Prvý nádych pri narodení nás vnesie do tohto sveta a posledný výdych pred smrťou nám dá zbohom. Dych je základ. Dych je život. Ani si ho neuvedomujeme. Berieme ho ako samozrejmosť a pritom je to taký zázrak! Je to dar, s ktorým často nevieme narábať. Lebo si myslíme, že má len jednu úlohu – okysličiť telo, aby mohlo fungovať. Dokáže však aj iné divy, keď ho precítime, pochopíme, ovládame.

Fyziologicky pľúca naozaj dýchajú. No nielen ony. V tele dýcha každý kúsoček, všetky orgány, pokožka, tkanivá, svaly, každučká bunka. Pľúca spravia „hrubú prácu“ a doslova naberú vzduch a potom ho pošlú do celého tela. Podľa čínskej medicíny za nádych – nasávanie vzduchu – zodpovedajú aj obličky. Sú koreňom nášho života, skrýva sa v nich životná sila. Prijímajú vdýchnutú energiu čchi, ktorá prejde až k nim dolu. Obličky sú jinový orgán a vdýchnutá čistá energia je jangová. Pri nádychu sa v tele prirodzene premieša jin s jangom. A až potom sa za pomoci pľúc rozptýli po celom tele. Iba ak obidva orgány dobre spolupracujú, dokáže byť dýchanie kvalitné, pravidelné a hlboké.

Ak naše obličky nefungujú ako by mali, oslabí sa aj dýchanie. Funkcie ľadvín sa narušia ak máme málo odpočinku a spánku, ak priveľa chodíme alebo stojíme na nohách (napr. v práci), ak to preháňame so sexuálnou aktivitou, ak priveľa solíme alebo jeme slané a konzervované jedlá (šunka, saláma, údeniny), ak nepijeme dostatok vody. Oslabené obličky sa (okrem klasických obličkových príznakov) potom prejavia skráteným dychom, dýchavičnosťou, kašľom, krátkym nádychom a dlhým výdychom, zadýchaním sa aj pri krátkej činnosti.

K systému pľúc patrí aj hrubé črevo, nos, pokožka, ochlpenie, čuch, hlas, emócia smútku, obdobie jesene, kov, prirodzene pikantná chuť, biela farba. Orgánové hodiny pľúc sú od 3. do 5. hodiny rannej.

Úlohy pľúc majú v tele okrem dýchania

  • Rodí sa v nich energia – keď niečo zjeme, slezina z jedla vytiahne jemnohmotnú energiu, ktorú pošle hore do pľúc, tak ako obličky. Tam sa zmieša s vdýchnutou energiou a posiela sa do celého tela. Vyživuje a zatepľuje všetky ostatné orgány.
  • Regulujú pohyb energie a vody v tele. Riadia pohyb hore – dolu, dovnútra – von. Je to ako pumpa, ktorá zabezpečuje, že všetky orgány a časti tela dostanú pravidelnú dávku čerstvej energie a vody a zároveň vylúčia to staré. 
  • Pomáhajú ostatným orgánom filtrovať vzduch, vodu a krv, aby sa mohlo staré a použité vylúčiť z tela von.

 

Všetci vieme, že dýchame aj pokožkou. No málokto si uvedomuje, že práve pľúca posielajú do pokožky výživu – energiu, vodu a krv, aby bola krásna, hebká, pružná, prekrvená, primerane zvlhčená. Je to hranica, ochrana, ktorá nás delí s vonkajším prostredím. Ako prvá dostane zabrať pri strete so škodlivinami. Na nej sa prejavuje kvalita a sila pľúc. Keď sú pľúca v poriadku, je silná aj obranyschopnosť tela a pokožka tvorí mocný ochranný štít. Regulujú aj zatváranie a otváranie pórov a prácu potných žliaz. V zime a chlade sa zavrú a v lete a teple otvoria, jednoducho ako okná na dome. Pľúca takto v celom tele regulujú teplotu. Keď je veľa tepla, vypustia ho. Keď je málo tepla, zamknú ho vnútri. V Oriente preto ľudia pijú teplý čaj v lete, aby podporili otvorenie pórov a vylúčenie tepla. A ak je čaj zelený alebo mätový, ochladenie má rýchlejší a dlhší účinok ako studený džús. Zložitejšie je to počas ochorenia. Keď nás napadne chlad, póry sa prirodzene uzatvoria. Dostaneme zimnicu a telo zvýši teplotu na obranu. Ten chlad však treba dostať z tela von a tu prichádzajú na rad zohrievajúce bylinky, ktoré podporujú otváranie pórov a potenie – kvety čiernej bazy, lipa, vetvičky škoricovníka ceylonského. Ak si dáte antibiotiká, chlad v tele stále zostáva, dokonca ho môžete ešte zvýšiť, pretože tieto lieky majú ochladzujúci efekt. Síce sa telu uľaví, zabijú sa bacily, ale zostanú spolu s chladom stále v tele. Na chvíľku je pokoj a časom zistíme, že sme viac zimomriví, nemáme radi chlad, máme studené končatiny, radšej nejdeme do toho studeného jazera atď., jednoduchoe vnútorný oheň sa oslabil.

