Leto sa nesie v znamení dlho očakávaných dovoleniek. Aby ste si ich mohli nerušene užívať, pridávame pár rád, ako si pomôcť, keď to bude nevyhnutné. Bežné prípravky z lekárne určite poznáte. Ale účinné sú aj prírodné prostriedky. Smelo po nich siahnite!

 

NERVOZITA PRED CESTOU

Či vás čaká príjemná dovolenka alebo len služobná cesta, mnohí sa nevyhnú tzv. „cestovnej horúčke“. U jedných je to iba jemná nervozita či nepokoj, u iných to môže vyvolať až tráviace problémy, nespavosť, či dokonca migrénu. Deň pred cestou popíjajte bylinné čaje (samostatne alebo si namiešajte zmes), prípadne siahnite po koncentrovanejších esenciálnych olejoch. V aromalampe krásne rozvoňajú prostredie. Tie kvalitnejšie sú vhodné aj na vnútorné užívanie.

 

BYLINNÉ ČAJE

archangelika – pomáha uvoľňovať kŕče v tráviacom trakte chmeľ, valeriána – zmierňuje nepokoj, nespavosť levanduľa – uvoľňuje kŕče v tráviacom trakte, nepokoj, nespavosť ľubovník – ideálny na depresiu, nepokoj, nespavosť mäta, medovka – uvoľňuje kŕče v tráviacom trakte, nepokoj, nespavosť

 

ÉTERICKÉ OLEJE

levanduľa – upravuje činnosť nervového systému, zmierňuje úzkosť a nervovo podmienenú migrénu majoránka – uvoľňuje obavy, úzkosť, migrénu, kŕče tráviaceho traktu pomaranč, neroli – rieši nespavosť detí, brušné koliky, upokojuje nervy

 

CESTOVANIE

Nastal deň D a vyráža sa na cesty. Nech už zvolíte akýkoľvek dopravný prostriedok, pár všeobecných rád platí vždy. Večer pred cestou nejedzte tučné a korenené jedlá, ani nepite alkohol. Na cestu vyrazte s poloprázdnym žalúdkom. Pribaľte si napr. oriešky, či sušené ovocie a počas cesty si na nich pochutnávajte. Na pitie si zoberte vodu s citrónom, mätový čaj (na liečbu morskej choroby a nevoľnosti pri cestovaní, tiež pri migréne, nespavosti, kŕčoch a plynatosti), ovocné šťavy (môžu byť riedené, vtedy viac osviežia) alebo minerálky. Ak trpíte cestovnou nevoľnosťou, tak ideálnou voľbou je zázvor v akejkoľvek podobe – čaj, malinovka, lízanka, zázvorové topinamburky, sušienky, zázvorníky, žuvačky.

 

ZÁZVOROVÁ MALINOVKA

Potrebujete: 1.5 cm zázvoru, 2 PL trstinového cukru, 1l minerálky, šťavu z ½ citróna alebo pomaranča. Príprava: zázvor nastrúhate, zalejete 1 hrnčekom vody, necháte 30 min. odstáť, precedíte, pridáte ostatné suroviny, premiešate, vychladíte a nalejete do termosky.

 

Preventívne užívanie vitamínu C pár dní pred dovolenkou pomôže lepšie zvládnuť nielen „horúčkovité“ prípravy, ale aj samotné cestovanie. Zároveň obsahuje aj bonus vo forme posilnenia obranyschopnosti. Dlhodobá pracovná vyťaženosť s následným stresovým finišovaním pred dlho očakávanou dovolenkou sa môže nepríjemne vypomstiť. Voľné chvíle by sa tak mohli zmeniť na nechcené maródovanie. Pri ceste lietadlom alebo vo vyšších výškach si nezabudnite do príručnej batožiny pribaliť žuvačku. Je dobré ju žuť pri rýchlej zmene výšky (stúpanie lietadla, pristávanie), alebo aj počas cesty autom či autobusom pri prekonávaní horských prevýšení. Ak cestujete s dojčeným dieťaťom, tak samotné dojčenie v lietadle mu pomôže prekonať náhlu zmenu výšky a môžete tak predísť bolestivým uškám. Keď vás predsa len premôže cestovná nevoľnosť, tak si ľahnite, hlavu položte na pevnú podložku, uvoľnite si šaty (okolo krku a pása), hlboko a pomaly dýchajte. Siahnite po osvedčených esenciálnych olejoch, ktoré môžete vdychovať. Pri závratoch pomáha rumanček, mäta, levanduľa. Pri nevoľnosti je užitočný rozmarín, estragón a mäta.

