Príroda pozná riešenia

Pokožka je najväčší orgán ľudského tela. Problematická pokožka býva spravidla zrkadlom toho, že vylučovacie procesy v organizme neprebiehajú tak, ako by mali. Hoci mnohí nevidia priamu súvislosť so stravou či životosprávou, práve tu je často kameň úrazu. Mliečne výrobky, časté konzumovanie mäsa alebo jednostranná strava môžu byť príčinou mnohých neželaných kožných prejavov.

Vylučovanie a pokožka

Keď zlyháva bežné vylučovanie a telo má vyčerpané rezervné “odpadové priestory“ začne toxíny vylučovať pokožkou. To býva často spojené aj s nádchami, ktoré často pripisujeme prechladnutiu. Omyl, pri každom ochorení – aj pri nádche – platí; že na jednej strane je pôvodca (mikroorganizmus), na druhej vhodná živná pôda (odpadom zanesené telo) sprevádzaná slabým imunitným systémom. Práve v chladných zimných mesiacoch sa zvyšuje pravdepodobnosť nádchy, ale aj kožných problémov, pretože v našom okolí je viac pôvodcov a súčasne konzumujeme viac jedál prispievajúcich k zaneseniu tela odpadom...

Úloha vody

Voda má v našom tele regulačné a transportné funkcie a odvádza odpadové látky. Ak máme nedostatok vody, zlyháva zásobovanie buniek i “odvoz odpadu“ − sme náchylnejší na ochorenia, naša pleť je vysušená a dokonca vyzeráme staršie. Účinná liečba nádchy i rôznych dermatitíd začína teda ráno čistou vodou (nie čajom či kávou!). Pije sa vlažná hneď po zobudení v priebehu 10-15 minút pol litra až liter nalačno. Ak vám voda veľmi nechutí, môžete si do nej pridať pár kvapiek citrónu...

Domáce čaje na doplnenie živín

Potraviny, ktoré sú dostupné v obchodných reťazcoch, majú dnes oveľa nižšiu výživovú hodnotu ako tie, ktoré sa doma pestovali pred sto rokmi. Preto majú pri náprave zdravia v lete i v zime opodstatnenie potravinové doplnky. Pre telo sú najprijateľnejšie v tekutej forme – ich vstrebateľnosť a účinnosť je vysoká. Či už zvolíte šípkový čaj na posilnenie, lipový čaj alebo čaj z kvetov bazy čiernej na podporenie potenia, určite obohatíte svoj zimný jedálniček o dôležité živiny. Skúšali ste v zime niekedy domáci ovocný čaj? Urobíte ho v priebehu niekoľkých minút. Aj deťom tieto čaje veľmi chutia − sú zdravšie, príjemne prehrejú organizmus a často nahradia i túžbu po sladkom. Domáce ovocné čaje sú skvelou alternatívou ku komerčne vyrábaným džúsom a čajom. Majú jemnú chuť, na ktorú si ľahko zvyknete. Obsahujú viaceré vitamíny, minerály či iné biologicky hodnotné látky v prirodzenej podobe. Zmeniť chuť takéhoto nápoja je možné pridaním „zimných“ korenín klinčeka, škorice, alebo aj pridaním kúska exotického ďumbiera či ananásu. Chuť zmení i dosladenie troškou medu či hnedého cukru. Fajnšmekri z radov dospelých akiste odskúšajú aj pridanie pár kvapiek rumu, či niektorého bylinného likéru. Ak sa trafia do mixu chutí, pripravený čaj zmizne raz-dva... Významný prínos pre zdravie majú tiež prípravky s výťažkami z rakytníka − rakytníkový sirup alebo čistá rakytníková šťava (v bio kvalite) okrem vitamínov sú tiež zdrojom komplexu flavonoidov, ktoré okrem toho, že sú veľmi užitočnými antioxidantmi, tiež zosilňujú pozitívny a potláčajú negatívny účinok zložiek našej potravy.