Na začiatku dýchania je – NOS

Nosom prijímame vzduch a energiu. Dokážeme ním rozoznávať vône a pachy. Keď sú pľúca v nerovnováhe, nefunguje to ako má. Môže dôjsť k upchatiu nosa, strate čuchu, zápalom dutín. Uvedomme si, že nos je začiatok dýchacieho systému a konečník je jeho koncom. Obe tieto časti tela sú na seba úzko naviazané. Ak máme v nose rôzne chrastičky a špárame si v ňom, je niečo v neporiadku aj na konci hrubého čreva – hemoroidy, praskliny, zápal, svrbenie alebo parazity. Ak sú v nose polypy, sú aj v hrubom čreve a bránia posunu natrávenej potravy. V tomto prípade je dôležité zamerať sa na ich odstránenie z hrubého čreva napr. užívaním chlorelly, koreň puškvorca, feniklu. Prečistia črevo, polypy a často aj rôzne kožné výrastky a chrastičky odpadnú, aj z črevných stien aj z nosa. Veľa sa teraz píše o tom, že užívanie morských rias nie je zdraviu prospešné. Je to tak len v extrémnych dlhodobých a vysokých dávkach. Ak ich použijete účelovo na krátkodobé riešenie nejakého zdravotného problému, je to v poriadku. Je v poriadku ich pridávať aj v malých množstvách do varenia - napr. kombu alebo hijiki. Riasy ochladzujú, rozpúšťajú hlieny, tvoria tekutiny, obsahujú veľa chlorofylu čím podporujú krvotvorbu. Okrem toho obsahujú jód, pre správnu funkciu štítnej žľazy.

Emócie pľúc

Smútok alebo žiaľ sú emóciou pľúc. Sú to skôr negatívne pocity napr. keď smútime za milovanou osobou, ktorá zomrela, alebo za láskou, ktorá nás opustila. Keď je toho priveľa, poškodzujú sa správne funkcie tohto orgánu. A platí to aj opačne. Ak má niekto oslabené pľúca či už vrodené, nesprávnou zahlieňujúcou stravou alebo prechladnutím v zime, ľahšie sa týmto pocitom oddá. Každý z nás si to už vyskúšal, že s prechladnutí neprichádza radosť zo života a ani dobrá nálada. V kontrolnom cykle čínskeho pentagramu nám zo smutnej situácie pomôže hnev. Zvláštne? Možno trošku aj nezvyčajné, ale pomáha to. Predstavte si situáciu, že ste chorý a máte z toho depresívnu a smutnú náladu. A zrazu vylejete horúci čaj do postele. Najskôr sa zľaknete a potom sa riadne nahneváte, že s tým máte robotu. Keď všetko upracete a ľahnete si späť do postele, zrazu máte pocit, že sa vám uľavilo.

Akou stravou posilniť pľúca

Pľúca a hrubé črevo najviac oslabujú zahlieňujúce potraviny – mlieko a mliečne výrobky, sladkosti, biela múka, biely rafinovaný cukor, antibiotiká, steroidy. Zachladia trávenie a telo následne začne produkovať hlieny na obranu. Dôsledky môžu byť u každého rôzne – prejavy podobné nádche, vykašliavanie hlienov, podkožné hrčky, cysty, gynekologické výtoky atď. Stravovanie, ktoré  podporuje správne fungovanie celého orgánového systému pľúc sa skladá najmä mierne zohrievajúcich, mierne pikantných a často dobiela sfarbených potravín – kapusta, čínska kapusta, cibuľa, petržlen, biela reďkovka, špargľa, kaleráb, karfiol, vodnica, zázvor, huby, mandle, píniové semienka. Ovocie ako marhule, banány, broskyne, ďatle, hrušky a jahody pomáhajú hlavne zvlhčovať pľúca a dopĺňať jin. Medzi jedlá, ktoré pomáhajú vylúčiť z tela vlhkosť a hlieny patrí chren, cibuľa, reďkovka, riasy, pohánka, jačmeň, horčičné semienka, hlávkový šalát alebo rascový a feniklový čaj.