 

TRÁVIACE PROBLÉMY

Pobyt v dovolenkovej destinácii vedia riadne otráviť tráviace problémy (kŕče, hnačky, vracanie). Môžu byť spôsobené zmenou stravy (ale aj jej množstva, hlavne pri stravovaní formou bufetov), nekvalitnou vodou a kockami ľadu z nej pripravených, ovocím či zeleninou (neznáme druhy, nedostatočná hygiena pred konzumáciou). Vyššie riziko je v krajinách s nižším hygienickým štandardom, teplých oblastiach alebo u ľudí s citlivejším tráviacim systémom. V dovolenkovej lekárničke, hlavne na cestách do exotických krajín, rozhodne nesmú chýbať probiotiká. Je vhodné ich začať užívať tesne pred cestou a pokračovať počas celého pobytu! Keď sa aj napriek tomuto opatreniu dostavia črevné problémy, máte viac možností. Pite veľa tekutín bez bubliniek, najlepšie nesladený čierny čaj so škoricou (pomáha zastaviť hnačku a pôsobí aj antibioticky), šťavu z čučoriedok či ríbezlí. Šalvia zas pôsobí uvoľňujúco na črevné svaly a obsahuje tiež antibiotickú látku proti baktérii Escherichia coli, ktorá je hlavným pôvodcom mnohých hnačkových ochorení. Vynikajúci účinok má aj čajová zmes Tormentan. Používa sa pri hnačkách, poruchách trávenia rôzneho pôvodu a meteorizme. Pôsobí protizápalovo, proti nadúvaniu, plynatosti a kŕčom žalúdočno-črevného traktu. Kombucha je u nás menej známa. Používa sa ako ľudový liek na pitie. Má antibiotické účinky proti baktériám a vírusom, očisťuje organizmus od škodlivých látok, podporuje trávenie a harmonizuje činnosť tenkého a hrubého čreva. Z jedla uprednostnite banány, varené zemiaky či čistú ryžu s dusenou zeleninou. Úplne vyraďte mliečne a ťažké jedlé, hlavne vyprážané. Na zmiernenie hnačky je vhodné pridať vlákninu psyllium zo šupiek skorocelu indického. V poslednom čase je stále populárnejšie kolostrum bovinné, ktoré sa používa aj pri liečbe vírusových, bakteriálnych a parazitárnych hnačiek. Starou osvedčenou klasikou je živočíšne uhlie (carbosorb, carbocit).

 

Tip WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) rehydratačný roztok: 1 liter vody, šťava z dvoch pomarančov (grep, citrón), polievková lyžička cukru, kávová lyžička soli.

 

SILA SLNKA

Aj tu, ako v mnohých iných prípadoch, platí, že prevencia je lepšia ako liečba. Najdôležitejšia je hydratácia. Vždy majte poruke dostatok tekutín. Vhodná je kvalitná pitná voda, slabé nesladené čaje, minerálky. Na vnútorné ochladenie tela fantasticky pôsobia citrusové plody alebo šťavy z nich (rieďte si ich s vodou), ale aj vlažný čaj, či voda s citrónom. Hydratáciu poskytnú aj čučoriedky, kivi, pomaranče, maliny, paradajky, brokolica a jogurty. Ak to nie je nevyhnutné, tak sa v exponovanom čase medzi 11. a 15. hodinou nepohybujte na slnku. Pri pobyte pri mori voľte ľahké vzdušné oblečenie svetlých farieb s dlhým rukávom a nezabúdajte na pokrývku hlavy! Bolesť spôsobená spálením pokožky je najintenzívnejšia 6 až 48 hodín potom, čo sme boli neprimerane vystavení slnku. Nečakajte dovtedy a postihnuté miesta ošetrite čo najskôr.

