Kliknite na obálku časopisu a PRELISTUJTE SI!

                       
                       

MYSTICKÁ ŠKOLA NA VLASTNEJ KOŽI

Už dlhší čas som čítala knihy od Indického mystika Osha, na ktorých je vždy na zadnej strane pozvánka do jeho meditačného rezortu. Vždy som si povedala, že by bolo milé, keby sa mi tam podarilo niekedy v budúcnosti ísť, ale tým to aj skončilo. Až kým som nemala pred sebou dva mesiace prázdnin a na facebooku sa mi zrazu zobrazilo: Osho Meditation Resort. Bolo rozhodnuté. Napriek tomu, že som nepoznala nikoho, kto by tam pred tým bol a aj napriek všetkým odhováraniam „racionálne zmýšľajúcich“ ľudí. Spoľahla som sa na informácie z web stránky a najmä na svoju intuíciu...

Pobyt, vytvorený pre „západiarov“, nebol práve najlacnejšou záležitosťou. Našťastie som na stránke našla program Work as Meditation (Práca ako meditácia) a viac mi nebolo treba. Cena tohto programu bola neporovnateľne nižšia a o to dostupnejšia. Pre našinca to však stále malo ešte jeden veľký háčik. Pracujete bez nároku na odmenu a ešte si za to aj platíte. Princípom totiž je, aby ste si dokázali užívať prácu, ako svoju každodennú súčasť, naplno a bez očakávania odmeny. Pracujete každý deň, bez víkendov a kedykoľvek vám vašu prácu môžu zmeniť za inú, aby ste sa vedeli prispôsobiť všetkému, čo príde. Netýka sa to však prác, ako je upratovanie, varenie, pranie a pod., tú vykonávajú domáci Indovia. Tie, ktoré sú súčasťou programu sú rôzne. Môžete robiť v kancelárii, v informačnom centre, v obchode, na recepcii, v bare, viesť meditácie, či pomáhať pri rôznych meditačných kurzoch... Ja som prvý mesiac robila vo Welcome centre (recepcia v prírode) a druhý mesiac v Event tíme, v ktorom sme kreatívne pripravovali program pre hostí na každý večer. Popri tom som aj pomáhala viesť meditácie, alebo som sa zúčastnila ako pomocník nejedného kurzu (ktorý tým pádom vlastne absolvujete zadarmo). 

Osho Meditation Resort sa nachádza v Indii, v Koregonskom parku v meste Pune. Pozemok vo veľkosti 28 akrov je vlastne krásnou tropickou záhradou. Okrem ubytovní a meditačných priestorov v ňom nechýba bazén olympijských rozmerov, sauna, posilňovňa, bar či reštaurácia s medzinárodnou kuchyňou. Už aj preto sa preň nehodí názov ashram (kláštor), ako ho často nazývajú domáci, kde by ste pozemské pôžitky ťažko hľadali. Oshova predstava o novom človeku totiž spočíva v spojení Západu a Východu, pozemského s božským, mysle so srdcom… Tohto človeka pomenoval Zorba-Buddha. Mali by ste si dokázať užívať život ako grék Zorba a zostať pri tom meditatívny ako Buddha. Preto vytvoril tzv. dynamické meditácie, ktoré sú vhodné pre oba typy ľudí. Najskôr sa myseľ človeka uvedie do chaosu a až na konci tohto procesu prichádza ticho. Meditácia totiž vznikla pred asi desať tisícmi rokmi, keď myseľ človeka rozhodne nebola zaplavená toľkými informáciami, ako dnes. Preto je v podstate nemožné pre dnešného človeka ticho sedieť. Tým tichom sa myslí absolútne ticho, bez tej večnej a stále sa opakujúcej vravy našej mysle. Stíšenie mysle je veľmi dôležité nielen kvôli tomu, že už nebudete ovládaný „mechanikou“ (myseľ nie je kreatívna) a vonkajšími vplyvmi, ale aj preto, lebo nastáva obdobie, kedy sa naše myšlienky budú čoraz rýchlejšie zhmotňovať. 

