Kliknite na obálku časopisu a PRELISTUJTE SI!

                       
                       

KRÍZA MUŽA?! ČO S TÝM?

Občasné dudranie ešte nemusí byť problém. Ale keď zvyšuje hlas stále viac, je prchký a vyhľadáva konflikty, môže váš partner vykazovať jasné známky frustrácie. Možno je naopak tichší ako inokedy, unavený a preťažený z práce vás nepomiloval už celé mesiace. Čo sa to deje? Majú aj muži svoje dni? Poďme sa mužskej kríze pozrieť na zúbok.

Nebuďme naivní – aj silná mužská schránka v sebe ukrýva krehkú dušu. Či už pod vplyvom výchovy alebo prostredia, v ktorom vyrastá, získava aj profil muža svoj jedinečný tvar. Z pohľadu ženy znie požiadavka na muža jasne: vysoký a urastený, ktorý vie zabezpečiť rodinu, partnerke dodáva oporu a pôdu pod nohami svojím racionálnym postojom a vždy otvoreným náručím. Vyrovnaný a rozhodný typ, ktorý sa nikdy nevyvyšuje a celkom určite nikdy nezdvihne na ženu ruku. Predstava ako vystrihnutá z Popolušky. Ale čo ak vyzerá realita celkom inak?

ZA VŠETKÝM HĽADAJ EGO

Asi to už raz tak bude – je v povahe muža nasledovať sebavedomo svoje ciele a prezentovať svoju moc. Zatiaľ, čo v jaskynných časoch sa táto potreba uspokojila lovom alebo bojom, vo svete plnom zákonov, inštitúcii a noriem je mužské ego značne zviazané. Buď je muž členom spoločenskej smotánky a moci má priveľa, alebo sa nachádza na druhej strane poľa v roli pešiaka. V oboch prípadoch sa jedná o neprirodzený stav, ktorý mužské sebavedomie vychyľuje z rovnováhy. Zatiaľ, čo v prvom prípade stráca muž pôdu pod nohami a žije v ilúzii vlastnej neomylnosti, v druhom prípade sa stretávame s frustrovaným chlapom, ktorý žije vo svete plnom obmedzení – v takom, v ktorom musí príliš veľa pracovať a snažiť sa, aby mohol partnerke vôbec niečo ponúknuť.

Aký je dopad oboch extrémov na partnerský vzťah? Táto disharmónia spôsobuje nespokojnosť ako u muža, tak i u ženy. Zatiaľ, čo sa spoločensky dobre situovaný a bohatý muž môže začať vyvyšovať nad svojou partnerkou a tlačiť ju tak do pozície príliš submisívnej polovičky, bezmocný muž stráca svoje sebavedomie a dominancia sa tak ocitá v rukách ženy. V prvom prípade žene klesá sebaistota a začína veriť vo svoj slabý charakter, v druhom prípade sa partnerka mení tak povediac na muža, lebo vidí, že jej partner svoju úlohu zabezpečenia a ochrany rodiny veľmi nezvláda. Aj keď sme opísali dva čierno-biele extrémy, vedzte, že sú východiskom pre viaceré rodinné modely a konštelácie, ktoré sa však v reálnom svete prejavujú v rôznych odtieňoch šedej...

MALÉ EGO

Ego naberá v tomto článku freudovský charakter, a teda sa pretavuje do schopnosti človeka žiť na vlastných nohách a ísť si za svojimi cieľmi. Laicky ho môžeme nazvať aj sebavedomím. Aký je teda muž s malým egom? Muž, ktorý si neverí a žije v neistote. Muž, ktorý ma v hlave príliš veľa obmedzení, preto veľmi často prešľapuje na mieste. Veľakrát stojí za neistým mužom prísna výchova, ktorá na jednej strane dokázala „vyšľachtiť“ z chlapa dobrého a poslušného človeka, avšak takisto muža, ktorý nehľadí na svoje potreby a neraz sa nechá druhými utláčať.