 

Niekoľko rád pri spálení pokožky: Najprv schlaďte telo vlažnou sprchou alebo si doprajte vlažný kúpeľ s desiatimi až dvadsiatimi vrecúškami zeleného čaju. Poskytne vám okamžitú úľavu, ba čo viac, tanín v zelenom čaji znižuje bolesť a začervenanie. Následne môžete ošetriť pokožku. Kuchyňa ponúka pár dobrých tipov. Na tvár a ramená poukladajte chladené plátky uhorky. Čerstvá vylisovaná citrónová šťava pôsobí ako antiseptikum, znižuje dobu hojenia a aj riziko infekcie. Neaplikujte ju však do otvorenej rany! Jogurt si môžete natrieť priamo na pokožku, nechajte ho pôsobiť aspoň 5 minút, potom opláchnite a pocítite výraznú úľavu. Vlhký uterák nasiaknutý kozím mliekom je tiež vhodný na spálenú kožu. Kozie mlieko má podobné pH ako ľudská pokožka. To znamená, že sa ľahšie absorbuje, dokonalo hydratuje kožu a pomáha ju zvláčniť a regenerovať. Taktiež môžete namočiť uterák do bieleho vínneho octu, ktorý si priložíte na pokožku. Ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá účinne znižuje bolesť po spálení. Pozor však na to, aby ste si nedávali obklad na otvorenú ranu alebo odlupujúcu sa pokožku. V destináciách, kde rastie aloe vera, si môžete na postihnuté miesta priložiť rozkrojený list, alebo šťavu z tejto rastliny. Pre milovníkov esenciálnych olejov nebude prekvapením, že levanduľový olej sa môže nanášať priamo na pokožku v neriedenej forme. Zato slamienkový, gerániový a ľubovníkový olej radšej pridajte do masti, krému či kokosového oleja.

 

VŠADEPRÍTOMNÝ HMYZ

Je priam nemožné vyhnúť sa počas sezóny nepríjemnému kontaktu s hmyzom. Prírodné prípravky (biorepelenty) môžu mať o niečo nižšiu účinnosť a kratší čas pôsobenia, takže ich treba aplikovať opakovane. Prípravky s obsahom esenciálnych olejov aplikujte na oblečenie, obuv aj pokrývku hlavy.

 

BIOREPELENT – rozmarínový olej

Na prípravu potrebujete 1 vrecúško rozmarínu, 1 liter vody a 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Do hrnca nalejte vodu a nechajte zovrieť. Potom odstavte nabok a vysypte do vody rozmarín, aby sa vylúhoval. Rozmarín môže byť vo vode, až kým odvar nevychladne. Potom sceďte rozmarín a pridajte 1 lyžicu bieleho vínneho octu (pridať môžete aj niekoľko kvapiek esenciálnych olejov citronelu a geranium). Prírodný repelent prelejte do sprejových fľaštičiek a uchovávajte v chladničke. Niekoľko rád pri uštipnutí hmyzom: Postihnuté miesto čo najrýchlejšie schlaďte! Chlad zmenšuje opuch a zabraňuje prenikaniu jedu do tkaniva. Môžete si na miesto priložiť vlhkú hlinu, studený kameň, či schladiť uštipnutie v horskej bystrine. Plátok čerstvej cibule alebo citróna zmierni svrbenie aj opuch. Aj roztlačená žihľava upokojí poštipnutie. Z esenciálnych olejov pomôže levanduľa či geranium. Pri uštipnutí osou alebo hadom sú účinné oleje z bazalky a pačuli. Keď máte v lekárničke živočíšne uhlie, tak pomôže nielen pri tráviacich problémoch. Masť z práškového aktívneho uhlia okamžite vytiahne jed, takže miesto po vpichu neopuchne a nebude bolestivé. Otvorte niekoľko kapsúl s uhlím a prášok pokvapkajte vodou. Získanú kašu aplikujte na ranu. Previažte ju gázou. Uhlie najlepšie pôsobí, keď je vlhké.

 

