Určite ste sa už stretli s výrazom "tok energie v priestore" a možno ste celkom dobre nevedeli, o čom sa hovorí. Energiu nemôžeme vidieť, môžeme ju len cítiť a vnímať. Môžeme len rozpoznať, že sa v nejakom priestore cítime dobre a harmonicky, z iného by sme hneď najradšej ušli. Ako to teda urobiť aby v tom našom priestore prúdila energia správne?

Ako prúdi ČCHI?

Energia sa v priestore správa podobne, akoby sa v ňom správala voda. Môžete si ju teda predstaviť ako prúd vody. Vojde jedným otvorom, napríklad dverami, vyjde druhým, povedzme oknom. Naším cieľom však je, aby energia v našom priestore neunikala a aby prúdila rovnomerne vo všetkých častiach bytu a aktivizovala tak všetky oblasti života...

Kadiaľ energia vstupuje?

Zamerajte sa na vchod. Ten je z hľadiska vstupu energie rozhodujúci. Chodba, schody, zádverie, priestor pred dverami aj dvere − to všetko by malo byť pekne upravené a vyzdobené tak, aby to ľudí (a energiu) priťahovalo a lákalo vojsť ďalej. Kam smeruje vedomie, tam smeruje energia. Skúste teda vstup do svojho priestoru urobiť čo najkrajší. Jednoduchšie je to v rodinných domoch, kde nie je problém umiestniť k vstupu napríklad živé kvitnúce rastliny, ale aj v bytovke máte veľa možností − môžete použiť umelé kvety, alebo ozdobnú nálepku na stene, či priamo na dverách, zaujímavú rohožku, či rôzne originálne visačky pri menovkách s obrázkami a nápismi. Napríklad text na visačke "Šťastný domov" dáva vstupu do priestoru už aj určitú kvalitu. Aj rohožky sa vyrábajú s rôznymi textami či obrázkami, ak sa vám zdajú príliš gýčové, siahnite jednoducho po červenej rohožke polkruhovitého tvaru. Červená farba sa vo Feng Shui používa na aktivizovanie energie, kruhové či polkruhové tvary zas energiu dobre koncentrujú. Pri úprave vchodu nezabudnite na dobre viditeľnú menovku na dverách, ale aj na zvončeku či na schránke.

Ako energia prúdi v priestore?

Čo sa stane s energiou, ktorá vojde do vášho priestoru? Dostane sa pohodlne ďalej do všetkých častí bytu? Alebo jej niečo bráni, prípadne rovno unikne nejakým otvorom na opačnej strane chodby − otvorenými dverami, či oknom? Línia dvere − okno je zvlášť citlivá na únik energie pri vchode, i v každej miestnosti. Mali by sme teda dbať na to, aby okná mali vždy žalúzie, závesy, či záclony a aby dvere medzi miestnosťami zostávali zatvorené. Problematické sú aj dlhé a úzke chodby končiace dverami, kedy energia prúdi príliš rýchlo, má jasný smer a vojde len do jedinej miestnosti na konci chodby. Jej tok by sme mali preto spomaliť − priečne uloženým kobercom, uložením parkiet v opačnom smere ako je vstup, alebo priečne vyriešeným osvetlením. Na jednej strane by sme mali docieliť aby energia neprúdila prirýchlo, na druhej strane by sme jej mali odstrániť z cesty väčšie prekážky a docieliť aby jemne a rovnomerne prúdila v celom priestore a predovšetkým sa pohodlne dostala tam, kde všetci obyvatelia trávia najviac času, teda do obývačky. Nasmerovať energiu do tejto miestnosti vám pomôže väčší vstup, koberec položený v želanom smere, obraz smerujúci pozornosť tam, kam treba, alebo izbová rastlina či iná dekorácia pri vstupe do najdôležitejšej izby.

Kadiaľ energia uniká?

