Kliknite na obálku časopisu a PRELISTUJTE SI!

                       
                       

FENG SHUI a symboly

Do moderného dizajnu interiérov stále viac prenikajú východné symboly a dekorácie, ktoré pôsobia exotickým dojmom a dodávajú minimalistickému dizajnu "etno" punc. Málokedy však presne vieme, čo znamenajú, jednoducho si ich kúpime a uložíme na poličku. Vo Feng Shui však majú symboly svoj konkrétny zmysel a ak ich vhodne umiestnime môžu podporovať naše zdravie, peniaze, vzťahy či duchovný rozvoj...

Ako fungujú symboly?

Symbol nepracuje sám osebe, čiže nebudeme zaručene bohatí, ak si kúpime čínske mince a zavesíme ich na kľučku. Jedna vec je vhodné umiestnenie do správneho sektoru, ktorý môže symbol vhodne dopĺňať a podporovať, druhá je pôsobenie symbolu na našu myseľ. Nie sú to symboly, ktoré aktivizujú náš život, sme to my sami a naše vedomie v kontakte so symbolmi, ktoré začne pracovať želaným smerom. Kde je myšlienka, tam je energia. Teda − ak sa denne pozeráme na čínske mince, naše myšlienky smerujú k prosperite a bohatstvu, ak sa ráno zobudíme a prvý pohľad nám padne na sošku milencov, uvedomíme si dôležitosť harmónie a lásky vo vzťahu, ak máme v obývačke sošku Budhu, podnecuje v nás spiritualitu... Symboly pomáhajú uskutočňovaniu tým, že ovplyvňujú naše myšlienky. Čo si predstavujeme, to posilňujeme a tvoríme...

Pozitívne a negatívne symboly

Všetko, čo máme okolo seba nás ovplyvňuje rovnako intenzívne. Preto sa treba lepšie pozrieť na to, aké obrazy a dekorácie máme v byte, čo znamenajú a či sú svojím obsahom vhodné pre to, čo chceme dosiahnuť, alebo nás, naopak, brzdia. Častým príkladom negatívneho symbolu sú napríklad vystavené zbrane (aj slovenská valaška je celkom dobrá zbraň:), ale aj viditeľne umiestnené kuchynské nože. Akoby sme boli stále v strehu, a čakali na konflikt, pripravení sa brániť. Čo očakávame, to zvyčajne aj pritiahneme, preto Feng Shui hovorí o tom, že viditeľné nože, zbrane a iné ostré predmety spôsobujú v domácnosti konflikty a hádky... Všimnite si aj výjavy na obrazoch, ktoré máte doma, a porozmýšľajte, či na vás pôsobia harmonicky a pozitívne. Ak vám napríklad nad posteľou v spálni (kde by mala dominovať párová symbolika) visí krásny obraz ženskej siluety, podnecujete tým skôr osamotenosť, ako šťastný vzťah... Skôr, než sa pustíte do oživovania svojho interiéru pozitívnymi Feng Shui symbolmi, pozrite sa okolo seba, "prečítajte" význam svojich obrazov a doplnkov a odstráňte to, čo evokuje disharmóniu, nepáči sa vám, alebo má negatívny význam pre váš život.

Soška milencov

Tento jasný symbol lásky a mileneckého vzťahu dostanete v každom etno-shope. Okrem toho, že predstavuje harmóniu, súlad a spojenie muža a ženy, zobrazuje muža v archetypálnej polohe ochrancu, keďže stojí vyššie ako žena. Podporuje preto vo vzťahu, okrem lásky a sexuality, aj ideálnu rovnováhu. Umiestniť ho môžete do spálne alebo do juhozápadnej časti bytu, ktorá zodpovedá oblasti vzťahov, lásky a partnerstvu. Pozitívne vzťahové symboly predstavujú aj akékoľvek iné dvojice (kvetov, zvierat, vtákov...). V Číne sú obľúbené aj mandarínske kačičky, párik labutí, alebo znak "dvojité šťastie" 囍, znázorňujúci dva spojené korene lotosu...

