Kliknite na obálku časopisu a PRELISTUJTE SI!

                       
                       

Keď HORMÓNY štrajkujú...

Ochorenia hormonálneho charakteru sú v súčasnej dobe stále viac a viac na pretrase. Týkajú sa nielen žien, ale čoraz častejšie aj mužov. Ako to vyzerá, keď sa nám "búria hormóny"? V puberte začnú dievčatá menštruovať a narastú im prsia. Chlapcom zasa zhrubne hlas a rastú prvé fúzky. Toto všetko je prirodzený proces, ktorým prechádza väčšina z nás. Keď však v tele nastane neprirodzená hormonálna nerovnováha, ženám môžu rásť fúzy, mužom prsia..., akoby sa príroda zbláznila. Menej viditeľnými prejavmi hormonálnej nerovnováhy sú najmä únava, nadváha, nepravidelná menštruácia, neplodnosť, rôzne zápaly, poruchy trávenia, nechuť na sex alebo rednutie kostí. Poďme sa pozrieť na to, ako taká hormonálna nerovnováha vznikne a ako proti nej bojovať.

 

Čo sú to vlastne hormóny a kde sa v našom tele berú?

Endokrinný systém je jedným z tých najdôležitejších v našom tele. Žľazy, ktoré tento systém tvoria vylučujú hormóny, ktoré hovoria našim bunkám, aké funkcie majú vykonávať. Hormóny sa vylučujú priamo do krvi alebo do lymfatického systému a cirkulujú po celom tele. Nedá sa povedať, ktorá zo žliaz je dôležitejšia, pretože každá ma určitú funkciu a všetky spolu súvisia a tvoria celok. Vyberme však aspoň tie, ktoré sa v dnešnej dobe najviac spomínajú, kvôli ich oslabeniu a ochoreniam – systém obličiek (obličky, nadobličky, vaječníky a varlatá), štítna žľaza a príštitné telieska a systém sleziny (t.j. slezina, slinivka, dvanástorník, žalúdok).

 

Matematika hormonálneho systému

Čínska medicína má na lepšie pochopenie zmien v hormonálnom systéme celkom dobrú matematickú pomôcku. Ženy používajú násobky čísla 7 a muži 8. 2x7 je 14, čo je vek, kedy má dievča začať menštruovať a prejsť pubertou. Medzi 21. a 28. rokom života je žena najlepšie hormonálne vybavená na počatie, donosenie a porodenie dieťaťa. V strednom veku, okolo 49. roku, však žľazy prechádzajú novou životnou zmenou, skončí sa menštruácia a žľazy nepotrebujú toľko pracovať. Vtedy sa často zistí, že žľazy nedokážu produkovať dostatok hormónov (aj vplyvom nesprávneho životného štýlu, nekvalitnej stravy a nevyrovnanej psychiky počas predošlých rokov) a objavia sa sprievodné zdravotné problémy ako osteoporóza, návaly tepla, poruchy spánku...

U mužov začína puberta okolo 16. roku. Medzi 24. a 32. rokom života sú najlepšie „vybavení“ na počatie dieťaťa. V 64. roku života výrazne poklesne ich sexuálna energia a libido. Všetko však závisí od toho, ako hospodárime so svojou životnou energiou a esenciou...

 

Pozorujte svoje telo

Je dôležité, aby sme poznali a pozorovali vlastné telo. Dnešné lekárske vyšetrenia často nemusia ukázať žiadne výkyvy či nedostatky. Na hormonálnu nerovnováhu vo svojom vnútri však prídeme ľahko aj sami – sledujeme stav svojej energie, stav kostí, nechtov, vlasov, trávenie a psychiku. Ak sme neustále vyčerpaní, padajú nám vlasy, lámu sa nechty, prežívame návaly tepla, máme pocity úzkosti, slabé libido, sme precitlivení a plačliví, alebo nemáme radi nič na krku (retiazka, šál, rolák), je tu silné podozrenie na oslabenie hormonálneho systému.

Treba mať na pamäti, že lieky od endokrinológa sú hormonálneho charakteru, no nestimulujú žľazy k tomu, aby začali hormóny produkovať samé. Lieky len upravia stav, ale zväčša ich treba užívať celý život, lebo naše nezdravé telo už nenabáda žľazy k tomu, aby sami vyvinuli nejakú činnosť − prečo by aj malo, keď to spravia umelo vytvorené hormonálne prípravky?