Aj malým deťom sa výrazne uľaví, keď sa z ich jedálnička vylúčia zahlieňujúce potraviny. Upraví sa ich energetická rovnováha, prestanú mať opakované zápaly – nosných dutín, mandlí, ušiek, únavu alebo naopak hyperaktivitu. Namiesto kravského jogurtu na raňajky im namiešajte chutnú kašu napr. z pšena alebo pohánky. Pridajte ovocie, ďatlový alebo agávový sirup a dobrotka je na svete. V bio obchodíkoch dostať výborné sójové, ryžové a iné rastlinné náhrady jogutov, ak sa nechcete zbavovať starých návykov. Na desiatu čerstvé ovocie, chia alebo tapiokový puding, celozrnné pečivo so šalátom a strukovinovou nátierkou, ktorých je na trhu naozaj dosť a sú aj chutné. Ako náhradu syra môžete použiť slané sezamové gomasio na posypanie cestovín alebo aj chlebíka s nátierkou. Omáčku či prívarok zahustite rastlinnou náhradou smotany a dochuťte umeoctom. Možno sa novým chutiam budete musieť trošku prispôsobiť, no robíte to pre Vaše zdravie. Áno, chce to aj trochu zmeny a námahy.

Rozdýchajte bolesti

Najlepšie nám je, keď pomaly prirodzene dýchame a sme v pohode. Nohy vyložené hore a pozeráme na šumiace more alebo dobrý film v telke. Keď si toto uvedomíme a pokúsime sa tento spôsob dýchania preniesť aj do iných sfér života, budeme šťastnejší. Veľa z nás žije v stresovom prostredí, stále sa niekam ponáhľa a rieši kopec vecí naraz. Práve počas stresu sa dýchanie výrazne zmení. Je plytké a krátke. Občas ho aj zatajíme úplne. To isté sa stáva aj pri bolestiach napr. silnej migréne, “seknutí” v krížoch, vyskočenom kolene, kŕčoch v bruchu a pod. Bolesť vytvára v tele a našej mysli napätie. V tej chvíli sa prestaneme nad dýchaním zamýšľať a automaticky nabehne to krátke “stresové”. Keby sme si to v danej situácií dokázali hneď uvedomiť, uvoľnili sa a začali pokojne a hlbšie dýchať, pocity vypätia a bezmocnosti by boli preč. To isté platí aj počas náhlej akútnej bolesti, ktorá nás vie riadne ochromiť. Zastaviť sa, pozorovať dýchanie, prehĺbiť ho a upokojiť sa. Ak je bolesť silná, môžeme sa dať do príjemnej meditačnej polohy, zavrieť oči a zhlboka dýchať. Pri každom výdychu by sme sa mali snažiť čo najviac uvoľniť telo. Potom sa zamerať na bolestivú oblasť a posielať všetok vzduch z výdychu presne na to miesto. Písali sme, že nosom prijímame v-z-duch a aj energiu, ktorú vedome použime na preliečenie konkrétnej oblasti. S výdychom ide aj naše vedomie. Keď máme pocit, že je miesto dostatočne uvoľnené, pri ďalších cykloch dýchania myslíme na to, že s nádychom prijímame novú, čerstvú a liečivú silu. Pri výdychu zasa z tela odchádza všetko zlé, choré a nepotrebné. S nádychom prijímame – akceptujeme svet okolo nás, napr. situáciu, z ktorej nás rozbolela hlava. S výdychom odovzdávame, vylučujeme a nechávame odísť negatívne emócie, hnev, smútok. Ešte chvíľku oddychujeme až kým máme pocit, že môžeme vstať. Často sa nám počas takéhoto dýchania vyjaví aj dôvod, pre ktorý sme ochoreli, alebo prišli k úrazu. Treba sledovať svoju myseľ a prijať, že sme napríklad niečo nezvládli. Prišlo nás to niečo naučiť.

