Ráno vás ťahá z postele a už  jedným dúškom preberá k životu. KÁVA – nie a nie sa jej definitívne vzdať! Prečo by ste to však robili? Stačí sa držať týchto pravidiel a káva váš organizmus nakopne správnym smerom...

Naozaj škodí?

Je káva naozaj škodlivá? Odhoďme babské reči bokom a oprime sa o vedu – podľa viacerých výskumov káva zdraviu oveľa viac pomáha ako škodí. Ako zistili vedci z Národného inštitútu zdravia v USA, zdravie kávičkárov býva skutočne krehké, no na vine nie je káva, ale ich nezdravý spôsob života. Kávičkári totiž zvyknú holdovať červenému mäsu, zabúdajú na ovocie a ku káve si často zapália cigaretu. Káva samotná je však zdraviu prospešná – je bohatá na antioxidanty a vitamín skupiny B – niacín, ktorý podporuje správne fungovanie kože, nervov a tráviaceho ústrojenstva...  takže? Čierny mok je v tom nevinne. Musíme sa ho však naučiť správne piť! Ako?

Zabudnite na..

... instantnú kávu
Pijete kávu každý deň? Zabudnite na instantné zmesi! Instantné kávy obsahujú často veľmi nekvalitné zrná, ktoré boli navyše už raz lúhované – vedeli ste, že klasická instantná zmes je vlastne vyparená už raz zaliata zrnková káva? Voľba kvalitnej kávy by mala byť pre vás prioritou. Môžete si ju kúpiť pomletú, alebo si ju pomlieť až doma – takto čerstvú ju ľahko pripravíte v kávovare alebo džezve. Podmanivá chuť  takejto kávy vám viac nedovolí, vrátiť sa k instantným náhradám.

... cukor
Kto rád kávu sladí cukrom a zjemní kravským mliekom, ten naozaj nič zdravé nepije. Ak však cukor vymení za agáve, stéviu či xylitol a pripraví si latte z mandľového či ryžového mlieka, potom už možno hovoriť o výživovej bombe, ktorá zdraviu prospeje v mnohých smeroch.
Prírodné sladidlá majú menej kalórií ako cukor, znamenitú sladkú chuť a vegánsky pôvod. Kto to rád sladké, nech siahne po xylitole alebo agáve, známom sladidle starovekých Aztékov. 

Prečo xylitol?
Pretože nezvyšuje krvný cukor, priaznivo pôsobí na dýchacie cesty a je vysokou a bezpečnou prevenciou proti vzniku zubného kazu.  

Prečo agáve?
Známe sladidlo starovekých Aztékov má málo kalórií, priaznivo pôsobí na fungovanie obehového ústrojenstva, čistí cievy, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje proces krvotvorby a posilňuje imunitu.

Prečo stévia?
Stévia je rastlina, ktorá je 300-krát sladšia než cukor, avšak bez kalórií. V Ázii ju už dávno používajú v potravinárskom priemysle namiesto cukru. Jej vysoká sladivosť a mnohoraké zdravotné účinky jej pred cukrom dávajú poriadny náskok. Napríklad − zvyšuje aj schopnosť tela spaľovať tuk:)

... kravské mlieko
Ruku na srdce.  Presso nám chutí zjemnené mliekom, zbožňujeme napenené cappuccino a nepohrdneme ani dobre spraveným latte. Je to však zdravé? Ani nie. Živočíšny tuk nám v mnohých smeroch škodí, a tak je vhodné poobzerať sa po vegánskych alternatívach.  Na trhu je obľúbené sójové, ryžové či mandľové mlieko. Najmä poslednú sortu si skúsení kávičkári nevedia vynachváliť − mandľové mlieko sa dokáže dobre napeniť a najviac pripomína chuť kravského mlieka.

Prečo ryžové mlieko?
Pretože sa ľahko trávi, znižuje cholesterol a blahodarne pôsobí na srdce a cievy. Samostatne sa dokonca môže piť na upokojenie boľavého žalúdka či proti hnačke.

Prečo sójové mlieko?
Pretože sa vyrába zo sójových bôbov bohatých na bielkoviny a látku zvanú lecitín – táto napomáha správnemu fungovaniu mozgových buniek, podporuje pamäť, zrýchľuje myseľ a celkovo zvyšuje a skvalitňuje mentálnu kondíciu. Zabudnite však na mlieka v práškovej podobe.

Prečo mandľové mlieko?
Pretože blahodarne pôsobí na fungovanie ciev, znižuje cholesterol a obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálov. Za zmienku stojí vitamín E, vynikajúci antioxidant a taktiež vysoký obsah horčíka a mono-nenasýtených mastných tukov. 

Šálka plná zdravia
Kto miluje experimenty, môže si ku káve pomlieť aj trošku škorice či vanilky. Tieto dodajú káve nový rozmer a navyše ju obohatia o ďalšie telu prospešné látky. Takže milí kávičkári – na vaše zdravie!

Katarína Mikulová