 

Domáci ovocný čaj

Pokrájané ovocie jednoducho prelejte vriacou vodou a necháte 5-10 minút vylúhovať. Ak nepoužijete horúcu vodu, macerát za studena potrebuje odstáť aspoň 2-3 hodiny. A je to! Červené ovocie (jabĺčka, maliny, jahody) dodajú čaju zaujímavý farebný odtieň, hrušky, pomaranč, či sušené hrozienka zas vytvoria zľahka zlatistý nápoj s jedinečnou arómou. Vylúhované ovocie je možné konzumovať spolu s čajom. Ako univerzálny ovocný základ sa dajú odporúčať jablká a hrozienka, často stačí potom pridať iba pár kúskov jahôd, malín, pomaranča, prípadne zavárané čerešne, višne... a originálny nápoj je na svete. Základ môžete ľahko vytvoriť vylúhovaním šípkového čaju (pozor na zloženie – mal by byť len z čistých šípok, bez aróm).

 

Čo na pleť?

V zimných mesiacoch sa prejavuje na ľuďoch i dlhodobý pobyt v extrémnom prostredí – ústredným kúrením vysušený vzduch v bytoch odčerpáva vlhkosť z textílií i z nás a k suchej pokožke je už len krôčik. Úbytok tekutín z povrchových vrstiev pokožky spôsobuje i čas strávený v mrazivom počasí − pokožka vysychá a praská. Takmer všetci výrobcovia prírodnej kozmetiky majú v sortimente niekoľko špeciálnych prípravkov, ktoré stoja za pozornosť v chladných zimných dňoch, keď pokožku poteší doplnková ochrana... Prírodná kozmetika pokožke pomáha obsiahnutým spektrom prírodných zložiek. Na obdobie chladných a sychravých dní má riešenia v podobe kvalitných ochranných balzamov a krémov na báze prírodných voskov a olejov. V tomto období sa viac než inokedy predáva napríklad univerzálny citrusmi voňajúci Pleťový krém s bylinkami od Weledy (SkinFood) alebo Wind und Wetter balsam od Alverde. Oba sú výživné, mastnejšie, dobre chránia pleť, krk, ruky i nohy. Do výrazne náročnejších podmienok na hory alebo do sychravého studeného počasia sú vhodnejšie balzamy. Nechtíkový ochranný balzam od Weledy je určený síce na citlivú pokožku detí, používajú ho však často i dospelí s citlivou pleťou. Pod názvom Coldcream (Weleda) sa skrýva zasa krém − balzam so zložením veľmi podobným jednej z receptúr kráľovnej Kleopatry − používa sa nielen na ochranu pred horúcim vzduchom púšte, ale tiež pred chladom mrazivého vzduchu alebo vody. Veľmi dobré skúsenosti s ním majú dokonca aj vyznávači extrémnych zimných športov. Obsahuje mandľový olej, olej z podzemnice olejnej, včelí vosk, glyceridy mastných kyselín a prírodnú hlinku, ktoré premasťujú suchú pokožku, redukujú straty jej vlhkosti, zlepšujú jej pružnosť a umožňujú prirodzenú regeneráciu. Oba balzamy prospejú tiež popraskanej pokožke rúk, kolien i lakťov. Coldcream je možné vďaka ideálnemu zloženiu použiť i ako výbornú pleťovú masku po slnení na svahu.