Najčastejšie situácie

- Nevie si v práci vybojovať silnejšiu pozíciu a vyšší plat, veľakrát sa sťažuje na zamestnávateľa, ale nie je schopný urobiť nový krok pre lepšiu budúcnosť a nájsť si nové zamestnanie. Je málo aktívny a nepriebojný.
- Vo vzťahu neprezentuje svoj názor nahlas, cíti povinnosť vyhovieť a súhlasiť s partnerkou, radšej si nechá „šliapať po hlave“, ako by mal ísť do konfrontácie. Je pohodlný a nechá sa viesť. Často sa dlhoročný vzťah v tomto štýle stáva chronickým, partnerka dobrotu a láskavosť muža zneužíva. Môže mať pocit, že jej partner je vo svojej mužskej roli slabý a prestáva si ho vážiť.
- Dlho býva u mamy, na dospelého muža si s ňou pestuje príliš verný a intenzívny vzťah. Dôvodom je absencia sebavedomia, muž neverí vlastným názorom, a tak sa neustále opiera o tie rodičovské. Často býva tento model kontraproduktívny smerom k úspechu muža: večne kritizujúca matka pozíciu muža stále oslabuje, výsledkom čoho je typické prešľapovanie na mieste a narastajúca frustrácia zo seba samého.
- Neistý partner môže byť na druhej strane veľmi milujúci, citlivý a mimoriadne šikovný. Akoby však stále vyžadoval pochvalu a potvrdenie vlastnej hodnoty u partnerky, čím sa ľahko na nej stane závislý. Ženu takáto obrátená rola muža po čase prestane priťahovať a stráca voči partnerovi rešpekt. Naopak, má tendenciu si časom hľadať pozornosť u „zlých, chlapcov“.
- Muž s nízkym sebavedomím je veľakrát slabý milenec. Chýbajúci úspech v mužskej sfére sa odráža na neistom správaní v posteli, môžu sa dostaviť problémy s erekciou a dosahovaním orgazmu. Muž má pocit celkovej nedostatočnosti a nedokáže uspokojiť nároky partnerky.
- Malé ego neznamená vždy tichý hlas a utiahnutosť. Keď sa v mužovi zbiera frustrácia na pracovisku a kariérne sa necíti byť docenený, môže si túto mrzutosť práve ventilovať doma a kompenzovať dominanciou na partnerskom poli – v takomto prípade môže muž partnerku ponižovať, nadávať jej, či ju dokonca udrieť, aby sa sám cítil silnejší. Iným extrémom je manipulácia, vydieranie a pýtanie si ustavičnej pozornosti

Čo robiť?

Na úvod všetkých rád treba povedať, že ani na mužov s pošramoteným sebavedomím netreba pozerať príliš kritickým okom. Naopak, veď práve ich prílišná sebakritika a sebakontrola ich dostali do submisívneho postavenia. Na druhej strane nie je vôbec vhodné, chyby ani donekonečna ospravedlňovať – na mieste je teda objektívny postoj, rázny, avšak láskyplný. Kto vidí lepšie všetky slabé miesta muža ako jeho žena? Bude to znieť otrepane, ale predsa len je najvhodnejším a najefektívnejším riešením úprimná komunikácia. Muži majú tendenciu neukazovať svoje slabiny, pôsobiť krehko sa v mužskom svete nenosí. Vy však viete, že aj pod veľkou telesnou schránkou sa ukrýva citlivý muž s túžbou po láskyplnom prijatí. Jediným riešením je teda citlivo odhaliť všetky zranenia, ktoré mužovu neistotu spôsobujú. Podporovať a povzbudzovať ho v správnych riešeniach, nájsť jeho silné stránky, dodať mu odvahu konať a ukázať mu, že veríte v jeho schopnosti. Celkom pomaly a krok po krôčiku môže mužova sila narásť a vy budete mať pri sebe vyrovnaného a stabilného partnera, po akom túžite. Treba si však určite dať pozor aj na váš postoj. Keď vidíte, že sa muž otvoriť nechce a nie je si dlhodobo ochotný pripustiť svoje nesprávne nastavenie, rozmyslite si, či nie je na mieste nechať ho ísť. Bez dlhšieho uvažovania utekajte od muža, ktorý na vás dvihol ruku. S odhaľovaním slabostí opatrne – nech už sa skrýva za partnerovou neistotou čokoľvek, určite sa mu nesmejte a nekritizujte ho. Partnerovu otvorenosť si treba vážiť a odmeniť ju dôverou a láskou.

VEĽKÉ EGO

Zažili sme ich asi všetky – dominantný postoj, rázna chôdza, autorita na prvý pohľad. Spočiatku sa žene podlamujú kolená zo smrteľnej dávky testosterónu, časom si však vo vzťahu uvedomí, že takýto druh „samcov“ je bezpečnejšie pozorovať z diaľky. Ťažko posúdiť stupeň sebavedomia tohto muža. Navonok pôsobí až príliš sebaisto, no je celkom možné, že táto veľkolepá póza opäť zakrýva čosi neisté. Hovoríme o nevyrovnanom mužovi, ktorého dávka moci, ktorú vlastní, zmenila na takmer neznesiteľného partnera.