Slovo meditácia však často ani nie je správne používané. Presnejšie by sa malo hovoriť o meditačných metódach. Všetky metódy sú potrebné iba dovtedy, kým dosiahnete skutočný meditačný stav – relaxačné podvedomie, s plným vedomím a centrovaním sa vo svojom strede – čo predstavuje vaše skutočné bytie. Centrovanie však nie je koncentrácia. Náš stred je v našom žalúdku (pupku/hara), v ktorom vždy cítime tie pravé pocity. Dá sa to prirovnať ku kruhu. Všetko sa deje na vonkajšom okruhu a vy sa potrebujete dostať do stredu a zotrvať v ňom, ale nato potrebujete identifikovať všetko, čo nie je vašou pravou podstatou. Ak to dokážete, budete naďalej stále chodiť po okraji (vonkajší svet), ale nič sa vás už v skutočnosti nedotkne, ak budete centrovaný – vyrovnaný – jednotný. 

Meditačný stav sa pre vás stane takým prirodzeným, ako je rozprávanie, či dýchanie. V našom západnom ponímaní by sa tiež dalo povedať – opäť naštartovať pravú hemisféru. Odkedy sa nám okolo roku a pol vyvinie ľavá hemisféra, ktorá je racionálna, praktická, faktická... odvtedy je rodičmi a spoločnosťou rozvíjaná iba ona. Pravú, ktorá je emocionálna, iracionálna... tým pádom nevedome potláčame. Otvárajú nám ju aj drogy, alkohol, či neprimeraný vzťah k sexu, preto je to pre nás také lákavé a rozšírené. 

Po príchode do rezortu musíte absolvovať Welcome Morning, kde začína prvé dobrodružstvo na ceste za sebou samým. Nosíme v sebe neskutočné množstvo programov, ktoré do nás natlačila spoločnosť a my sme sa s tým identifikovali. Ak chceme skutočne spoznať kto naozaj sme, je nutnosťou tieto vzorce správania uvidieť a odstrániť ich. Vyprázdniť sa a znovu naštartovať svoju vnútornú energiu a toľko potlačované Ja. Na to slúžia aj viaceré meditačné kurzy, ktoré môžete absolvovať. Súčasťou môjho programu bol aj trojdňový kurz Inner skills for work & life (Vnútorné zručnosti pre prácu a život), kde sa hravou formou dopracujete k svojmu vzťahu k práci a k denným aktivitám.

Osho nazval toto miesto Mystická škola. Zázraky sa tam dejú, ale najmä s vami. Je to ako ihrisko, kde chtiac-nechtiac dostávate lekcie, ako v skutočnom živote. Môže sa stať, že sa začnete búriť a možno to ani nezvládnete, pretože ste očakávali niečo iné. Všetko vás však vedie k hlavnej podstate – pozorujte samého seba. Staňte sa svedkom samého seba, konajte s plným vedomím a najmä zostávajte v prítomnosti – tu a teraz.

Meditácia nie je nič seriózne. Skoro všade sa veľa tancovalo, či smialo. Pretože tanec, spev a humor nám dokážu vypnúť hlavu a prinášajú nám radosť. Vtedy dokážeme nabrať skryté životné rezervy a pocítiť tú úžasnú ľahkosť bytia... 

www.osho.com

www.facebook/Osho International Infocenter, Bratislava, SK 

Liana Meszárosová

 

Témy: 

Rubriky: 

AKTUÁLNE ČÍSLO

ZIMA 2019

VYDAVATEĽ

BADAM CREATIVE, s.r.o.

 

KONTAKT

 

0903 442 220

 

info@badamcreative.sk

 

HOROSKOPY & LIFESTYLE

 

Moderný a alternatívny štvrťročník   o tele a o duši