Najcitlivejšie sú pery

Pokožka pier a okolia očí je extrémne jemná a citlivá, preto je jej reakcia na chlad, slnečné žiarenie a vietor omnoho intenzívnejšia. Keďže pokožka na perách je veľmi tenká a umožňuje pomerne rýchle prenikanie látok do tela, stojí za úvahu vyberať naozaj prírodnú ochranu. Teda nie voňavé lacné produkty na báze ropy, ale drahšie prírodné riešenia. Na tomto sa naozaj neoplatí šetriť. Skúsenosti spotrebiteliek ukazujú, že bežné tyčinky na pery vyvolávajú “závislosť“. Pery stratia svoje prirodzené vlastnosti, sú čoraz suchšie aj napriek ošetrovaniu a sú trvalo odkázané na celoročnú ochranu. Tyčinky na ochranu pier na báze prírodných voskov (včelí, karnaubský a pod.) splnia očakávania ochrany v zime i v lete. Mnohé majú vďaka vhodnej kombinácii použitých zložiek aj prirodzený ochranný faktor. A to všetko bez použitia syntetických zložiek! Vybrať si môžete medzi výrobkami známych prírodných značiek - Lavera, Weleda, Logona, Sante, Saloos, Nobilis Tilia,... Medzi tie kvalitnejšie z nich patrí napríklad Everon (Weleda) – tyčinka na pery s ochranným faktorom 4 a príjemnou nevtieravou vôňou kombinácie ruže a vanilky. Keď sa vrátite z chladnej prechádzky alebo z lyžovačky, spomeňte si tiež na regeneráciu okolia očí. Maličký celostný očný krém z divých ruží (Ružový intenzívny očný krém Weleda) alebo Liftingový očný krém granátové jablko (Weleda) by nemal chýbať v žiadnej batožine. Ten z ruží nielen upokojuje, ale aj posilňuje zrak vďaka extraktu z očianky. Ak sa rozhodnete počas zimy dopriať pokožke okolo očí ozdravnú kúru, skúste Argánový bio olej (Saloos) alebo 7-dňovú vyhladzujúcu kúru s ružovým olejom (Weleda).

Studené končatiny a chlad v podbrušku

Iným problémom chladných mesiacov bývajú studené končatiny, problémy s močovým traktom a chlad v podbrušku, ktorý má za následok mnohé gynekologické problémy. Studené ruky i nohy je možné najjednoduchšie zahriať kúpeľom. Striedavý kúpeľ nôh v teplej a vlažnej vode podporuje prekrvenie a zlepšuje kondíciu. Pridaním prírodného kúpeľového mlieka alebo soli s rozmarínom (Cereus, Weleda) možno výrazne prispieť k ich pretepleniu a pravidelnou kúrou aj zlepšiť celkový stav organizmu. Sedavý kúpeľ s prídavkom rozmarínového kúpeľového mlieka nielen prehreje a prekrví intímne partie tela, ale môže dokonca pomôcť pri niektorých gynekologických a močových problémoch. Na zimné mesiace je tiež vhodné obmeniť každodenné mydlo v kúpeľni za jeho rozmarínový rastlinný variant, vstávanie je ľahšie a energia akosi sama prichádza do dňa. A namiesto bežného sprchovacieho gélu použiť sprchovaciu emulziu s prírodnými vôňami citrusov alebo rakytníkovú verziu s vôňou pomarančov... Vstávanie v zime sa stane zrazu celkom príjemným zážitkom, ktorý človek rád absolvuje.

Trpí aj pokožka na nohách

Práve v zime sa viac stretávame aj s problémami ako sú potiace sa nohy, hubové ochorenia medzi prstami či nadmerné rohovatenie pokožky. Potením nôh trpia najmä ženy pri používaní pančuchových nohavíc z umelých materiálov. Tu pomáha napríklad niektorý z prírodných balzamov na nohy. Nielen svojím zložením, ale často výrobcami používanou prírodnou citrusovou vôňou. Jeho použitie po rannej či večernej sprche a pred natiahnutím pančúch pomáha predchádzať nežiaducim následkom. Samozrejme, účinok sa prejavuje nielen u žien, ale i u mužov! Zložky balzamu na nohy pomáhajú tiež predchádzať výskytu plesní medzi prstami i rohovateniu pokožky na pätách. V prípade zvýšenej potivosti a výskytu plesňového ochorenia medzi prstami možno použiť na podporu liečby napríklad šalviový dezodorant s prírodnými olejmi obmedzujúcimi potenie i premnožovanie mikroorganizmov. Príroda nám našťastie ponúka riešenia na každý problém, aj na ochranu našej pokožky v zime. Zdravie podporujúce vlastnosti včelieho vosku, výťažkov z byliniek a éterických olejov, ktoré nájdeme v mnohých prírodných kozmetických prípravkoch, dokážu človeka nielen ochrániť, ale aj podporiť jeho životnú energiu, povzbudiť organizmus či zlepšiť náladu. Využívajme preto tieto dary čo najviac a berme si z prírody pre seba to, čo naše telo a pokožka práve potrebuje.

text_ j. t.