 

Účinky hormonálnych prípravkov

Kortikosteroidy sú chemicky upravené hormóny typu kortizol, ktoré západná medicína s obľubou využíva pri liečbe alergií, rôznych zápalov alebo kožných ochorení. Tento prostriedok však extrémne ochladzuje, poškodzuje pečeň a pokožka stráca pigmentáciu. Umelý oxytocín sa bežne používa ako pomocný prostriedok na uľahčenie pôrodu, pričom sa často podáva aj bez upozornenia alebo vyžiadania súhlasu od rodičky. Známe sú však jeho nežiaduce vedľajšie účinky – zosilňuje kontrakcie a zabraňuje vylučovaniu endorfínov (hormónov šťastia), ktoré pomáhajú spracovať bolesť. Hormonálna injekcia na vyvolanie meškajúcej menštruácie, ktorá obsahuje umelý progesterón následne vyvoláva veľké menštruačné bolesti, pnutie v prsiach, silné krvácanie a pri častom užívaní napr. neplodnosť. Zlé renomé má aj hormonálna antikoncepcia, ktorá sa dnes teší veľkej popularite. Keď si však prečítame príbalový letáčik s vedľajšími účinkami, mali by sme sa zamyslieť, či ju vôbec užívať, navyše keď sa užíva dlhodobo. Po vysadení hormonálnej antikoncepcie mávajú mnohé ženy problém otehotnieť, priberú na hmotnosti, zhorší sa im pleť a negatívne zdravotné následky nedajú na seba dlho čakať.

 

Obličky, nadobličky, vaječníky a varlatá

Podľa tradičnej čínskej medicíny celý systém zahŕňa obličky, močový mechúr, vaječníky, varlatá, maternicu, prostatu, uši, sluch, kosti, zuby. Spája sa so zimným obdobím, slanou chuťou a čiernou farbou. Poškodenie alebo ochorenie ktoréhokoľvek článku systému poukazuje na oslabenie koreňa, ktorým sú v tomto prípade obličky. Kôra nadobličiek produkuje najviac druhov hormónov. Jednými sú tzv. neurotransmitery (adrenalín a spol.), ktoré zvyšujú alebo znižujú výkon srdcového svalu podľa našej potreby, regulujú prúdenie krvi do jednotlivých tkanív a nervové reakcie. Zvyšujú tiež hladinu glukózy. Ďalej je tu aldosterón, ktorý podporuje pohyb sodíka v tele a vylučovanie draslíka. Nerovnováhu v tomto procese zbadáme, keď máme problémy s opuchmi. Nadobličky vylučujú aj glukokortikoidy (kortizol a. i.), ktoré sú dôležité pre metabolizmus cukrov, tukov a aminokyselín. Sú potrebné pre svaly, kosti, nervy, krv a vodu v tele. Pôsobia prirodzene protizápalovo. Testosterón ovplyvňuje typicky mužské pohlavné a sexuálne funkcie a znaky (ochlpenie, fúzy, hĺbka hlasu, aktivita a sila, prostata). Estrogén zasa ženské (citlivosť, hladká pokožka, jemné črty, maternica). Progesterón je protizápalový a používa sa na obnovu tkanív.

 

Čo oslabuje nadobličky a obličky?

Je to predovšetkým vnútorný strach, náhle ľaknutie, dlhé chodenie alebo státie, pobyt vo vlhkom alebo chladnom prostredí, nadmerná sexuálna aktivita a zvýšená konzumácia ochladzujúcich potravín – mlieko a mliečne výrobky (jogurt, tavené syry), studená surová strava (džús na raňajky, šalát na obed). Podľa tradičného čínskeho lekárstva sú obličky naším vnútorným ohňom, ktorý nás zohrieva, je to doslova ohník pod kotlom (obličky ležia pod žalúdkom, v ktorom sa „varí“ jedlo), určuje našu životnosť. Keď nedodržiavame určité pravidlá v stravovaní a striedmosti v živote, doplatia na to najmä ľadviny, čo sa potom prejaví aj na ďalších článkoch ich systému, vrátane nadobličiek. Ak nadobličky nemajú dostatok sily na vylučovanie dostatočného množstva hormónov, prejaví sa to najmä problémami s prostatou (zápal, zväčšenie), predčasnou ejakuláciou, inkontinenciou, problémami s močením alebo s menštruáciou. V tele je celková zimomravosť, ženy často pociťujú chlad v podbrušku (i v tehotenstve), trpia na cysty, výtoky a majú problém otehotnieť.