TURISTIKA

Nie každý má chuť iba vylihovať na pláži a chytať bronz. Turistika neodmysliteľne patrí k dovolenkovému času. Nezabudnite si pribaliť magnéziové (horčíkové) tabletky najlepšie s vitamínom B6, ktorý pomáha lepšiemu vstrebávaniu a využitiu horčíka. U ľudí so sklonom ku kŕčom je vhodné ich užiť aj pred plánovanou túrou a samozrejme aj po jej absolvovaní. Pred túrou a po nej si premasírujte svaly arnikovým alebo rozmarínovým olejom. Pred záťažou sa tak svaly rýchlejšie zahrejú prehrejú, po záťaži zas rýchlejšie zregenerujú a zrelaxujú. Môžete tak predísť nepríjemným bolestiam svalov. Pri turistike (hlavne v teplom počasí!) je dôležitý pitný režim. Ráno pred túrou vypite dostatočné množstvo tekutín, podľa možnosti 0,5-1 liter. Tekutina na túre nemá dráždiť žalúdok, ale má sa dobre vstrebávať. Počas túry pite pravidelne. Pri dlhých túrach musíte piť skôr ako nastane pocit smädu, aspoň 1 liter na 2-3 hodiny zaťaženia. Toto množstvo je vyššie pri väčších horúčavách, ale platí to aj pre chladné dni (straty dýchaním). Je lepšie piť častejšie v malých dávkach, ako raz a veľa, čo môže spôsobiť žalúdočné problémy. Preto treba mať menšiu fľašu na dosah ruky na batohu alebo aj väčšiu fľašu s hadičkou (camelbak) v batohu, vtedy môžete pohodlne pravidelne piť a nemusíte dávať dole batoh. Už pri plánovaní túry musíte vedieť, kde si doplníte vodu (chata, prameň), alebo si ju v dostatočnom množstve musíte niesť so sebou. Ak sa rozhodnete pre minerálky, majú obsahovať do 500 mg/l sodíka a viac ako 100 mg/l horčíka. Pomer horčíka a vápnika by mal byť väčší ako 1:2, draslíka a sodíka väčší ako 1:3 (navzájom si podporujú vstrebávanie). Ak je to možné, minerálky počas dovolenky striedajte. Pri namáhavejších a dlhších túrach sú vhodné energetické nápoje na základe maltodextrínov. Maltodextrín postupným štiepením na glukózu udržuje glykemickú krivku, zabraňuje pocitu hladu, slabosti a únavy a šetrí pečeňový glykogén. Energetické nápoje by mali ešte obsahovať karnitín, ktorý zlepšuje premenu zásobných tukov na energiu a chráni srdce pred preťažením a tiež taurín, ktorý bráni predčasnej únave. Ovocné šťavy sú rýchlym zdrojom energie. Najlepšie je ich riediť vodou v pomere 1:1. Na cestu si pribaľte jablko, pomaranč, ríbezle, hrozno, ananás, paradajky – obsahujú dostatok horčíka, vápnika, železa, draslíka. Správny pitný režim je dôležitý aj po túre. Počas túry obyčajne nemôžete úplne nahradiť stratené tekutiny. Po skončení túry pite toľko, koľko potrebujete (minerálky, ovocné šťavy, čaj ovocné aj bylinkové, ionové nápoje) – napomáha to rýchlejšej regenerácii. Jednoduchý ionový nápoj vyrobíte zmiešaním minerálky bohatej na sodík a horčík a 100% ovocnej šťavy v pomere 1:1. Takýto nápoj dodá energiu, soli a minerálne látky.

 

Tip WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) Nápoj proti kŕčom: V 1 litri vody rozpustite 3.5 g soli, 2.5 g sódy bikarbóny, 1.5 g chloridu draselného (horká soľ) a 20 g hroznového cukru.

 

ÚRAZY

Hoci zriedkavo, ale niekedy aj pri najlepšej obozretnosti nám vie pár vysnívaných voľných dní nedobrovoľne predĺžiť nečakaný úraz. Skorocelové listy môžete aplikovať priamo na hnisavé a ťažko sa hojace rany. Takisto pomôže aj obklad z odvaru z nechtíkových kvetov. Arnika je zas vhodná na opuchy a pomliaždeniny a kostihoj pomáha pri zlomeninách. Modriny, rezné aj zapálené rany výborne ošetrí levanduľový esenciálny olej. Rozmarínový esenciálny olej zas použite pri vyvrtnutí. Milovníci čínskej a japonskej kuchyne určite poznajú riasu nori. Kúsok plátku tejto riasy navlhčený slinami poraneného aplikujte priamo na ranu (aj otvorenú), kde výdatne podporuje jej hojenie. V lekárničke, hlavne pri deťoch a športovcoch, by nemal chýbať ani chlorofylový sprej. Chlorofyl je zelené farbivo rastlín. Má nezastupiteľnú funkciu pri fotosyntéze. Pri hojení rán podporuje granuláciu a epitelizáciu, pôsobí bakteriostaticky a má ešte množstvo ďalších pozitívnych účinkov (je napríklad protiradiačný). Pre svoje účinky sa využíva v medicíne na hojenie defektov na koži a slizniciach (aj na popáleniny od slnka).

 

text_ Jana Boleková