Aj dve ruženínové srdiečka alebo dve sviečky v dekoratívnych svietnikoch majú pozitívnu vzťahovú vibráciu. Ak hľadáte partnera, alebo chcete posilniť súčasný vzťah, môžete použiť aj viac symbolov naraz a aktivizovať oblasť vzťahov červenou farbou doplnkov. Ideálna je aj vaša spoločná fotografia.

Čínske mince

Staré čínske platidlo bolo veľmi rafinovane vymyslené. Štvorec v strede symbolizuje "zem", vonkajší kruh stelesňuje "nebo", na oboch stranách mincí nájdete čínske znaky pre bohatstvo, prosperitu, úspech, blahobyt a šťastie. Červená šnúrka, ktorou bývajú zviazané, podporuje ich jangovú energiu a aktivizuje potenciál. Použiť ich môžete v ktorejkoľvek časti bytu, vzhľadom na oblasť života, ktorú chcete posilniť. Najčastejšie sa používajú v počte tri na pritiahnutie bohatstva (s umiestnením na juhovýchode) , alebo v počte deväť, ktoré považujú Číňania za najšťastnejšie číslo. Deväť čínskych mincí prináša podľa nich šťastný osud, nech ich zavesíte kdekoľvek. Dbajte však na to aby boli otočené vždy jangovou stranou nahor (tou, ktorá obsahuje štyri znaky). Nosiť ich môžete aj ako amulet pre šťastie.

Stromček šťastia

Na prvý pohľad trochu gýčová dekorácia spája v sebe naraz hneď niekoľko pozitívnych symbolov. Zatiaľ čo strom predstavuje pevné korene, rozvoj, silu a rast, vzácne kamene, či malé čínske mince na jeho konárikoch predstavujú bohatstvo. Ak si teda dáme dokopy tieto dva kľúčové významy, dostaneme rast bohatstva − hojnosť. Ak sa vám stromčeky šťastia so vzácnymi kameňmi páčia, máte na výber z rôznych kameňov, ktorých vlastnosti môžu priaznivo ovplyvňovať aj vaše zdravie. V Ázii sú stromčeky šťastia veľmi obľúbené, dokonca aj vo forme živých kvetov s peniazmi prichytenými na listoch. Tvorivosti sa v tomto smere naozaj medze nekladú a svoj stromček šťastia si môžete vytvoriť aj podľa vlastných predstáv − ako obraz, interiérovú nálepku, alebo originálny kvet. Ani náš tradičný vianočný stromček nie je ničím iným ako veľkým stromom šťastia a symbolom hojnosti − vešiame naň množstvo zlatých a strieborných ozdôb, nehovoriac o bohatstve darčekov pod ním:). Strom ako symbol, či už na obraze, na stene, v kvetináči alebo ako dekorácia, je vždy prospešný, pretože symbolizuje rast a energiu, ktorá sa rozvíja.

Bambus

Zázračná drevina, ktorá prežije všetko a rastie expresne rýchlo. Jeho drevo je výnimočne pevné a takmer nehorľavé. Využiť možno jeho každú časť v akejkoľvek fáze rastu. Bambusové výhonky sa dajú jesť a bambus slúži aj na výrobu prírodných liečiv, nehovoriac o tom, že je ideálnym stavebným materiálom. Preto sa bambus ako symbol tak často vyskytuje na kaligrafiách, obrazoch, fotografiách a dekoráciách. Spája v sebe schopnosť expanzie a prežitia s neporaziteľnou silou, pevnosťou a odolnosťou. Hľadáte vhodnú živú rastlinu do kúpeľne, kde je väčšinou úplná tma? Bambus to prežije. Chcete vhodnú dekoráciu do stredu kuchynského stola? Hľadáte niečo na posilnenie oblasti peňazí? Alebo potrebujete aby sa váš vzťah lepšie rozvíjal? Bambus ako pozitívny symbol môžete s istotou použiť takmer všade... navyše je to živá energia.