Najčastejšie situácie

- Nemá problém s prezentovaním samého seba, v komunikácii rád hrá „ping-pong“, typické sú „rýpavé“ poznámky, v ktorých vyjadruje svoju nadradenosť, napríklad viac vedomostí, lepšie znalosti v rôznych oblastiach, rád strápňuje druhých a dostáva ich do rozpakov.
- Zle znáša kritiku. Vysoké postavenie v práci odôvodňuje svojou výnimočnosťou, rád verí ilúzii, že je oveľa schopnejší a šikovnejší, ako v skutočnosti je.
- Má tendenciu ponižovať svoju partnerku. Či v súkromí alebo v spoločnosti, vyťahuje netaktné historky, v ktorých uráža partnerku, kolegov, susedov, známych.
- Rád prezentuje svoje úspechy a jeho svetlé vízie do budúcnosti nemajú hraníc.
- Vyvoláva v druhých pocit menejcennosti, automaticky ráta so svojím „vyšším“ postavením a očakáva teda výnimočný prístup k svojej osobe – často je nespokojný v reštaurácii, hoteli a podobne.
- Je to zväčša sebecký milenec, ktorý strieda partnerky. V sexe rád dokazuje svoju dominanciu, a tak inklinuje k rôznym ponižujúcim praktikám, partnerka dostáva málo nehy.
- Sebastredný človek, ktorý má pocit, že mu druhí musia slúžiť, cíti krivdu, keď to tak nie je a nesúhlas považuje za útok.
- Často manipuluje svoje okolie. Ako nástroj používa peniaze. Udržiava svoju partnerku v závislom a menejcennom postavení.

Čo robiť?

S týmto tak trochu narcistickým človekom sa dá len ťažko niečo robiť. Veľakrát nie je prístupný na diskusiu o svojom správaní, pretože verí vo svoju neomylnosť a výnimočný charakter. Posunúť ho snáď môže len krízová životná situácia, z ktorej sa môže poučiť. Príde o postavenie a peniaze, partnerka ho opustí, deti ho prestanú potrebovať... Aj pri mužoch s veľkým egom si treba zachovať objektívnu optiku a zbytočne ich nekritizovať: je omyl myslieť si, že takýto muž sa cíti šťastne a vyrovnane. Aj napriek svojím úspechom vidí nespokojnú manželku, ženie sa za pocitom šťastia, ktorý nedosahuje. Chýba mu vhľad do vnútra a sebareflexia. Často sa pod tvrdým štítom ukrýva neistý chlapec, preto reaguje na spochybňovanie svojich schopností a vlastností veľmi prchko. Pomôže mu azda len sebaistá a vyrovnaná žena, ktorá vidí a miluje jeho skutočné "ja" a dokáže s jeho premršteným egom a nevhodným správaním narábať s láskou. Ženy by sa mali mať v každom prípade na pozore a úprimne si odpovedať otázku: naozaj sa mi oplatí byť závislá na mužovi, ktorý sa ku mne nespráva pekne? Nebolo by lepšie, postaviť sa na vlastné nohy a stať sa finančne nezávislou, získať späť svoje sebavedomie a silu?

Mocenská disharmónia v partnerskom vzťahu neprináša dobré ovocie. Vo vzťahu by sa mali stretávať partneri, ktorí sa vzájomne rešpektujú a ich sily vo vzťahu sú viac-menej vyrovnané.

Za všetko môže spoločnosť?

Ako to už v partnerských vzťahoch býva, nič nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Na možné príčiny mužskej frustrácie sme sa preto opýtali profesionála na dušu – klinického psychológa, PhDr. Tibora Hrozáňa.

Strata možnosti riešiť život vlastnými silami

„Dnešní slovenskí muži sa veľmi často ocitajú v neslobodnom postavení, ktoré nevedia riešiť. Je jedno, či sa jedná o zvláštne pravidlá na pracoviskách alebo o politický život krajiny. Muži sú dnes akoby bezmocní voči rôznym negatívnym vplyvom a pociťujú nespravodlivosť. Nikdy v minulosti nebolo bežné, aby dominovala korupcia a bezprávie a muži nekonali, aby zostávali bezmocní. Toto je pre mužské prežívanie veľmi frustrujúce."

Spoločnosť uctieva iné hodnoty

„V dnešnej spoločnosti prežívame aj krízu klasických spoločenských, morálnych a osobných hodnôt, menia sa. Povedzme si to na rovinu – vychovali nás, aby sme boli dobrí, slušní, poctiví. Vyrastieme v dospelých a vidíme, že spoločensky cenení sú často ľudia s opačnými vlastnosťami. Akoby v spoločnosti zavládlo nové náboženstvo: majetku, zážitku, sexuality a moci. Úspech za každú cenu ide neraz ruka v ruke s bezcitnosťou a absenciou empatie. Kto sa nevie týmto podmienkam prispôsobiť, automaticky sa nachádza v strese – stáva sa v spoločnosti bezmocným, neschopným, zviazaným. Muž, ktorý chce zabezpečiť seba a svoju rodinu, a pritom neklesať k týmto nízkym motívom, sa cíti stiesnene – výsledkom môže byť práve už veľakrát spomínaná vnútorná kríza muža."

