Zuby sú ozdobou nášho úsmevu. Formujú našu tvár, pomáhajú nám pri tvorbe reči a iných zvukov, potrebujeme ich na spracovanie potravy. Starí ľudia, ktorí používajú už len zubné náhrady by nám vedeli rozprávať o ich dôležitosti. Často z ich úst počujeme sťažnosti na umelé zuby a spomienky na staré dobré časy, keď si s chuťou zahryzli do tvrdého šťavnatého jablka alebo sladkej varenej kukurice. A tak nás, mladšie generácie, stále upozorňujú, aby sme o ne dbali a dávali si na ne pozor. No ako na to? A čo je vlastne príčinou kaziacich sa a bolestivých zubov?

Mliečny chrup bábätiek sa začína vyvíjať v 4.-7. mesiaci života, ale jeho základy sú pevne stanovené už v maternici. Mliečnych zubov je spolu 20 a vychádzajú postupne pričom ako prvé väčšinou vyskočia predné dolné rezáky nasledované hornými. A za nimi pokračujú ostatné. Mnohí z nás majú ešte v živej pamäti aké ťažkosti môžu byť spojené s prerezávaním zúbkov u malých detí. Nočné plakanie, hnačka, nervozita – toto všetko nám však vynahradí krásny detský úsmev plný malých bielych perličiek. Zuby mliečneho chrupu sú menšie, majú tenšie korene a všetky sa ukážu postupne do 2,5-3 roka. Mliečne sa nazývajú preto, že práve v tomto období sú deti kojené materským mliekom. V 6.-7. roku života ich nahradí stály pevný chrup. Trvalých zubov je celkovo 32. Vyrastajú však postupne od 6 do 15 rokov, pričom stoličky, najmä zuby múdrosti, sa objavujú neskôr. Sú väčšie, pevnejšie, majú silnejšie korene spojené v krčku, na ktorom je korunka. Vo vnútri zubu je dutina plná drene, nervov, ciev, väziva. Povrch tvorí zubovina a sklovina, ktorá je najtvrdšou časťou v ľudskom tele.

V živote sa stretávame s mnohými ochoreniami zubov. Najčastejším je zubný kaz, potom parodontóza, černenie či mäknutie zubov, bolestivosť, škrípanie zubov alebo ich uvoľňovanie. Podľa tradičnej čínskej medicíny ochorenia zubov a ústnej dutiny súvisia najmä s obličkami a žalúdkom, ale v niektorých prípadoch môžu mať vzťah aj k pečeni a srdcu, qi a krvi. Nezabúdajme na to, že cez ústnu dutinu a zuby prechádzajú všetky akupunktúrne dráhy a tým vzniká súvislosť medzi orgánmi tela a jednotlivými zubami. Napríklad naše zuby múdrosti sú spojené so srdcom a jeho párovým orgánom tenkým črevom, centrálnym nervovým systémom a jazykom. Michèle Caffin, francúzska zubná lekárka a liečiteľka, napísala o zuboch milú malú knižku, kde sa zaoberá somatotopiou, teda typológiou podľa zubov. Zuby múdrosti tu priraďuje k nášmu vzťahu k materiálnemu a duchovnému svetu. Ak ich nemáme, buď neveríme v mystiku alebo ju vo svojom živote neuplatňujeme.

Zuby sú nadbytkom kostí a kosti ako také súvisia s obličkami. A preto sú ochorenia zubov spojené s týmto plným vnútorným orgánom. Prázdnota qi alebo jin obličiek môže privodiť bolesti zubov, ich uvoľňovanie alebo celkovú slabosť a citlivosť. Príčiny nedostatočnosti qijin obličiek môžu byť zapríčinené ich konštitučnou slabosťou, vysokým vekom, častými ochoreniami, vrodenou predispozíciou alebo nehospodárnym životným štýlom (málo odpočinku, priveľa sexuálnej aktivity atď). Horkosť alebo nadmerný oheň obličiek veľa krát zapríčiňuje chorobné černenie zubov. Býva spôsobené vysušením telesných tekutín z dlhotrvajúcich ochorení horúceho typu.

Ústa sú vstupnou bránou všetkých potravín a nápojov, ktoré každý deň konzumujeme. Tie postupujú ďalej dolu do žalúdka. Keď žalúdok nesprávne funguje môže sa to spätne prejaviť na problémoch v ústnej dutine. Horúčosť žalúdka je častou príčinou bolestí zubov, hýbania sa zubov, parodontózy, atrofie a bolestivých, napuchnutých alebo krvácavých ďasien. Kde sa berie táto horúčosť? Vyvolávajú ju zlé stravovacie návyky vo forme bieleho cukru, bielej múky, stužených rastlinných tukov a mliečnych výrobkov. Takzvaná kombinácia „buchta“ – biele sladké pečivo s maslom a marmeládou (biela múka + biely cukor + rastlinný tuk) na raňajky môže zapríčiniť okamžitú bolesť zubov a celodennú únavu. Takáto životospráva má za následok aj neslávne známy zubný kaz.