 

Čo posilní nadobličky a obličky?

Urologické čaje a prirodzene slané potravinyfazuľa (hlavne čierna "ľadvinka" a adzuki), morské riasy (kombu), sójová omáčka, miso pasta. Pripravte si domáce gomasio – pražené semienka napr. sezam, ľan, tekvicové semienka, ktoré potom spolu s trochou morskej soli rozdrvíte v mažiari. Takto upravená soľ lahodne dosolí akýkoľvek pokrm. Strukoviny namočte vždy pred varením na niekoľko hodín do vody, najlepšie na celú noc. Do varenia potom pridajte rascu a morskú riasu, aby boli ľahšie stráviteľné. Jedzte väčšinu jedál tepelne upravených, ale ak máte veľkú chuť na studený šalát, pridajte doň štipku škorice alebo zázvoru na zahriatie. Dávajte si pozor na oblečenie a obutie. Nohy a spodná časť chrbta by mali byť vždy v teple. Na šľapajach nôh totižto začína meridián obličiek a v oblasti spodnej časti chrbta je celý obličkový systém.

 

Štítna žľaza a príštitné telieska

Štítna žľaza produkuje hormón tyroxín a trijódtyronín, ktoré podporujú trávenie a ovplyvňujú rast a vývoj. Kalcitonín má na starosti zužitkovanie vápnika a zabraňuje rednutiu kostí − osteoporóze. Príštitné telieska vylučujú parathormón, ktorý normalizuje hladinu vápnika v krvi, metabolizmus fosforu a vitamínu D. Tu sa stretávame s dvomi prípadmi – so zvýšenou (hyper) alebo zníženou (hypo) funkciou štítnej žľazy. Obvyklým znakom je, že pri hypertyreóze je človek chudý a nedokáže pribrať, má vypúlené oči, je vyššieho vzrastu a je hyperaktívny. Naopak, pri hypotyreóze sa človeku zdá, že priberie aj zo vzduchu, vypadávajú mu vlasy, lámu sa nechty, je zimomravý, unavený a celkovo málo aktívny, má depresie a krehké kosti.

 

Čo ich oslabuje?

V dnešnej dobe je okolo nás priveľa elektromagnetického žiarenia, ktoré na nás nepriaznivo pôsobí. Niektorí jedinci sú citlivejší a odrazí sa to na stave ich hormonálnych žliaz. Elektrosmog spôsobujú aj mobilné telefóny a ich príslušenstvo, ktoré nám poskytuje hustú sieť tak, aby sme sa mohli dovolať aj na kraj sveta. Je to pre nás výhoda, no naše žľazy si vyberajú daň. Dôležité je, aby sme nespali pri žiadnych elektronických prístrojoch (počítač, televízia, rádio). Kúpte si klasický budík a nespite s mobilom pod vankúšom.

Ďalším faktorom je strava. Štítnej žľaze a príštitným telieskam škodí im najmä zahlienenie, ktoré spôsobuje časté jedenie mliečnych výrobkov a mlieka a bieleho rafinovaného cukru. Prejaví sa to ako pocit hrčky, kôstky alebo niečoho, čo zavadzia v hrdle a nedá sa prehltnúť, pocitom neustáleho upchatia dutín, vykašliavaním, nechutenstvom, bolesťami brucha a zlým trávením.

 

Ako ich posilniť?

Pri zníženej funkcií štítnej žľazy a príštitných teliesok zvýšime príjem potravín, ktoré obsahujú jód. Sú to najmä vlašské orechy, ktorých by sme mali zjesť každý deň jednu hrsť. K dispozícií máme aj figy − čerstvé alebo sušené. Dôležité sú aj ryby, pričom si vyberáme najmä tie malé – makrela, sardinky, slede, ančovičky. Veľké dravce ako losos alebo tuniak sú, samozrejme, veľmi chutné, no môžu obsahovať nezdravé ťažké kovy. Malé rybky nejedia iné ryby, skôr planktón a žijú krátko, preto sa ich organizmus nestihne zaniesť rôznymi škodlivinami. Jód nájdeme aj v morských riasach, tekvicovom oleji a semienkach, tiež v známej ruskej medicíne "Múmio". Jód sa nachádza aj v cesnaku, cibuli, bazalke, višniach, malinách, citrónoch, ríbezliach alebo paradajkách. Vysoký obsah jódu majú aj čučoriedky, paprika či kaleráb.

