínu, preto po vrchole už muži nemajú takú chuť na sex. Serotonín sa takisto vyplavuje napríklad pri užívaní liekov ako sú antidepresíva.

Oxytocín:
Vylučuje sa pri sexuálnom vzrušení, podporuje erekciu, empatiu a spojenie so sexuálnym partnerom. Na ženy vplýva viac ako na mužov. To je aj dôvod, prečo sa ženy rýchlejšie zamilujú do muža po sexe. A radi sa mu pozerajú do očí a radi sa ho dotýkajú.

 

13 krokov erekcie

 

VZNIK EREKCIE

1_ Sexuálny vzruch: mozog zaznamená sexuálnu stimuláciu, čo sa deje väčšinou, ak muž uvidí nahú ženu. Môže nastať ale už len pomyslením na sex, alebo spomienkou na veľmi vydarený sex v minulosti.

2_ Cesta dole po mieche: informácia, že erekcia je žiadaná sa dostáva do erekčného centra v mieche

3_ Erekčné centrum: túžba po erekcii sa spracováva v mieche, v segmente T11-L2, ak ide o psychogénnu erekciu, to jest spôsobenú vonkajšími stimulmi ako je obraz, vôňa a pohyb nahej ženy. Priama stimulácia žaluďa spôsobí reflexogennú erekciu, ktorá sa spracováva nižšie v mieche, v segmene S2-S4.

4_ Nervové vedenie impulzu do penisu: nervové dráhy vedú túžbu po erekcii priamo do penisu.

5_ Vyplavenie (distribúcia) oxidu dusnatého (NO): Vďaka informáciám podaných nervami sa uvoľňuje tzv. poslíček (látka nesúca posolstvo = messenger) – oxid dusnatý (NO)   

6_ Vyplavenie (distribúcia) cGMP: vďaka vyššej koncentrácii NO sa zvyšuje aj koncentrácia cGMP (cyklický guanozínmonofosfát)

7_ Uvoľnenie svalstva v penise: svalstvo v penise je v ochabnutom stave napnuté, a tým nedáva možnosť krvi prúdiť do penisu. Vďaka vyššej koncentrácii cGMP sa svalstvo uvoľňuje.

8_ Tepny sa rozširujú: cievy tepny vedúce do penisu sa rozširujú, a tým zvyšujú prívod krvi do penisu. Keďže je svalstvo uvoľnené, vzniká viac priestoru pre artérie a pre erektilné tkanivo ktoré tým pádom dokáže nabrať viac krvi.

9_ Žily sa uzatvoria: keďže sa v penise nachádza veľa krvi, stúpa tlak. V ochabnutom stave vychádza z penisu cez žily to isté množstvo krvi ako do neho prišlo artériami. Zvýšeným tlakom v penise sa stlačia a priškrtia žily, aby krvi zabránili v okamžitom vytečení. To znamená, že erekcia vzniká tým, že viac krvi priteká do penisu ako z neho môže vytekať. 

 

DEMONTÁŽ EREKCIE

10_ PDE-5 odbúrava cGMP: ak telo pochopí, že erekcia už nie je potrebná, alebo prestali sexuálne vzruchy, prichádza enzým PDE-5 a odbúrava nahromadený cGMP z kroku 6. Tabletky na potenciu ako Viagra pôsobia presne v tomto kroku tým, že zabraňujú odbúravanie cGMP.

11_ Napnutie svalstva: pre nedostatok cGMP sa svalstvo v penise znovu napína.

12_ Artérie sa zatvoria a žily sa otvoria: napnutím svalstva sa krvi dá menší priestor, čím sa jej prítok zníži a odtok zvýši. Väčšina krvi odteká z penisu. Výsledkom je rovnaký prítok a odtok krvi rovnaký. Penis sa dostáva do ochabnutého stavu.   

13_ Fáza zotavovania: v tejto fáze potrebuje penis čas, aby bol schopný ďalšej erekcie. Ak bola stimulácia ukončená vyvrcholením, to jest orgazmom a ejakuláciou, tak sa muž po ňom potrebuje zotaviť, čo u jedných trvá pár minút, u iných pár dní. Pri bežnom orgazme stúpne hladina prolaktínu. Trvanie zotavenia je závislé okrem iného od hladiny prolaktínu. Čím viac sa jeho hladina zvýšila počas vyvrcholenia, tým viacej času musí prejsť do dosiahnutia ďalšej erekcie.  