Mediálne vyzdvihovanie rôznych abnormalít

„Filmy, seriály, televízne programy, časopisy, noviny – pozornosť je venovaná extrémom - mužom s najväčším finančným kontom, s najväčším výkonom, či akýmkoľvek iným naj. Normálny zdravý muž prestáva byť zaujímavý, prestáva mať hodnotu, nie je ho prečo obdivovať a uznať, a tak si môže práve tento „šedý“ no normálny priemer o sebe nahovárať, že je nedostačujúci, ba dokonca defektný. Ak mužovi chýbajú zážitky potvrdzujúce jeho schopnosť, stráca sa aj jeho normálne sebavedomie."

Akí sú muži budúcnosti?

Už nebýva zvykom poslať mužov na krátke obdobie na vojenský výcvik. Táto pranierovaná výchovná metóda minulosti však na druhej strane vyprodukovala mužov, ktorí boli schopní samostatnosti a disciplíny: naučili sa variť, prať a ukladať si šaty „do komínkov“. Ženy, ruku na srdce: koľkokrát vás išiel trafiť šľak, keď od vás, pracujúcej manželky, muž automaticky očakával navarené a upratané a za vašu starostlivosť o domácnosť ste nedostali ani slovo vďaky? Žiaľ, aj takto vyzerá kríza mužského charakteru – chceli by sme rytierov, no veľakrát stretávame v živote len akýchsi „machov“, ktorí sa ako rytieri len tvária. Ďalšia otázka, ktorú by sme si mali položiť, znie: akými mužmi budú naši synovia a vnuci? Asi takí, ako odpozorovali od svojich rodičov a spoločnosti. Myslime pri výchove na vnímavé detské oko. Sme dobrým príkladom? Akému prístupu k práci, k manželstvu, k partnerstvu, k spoločnosti vedieme a učíme naše deti?

Sú to naše polovičky!

Nech už boli alebo sú naše skúsenosti s mužmi akékoľvek, na mieste je vyvarovať sa jednostrannej kritike a pozrieť sa aj na seba. Veľakrát sú to aj ženy, ktoré pomáhajú udržiavať pri živote nevyrovnané partnerstvá. Ak majú problémy so sebavedomím muži, potom celkom určite aj ženy. Ak majú citové problémy muži, ženy takisto. Každý vie sám za seba, aké je to ťažké, vypestovať si slnečnú a vyrovnanú osobnosť. Vzťahy s rodičmi, súrodencami, s učiteľmi, všetky tieto skúsenosti do nás celý život razia nezmazateľné odtlačky. A tak sa každý deň učíme a pracujeme na sebe. Sme vystavení emóciám, ktorým veľakrát nerozumieme a popritom sa snažíme ešte existovať: zarábať, oddychovať, vychovávať, žiť. Buďme preto k sebe ohľaduplní. S úlohou, byť stále lepším človekom, sa totiž dennodenne pasuje každý z nás.

Ženy majú výhodu v tom, že dokážu byť k sebe úprimné a ochotnejšie na sebe pracujú. Muži len neradi nazerajú do svojho vnútra, či už majú veľké alebo malé ego... Ťažšie sa otvárajú, vyhýbajú sa hlbším rozhovorom a prejavovaniu skutočných emócií. Pomáha im to udržiavať si odstup od situácie a zachovávať si racionálne uvažovanie, ktoré je nevyhnutné na to, aby sa dokázali v mužskom svete presadiť. Ja na ženách, aby im videli do duše a aby využili všetky svoje ženské vlastnosti na to, aby muža jemne a s láskou posúvali ideálnym smerom. Nezabudnite, že za každým úspešným mužom sa skrýva žena! Je teda v našej moci ukázať veľkému egu správnu cestu a malému egu dodať sebavedomie, a tak pomôcť mužom prekonať "krízu", ktorá je zrkadlom doby a spoločnosti. A aj keď postavenie mužov čoraz viac determinuje práve moc a peniaze, ženy s istotou vedia, že to nie sú hodnoty, na ktorých sa dá postaviť šťastie, rodina či harmonický vzťah. Vnútorná sila, schopnosť a pravá sebaistota muža má základ niekde celkom inde...

text_ KEJT

Témy: 

Rubriky: 

AKTUÁLNE ČÍSLO

ZIMA 2019

VYDAVATEĽ

BADAM CREATIVE, s.r.o.

 

KONTAKT

 

0903 442 220

 

info@badamcreative.sk

 

HOROSKOPY & LIFESTYLE

 

Moderný a alternatívny štvrťročník   o tele a o duši