Na zvýšenú funkciu štítnej žľazy platí detoxikácia a prísny diétny režim. Zožeňte si tinktúru z vlašského orecha a pite čaje zo sladkého drievka, plodov vitexu, hlohu a petržlenovej vňate. Detoxikáciu celého organizmu podporíte aj celotelovou manuálnou lymfatickou masážou, pri ktorej z tela odchádzajú von prebytočné odpadové látky a prečistí sa krv. Z jedálnička úplne vylúčte mlieko a mliečne výrobky a sladkosti. Zahlieňujú a zachladzujú tráviaci proces, čím oslabujú aj funkcie štítnej , žľazy a príštitných teliesok.

 

Slinivka, slezina, dvanástorník a žalúdok

Slinivka vyrába a vylučuje inzulín. Ovplyvňuje metabolizmus cukrov, tukov a aminokyselín. Najviac sa však zaoberá glukózou – jej využitím a premenou nadbytku. Podľa čínskej teórie, patrí do systému sleziny aj žalúdok ako párový orgán, slinivka ako žľaza s vnútorným vylučovaním, dvanástorník, ústna dutina, ďasná, pery, horné a dolné viečka a svaly. Systém sleziny tiež zodpovedá za krvotvorbu. Spája sa s prirodzene sladkou chuťou, oranžovou či žltou farbou a babím letom. Z emócií ho oslabuje nadmerné premietanie, premýšľanie o jednej veci stále dokola. Oslabenie slinivky sa nemusí však nutne prejaviť len ako cukrovka a neschopnosť slinivky produkovať inzulín. Inými príznakmi sú aj akné, vredy v ústach, alebo inde na tele, únava, nafúknuté brucho, zlé trávenie, hnačka, pálenie záhy, problémy s krvotvorbou a menštruáciou všeobecne.

 

Čo oslabuje slinivku?

Cukrovka nám našepkáva, čo je jednou s príčin oslabenia slinivky. Časté jedenie sladkostí, cukru oslabuje jej funkciu a slinivka následne nedokáže produkovať inzulín. Pretože čiastočne patrí aj do tráviaceho systému, oslabuje ju najmä nekvalitná strava, prejedanie sa alebo naopak hladovanie. Neznáša príliš veľa zahlieňujúcich potravín akými sú už spomenutý biely rafinovaný cukor, mlieko a mliečne výrobky, ťažkú a mastnú stravu, alkohol. Prejedanie sa vyžaduje neustálu aktivitu metabolických pochodov a nepretržitý “oheň pod kotlom”. Tento oheň môže vysušiť v tele tekutiny a aj šťavy žliaz, ktoré následne nefungujú ako by mali. V dnešnej dobe je viac rozšírený detstký diabetes, ktorý spustila konzumácia umelej výživy, očkovanie alebo zlé stravovacie návyky rodičov. Deti sa potom rodia predčasne alebo oslabené. Trávenie je náš postnatálny koreň – dĺžka nášho života čiastočne záleží od toho, akú stravu konzumujeme a čo z nej dokážeme vyťažiť. Stravu naozaj netreba podceňovať. Ignorovanie je v tomto prípade ako časovaná bomba. Náš metabolizmus toho totižto veľa znesie a stravovacie chyby sa neprejavia hneď, ale postupom času a kriticky.

 

Čo posilňuje slinivku?

Treba dbať na striedmosť, jednoduchosť jedál, pravidelnú a tepelne upravenú stravu. Podporíme ju prirodzene sladkou chuťou, ktorá je hlavne v obilninách. Varíme si obilie na raňajky (napríklad ovsenú, pohánkovú alebo kukuričnú kašu nasladko alebo naslano), na obed si dáme ryžu, pšeno alebo jačmenné krúpy a večer si upečieme oranžovú tekvicu so zeleninou. Cez deň popíjame čaje z puškvorca, anízu, feniklu a sladkého drievka. Hlieny rozpustíme pomocou chrenu, mrkvovej šťavy, horčice, hubou reishi alebo varenou slzovkou. Psychiku podporíme meditačnými cvičeniami, jogou alebo thai-čchi. Nemyslíme na to, čo bolo a čo bude, no snažíme sa o harmonický život v prítomnosti.