 

NEFUNGUJE VÁM TO V SEXE?
Pár tipov pre lepšiu prax

 

 • Ste pár ktorý sa biologicky, to jest podvedome a geneticky priťahuje, napríklad feromónmi?  Voniate si? Pociťujete vzrušenie pri pohľade na toho druhého? Začne sa pri prvých vzruchoch aspoň minimálne hýbať penis muža a vlhnúť vagína ženy? Máte zimomriavky pri dotyku? Ak nie, ukončite vzťah a buďte kamarátmi. Ak áno pokračujte k ďalšiemu bodu.

 

 • Má muž nočnú erekciu, erekciu pri masáži alebo v uvoľnenom stave? Ak áno, znamená to, že fyzicky je schopný dosiahnuť erekciu a že porucha erekcia je psychická. V hlave. Väčšina mužov do veku 40 rokov trpí práve touto formou poruchy. Muži po 40-ke zase trpia vaskulárnou formou, to jest upchatými cievami.
  Ak fyzicky muž nie je schopný dosiahnuť erekciu pri vyššie spomenutých spontánnych momentoch, je dôležité aby vyhľadal odborného lekára.

 

Okrem odporúčaní, ktoré ste už sto krát čítali, ako...  schudnite, viac sa hýbte, prestaňte piť a fajčiť (vrátime sa k nim v pokračovaní článku) vymenujem novšie, menej známe.

 

Zvyšovanie sexuálnej energie
 

 • Potrebujete viac testosterónu (libida): Od dnešného muža sa očakáva všeličo, čo staršie generácie považovali výlučne za ženskú doménu. Byť empatický, prebaľovať a kočíkovať deti, dbať prílišne na svoj výzor, nebyť agresívny a stále byť prívetivý. Túto slučku na krku zvládne máloktorý muž. A testosterón z toho nevznikne. Začnite aspoň pár hodín v týždni žiť ako chlap v dobe ľadovej. Utekajte do vysilenia, rúbte drevo, okúpte sa v studenom potoku, choďte sa vykričať do lesa. Alebo vybehnite s chlapskou partiou na chatu. Ženy, ktoré zakazujú mužom stretávať sa bez žien nepochopili, že muž si dovolí byť mužom, to jest sám sebou, iba mimo civilizácie a v čisto mužskej spoločnosti. Potom sa ženy nemôžu čudovať, že im to v posteli neklape.  
 • Nahromaďte si vzrušenie cez vizuálne vnemy: Citujem urológa MUDr. Milana Gajdoša „vyhadzovač v bordeli má viac sexuálnej energie ako vojak z povolania alebo vrátnik.“ Homeoffice určite neprispeje k hromadeniu sexuálnej energie. Choďte na kúpalisko, do sauny, na skupinové športy s vysokým podielom nežného pohlavia. Vaša partnerka by vám nemala zakazovať obzeranie sa po kráskach v meste. Veď preto chlap ide do mesta. A kráska takistoJ.
 • Nahromaďte si vzrušenie cez zadržiavanie ejakulácie: Skúste občas sex neukončiť vyvrcholením a ejakuláciou. Podľa starého čínskeho taoistického umenia lásky si muž má šetriť svoju esenciu = šťavy, a tým dosiahnuť nielen majstrovstvo v uspokojovaní žien, ale aj večnú mladosť.
 • Nahromaďte si vzrušenie cez erotiku: Pozrite si sami, alebo s partnerkou starý erotický film. (Väčšinou sú lepšie ako tie nové). Pozrite si softporno, ale nemasturbujte pritom. Prípadne, ak masturbujete, tak vždy len tak, aby ste neejakulovali. Ešte lepšie je prečítať si nejakú dobrú erotickú alebo pornografickú knihu. Skúste Opus Pistorum od Henryho Millera. 

 