Okrem odhalených okien a otvorených dverí, si treba dať pozor aj na umiestnenie zrkadiel, ktoré by nemali nikdy odrážať dvere − v žiadnom prípade nie vchodové, ale týka sa to aj dverí medzi izbami. Zrkadlá v byte by mali byť zavesené teda tak, aby ste v nich nevideli žiadne dvere. Ďalšie nebezpečenstvo predstavujú toalety a kúpeľne. Aj keď je dnes trend mať v byte, či dome pre štvorčlennú rodinu aspoň dve kúpeľne, nie je to z pohľadu Feng Shui ideálne − sú to energetické odtoky. Čím viac máte kúpeľní a záchodov, tým viac energie vám uniká. Je preto dôležité vždy zatvárať dvere od kúpeľní a toaliet a sklápať dosku na záchode, čo sa ťažko vysvetľuje predovšetkým mužom:)

Nebezpečné šikmé stropy

Keďže sa energia v priestore chová ako voda, tam, kde je znížený strop vzniká väčší tlak. Aj keď veľa ľudí preferuje atraktívne bývanie v podkroví, členitý strop spôsobuje nerovnomerný pohyb energie, čo môže pri dlhodobom pôsobení zapríčiňovať rôzne zdravotné ťažkosti. Ak dlhodobo spíme pod šikminou, môže nás napríklad bolievať hlava, podobne je to však aj v prípade, keď máme nad hlavou zavesenú poličku. Čím väčší predmet na nás tlačí, tým nepokojnejší môže byť náš spánok. Ak máte teda v byte šikmý strop, rozhodne pod šikminu neumiestňujte posteľ. Ak neviete situáciu vyriešiť inak, snažte sa aspoň stojacou lampou svietiacou nahor vykompenzovať zužujúci sa priestor. Ideálne je, ak dokážete pod šikmý strop umiestniť len skrinky a poličky.

Centrum šťastia

Každý byt má svoj stred, ktorý je mimoriadne dôležitý z hľadiska prúdenia energie. Vo Feng Shui sa nazýva aj srdce priestoru, či centrum šťastia. Je to geometrický stred celého bytu, ktorý nájdete pomerne jednoducho, ak je pôdorys vášho priestoru rovnomerný (obdĺžnik, alebo štvorec), pri zložitejších pôdorysoch sa centrum priestoru určuje výpočtami. Toto miesto by malo byť vždy voľné s dostatkom priestoru okolo, ideálne ak je aj zvýraznené − kruhovým kobercom, stolíkom, lustrom, kvetmi... Centrum šťastia zodpovedá za prúdenie a kvalitu energie v celom priestore. Dodajte mu preto patričnú silu a príťažlivosť. Ak sa nenachádza v centrálnej miestnosti, ale povedzme na chodbe, skúste sem pritiahnuť energiu aspoň zaujímavým obrazom, osvetlením, či izbovou rastlinou alebo vázou so živými kvetmi. Ak je centrum šťastia dobre upravené a voľné, má schopnosť vyživovať energiou všetky časti vášho bytu aj tým aj všetky kľúčové oblasti života. Podporiť ho môžete aj krištáľovou guľou, alebo zvonkohrou. Pozrite aj na stredy ostatných miestností vo vašom priestore a skúste podobne upraviť aj tie.

Niekoľko pravidiel

● Energia nedokáže prúdiť v priestore, ktorý je príliš zastavaný nábytkom, alebo je v ňom neporiadok ● Energia stagnuje v priestore pokiaľ nie je voľný jeho stred/srdce/centrum šťastia ● Orientujte sedenie, postele i pracovné miesto tak, aby ste mali za chrbtom oporu/stenu a pred sebou výhľad na dvere ● Nikdy neukladajte gauče, postele ani stoly v priamej línii okno − dvere ● Dbajte o to, aby na oknách vždy boli závesy, záclony či žalúzieZatvárajte dvere od izieb, predovšetkým od kúpeľne, rovnako zatvárajte aj poklop na záchodovej mise ● Zrkadlá umiestňujte tak, aby neodrážali dvere, predovšetkým vchodové ● Pod šikmý strop nikdy neumiestňujte posteľEnergiu v priestore môžete aktivizovať svetlom, zvukom (zvončeky, zvonkohra), predmetmi, ktoré sa hýbu vo vzduchu (ozdobné závesné dekorácie), živou energiou (kvety a rastliny), pozitívnymi obrazmi, vzácnymi kameňmi, červenou farbou (v podobe dekorácií a menších akcentov) a vodou (akvárium, fontánka) − treba však dbať na to aby bola voda umiestnená v priestore v súlade s cyklom piatich elementov.

text_ Vladimíra Dutková − Mináčová