Podobné dýchanie môžeme používať pravidelne na predýchanie vnútorných orgánov ako prevenciu chorôb. Dá sa opakovať aj každý deň, keď zaspávame. Vždy si vyberieme jeden orgán a poriadne mu vyznáme lásku. Posielame mu hlboké výdychy a popritom ďakujeme, že ho máme a chválime ho ako výborne funguje. Robíme to, aj keď niektorý orgán máme oslabený. Vtedy je to ešte dôležitejšie.

Energetické dýchanie pri cvičení

Pomocou dýchania sa vieme veľmi rýchlo zotaviť z akéhokoľvek ochorenia. Špeciálne liečivé dýchanie sa používa aj pri cvičení jogy. Predýchavajú a vedome uvoľňujú sa všetky časti tela, ale robí sa aj plný jogový dych, pránické dýchanie so zadržiavaným nádychom a výdychom, alebo striedavé dýchanie nosnými dierkami, pri ktorom sa aktivujú obe mozgové hemisféry. Ľavá symbolizuje jin a lunu, ochladzuje, upokojuje. Pravá je viac jangová a slnečná, otepľuje a aktivizuje. V joge tiež nejde o prijímanie vzduchu ako takého, ale o príjem vitálnej energie – prány. Tai čchi a čchi kung používa dýchanie cez bod obličiek zospodu plošiek nôh, ktoré posiela smerom nahor, aby vyživilo každý orgán. Dýchaním cez najjangovejší bod na vrchu hlavy zasa prijímame nebeskú energiu a posielame ju do celého tela, aby bolo plné energie a podporilo samoliečebné procesy. Ak stojíme rovno s napriamenou chrbticou, podsadenou panvou a bradou, prepájame nebo so zemou, konáme medzi nebom a zemou. Ak dýchame, nasávame vzduch preciťujeme samých seba, lepšie pochopíme, kto sme, čo tu hľadáme a aké je naše poslanie. V oboch týchto systémoch prevláda viera, že keď sa naučíme kontrolovať dýchanie, vieme kontrolovať aj našu myseľ a aj život.

Dýchanie pri astme

Zadržiavaný výdych je dôležitý aj pri liečbe astmy. U detí je skôr emočného pôvodu, keď si dieťa vyžaduje väčšiu pozornosť svojich rodičov. Hlboké dýchanie so zadržiavaným výdychom je v tomto prípade veľmi prospešné. Astmatickým deťom zo začiatku ide dosť ťažko, no pri pravidelnom cvičení prichádza zlepšenie. Choďte sa s nimi potápať, alebo im kúpte potápačské okuliare do vane vo kúpeľni. Telo pri výdychu po čase spustí paniku a núti nás nadýchnuť sa. Ak tento moment prekonáme, telo začne čerpať zásoby a brať kyslík z vnútra tela. Potom vydržíme pod vodou dlhšie než by kto očakával.

Uvoľnenie a vedomé hlboké dýchanie je vždy základ. Nezadýchajte sa ani pri namáhavejšej práci. Ak v sebe udržiavate pokoj a plynulé dýchanie, vydržíte robiť zložitejšiu prácu dlhšie a nepocítite takú únavu, ako keď sa naháňate a chcete rýchlo dosiahnuť výsledok. Pozorujte starých ľudí. Tí to už majú precítené a väčšinu vecí robia s pokojom v duši. Môžeme sa od nich veľa naučiť, alebo si proste počkať, až zostarneme a pochopíme. :-)

Domáci pleťový krém:

Potrebujeme:

  • antikorovú misku
  • kelímok na kozmetiku
  • 40g bambuckého masla
  • 70g za studena lisovaného oleja vhodného na pleť napr. konopný, mandľový, arganový, avokádový – podľa typu vašej pleti
  • 10 kvapiek vitamínu E
  • pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja

 

Vo vodnom kúpeli roztopte bambucké maslo tak, aby sa nevarilo. Keď má teplotu cca 50°C, postupne za stáleho šľahania ponorným mixérom pridávajte olej. Mixujte až kým nevznikne hladká našľahaná hmota. Potom pridajte vitamín E a voňavý olej a ešte chvíľku premiešajte. Zmes potom preložte do vhodného kozmetického kelímku a nechajte vychladnúť. Zatvorte až po vychladnutí. Takýto krém budete veľmi radi používať, pretože viete, čo ste si doň dali a určite vašej pokožke prospeje. Takýto domáci krém je možné aj skonzumovať, všetko je jedlé!

text_ Anka Kanovská