Budha

Meditujúci Budha v polohe lotosového kvetu je symbolom duchovnej hĺbky, spirituality, vnútornej harmónie a pokoja. Jeho telo v tvare trojuholníka symbolizuje pevné spojenie so zemou a súčasne napojenie na vesmír. Bodka v strede čela aktivizuje tretie oko − vyššie vedomie. Ak túžite po múdrosti, rozvahe a duchovnom rozvoji, umiestnite obraz či sošku s Budhom do severovýchodnej časti bytu, ktorá predstavuje vedomosti, nové poznania a kontempláciu.

Monáda Jin a Jang

Symbol, ktorý stelesňuje jednotu, rovnováhu a harmóniu, skrýva v sebe niekoľko kľúčových významov. Čierna farba, symbolizujúca Jin, predstavuje kvapku vody. Biela farba (niekedy sa znázorňuje aj ako červená) predstavuje Jang − oheň. Rovnováha nastáva vtedy, ak sú sily Jin a Jang vyrovnané. Oba z protichodných prvkov majú v sebe malú bodku − zárodok toho druhého, čo symbolizuje neustálu premenu. Jang sa vo svojom najvyššom štádiu mení na Jin a naopak − ak prispôsobivá a jemná energia Jin dosiahne vrchol, mení sa na aktívny a ohnivý Jang. Metaforu rovnováhy a neustálej premeny energií môžeme badať aj v našich životoch. Monáda Jin a Jang preto nie je len symbolom harmónie medzi rozdielnymi silami (aktivita a pokoj, svetlo a tma, oheň a voda, muž a žena...), ale aj symbolom prirodzeného fungovania a premieňania týchto síl.

Slon pre šťastie a zdravie

Pre svoju silu a múdrosť sú slony v Ázii uctievané tisícročia a mnohokrát sú spájané s božstvami. Slon so zdvihnutým chobotom je vo Feng Shui symbolom šťastia, ale aj dlhovekosti, inteligencie a pevného zdravia. Soška slona so symbolikou silného ochrancu sa hodí do každej miestnosti v byte a podporí tú oblasť života, pre ktorú sa rozhodnete. V spálni dodá viac energie a lásky do vzťahu (ideálne v počte dva), v detskej izbe posilní múdrosť a schopnosť detí sa učiť, v obývačke prinesie silu, ochranu a šťastie všetkým členom rodiny.

"SHOU" − symbol dlhovekosti

Určite ste sa už stretli s týmto čínskym znakom. Prinajmenšom na každej stránke nášho časopisu, dole pri číslovaní:). V Číne býva znak "SHOU" vyobrazený na priečelí domov, na dverách, či kovaniach. Všimnúť si ho môžete aj na dekoráciách či šperkoch, nedávno dominoval ako prívesok aj v kolekcii Swarovski. Jeho jednoduchý význam je "longevity". Nejde však len o dlhovekosť v zmysle dobrého zdravia, ale skôr o hlbší význam tohto znaku, ktorým je prosperita a dlhšie pretrvanie všetkého, čo sa spája so životom rodiny ako takej, vrátane potomkov, spoločenského postavenia, tradícií, majetku... "SHOU" je jednoducho univerzálnym symbolom zachovania dobrého života a nadobudnutých hodnôt. Ak je vám jeho symbolika blízka, umiestnite ho na viditeľné miesto, napríklad aj ako nálepku na vchodové dvere.

Skúste si vybrať symboly do svojho priestoru s nejakým konkrétnym zámerom. To znamená, že ´viem prečo umiestňujem práve tento symbol na určité miesto´. Urobte to vedome a pozorujte čo sa bude diať vo vašom živote:)

Témy: 

Rubriky: 

AKTUÁLNE ČÍSLO

ZIMA 2019

VYDAVATEĽ

BADAM CREATIVE, s.r.o.

 

KONTAKT

 

0903 442 220

 

info@badamcreative.sk

 

HOROSKOPY & LIFESTYLE

 

Moderný a alternatívny štvrťročník   o tele a o duši