Cvičenie
 

 • Naučte sa ovládať ejakuláciu Kegelovými cvičeniami: Žiadny majster nespadol učený z neba a úspech sa nedostaví prečítaním žiadneho geniálneho návodu. Musíte pre to niečo urobiť aj vy. Trénujte svoje svalstvo zodpovedné za zadržanie nielen moču, ale aj ejakulátu. Presný popis nájdete v pokračovaní článku, prípadne si môžete o Kegelovych cvikoch veľa prečítať aj na internete..
 • Dajte si erotickú masáž bez sexu: Dohodnite sa s partnerkou na vzájomnej erotickej masáži. Podmienkou bude, že nepríde k vniknutiu penisu do pošvy. Masáž uvoľní svaly kontrolujúce prítok krvi do penisu a tým, že nebudete mať povinnosť podať atletický sexuálny výkon, nechá vašu energiu v parasympatiku – vo fáze „uvoľni, tráv a rozmnožuj sa“. Boj a útek pred partnerkou sa nekoná, a tak nie je ani vnútorný tlak a stres. Sledujte, ako pôsobia rôzne dotyky na vaše telo a čo sa deje s vaším pohlavím. Tieto masáže opakujte raz alebo dva krát týždenne s podmienkou zákazu nasledujúceho sexu.
 • Dajte si každé ráno a každý večer derivačný kúpeľ: Na oživenie toku krvi v penise v kľudnom stave je ideálna „privátna sauna“. Ponorte svoj penis do hrnčeka so studenou vodou s kockami ľadu, následne ho dajte do druhého hrnčeka s teplou vodou. Opakujte to niekoľkokrát. Prípadne si ľadový kúpeľ môžete spraviť celotelový – začnite s otužovaním.
 • Kúpte si penisový masážny krúžok: Doprajte si ráno a večer 10 minútovú masáž vášho penisu. Môžete popri tom robiť aj cviky na posilnenie panvy.
 • Kúpte si vákuovú pumpu: Nasaďte si penisový krúžok (nie z kovu, lepšie z latexu pretože sa vie roztiahnuť a viete ho dať aj dole) a aplikujte vákuovú pumpu. Vytvorením podtlaku dosiahne muž ukážkovú erekciu a penisový krúžok zabráni odtoku krvi, takže erekcia je stabilná. Trénujte takto svoje stoporenie. Pohľad na perfektnú erekciu vám, aj vašej partnerke zlepší náladu. Ak budete mať chuť, môžete rovno vyskúšať vniknutie do vagíny.
 • Buďte nevyspatý: Asi ste si všimli, že keď sa v noci viackrát zobudíte, to jest máte plytký spánok, myseľ je unavená a telo uvoľnené, tak dochádza k svojvoľnej erekcii, rovnako ako pri nočnej erekcii. Skúste si takýto stav nasimulovať, napríklad cez víkend.
 • Pite menej piva: Pivo smie, podľa nemeckého zákona čistoty piva z roku 1 516, obsahovať len slad, chmeľ a vodu. Pohnútky pre takýto zákon neboli však gurmánskeho, ale spoločenského charakteru. Predtým sa do piva dávali všelijaké bylinky, koreniny a korienky, čo spôsobilo v kombinácii s alkoholom, že sa muži po vypití pár pív pobili. Jediná ingrediencia, ktorá pôsobila proti agresivite z alkoholu bol práve chmeľ. Ak teda budete piť veľa piva, tak vám nielen narastie brucho, ale budete aj milým krotkým domácim zvieratkom, a nie vášnivým milencom. Nahraďte pivo vínom.
 • Zredukujte hygienu a kozmetiku: Sexuálny akt a rozmnožovanie sú späté s archetypálnymi biologickými programami, ktoré máme rovnaké s inými cicavcami. Zvieratá majú svoju vôňu alebo pach a na základe toho sa buď priťahujú alebo nie. Rovnako je to aj u ľudí. Prirodzená vôňa tela je pre väčšinu ľudí príťažlivá. Ak svoju vôňu potlačíme mydlom, telovým mliekom a silným parfémom, tak sa prirodzený biologický proces nespustí. Partnera potom nemôžeme „zaňuchať“ a chémia medzi mužom a ženou vzniká pomalšie. 

 

Hra
 

 • Buďte v sexualite kreatívni: Urobte občas niečo, čo ste nikdy nerobili. Hrajte hry, vyberte si iné role, stretnite sa „náhodou“ v bare, kam zvyčajne nechodíte a skúste baliť toho druhého. Rozprávajte sa hrubo, tak ako ste to videli u druhých alebo vo filme. Aj keď vám to bude zo začiatku smiešne, možno prídete na formu hry, ktorá je pre vás sexi a vzrušuje vás.
 • Osvetlite si spálňu červeným svetlom: Kto bol niekedy v Hamburgu alebo Amsterdame tak vie, že sú tam takzvané „štvrte červeného svetla“ (Rotlicht Viertel). Všetky podniky a výklady, v ktorých sa dámy v sexi oblečení vinú okolo tyče, sú ponorené do sýteho červeného svetla. Prečo? Po prvé preto, že telo vyzerá pri červenom svetle lepšie a po druhé, že pri pobyte v miestnosti s červenou farbou naše telo vie, že je noc a nezačne vylučovať serotonín, ktorý likviduje erekciu. Je to znovu archetypálny program, pretože od začatia používania ohňa pred asi 300 tisíc rokmi, neexistovalo iné osvetlenie ako červené. Je pre nás prirodzené. Preto tak radi grilujeme a sedíme pri táboráku.
 • Vyskúšajte niečo nové: Rutina zabíja vzrušenie. Pamätáte si na svoj prvý sex? Všetko nové je vzrušujúce. Prečítajte si spolu Kamasútru. Aj to vás pobaví. Vyskúšajte aspoň polovicu z polôh, ktoré kniha popisuje.
 • Objednajte si sexuálne hračky: Priemysel, vyrábajúci sexuálne hračky pre ženy aj mužov prešiel za posledných 30 rokov obrovským vývojom. Kto si pamätá sex shopy z 90. rokov, tak bude prekvapený aký rôznorodý a kreatívny sortiment sa dnes ponúka. Hrajte sa s hračkami sami alebo vo dvojici.
 • Môže to byť aj trošku drsnejšie: Vyskúšajte BDSM (Bondage and Discipline, Domination and Submission, Sadism and Masochism) – to jest zväzovanie a disciplína, dominancia a submisivita, sadizmus a masochizmus. Sexuálny akt v prírode býva drsnejší. Ak samec nie je dostatočne aktívny, agilný a nevie sa presadiť, tak mu sa mu žiadna samička nepoddá.

