1. ČASŤ – HRUDNÍK

Možno sme si už zvykli na to, že nás občas niečo bolí. Pichne nás pri žlčníku, niekedy pocítime bolesť na hrudi, inokedy zas kŕče v žalúdku, či v črevách. Na nekomfortné pocity pri menštruácii sme si už tiež dávno zvykli. Mylne pokladáme bolesť za normálnu súčasť fungovania nášho organizmu. Bolesť je však jasný signál, že niečo v našom tele nie je v poriadku. Zdravého človeka by nemalo bolieť nič. Každá bolesť má svoje príčiny – vnútorné alebo vonkajšie. Podľa tradičnej čínskej medicíny súvisí so stagnujúcou energiou, tokom krvi alebo telesných tekutín. Takáto blokáda vzniká zvyčajne z dvoch dôvodov – z plnosti, za ktorou sa skrýva vnútorná horúčosť, akumulácia potravy či hlienov, alebo z prázdnoty, ktorej príčinou je nedostatok energie a následne oslabené fungovanie orgánov. V hrudníku máme v ňom dva životne dôležité orgány – pľúca a srdce. Samotné orgány zvyčajne nebolia. Cítime len tlak, pichanie, rozpínavú bolesť v danej oblasti. Pľúca sa rozprestierajú v hrudnom koši ako dáždnik a srdce je v ňom skryté v ľavej časti hrude.

 

PĽÚCA

Pľúca, priedušky, priedušnice, alebo dýchacia trubica už potrápili snáď každého z nás pri chrípke, nachladnutí či zápale priedušiek. Keď do nášho tela prenikne zvonka vlhký a veterný chlad v studenom a daždivom počasí, oslabia sa celkové funkcie pľúc. Zhorší sa dýchanie a cítime tlak na hrudi, stiesnenosť, akoby bol celý náš hrudník stlačený v okovách alebo tupú bolesť v strede hrudníka pod hrudnou kosťou. Vlhký a veterný chlad spôsobí vznik hlienov, zapáli sa nám hrdlo, silno kašleme a vykašliavame hlieny. Chlad má tendencie všetko stiahnuť, zhoršiť obeh tekutín – krvi a lymfy, v dýchacom systéme vysušuje mukolitické sliznice. Organizmus sa bráni a vytvára proti suchosti hlien.Vietor samotný môže zapríčiniť bolesti pri každom zakašľaní alebo sťahujúce bolesti v hrudníku a celom tele. Paradoxom je, že ten vonkajší chlad sa v našom tele zmení na horúčosť (teplota), ktorá je obranou nášho tela proti chladu.Kašeľ nás dusí, keď zaspávame, alebo nadránom, keď príde orgánová hodina pľúc – od 3-tej do 5-tej ráno. Starších ľudí často trápi suchý kašeľ. Zvyčajne je spôsobený nedostatkom telesných tekutín a slabou krvotvorbou. Následkom sú vysušené vnútorné sliznice – nielen dýchacia trubica, ale aj ostatné jemné časti tela – oči, nos, ústna dutina, pošva, črevá. Práve pľúca sa podľa čínskej medicíny starajú o telesné tekutiny a ich nedostatok sa odzrkadlí aj na nich. Pľúca zvlažujú všetky orgány tela. Bolesti hrudníka týkajúce sa oslabenej energie pľúc môžu mať aj vnútornú príčinu. Pľúca majú párový orgán hrubé črevo, ktoré ľahko oslabíme nevhodnou stravou. Hrubé črevo potrebuje pravidelnosť, harmóniu, žiadne výkyvy v stravovaní a striedmosť. Neprospievajú mu príliš studené potraviny ako chladené nápoje, či priveľa mliečnych výrobkov, ktoré majú chladnú povahu. Zároveň mu nerobia dobre ani priveľmi zohrievajúce a pikantné jedlá – čili, feferóny, údeniny, salámy a klobásky. Ani presladené potraviny nie sú ideálne, pretože cukor vytvára v tele horúčosť a hlieny. Ak to preháňame s niektorými zo spomenutých potravín, reakcia na seba nenechá dlho čakať. Môže sa nám zdať, že črevá sú v poriadku, no prejavy vidíme na rôznych chronický či akútnych ochoreniach pľúc – ranné zahlienenie, kýchanie, vykašliavanie, časté zápaly a bolesti hrdla, dráždivý hlienový kašeľ, tlak na hrudi, ľahké zadýchanie sa aj pri miernej činnosti... V podstate môžu nastať také isté prejavy ako pri vonkajšom napadnutí pľúc chladom a vlhkom, no liečba bude iná. Nezabúdajme ani na emóciu pľúc, ktorou je smútok. Ich prvkom je kov. Stiesnenosť na hrudi môžeme cítiť aj z prehnaného alebo náhleho smútku, ktorý nevieme spracovať.

 

Ako riešiť bolesti hrudníka z oslabených pľúc?