V prípade počiatočných štádií získanej cukrovky II. typu, sladíme stéviou, ktorá je zároveň liečivom. A pijeme čaj so sušenej moruše a jastrabiny lekárskej.

 

Postarajme sa o svoje telo tak, ako by to ono chcelo. Doprajme mu zdravú stravu, pravidelný pohyb aj relax, bylinné liečivá a radosť zo života. Nastolíme tak harmóniu nielen v našej duši, ale aj v mysli a vo všetkých vnútorných procesoch. Potešíme tým najmä náš endokrinný systém, ktorý má veľký vplyv na náš každodenný život. Berieme ho ako samozrejmosť. Vôbec ho nevnímame, napriek tomu je veľmi podstatný a dôležitý.

 

 

Bylinky priaznivo ovplyvňujúce hormonálny systém:

 

MACA – Žerucha peruánska obsahuje, okrem rôznych vitamínov a minerálov, najmä jód a látky hormonálnej povahy podobné estrogénom, a preto má blahodarný vplyv na kvalitu a rast vlasov, hojenie kostí a osteoporózu. Odďaľuje starnutie a lieči rôzne pohlavné a gynekologické problémy, najmä nepravidelnú menštruáciu, neplodnosť a oslabené libido. Tiež podporuje krvotvorbu.

 

JASTRABINA LEKÁRSKA – obsahuje látky podobné ženským hormónom a používa sa na podporu tvorby materského mlieka. Znižuje hladinu cukru v krvi, takže je pomocným prostriedkom pri liečbe diabetu II. typu.

 

KOTVIČNÍK – rastlinka pochádza pôvodne z Ruska a ázijských krajín, no dnes ju nájdeme aj u nás na Záhorí a v nížinách. Má široké využitie pri liečbe ochorení obličiek hlavne piesku, kameňov, problémy s močením, prostatou, potenciou, lumbagom, ušným šelestom a pod. Zároveň podporuje trávenie, pôsobí žlčopudne, lieči očné neduhy a upravuje cholesterol. Hovorí sa jej „bylinná viagra“.

 

SLADKÉ DRIEVKO – alebo Sladovka hladkoplodá či Lékorica je cca 50x sladšia ako bežný biely cukor z repy, takže prirodzene podporuje správne fungovanie systému slezina – slinivka – pankreas – žalúdok. Obsahuje látky hormonálnej povahy a preto sa úspešne používa pri liečbe gynekologických ochorení najmä neplodnosti, kde plní funkciu estrogénu. Pôsobí protizápalovo a pomôže pri ľadvinových kameňoch, bolestivom močení alebo zníženej funkcií nadobličiek.

 

SMILAX LEKÁRSKY – je obľúbený pre svoje tonizačné a afrodiziakálne účinky. Podporuje tvorbu testosterónu a progesterónu a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus. Harmonizuje hlavne mužský hormonálny systém. Lieči pohlavné ochorenia, reumatizmus, zápaly obličiek a močového mechúra, astmu a alergie. Zvyšuje tvorbu T-lymfocytov a bielych krviniek, ktoré podporujú imunitu.

 

VITEX JAHŇACÍ – zmierňuje predmenštruačný syndróm, spojený so zmenami nálad, úzkostnými stavmi, precitlivenosťou až bolestivosťou prsníkov. Úspešne lieči poruchy neplodnosti, problémy s ovuláciou, nepravidelnú alebo bolestivú menštruáciu. Uľaví počas klimaktéria, zmierni návaly tepla, bolesti hlavy a pocity napätia.

 

ŽEN-ŠEN – Všehoj ázijský je vynikajúca stimulačná a regeneračná rastlinka, ktorá znižuje hladinu cukru v krvi, čím pomáha pri liečbe počiatočných štádií cukrovky a zároveň dokáže nabudiť štítnu žľazu, nadobličky a pohlavné žľazy k lepšej funkcii.

 

Užívanie týchto byliniek vo zvýšených, liečebných dávkach počas tehotenstva a kojenia je nutné konzultovať so skúseným fytoterapeutom!

 

Anka a Martin Kanovskí

Rubriky: 

AKTUÁLNE ČÍSLO

ZIMA 2019

VYDAVATEĽ

BADAM CREATIVE, s.r.o.

 

KONTAKT

 

0903 442 220

 

info@badamcreative.sk

 

HOROSKOPY & LIFESTYLE

 

Moderný a alternatívny štvrťročník   o tele a o duši