 

Ovládanie
 

 • Naučte sa neejakulovať: Keď sa budete blížiť k vrcholu, tak vyberte penis z vagíny a počkajte, kým pominie stav najvyššieho vzrušenia. Potom pokračujte v sexe. Skúste to vydržať čo najdlhšie, napríklad týždeň alebo aj mesiac. Ako sme si vysvetlili v časti o anatómii, takto si nielen udržíte ale aj zvýšite svoju nadržanosť, a tým aj vzrušivosť a schopnosť rýchlej erekcie. Navyše, práve stratou štiav, ejakuláciou, prichádza muž o najväčšie množstvo životnej energie. V mladom veku ešte dokáže stratu esencie nahradiť, v staršom veku by však mal ejakulovať kontrolovane, aby si zachoval pevné zdravie.
 • Naučte sa zotrvať v stave rigidnej erekcie: Asi ste si všimli, že krátko pred ejakuláciou máte najtvrdšiu erekciu. Aj ženy to cítia. Táto erekcia už nie je ovládaná hlavou, ani náladou ani stresom. Je automatická. Skúste v tomto stave zotrvať čo najdlhšie. Vždy keď budete cítiť, že ejakulácia sa blíži, vytiahnite penis a stlačte svaly (podľa Kegelovych cvikov) a zadržte ju. Viem, že sa to hneď nepodarí, ale tréning robí majstra. V niektorých príručkách sa píše, že penis máte rukou stlačiť a tak zabrániť ejakulácii. Ale to je takmer nemožné. Pretože stlačenie rukou urýchli vyvrcholenie.
 • Naučte sa predĺžiť sexuálny akt: Príroda to s majstrami sexu myslela dobre. Penis je najvzrušivejší na žaludi a na uzdičke. Vagína je zase najcitlivejšia na vonkajšej časti a pri začiatku. Na tomto mieste je aj najtenšia. To znamená, že ak budete pohyby robiť len vo vnútri vagíny, bez toho, aby sa žaluď a uzdička dotýkali otvoru vagíny, tak sa môžete milovať ako dlho len chcete. A ak sa vám to podarí v stave rigidne erekcie, tak sa stanete majstrom.

 

Čo muži o ženách nevedia?
Dlhé milovanie s penisom vo vnútri a dorážanie do vagíny nie je pre zdravie ženy vôbec prospešné. Oslabuje to panvové dno aj močový mechúr. Následkom môže byť únik energie, častejšie močenie, podráždenie vagíny aj rôzne infekcie. Pre ženu je dôležité, aby bola čo najdlhšie vzrušená a vlhká, aby jej telo produkovalo čo najviac sekrétov a štiav. Aby predohra trvala dostatočne dlho a aby žena dosiahla akýkoľvek typ orgazmu, pričom muž ju môže uspokojiť rôznym spôsobom.

 

S tlakom ani strachom to nepôjde

Tlak na výkon v posteli môže rovnako vytvárať žena ako samotný muž. Práve muži majú vysoké očakávania od svojich sexuálnych výkonov, sú nároční sami na seba a frustrovaní ak sa necítia ako silní samci. Na uvoľnení tohto tlaku by mali pracovať obaja partneri.

 

Prečo sa žena zamiluje do muža práve po sexe?
Môže za to hormón oxytocín. Vylučuje sa pri sexuálnom vzrušení, podporuje erekciu, empatiu a spojenie so sexuálnym partnerom. Na ženy vplýva viac ako na mužov. To je aj dôvod, prečo sa ženy zamilujú práve po sexe, prečo sa mužovi radi pozerajú do očí a radi sa ho dotýkajú.

 

text_ Andrej Maťko