Veľakrát si vieme aj sami uvedomiť, či sme vonku poletovali v zime v ľahkom svetríku alebo či sme zjedli niečo, čo nášmu tráveniu nevyhovuje. Citlivejší z nás vedia vycítiť, čo ich telu prospieva a čo nie a podľa toho sa vždy zariadia. Občas však povolíme kontrolu a naše telo hneď zareaguje. Ak nás do nášho tela prenikne chlad, treba sa vyhriať doma pod perinou. Najlepšie je tzv. suché teplo. Tiež si môžeme uvariť škoricový čaj s bazou a lipou. Tieto bylinky otvárajú póry a potením odstraňujú z tela škodliviny a chlad. Samozrejme to nejaký čas potrvá, musíme byť trpezliví a vyležať to. Na kašeľ zaberá skorocelový čaj, materina dúška, yzop lekársky a majoránka. Hrdlo kloktáme propolisovými kvapkami a hrudník si môžeme natrieť zohrievajúcim a uvoľňujúcim masážnym krémom alebo olejom. V malom hrnčeku mierne zohrejeme trošku sezamového oleja lisovaného za studena a pridáme doň pár kvapiek éterických olejov z borovicového ihličia, feniklu a myrty. Tlmia bolesť, uvoľňujú hrudník, pôsobia protizápalovo a napomáhajú rozpúšťaniu hlienov. Keď sa uvoľnia všetky hlieny, tlak na hrudi povolí a celý hrudník sa uvoľní. Rovnako dobre pomáhajú mastičky starých materí, napr. čistý tuk z jazveca alebo medveďa, ktorými natrieme oblasť hrudníka a zabalíme sa do tepla. Smútok skúsme prekonať hlbokým relaxačným dýchaním, spomenúť si na pekné veci v živote a porozmýšľať o nich.

 

SRDCE

Naše srdce je obalené perikardom, obalom srdca. Práve perikard zvyčajne zasiahne ochorenie, nachladnutie, nedostatok tekutín alebo horúčosť. Vtedy cítime tie klasické prejavy ako tlak, bodanie, pichanie alebo úzkosť pri srdci. Perikard funguje ako dôležitý stupeň ochrany nášho srdca. V prípade, že príznaky nepohody v oblasti perikardu ignorujeme, akékoľvek ochorenie (aj zdanlivo nevinné) poriadne nevyležíme, ale naopak ho pár krát prechodíme, môže nám chlad preniknúť až do srdca a diagnóza potom znie angína pectoris. Chlad sa dostal až k cisárovi, hlavnému vládcovi všetkých orgánov. Bolesť je v tomto prípade pevne lokalizovaná, pichavá, bodavá, ako ihličky. Poukazuje na stagnáciu krvi. Sprievodnými prejavmi býva zmena farby pier, ktoré ostanú fialové. Tento stav sa zhoršuje, ak sme v kľude, večer, alebo v noci. Emócie, ktoré negatívne vplývajú na srdce sú smútok, strach, citové výkyvy. Pravou emóciou srdca je radosť, keď ju však nedokážme prežívať v tej správnej miere, poukazuje to na oslabené funkcie srdca. Bodavá bolesť pri srdci, ktorá vystreľuje až do ľavej ruky v smere dráhy/meridiánu srdca alebo perikardu poukazuje na stagnujúcu krv. Príčinou bolestí pri srdci môže byť aj mechanický problém, napríklad zablokovaná chrbtica. V tom prípade treba navštíviť fyzioterapeuta a pravidelne kompenzovať chrbticu cvičením a správnym držaním tela. Ak je slabá krvotvorba alebo nedostatok jinu (krvi a telesných tekutín) prejaví sa to problémami so spánkom, častým budením, problémom zaspať, nočným potením, množstvom snov, búšením srdca, ľakavosťou, strachom. Jazyk je “výhonkom“ srdca, preto sa oslabenie srdca prejaví aj na jazyku. Môžeme pozorovať zhoršenú artikuláciu, reč, alebo máme problém vyplaziť jazyk.

 

Ako riešiť bolesti pri srdci?

Ak je bolesť spôsobená slabou krvotvorbou, pomáhajú potraviny podporujúce krvotvorbu – čierny sezam, ďatle, tekvice, pohánka, atď. Ak je príčinou stagnácia krvi, pomáha pohyb, aktivita, z mentálneho hľadiska preciťovanie radosti. Ak sa stav zhoršuje za chladného počasia, vtedy je patologickým činiteľom je chlad, ktorý treba vytiahnuť von z tela a prehriať celý organizmus. Ak sa stav zhoršuje za horúceho počasia, je to nedostatkom jinu, ktorý treba vyživiť cez stravu a byliny. Pijeme dostatok tekutín, najmä teplých, jedlo varíme a paríme. Konzumujeme veľa polievok, aj trikrát denne. Doprajeme si veľa spánku a odpočinku, pretože jin sa regeneruje hlavne v noci. Varíme si čaj zo srdcovníka, plodov hlohu a arniky. Samozrejme, v prípade náhlych a silnejších bolestí je nutné vyhľadať odbornú pomoc. Bylinky, cvičenia a dobrý psychický stav sú však výbornou prevenciou.

 

text_ Anna Kanovská