Takisto stagnácia potravy v žalúdku má nezriedka za následok nočné škrípanie zubov. Bruxizmus, ako sa škrípanie odborne nazýva, môže byť však spôsobený aj nadmerným ohňom srdca, prázdnotou qi a krvi alebo parazitmi v črevách. Taktiež tu veľkú rolu hrá zaťažená psychika a stres, ktoré môžu zapríčiniť zvýšenú aktivitu žuvacieho svalu. Škrípanie ohrozuje nielen náš chrup ale aj svaly a kĺby v ústach. V tomto prípade by sme mali byť opatrní s množstvom stravy, prehodnotiť jedálniček a zamerať sa hlavne na ľahšie stráviteľné a výživné potraviny – najmä ryža, pšeno a iné obiloviny, strukoviny, zelenina a ovocie a upriamiť sa tým na doplnenie energie a krvi v organizme a podporu dobrého trávenia. Ak je zaťažená psychika a nevieme sa cez niečo „prekúsnuť“, mali by sme sa naučiť vyjadriť svoje city, snažiť sa realizovať svoje sny a túžby a vyriešiť si dlhotrvajúce spory.

Často sa stretávame aj s bolestivými zubami z veternej škodliviny (napr. prievan). Vtedy máme pocit, že nás bolí niekoľko zubov naraz a máme chuť dať si ich všetky vytrhnúť, len aby tá bolesť čo najskôr ustúpila. Tu pomôže akupresúra bodov na tvári a hlave a teplo.

Keďže zmena stravovania a životného štýlu nie je jednoduchý a krátky proces, prirodzenou rýchlou pomocou pri bolestiach môže byť aj liečba pomocou drahých kameňov. Každý kameň, ktorý sa chystáme použiť, by mal byť vyčistený v slanom roztoku a pod tečúcou studenou vodou. Tvarovo by mal byť menši, oblý a jemne vypracovaný do podoby približujúcej sa oválu. Môžeme ho použiť na vonkajšie masírovanie v oblasti bolesti, alebo si ho vložiť do úst a pomaly premieľať. Na všetky ochorenia ďasien výborne pôsobí gagát, jantár a rodonit. Jantár sám o sebe pomáha pri akejkoľvek bolesti na tele a predchádza jej ďalšiemu vzniku a šíreniu. Všeobecne na ochorenia zubov od černenia, mäknutia až po zubný kaz môžeme použiť apatit, ktorý podporuje zdravie nášho chrupu. Pri škrípaní zubov výborne zaberá gagát, ktorý uvoľňuje našu psychiku a napätie. Kunzit, sugilit a magnezit zmierňujú napätie vo všetkých svaloch po celom tele a taktiež aj čeľustných. Na bolesti zo zubného kazu sa osvedčili už spomenuté kamene kunzit a sugilit. Pri zápaloch zubov dodá úľavu fialový jadeit.

Nezabúdajme ani na pravidelný prísun vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité nielen v rannom veku pre rast zubov, ale aj neskôr pre ich správnu skladbu, pevnosť a odolnosť. Prvoradými sú vitamín D, ktorý je nepostrádateľný pri vstrebávaní vápnika, ďalej samotný vápnik, fosfor, horčík, flór, molybdén, mangán, kremík. Snažme sa ich však konzumovať v organickej forme t.j. prirodzenou cestou – stravou. Všetky vymenované minerály sa nachádzajú v orieškoch, obilovinách, strukovinách, zelenine a ovocí. Vitamín D sa nachádza aj v rybách a tiež ho môžeme „nachytať“ vonku na slniečku. Vinikajúcim zdrojom vápnika sú vaječné škrupinky, ktoré si môžeme doma vyvariť, usušiť a zomlieť. Takto spracovaný prášok je zaručenou organickou zásobárňou tohto minerálu a jeho užívanie posilní naše kosti a zuby. Pozor na nadmerné užívanie anorganických prípravkov t.j. v tabletkách, pretože môžu zapríčiniť ukladanie nadbytočného množstva minerálov do kostí a kĺbov a spôsobiť tým vážnejšie ochorenia. To isté platí pre minerálne vody s vysokým obsahom minerálov a stopových prvkov. Ideálnym pomocníkom pre doplnenie organických minerálov v koloidnej forme.

Zubná hygiena je veľkým pomocníkom v boji proti všetkým zubným neduhom. Treba dbať na pravidelné čistenie, správnu mäkkosť kefky a periodické návštevy zubného lekára a zubnej hygieny. Každú zubnú výplň však dôkladne prekonzultujte so svojím lekárom. V dnešnej dobe sa stále menej používa amalgám vzhľadom na obsah ťažkých kovov najmä ortuti. Na toto však nie je riešenie – akákoľvek plomba je pre náš organizmus cudzia. Preto sa odporúča pred a po každej návšteve zubného lekára užívať sladkovodnú morskú riasu, ktorá z tela tieto kovy vyplavuje. Ideálnym ochrancom pred zubným kazom je sladká bylina Stévia rebaudiana, lebo reguluje baktérie v ústnej dutine. Zároveň si ňou osladíme nápoj bez nadmerných kalórií. Ako však vidíme z predchádzajúcich riadkov, nielen zubná hygiena je dôležitým faktorom pre zdravie našich zubov. Veľký vplyv majú najmä naše stravovacie návyky, životný štýl a relax. A tak prehodnoťme naše zvyky a snažme sa o to, aby naše zuby boli skutočne ako biele perly.